Kapitalismus je svoboda, ne systém

Kapitalismus je svoboda, ne systém

Tyto dny jsme si připomenuli dvacáté výročí ustavení první vlády po 41 letech, kde většinu již neměli komunisté. To byl asi okamžik, kdy český komunismus přišel o rozhodující kus moci. A tak se i při této příležitosti rojí různé interpretace oněch památných dějů a celého tehdejšího velkého mocenského převratu. S jednou z nich přispěchali sami dnešní komunisté, ale kupodivu nejen oni. Podle této interpretace došlo vlastně před dvaceti lety k velikému podvodu na národu. Ten prý vyšel do ulic nikoli s cílem provést kontrarevoluci a restaurovat kapitalismus, ale pouze protestovat proti největším excesům totalitní zvůle a proti nekompetentnosti tehdejšího komunistického vedení. A najednou, než se probral, žil oběma nohama v celkem normálním kapitalismu se vším všudy. Se soukromým podnikáním, privatizací, politickým pluralismem.

Na té myšlence skutečně něco je. Co si budeme povídat, národ ohlupovaný po desítky let propagandistickou masáží by tehdy v hypotetickém referendu pro „kapitalismus západního střihu“, pro vnik podnikatelské třídy, pro volné ceny či pro nezaměstnanost asi opravdu většinově nehlasoval. Když jsme se 17. listopadu 1989 z Vyšehradu vydali dolů do centra na už nepovolenou část demonstrace, nebyl nejčastějším heslem požadavek obnovy soukromého vlastnictví výrobních prostředků, to opravdu ne. A v dalších dnech do ulic velkou část lidí skutečně dostala spíše obecná nespokojenost a především falešná informace o mrtvém studentovi na Národní třídě.

Pamětníci si jistě vzpomenou, že jedním z prvních požadavků Občanského fóra bylo odvolání některých členů předsednictva ÚV KSČ. Když pak k některým změnám v pátek 24. listopadu došlo, prohlásil druhý den Václav Havel na Letné, že nemůžeme být spokojeni s personálními změnami „našich stranických orgánů“. Jaké „našich“? Také jsem se tehdy motal kolem různých shromáždění a schůzí a rozčiloval se, proč nás má zajímat složení vrcholných orgánů totalitní strany. Ať si mají v čele třeba belzebuba, ale ať táhnou k čertu všichni, ať vypadne z vedení státu celá strana. Starostí o jejich vedení dáváme přece najevo, že uznáváme jejich vůdčí roli ve státě.

Možná to byla od Havla a jeho lidí šikovná taktika, jak nevyplašit národ, ještě nepřipravený na skutečný konec socialismu. Možná to bylo freudistické přeřeknutí, prozrazující, že mnozí mužové a ženy Listopadu také žádný definitivní konec socialismu nechtěli. V obou případech by se stoupenci teorie „podvedeného“ národa mohli cítit ve své teorii podpořeni.

Ani nevím, jestli to byl ještě Informační servis nebo už Respekt, ale pamatuji si, že jsem začátkem roku 1990 do té redakce mezi mnoha jinými malými texty přinesl text s titulkem Kapitalismus! Psal jsem v něm, abychom si přiznali, že toto je náš cíl. Jan Ruml, v té redakci sedící, mi ten článek nevzal (stejně jako článek o tom, že Václav Havel by v prezidentských volbách 1990 měl mít protikandidáta, stejně jako článek o tom, že Gorbačov není žádný demokrat, ale pouze nezvolený diktátor, který se snaží zachránit komunismus). Jestli to odmítnutí článku o kapitalismu bylo z taktických důvodů (co to prozrazuješ, ty naivo), nebo z přesvědčení (my přece žádný kapitalismus nechceme), to už jsem se nedověděl. V obou případech by se stoupenci teorie „podvedeného národa“ opět mohli cítit podpořeni.

Přesto jsem si jist, že je tato teorie chybná. Předpokládá totiž, že kapitalismus je systém. Že to je jeden z možných konceptů společenské architektury. Ale ono to tak není, a to je jádro věci. Co lidé tehdy chtěli? Svobodu volby. A kapitalismus je pouze přirozeným vyústěním naplnění tohoto požadavku. Není to umělý systém, jehož restauraci kdosi komusi zatajil.

Proto nemají pravdu anarchisté, když brojí proti kapitalistickému „systému“. Kapitalismus není systém. Je to neutrální stav, je to automatický produkt spontánně a svobodně se chovajících lidí, ne cíl nějakého umělého projektu. Proto kdo útočí na kapitalismus, neútočí na něčí společenský koncept, ale na svobodu lidí. Společenský koncept jakéhokoli ne-neutrálního pojetí je prosaditelný pouze cestou omezování svobody.

Ale nerodí se nám přeci jen poslední léta ze svobodného kapitalismu jakýsi nový společenský systém? Nevzniká bruselská či globální sociální bezuhlíková shora organizovaná společenská struktura? Pak by opravdu byl důvod, abychom se po dvaceti letech cítili podvedeni. My jsme chtěli svobodu, ne systém.

