Hitlerův sociální stát (I)

Hitlerův sociální stát (I)

HITLERŮV SOCIÁLNÍ STÁT

(první část)

 

(Nápis na přiloženém volebním plagátu NSDAP: "Wir Arbeiter sind erwacht."  Tedy něco ve smyslu: "My, dělníci, jsme se probudili.")

 

"Nové Německo je stát, jenž deklaruje noblesní touhu vytvořit nejlepší a největší sociální stát na světě. Je jasné, že v podobném státu musí sociální politika hrát hlavní roli."

(Heinrich Schulz, Sozialpolitik im neuen Deutschland, Selbstverlag des Herausgebers, 1941, nebo H. Schulz, La Politique sociale du III. Reich, Deterna editions, 2000, str.11)

 

Národní socialismus byl postaven na třech základních pilířích. První a druhý byly krev (rasa) a půda (národ), které vedly ke konstrukci rasistického státu na národnostním základě, třetím principem nacistické ideologie byl socialismus. Mimo to nelze opomenout jistý mysticismus, jenž celou nacistickou ideologií prorůstal a jenž měl za cíl nahradit křesťanství židovského původu jiným pohledem na svět, pohledem, jenž by byl bližší novému árijskému člověku. V článku, který vám předkládám, se budu zabývat reálnou sociální politikou hitlerovského Německa a jeho ekonomikou, ostatní aspekty národního socialismu si probereme příště.

Než se pustíte do četby, rád bych vás upozornil na skutečnost, že se v žádném případě nejedná o obhajobu politického systému, jenž vedl k nelidské totalitě, II.světové válce a plánovitému vyhlazování určitých etnických skupin obyvatelstva. Pouze bych se rád pozastavil nad jedním zvláštním jevem, který si nedokáži nějak racionálně vysvětlit a zároveň přispěl k jeho objasnění, nebo k diskuzi, která by tím mohla vzniknout. Není mi jasné, proč všechna masová média označují Dělnickou stranu za jakousi ultrapravici a dokazují to tím, že vychází z ideologického odkazu německého národního socialismu. Nacismus totiž neměl naprosto nic společného s ultrapravicí, ke které patří například libertariáni a anarcho-kapitalisté, a velmi málo společného s ideály pravice, tedy s maximální svobodou a individuální zodpovědností občana a zároveň s minimální intervencí státu do jeho života.

Dalo by se říct, že reálná politika Hitlerova Německa v ekonomické a sociální sféře se situovala někde mezi současnou levicí (sociální demokracií) a ultralevicí (komunismem). Nacisté se stejně jako dnešní sociální demokraté, mezi něž u nás patří nejen ČSSD, ale svou reálnou politikou i ODS, nevymezovali k občanu jako základu společnosti, ale k voličským skupinám, v jejichž zájmu pak devastovali státní rozpočet, uznávali soukromé vlastnictví výrobních prostředků a neznárodňovali majetek kapitalistů, tržní hospodářství však bylo omezeno podstatnými státními zásahy do nejrůznějších sfér od daní, až po plánování výroby. Jako voličské skupiny označuji společenské kategorie typu důchodců, státních zaměstnanců, nezaměstnaných a podobně, nacisté se v dalším vývoji adresovali pouze k národu a ke společenství německého lidu, tvrdili, že se jim podařilo vyrušit třídní boj. Navíc přišli s konceptem sociálního státu, jenž zdaleka překonával výhody, které měla dělnická třída a rolnictvo v ostatních zemích Evropy. S komunismem měl národní socialismus společnou tvrdou disciplínu vedoucí k diktatuře a plánované hospodářství, jež bylo centrálně organizováno na základě čtyřletých ekonomických plánů.

