Jak STB stíhala punkáče za fašismus

Jak STB stíhala punkáče za fašismus

Když nevíme, co s punkem, zničíme ho prostřednictvím metod, které dobře známe. Tak uvažovala Státní bezpečnost, která proti punkerům rozjela celostátní akci s názvem ODPAD. Praha Tajná akce s názvem ODPAD. Takovou zbraň měla v 80.letech minulého století komunistickáStB proti mladým lidem, kteří odmítali žít konformním způsobem života. Vedle trampů, kterým StB znepříjemňovala život dlouhá desetiletí , se mezi pronásledovanné zařadilo brzy po svém vzniku i punkové hnutí. Ačkoli se centrálně vedený svazek akce ODPAD nezachoval (pokud vůbec existoval ), je možné metody StB používané proti punkáčům dobře zrekonstruovat z jiných dokumentů. Jde především o estébácke svodky, denní a čtvrtletní zprávy a plány činnosti, které si příslušníci StB posílali mezi sebou a jež se v archivech zachovaly poměrně ucelné.

 

mm

Slovo punk se začíná ve zprávách šířit ve větší míře objevovat až kolem roku 1983. Od té doby se ovšem StB punkáčům věnovala soustavně a poměrně široce, říká vedoucí oddělení StB v archivu ministerstva vnitra v Kanicích u Brna Světlana Ptáčníková. Ze zpáv je zřejmé, že si StB nevěděla s dosud neznámým hnutím rady. Svědčí o tom třeba zápis, který pořídili estébáci v Šumperku v červnu 1983 po koncertu maďarské skupiny P.Mobil. Skupina během několika skladeb provázených plápolájícím ohněm zapáleného benzínu, světelnými efekty a zejména mimikou znázorňující soulož, vyprovokovala většinu přítomných z cca 3500 návštěvníků k jednání v extázi.Vystoupení zakončil zpěvák skupiny napřaženou pravicí a výkřikem SIEG, druhá část nacistického pozdravu z publika byla však jen ojedinělá. Stojí ve zprávě. Zmínka o nacistickém pozdravu je klíčová. StB se snažila punkery kriminalizovat za projevy, které hnutí, alespoň v očích estébáků, provázely. Archiv dokumentují řadu případů, kdy StB stíhala členy punkové komunity za propagaci fašismu a používaní drog. Vedle toho ovšem existoval metodický pokyn, který StB kolem roku 1983 připravila a rozeslala krajským správám Veřejné bezpečnosti. Samotný pokyn se nedochoval ze zmínek o svodách a koneckonců i z tehdy běžné praxe je ale možné dovodit, co obsahoval: příslušnící VB měli punkáče všemožně buzerovat a znepříjemňovat život.

 

pp

Jeden příběh za všechny. V léťe roku 1984 začala pražská StB vyšetřoval tehdy šestnáctiletou Zuzanu M. Akce s krycím názvem FRAU měla všechny popisovanné atributy: parta punkerů, která se scházela v restauraci Na Terasách v Praze 4, měla užívat drogy a vzývat fašistickou idelogoii. Zuzana M. Se do hledáčku tajné policie dostala kvůli minci, kterou nosila na krku a na jejíž jedné straně byl hákový kříž. Spíše než o obdiv k fašismu šlo o frajeřinu a provokaci, což také dívka u výslechu vypověděla. Vyšetřování tím ale neskončilo, StB se zaměřila na další členy party. Hlavou fašistického gangu měl být sedmnáctiletý mladík Václav K., který před StB učinil pozoruhodnou výpověď: "Já mimo toho,že vyznávám hudební žánr punk, také svým zevnějškem se k tomuto hnutí hlásím, nosím rozčepířenou hlavu, mimo toho mám obarvenou jednu nohavici od džín... Takže moje džíny mají jednu nohavici modrou a druhou zelenou, stojí ve výpovědi." Případ Zuzany M. U soudu nakonec neskončil, stačilo pár výslechů a bylo po organizovánné skupině. Pozornosti StB si však v dalších letech punkeři hojně užívali i nadále.

 

Časopis vyráběly máničky

Byl nejvýznamnějším a zároveň jedním z prvních punkových časopisů v Česku. Samizdatový fanzin Attack! si přitom punkeři nevydávali sami, ale vyráběli ho pro ně máničky, vlasatí příznivci undergroundu. Myšlenka se zrodila na přelomu let 1987 a 1988 v pražské restauraci Na Klamovce. Josefa Maracziho, kterého přátelé přezdívali Pepíno, tehdy oslovil František Čuňas Stárek. Říkal, že je zvláštní, že čeští punkáči nemají svůj vlastní časopis. Na Slovensku přitom v té době už punkový fanzin In flagranti vycházel a byl dokonce na tehdejší dobu dost tvrdý. Tak jsme si řekli, že do toho půjdem a punkáčům začnem vydávat časopis, vzpomíná na 20 let staré události Pepíno Maraczi. Jako tvrdý antikomunista měl Pepíno pro punkery pochopení: "Punk sice nebyla nikdy moje parketa, ale fandil jsem mu. Bylo na nich znát, že jsou proti všemu a že mají s bolševiky podobné problémy jako my...."