 

Zdroj: Neviditelný pes

Ladislav Jakl


19.12.2009   Rubrika: Literární fabrika   |   Komentářů: 78   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 3,7
nic moc 3,7
 

Diskuse ke článku - Kapitalismus je svoboda, ne systém

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
Zvolte stranu: 1-20 | 21-40 | 41-60 | 61-78
chrpa
chrpa - 1.1.2010 11:59

punkretr: malo bodu...

 
Medvěd
Medvěd - 30.12.2009 8:42

http://blisty.cz/2009/12/22/art50431.html

 
punkretr
punkretr - 29.12.2009 19:39

chrpa:Sdělili ti take proc te nechteli?

 
punkretr
punkretr - 29.12.2009 19:39

chrpa:Snad někdy budem mít tu čest.

 
chrpa
chrpa - 29.12.2009 16:26

punkretr: kdyz myslis...
ja sem chtel bejt ucitelem,ale v plzni byli proti,tak sem sel pinglovat (a to sem chtel zrovna ten dejepis)

 
punkretr
punkretr - 29.12.2009 14:11

chrpa:to by bylo nejspis utrpeni a dobrovolna opratka pro oba vid???:-))))

 
chrpa
chrpa - 27.12.2009 15:20

punkretr: kamo,tu hodinu by si mel se mnou-ucitelky do toho netahejsmajlik - 1

 
punkretr
punkretr - 27.12.2009 11:06

Pro-Klausovske ucitelky co krom Hajka, Jakla a Vaska Klausu nic jineho necetli ze mne byvaly vyvedene z miry a nevedeli co s takovou cernou ovci delatsmajlik - 10smajlik - 10smajlik - 10

 
punkretr
punkretr - 27.12.2009 11:01

chrpa:Dnes se mluvi o manipulaci s detmi ve skolach za bolsanu.Dnes se deje naprosto to same jenze 15-ti letym se to stejne jako tehdy da vtlouct do hlavi.Bohuzel jsem nepatril k mase kapitalismem ideologicky zvladnutym kretenum a rad jsem v mnoha smerech prinasel konspiracni teoriesmajlik - 1

 
punkretr
punkretr - 27.12.2009 10:56

chrpa:Nechci byt arogantni ale na kazde skole jsem byval v dejepise jedinej aktivni a casto jsem kravam ucitelkam argumenty ci dotazy zvedal krevni tlak.Nepopiram co bolsani delali a velkou cast jejich skutku rozhodne neschvaluji ale znam funkcni Kropotkinovskou alternativu ktera na rozdil od Marxovi teorie byla pripravena k uvedeni do praxe a v nicem si neprotirecila.Marxovu teorii jeste navic bolsani prekroutili zvlaste pak Lenin.

 
chrpa
chrpa - 27.12.2009 10:41

punkretr: pro tebe bych mel hodinu dejepisu...

 
punkretr
punkretr - 27.12.2009 10:30

chrpa:Měl by jsi jednu opratku tedy i pro mne????smajlik - 17

 
chrpa
chrpa - 27.12.2009 9:44

komunisty veset-jinak to nevidimsmajlik - 10

 
punkie
punkie - 23.12.2009 11:32

jj, Jakl je chytrej. to vím už dávno...

 
Medvěd
Medvěd - 22.12.2009 23:30

Mies Van der Rohe: To nepochybně.

 
mrtvola ©
mrtvola © - 22.12.2009 23:24

OldHandFromHell: soukromé vlastnictví bylo v jakési omezené formě s určitými omezeními upravené i v komančském Občanském zákoníku, to ale nic nemění na tom, že ten systém stál za hovno a zákonitě spěl k do stavu Game Over.

 
Mies Van der Rohe
Mies Van der Rohe - 22.12.2009 23:12

Medvěd:
Každej má svoji palici ne?
S obsah tohodle článku se určitě nemůžu ztotožnit. Mám na věc jinej názor. Ale zas mi nevadí si s podobnými lidmi číst rozhovory a číst jejich myšlení. Vytváří to pole pro konfrontaci názorů...
Taktika někoho hnedka pověsit, (i když vypouští z huby opravdu peprný blytí), když jeho názor neštimuje s tvym, je po bolševicku rudá a hnědá zároveň...
Tenhle článek je třeba zajímavá rozbuška pro diskuzi...

 
Bazarov
Bazarov - 22.12.2009 8:49

OldHandFromHell: tys psal, že neexistovalo soukromé vlastnictví, což není pravda. Neexistovaly soukromé výrobní prostředky (možnost soukromého podnikání), ty byly ve vlastnictví státu (podnikal stát se svými podniky většinou, jiná situace byla pak v Polsku a Maďarsku např.), ale to už se opakuju. Najdi si něco o státním kapitalismu a třeba byrokratickém kolektivismu, jsou to pojmy. Zabýval se jimi ve svých teoriích např. socialista Tony Cliff.

 
chrpa
chrpa - 22.12.2009 8:05

lada jedesmajlik - 12

 
OldHandFromHell
OldHandFromHell - 21.12.2009 14:12

Bazarov: já si teda nemůžu pomoct, ale považovat státní majetek za soukromej? to je jako, když považuješ červenou barvu za vlastní rajčeti z kauflandu a zároveň keři na kterym roste

 

Zvolte stranu: 1-20 | 21-40 | 41-60 | 61-78