 

nsdap

Boj s chudobou a nezaměstnaností (Arbeit und Brot - práce a chleba)

"A.Hitler v proslovu v Reichstag dne 31.1.1937

Víme, že národní socialismus je nejtvrdším protivníkem koncepce liberalismu, podle které ekonomika existuje pro kapitál a národ pro ekonomiku. Hned na samém začátku jsme se rozhodli skoncovat s mylnou ideou, podle které by se mělo tržní hospodářství uvnitř státu vyvíjet svobodně, nekontrolovatelně a bez jakékoliv státní kontroly. Nebudeme v něm pěstovat svobodnou ekonomiku, tedy trh, jenž je zcela ponechán pouze svému osudu. Něco takového by bylo politicky nesnesitelné a zároveň by to vedlo k ekonomicky nemožnému stavu....."

(Johannes Ohnquist, Le national socialisme, Avalon, Paris 1989, str.345)

 

NSDAP se díky úspěchu ve volbách dostala k moci a čekal na ni nelehký úkol, neboť po prohrané I.světové válce vítězné mocnosti uvalily na Německo velké válečné reparace a do toho navíc přišla světová krize a inflace, německá ekonomika se ocitla na dně. Počátkem roku 1933 bylo v Německu více než 7 milionů nezaměstnaných a když k tomu připočítáte i rodinné příslušníky žijící ve stejné domácnosti, zjistíte, že se stát musel postarat o 21 500 000 lidí. Prvním cílem nacistické propagandy se stalo oživení pracovního trhu. Staré liberální heslo o tom, že "kapitál vytváří práci" bylo nahrazeno novým sloganem: "Práce vytváří kapitál." Již v roce 1933 vstoupil v platnost první zákon o omezení nezaměstnanosti a tím se legislativní činnost nezastavila, následovaly zákony o redukci daní z automobilů, byly odstraněny poplatky za substituční produkty, zrušena daň z renovace budov ve stavebnictví a nastolena spousta jiných daňových úlev. Ve stejné době se začalo s výstavbou dvaceti dvou dálnic, nejrůznějších budov, mostů, kanálů, nádraží, vysušovaly se močály a podobně. Tato činnost byla financována jak státem, tak pomocí dobrovolných finančních darů. Počet nezaměstnaných prudce klesl a Německo se brzy dostalo do opačného extrému, začal se objevovat nedostatek pracovní síly.

První čtyřletý plán, jehož hlavním úkolem byl boj s nezaměstnaností, byl zároveň prodchnut zásadou: "Nesmí se koupit více, než jsme schopni zaplatit." Rozvoj německé ekonomiky byl totiž brzděn nevyváženou bilancí mezi výdaji na dovoz a výnosy z vývozu, chyběly peníze na nákup surovin.

 

"V roce 1934 Německo vydalo o 284 milionů říšských marek (dále Rm) více na dovoz, než vydělalo vývozem, v roce 1935 se obchodní bilance dostala do rovnováhy a v roce 1936 byl již výnos z exportu o 550 milionů vyšší, než výdaje na import. Co se týče potravin a píce, tak v roce 1927 bylo Německo samostatné na 70%, v roce 1935 na 83%, v oblasti zemědělských surovin byl během stejného období zaznamenán posun z 29% na 43%. Závislost Německa na dovozu některých zemědělských surovin byla přesto značná, vlna se dovážela z 90%, olej (84%), konopí (70%), tuky (45%), sádlo a máslo (40%)."

(Johannes Ohnquist, Le national socialisme, str. 347 a 348)

 

Druhý čtyřletý plán, za jehož výkon nesl odpovědnost maršál Hermann Goering, měl již poněkud jiné cíle, první z nich byla maximální soběstačnost Německa na vlastních surovinách (ať už zemědělských, nebo průmyslových jako uhlí a ocel a podobně), a co největší omezení dovozu, druhý spočíval v racionální organizaci a řízení ekonomiky za účelem dosažení co nejvyššího ekonomického růstu. Racionální organizace řízení ekonomiky se snažila vyřešit dvě základní otázky. Jak zvýšit výsledný efekt se stejným počtem pracujících, se stejným množstvím surovin a financí? Jak dosáhnout stejného výsledku při snížení počtu pracujících a zároveň ušetřit suroviny a finance?