 

První číslo které Maraczi sám graficky zpracoval a ilustroval, je v tiráži datováno rokem 1988, o distribuci se staral Václav Žufan. Hned zpočátku se ale vyskytly problémy s konspirací. "Tehdy jsem pracoval ve vysočanské pragovce, což považuji za určitý paradox. Z té fabriky pocházel nechvalné známý dopis 99 pragováků z roku 1968. Já tam měl přístup ke kopírce a při své práci měl čas na výrobu Attacku!" vyprávý Pepíno Maraczi. "Pro Případ náhlé kontroly existoval důmyslný způsob ukrývání vyrobených čísel, ale i barev a dalších nástrojů potřebných k jejich výrobě. Schovávál jsem to v ženských šatnách. Tam bylo vždycky několik nepoužívaných plechových skříněk, které jsem označil neexistujícími jmény a zamykal do nich vyrobené časopisy. Nikdy na to nikdo nepřišel," vzpomíná Maraczi.

 

stb

Brzy po objevení prvních punkových časopisů se o ně a jejich vydavatele začala zajímat StB. V jejích očích šlo o o nebezpečné ilegální tiskoviny. Byl to případ Attacku!, ale také jeho předchůdce, který se mezi punkery objevil v létě roku 1987. I tehdy u toho byl Václav Žufan. Důkazy o pozornosti StB těmto aktivitám přináší například denní svodka krajské správy StB v Ústí nad Labem ze srpna roku 1987. Agenturně byly zjišťeny doplňující záznamy k novému ilegálnímu punk-rockovému časopisu, The 10 Year Flexidisco v ČSSR. Jeho autorem je blíže neustanovený Žufan z Prahy – píše se ve zprávě. I v tomto případě vedla stopa do Pragovky. Jak bylo dále zjištěno, Žufan si první číslo časopisu nechal rozmnožit svým dále neustanoveným přítelem, který má v práci přístup k rozmnožovací technice. V případě Attacku už se Josef Maraczi ustanovil sám, v tiráži je uvedeno Pepíno.

 

Mezi příznivci punku měla STB i svoje agenty

Praha - Milan Jošt platil v 80. letech na Královehradecku za znalce punkové muziky a i příbuzných hudebních směrů. Mezi punkáči měl řadu kamarádů, kteří si ho kvůli tomu cenili a chodili si půjčovat desky z jeho rozsáhlého archivu. Příběh Milana Jošta, jeden z mnoha podobných, má i odvrácenou stranu. A o té neměli jeho přátelé tušení. Od ledna roku 1984 byl tehdy dvaceti tří letý Milan agentem Státní bezpečnosti vysazeným do prostředí tvz. závadové mládeže. Do služeb tajné policie se Jošt údajně přihlásil dobrovolně. Rozhodl jsem se na základě dobrovolnosti z čestných pohnutek pomáhat orgánům StB v jejich práci. Svou činností chci přispět k míru a bezpečnosti ČSSR, stojí ve vlastnoručně podepsané žádosti. Její prkenný styl ale napovídá, že spolupráce nejspíš dobrovolná nebyla.

 

sps

Agent Jošt s krycím jménem Novák měl pro StB zprostředkovávat informace z punkového hnutí a tajní policisté si od něho hodně slibovali. Má v této oblasti důvěru a vybudované dobré zázemí. Mezi mládeží je uznávaným znalcem moderní hudby a zejména punk-rocku. Je vlastníkem značné množství gramofonových desek s nahrávkami zahraničních hudebních skupin, píše se v archivních zprávách. Jenže spolupráce trvala jen tři roky, agent Novák totiž poněkud zvlčil. V roce 1987 byl vzat do vazby kvůli trestnému činu spekulace. Hradecká StB pak raději spolupráci s agentem, od kterého si slibovala informace z punkovéh hnutí, sama skončila.

Šanovák


30.10.2010   Rubrika: Literární fabrika   |   Komentářů: 26   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1,5
jde to 1,5

Videa:

Související odkazy:

 

Diskuse ke článku - Jak STB stíhala punkáče za fašismus

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
Zvolte stranu: 1-20 | 21-26
prase-punk
prase-punk - 8.1.2011 21:01

myslíš Hoška z Plexis ?

 
prase-punk
prase-punk - 8.1.2011 21:01

CHARLES77

 
CHARLES77
CHARLES77 - 23.11.2010 0:43

cau sanovaku, cau kilco.dloho jsem tu nebyl(myslim tento web). mel bych jen par upresneni k attacku a flexy discu. je pravda, ze starecka senilita a zpusob zivota s pameti udelali peknej kolotoc,ale par ostruvku tam snad jeste zustalo. nevim teda presne jestli "houne" tenkrat planovali zalozeni punkoveho zinu, ale rozhodne to nebyl attack ani flexi disc.pravda je, ze pepino (tedy cela polovina attacku) byl houne,ale jeho starosti byla graficka uprava v jednom pripade tusim, ze i tisk. pravda taky je, ze cunasovo "vokno" se podilelo na vytisku jednoho cisla. nebylo to teda ani tak vokno jako infoch. uhl mel tenkrat u nas ve sklepe schovany 2 kopirky na kterejch jsme tenkrat s ondrakem po nocich tiskli lidovy noviny.no a cunas se nejak s uhlem dohodl, ze tam bude take delat neco pro svuj casak. voni totiz naplne do ty kopirky byly celkem drahy a pasovali je sem z francie pro uhla tigridovi lidi (tedka mne doslo ze to vlastne byla CIA!!! TO JE PRDEL). no a protoze jsem tenkrat nemohl sehnat nikoho s xeroxem a matrice uz mel pepino hotovy, proste jsme si udelali takovej mekouch a natiskli to doma tema jejich barvama vod CIA. ondrak byl vlastne taky houne. presto vschno redakcni rada byla zcela punkova, uz z jednoduchyho duvodu, pepino nebyl punker a tedy vo tom hovno vedel. tim nechci nejak snizovat jeho roli, bez neho by asi attack nebyl. no a jeste malinkou poznamku k tem praskacum. nejznamejsi punkersky praskac byl PETR HOSEK, byla by skoda ho nevzpomenout. za zminku mozna stoji taky petr stepanek ten mne tenkrat docela zamrzel. cau VZ (ne visaci zamek)

 
chrpa
chrpa - 6.11.2010 13:34

Kilčo: a to jó,to je pravda...

 
Kilčo
Kilčo - 5.11.2010 15:32

FLEXI - DISC, jsem to ale pako

 
Kilčo
Kilčo - 5.11.2010 15:30

VÁCLAVE ŽUFANE zase tady o tobě píšou, zdravím tě kámo, vím že to tady čteš a doufám že se máš dobře.

Jinak ten časopis nebyl Flexy disco ale Fexydisc
http://www.punk.cz//index.asp?menu=3&record=8904

 
Banjo
Banjo - 5.11.2010 6:54

Medvěde, nerad píšu proti někomu, do koho se obouvají všichni. Ale moc jinou možnost mi dneska nedáváš.
Hutka ti může být nesympatický, nemusí se ti ani líbit, co hraje. Ale StB ho ráda neměla a on neměl rád je. A to od 60. let až dosud trvá. Ostatně kdyby byl jejich člověk, asi by ho nevystěhovali do Holandska. To dělali jen s lidmi, kteří jim hodně vadili a které nedokázali umlčet.

 
Banjo
Banjo - 5.11.2010 6:49

Článek hezkej.
Akorát jedna věc tam vyznívá divně - jak tam píšeš, že šli po trampech a po pankáčích. Tady bych si dobvolil trochu rozšířit. Vadil jim např. i bigbít, underground, jakékoliv náboženství, liberalismus, konzervativismus a dokonce i jiné socialistické proudy! Dokonce jim vadili i lidé, kteří žádné názodry neprojevovali, ale jejich rodičům zabavili fabriku nebo činžák... Zkrátka měli těch "třídních nepřátel" tolik, že rozlišit mezi máničkou, punkem a skinem bylo často nad jejich rozlišovací schopnosti. Navíc punks a skins u nás v té době byli celkem zadobře, ač to z dnešního pohledu vypadá absurdně...
A spojitost s nacismem (nebo tzv. revanšismus) zkoušeli navléknout skoro na všechny zmíněné.

 
fantomas
fantomas - 4.11.2010 9:19

Sanovak: smajlik - 5 Dobrá práce, je třeba to takhle "popularizovat" ... měl jsem a mám občas možnost dostat se k těm STBáckejm zápisum a to je prasečina ... pustit to ven bez komentáře, ale nejde to by bylo o ničem či dokonce by to způsobilo opak ... škoda, že nemám víc času a asi ani sílu to nějak víc publikovat .. dobře, že to dělají jiní ..
Medvěd: to, že nědo má u STB jakýkoliv zápis neznamená, že s nima spolupracoval a obráceně. Znám osobně spisy, z kterých jasně vyplývá, že i "dobrovolný" agent nic nikdy neudal ba naopak spíš práci těhle složek brzdil, dezeinformoval až ho třeba i nuceně vyvázali ze spolupráce atd.. Švejků u nás bylo vždycky dost, i když tohle asi není Hutkův případ, za něj se, ale opravdu takhle jednoduše, plácnutím do vody neschovávej ten si to fakt nezaslouží !