Distribuce energie byla zjednodušena koncentrací elektráren a plynáren a zavedením jednotných cenových tarifů, ze tři sta třiceti modelů automobilů se začalo vyrábět jen osmdesát, čímž došlo ke snížení ceny jejich výroby, cena produkce zemědělských strojů se oproti roku 1930 snížila o 18%, v nejrůznějších pracovních odvětvích (stavebnictví, pozemní stavby.....), byly vědeckým způsobem vypracovány metody, které pomohly šetřit jak materiálem, tak časem a pracovní silou. DAF (Deutsche Arbeits Front, Německá fronta práce), se mimo jiné zabývala vytvořením pracovních metod pro nejrůznější profese, které vedly k maximálnímu výkonu za minimálního úsilí a času. Dekret Ministra říšské ekonomiky z roku 1939 výslovně deklaroval, že metody ke zvýšení produkce nenutí dělníka k nejvyššímu výkonu za minimální časový úsek, ale k tomu, aby zajistily bezkonfliktní pracovní podmínky a práci bez námahy, která měla dospět k jeho většímu a zároveň dlouhodobému pracovnímu úsilí. K tomuto účelu byl vytvořen i poradní orgán Ministerstva říšské Ekonomiky, tzv. Národní komise pro růst rentability.

 

nsdap

 

Přestože zpočátku nedocházelo ke zvýšení platů, skutečnost, že lid dostal práci a nezaměstnanost se začala vytrácet, velmi zlepšila jeho životní podmínky. Příjmy Němců od roku 1932 do roku 1936 se z 45,3 miliard Rm dostaly na 61,5 miliard Rm. Jak jsem již uvedl, hodinové tarify od roku 1933 zůstaly několik let stejné, úředníci z DAF však kontrolovali, aby zaměstnavatelé nevypláceli nižšší mzdu, jak tomu bylo dříve. Během prvního čtyřletého plánu počet odpracovaných hodin vzrostl z 7,88 miliard (1932) na 14,53 miliard (1936), zároveň došlo k navýšení stupnice mzdových tarifů. V roce 1932 bylo v průmyslu na mzdách vyplaceno 5 miliard 900 milionů Rm, v roce 1937 již 12 miliard 100 milionů Rm, za čímž stál jednak růst počtu pracujících (65,1%), prodloužení pracovní doby (13,4%), zvýšení hodinové mzdy (10,1%) a posun určitých zaměstnanců díky zvýšené výkonnosti na vyšší stupeň mzdového tarifu.

 

nsdap

Za zmínku stojí i zvýšení konzumace, od roku 1933 do roku 1936 došlo v konzumaci piva k nárůstu ze 331 milionů hektolitrů na 395 milionů hektolitrů, co se týče cigaret, tak ve stejném období můžeme zaznamenat růst z 32 miliard 800 milionů kusů na 38 miliard 200 milionů a u doutníků zase ze 6 miliard 300 milionů na 8 miliard 300 milionů. Ceny zboží díky přísné kontrole nerostly stejným způsobem jako mzdy. Výdaje na živobytí vzrostly v období 1933-1937 o 6%, výdělky domácností stouply o 11%.

Odstranění nezaměstnanosti mělo za výsledek zlepšení životních podmínek německého lidu, miliony bývalých nezaměstnaných rozšířily řady pracujících. Od roku 1936, začala docházet pracovní síla, Říšský úřad pro umístění pracujících a zabezpečení proti nezaměstnanosti, jenž byl zřízen pod říšským Ministerstvem práce, oznámil, že poptávka po pracovní síle začíná být mnohem vyšší, než její reálná nabídka.

 

(V další části se budu věnovat fiskální politice, sociálním přídavkům a podpoře rodin s dětmi, DAF, placené dovolené a pracovním knížkám a konečně právní ochraně zaměstnanců; před závěrem proberu volební program NSDAP.)

mrtvola

Mrtvolí politický slovník:


28.1.2010   Rubrika: Články   |   Komentářů: 28   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1,3
PUNK 1,3
 

Diskuse ke článku - Hitlerův sociální stát (I)

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
Zvolte stranu: 1-20 | 21-28
Banjo
Banjo - 3.2.2010 11:41

mrtvola: Klaus má možná jenom ten základní problém, že je už přes 20 let hodně vidět... Takže ho už má člověk trochu víc přečtenýho, než ty ostatní.

 
mrtvola ©
mrtvola © - 2.2.2010 22:56

punkretr: zajímalo by mě, v čem je podle tebe reálná politika ODS pravicová. Jinak Boha a stát mám doma a už jsem to četl, akorát si už všechno nepamatuji, no a toho Kropotkina mám stáhlého v počítači. Se na to časem mrknu.

 
mrtvola ©
mrtvola © - 2.2.2010 22:53

Bazarov: myslím si, že strany se nechovají podle svých programů, protože musí vstupovat do vládních koalic a to je pak těžké....

 
mrtvola ©
mrtvola © - 2.2.2010 22:50

Banjo: s tím Klausem, těžko říct, mám dojem, že u nás prostě po pravicové politice neexistuje poptávka, což on samozřejmě věděl. Jinak souhlas, i on jednal a dodnes jedná hodně pragmaticky.

 
punkretr
punkretr - 2.2.2010 15:59

Zavádějící spíš než nepřesné

 
punkretr
punkretr - 2.2.2010 15:58

Bazarov:Přesně jak říkáš.Levicový-pravicový je zavádějící.Já mám svůj pohled na kapitalismus a některé strany přece jen do prava nebo do leva zařazuji.ODS není ve všech směrech pravicová ale pravicové prvky jak je vidím já převládají.Ale je to stejně nepřesné označení fakt souhlas.

 
Bazarov
Bazarov - 2.2.2010 15:33

mrtvola: Dobrý článek, vlastní slova podložená fakty, to je jiná. Já ty tvý ironie totiž nikdy moc nechápu :-) Ale tohle je fakt dobré, zvlášť statistiky a tak celkově. U těch italských faš. bylo na mě moc citací, lepší je to převyprávět a sem tam to podložit něčím hodnověrným. Jinak super!
Jinak co se týče toho pravolevého dělení, tak to už prostě hodně desítek let moc dobře nefunguje. Programové otázky se u stran různě prolínají, takže to zařazení je dost těžké. Zvlášť když se strany nechovají podle svých programových prohlášení apod.

 
Banjo
Banjo - 2.2.2010 7:09

mrtvola: Skvěle napaný článek - žádné okecávání a spousta fakt.
Já bych tu praktickou politiku ODS viděl jako socialistickou už/hlavně za Klause. Sice hezky mluvil o liberalismu a konzervativismu, ale praktickými kroky vždycky kladl odpor, kdykoliv někdo chtěl - vrátit majetek původním majitelům (bránil se ze všech sil, u právnicých osob vesměs úspěšně) nechtěl, preferoval privatizaci způsobem, kdy z toho něco kápne státu. Deregulace nájmů - zase jí bránil jak mohl - prý proto, že jeho matka (mimochodem komunistka) bydlela v regulovaném. Dále pak jeho pověstný bankovní socialismus snad netřeba komentovat.
Jinak dobré postřehy - zatímco anarchisté stavějí na totální lidské svobodě - byť mnohdy iluzorní - jsou označováni jako ultralevice podobná komunistům. Náckové oproti tomu mají myšlenky komunistům nápadně podobné (akorát jedni jsou národní, druzí mezinárodní (internacionální), ale jinak je to skoro totéž.
A jasně že náckové museli za ztrátu svobody těm lidem něco podstatného nabídnout - něco takového, na co ti lidé slyšeli. Kdo za to může, že se předtím měli tak špatně? Někoho jim předhodit není problém - ani to nemusí být pravda, hlavně když se tomu dá při troše dobré vůle a fanatismu věřit... No a pokud ti lidé předtím žili ve velké bídě, jasněže rádi slyšeli na to, že jsou ten "vyvolený lid", který teď má co jíst a zítra bude vládnout světu. Pokud tomu uvěří, jsou schopni třeba i pomlátit dost "těch ostatních", kteří "vyvolení" nejsou.

 
punkretr
punkretr - 1.2.2010 15:44

mrtvola:Hayeka jsem nečetl dík za námět.Tak od Kropotkina třeba Anarchistická morálka ve které osobnost Kropotkin pravda více rozebírá než Marx.Ale ten stavěl na lidských hodnotách jako je solidarita a přirozené mezilidské vztahy (soudružské vztahy).Bakuninův Bůh a stát je také zajímavý ten si znovu musím přečíst.Kdybychom někdy mměly to štěstí se potkat tak ti dám nějaké brožury mám toho hodně.Jinak k tomu sepsání článku bych spíše někomu mohl říct zda nemá zájem ale tito lidé se většinou na rozdíl ode mne staví k I-diskuzím pod články skepticky....Já se asi vymlouvám ale můj textový projev není příliš reprezentativnísmajlik - 12

 
plusminus
plusminus - 30.1.2010 12:05

koukam, ze to meli celkem dobre vymysleny

 
mrtvola ©
mrtvola © - 29.1.2010 17:07

punkretr: Hájek mi připadá na můj vkus moc velký fanda celoplanetárních spiknutí a tak, i když některé věci v té knížce má promyšlené. Třeba to, že z politiky se vytratil obsah a ideologie a všichni se melou v pomyslném středu.

Marxe neberu jako měřítko, protože je příliš jednostranně zaměřený pouze na ekonomii. Nejsem materialista a vadí mi u něj, že postavil na piedestal rozum a vynechal druhou polovinu lidské podstaty, - - -- duši.

Jinak, jsem rád, že se tady objevují i přemýšliví diskutující a nevadí mi, že máme různý pohled na svět. Myslím si, že pokud chce někdo diskutovat na úrovni, měl by se seznámit s myšlenkovým světem svého "protivníka". Napsal jsi, že když čteš pravicový text, tak se v tobě vaří krev, nebo tak něco. Hele, něco ti navrhnu, doporuč mi nějakého Kropotkina, nebo , co chceš, já si to přečtu a zpracuji. Já ti zase doporučím nějaký zásadní pravicový text jako třeba "Osudná domýšlivost, omyly socialismu" od F.A.Hayeka (to není zas tak dlouhé), uděláš to samé a dáme to dohromady do jednoho článku.

Myslím, že by to mohlo být zajímavé, co říkáš? nebo klidně i kdokoliv jiný, pokud se ti do toho nechce a znáš někoho, kdo by se do toho pustil smajlik - 14

 
mrtvola ©
mrtvola © - 29.1.2010 16:49

punkretr: nevím, jestli jsme si rozuměli. Křesťanskou demokracii (u nás asi lidovci), nepovažuji za pravici, ale právě za ten střed, ve kterém se prolíná konzervativní křesťanská morálka se snahou o dost výraznou sociální politikou. Jasně, v ODS je také konzervativní křídlo, ale je momentálně v menšině, vidět jsou jen zastánci sociálního státu a a ti levicově orientovaní liberálové.

Petr Mach (SSO) je příliš mladý a nezkušený, občas taky plácal dobré kokotiny, třeba loni v nějakém článku tvrdil, že energetické zásoby jsou k ničemu a měly by se zrušit. Pak Rusáci utáhli kohoutky a bylo po plynu i ropě, ještě, že jsme měli ty zásoby. Uvidíme tak za dvacet let, jestli ještě bude v politice.

 
HippieHunter
HippieHunter - 29.1.2010 14:07

mrtvola: smajlik - 10 mas zase recht xD

 
punkretr
punkretr - 29.1.2010 12:39

Viděl jsem ale od ní jeden dobrý film abych na ní jen neházel špínu (už si však nepamatuji název....)

 
punkretr
punkretr - 29.1.2010 12:35

Olga sommerová a její sexistická rétorika a pseudofeminismus mi přijdou strašnésmajlik - 11smajlik - 11smajlik - 11smajlik - 11smajlik - 11

 
punkretr
punkretr - 29.1.2010 12:34

Taky si myslím.Bloody mary naopak sotva mají na publikace mi to přijde....Mají zajímavé texty.

 
punkretr
punkretr - 29.1.2010 12:32

mrtvola:Vím jak to myslíš ale já vnímám obecně pravicové koncepce jak je Marx specifikoval.Volný trh s menšími zásahy státu, možnost soukromého podnikání a profitu a hlavně otevřené nebo skryté třídní rozdělení.Být středo-pravicový a konzervativní s odvoláním se na křesťanské hodnoty nemusí být automaticky definováno jako pravicové.V KDU-ČSL došlo mezi levou a pravou částí k rozkolu.Mimo to pohled na označní pravicovosti se rozcházejí.U klausovců je to třeba tradicionalismus a konzervatismus, nicméně z jejich strany jsem četl Hájka.Souhlasím, že Klaus možná uměl dát politice ODS jiný rozměr.Mimochodem by mne zajímalo co dělá jeho loutková strana SSO. http://www.csaf.cz/index.php?clanok=991 Jinak zde snad nesouhlasím snad jen s tím, že dochází běžně k monopolizování na trhu.Nejčastější jev je nedokonalá konkurence s několika dominantními a mnoha doplňujícími.

 
mrtvola ©
mrtvola © - 29.1.2010 12:04

punkretr: Blody Mary, to jsou podle mě jen takoví prostí pěšáčci gendru (nebo pěškyně, či co), pochybuji o tom, že z toho nějakým způsobem žijí, ta vychcaná struktura se rozkládá mnohem výš smajlik - 10

 
mrtvola ©
mrtvola © - 29.1.2010 11:56

punkretr: no, bůček a tak, psal jsem o mně a o mých tajných snech a ideálech smajlik - 14

 
mrtvola ©
mrtvola © - 29.1.2010 11:54

Co se týče ODS, tak mé argumenty jsou ve zkratce takové:

Za pomyslný střed považuji něco ve stylu křesťanské demokracie, tedy důraz na sociální stát a tradiční křesťanská morálka. Jeden z mnoha příkladů, kdy se ukázal posun ODS od středu nalevo bylo například hlasování o institutu Registrovaného partnerství, který pomohli prosadit i poslanci za ODS. Jedině lidovci byli bez výjimky proti (možná jedna poslankyně hlasovala pro, ale už si přesně nevzpomínám).

V ODS po odchodu Klause chybí ideolog, který by dokázal lidem vysvětlit, co to je pravice a proč je pro ně pravicová politika z dlouhodobého hlediska výhodnější, než levicová, Topolánek na to nemá. ODS se posula směrem k současnému americkému levicovému liberalismu a opustila klasický britský liberalismus, jenž zosobňoval Klaus, koketuje s lidmi kolem Havla a s fašizujícími teoriemi o občanské společnosti, přestala se obracet k občanu, k jednotlivci jako k základu pravicového vidění světa. Dělá normální populistickou politiku jako ČSSD postavenou na průzkumech veřejného mínění, protože její poslanci mají jediný zájem, udržet se u koryta, nebo se k němu dostat.

 

Zvolte stranu: 1-20 | 21-28