 
Sanovak
Sanovak - 1.11.2010 21:43

dik vsem :-) sem rad ze se libi
Kripl-hele odkad se zname prosimte ? sem ti psal do vzkazu a nak si me jeste neodpovedel :-D

 
Kripl
Kripl - 1.11.2010 14:47

dost dobrej clanek Honzosmajlik - 5

 
Monty
Monty - 31.10.2010 22:18

KONEČNĚ super ČLÁNEK!!!smajlik - 5smajlik - 1 O tom by semělo psát častěji

 
punkie
punkie - 31.10.2010 22:03

dobrej článek... co k tomu dodat? snad jen... MRDKY KOMOUŠSKÝ!

 
mrtvola ©
mrtvola © - 31.10.2010 20:36

Medvěd: tak jo, to bylo jen preventivně, páč poslední dobou se jen divím, co z tebe vylézá...

Uzavřené to tady není, už jsem několika týpkům nabízel, ať tady klidně napíší něco o anarchii a tak. Serou mě jen řeči o tom, jak bylo za komančů parádně a náckoviny.

 
Medvěd
Medvěd - 31.10.2010 19:38

mrtvola ©: Žádné rudohnědé pičoviny tu tlačit nechci,jasné ? No tak...

A už by ste se taky měli uklidnit.Kolikrát mi příjde,že jak někdo nekomunikuje jak vy si představujete,tak se můžete posrat.

 
mrtvola ©
mrtvola © - 31.10.2010 16:35

Bazarov: dobrá připomínka, máš bod smajlik - 5

Ten článek je podle mne hlavně o tom, k jakým záminkám přistupovala STB při tom, když opruzovala punks. Pokud si pamatuji, tak žádná propagace nacismu tehdy neexistovala, toho by hned bylo plné Rudé právo. Lidi o tom věděli ještě méně, než dnes. Komunista nás držel v informačním vakuu a net tehdy ještě neexistoval.

 
Bazarov
Bazarov - 31.10.2010 14:45

Medvěd: To by mě taky zajímalo, kdes vyhrabal tu jeho spolupráci s bolšanama? Pokud vím, tak nikde vedený nebyl a nakonec ho museli z republiky vykopnout, jak píše Mrtvola. Jinak já jeho songy celkem můžu, i když nejvíc se mi líbí jeho přezpívaný moravský balady, hl. ze Sušilových etno-sběrů, to je pro mě doposud těžká básnická rána do xichtu, co dokázali lidi na Moravě složit před 250 a více lety.

Co bych dodal k čl., tak asi jen to, že za propagaci nacismu apod. hnutí, budou lidi popotahovaný i dnes, resp. podle zákonů by měli. :-)

 
mrtvola ©
mrtvola © - 31.10.2010 12:30

Medvěd: než tady začneš tlačit ty tradiční rudohnědé pičoviny, tak se nejdříve trochu poinformuj. Hutka byl signatář Charty a také nakonec emigroval do Holandska. Nevím, kde jsi přišel na to, že byl s STB jedna ruka.

Jinak jeho tvorba mi také nic neříká, ale o tom ten dokument není.

 
Medvěd
Medvěd - 31.10.2010 12:16

Jen mě zaráží,že o tom kecá Hutka,kterej byl mimochodem za minulého režimu s Stbákama jedna ruka jako třeba v dnešní politice předseda VV Radek John.... Nic,je vidět,že dneska může na svět tahat špínu opravdu každý...

Neberte to jako rejpání z mé strany,je to pouze uvažování a i trochu nepochopení,kdo všechno se sere do minulosti a přitom s nima (kurvama bolševickejma) dříve spolupracoval a udával bejvalé opravdové například chartisty... Hutku já osobně nikdy neměl rád,páč ten se dokázal tak akorád za celej život po někom vozit a těžit z úspěchu jiných,daleko záslužnějších bojovníků proti předlistopadové zlovůli tehdejší doby.Koho si vážím,tak je třeba Karel Kryl,to byl bojovník proti totalitě.Jemu Hutka prašivej nesahal a nikdy sahat nebude ani po kotníky.

 
Sanovak
Sanovak - 31.10.2010 11:41

jeste pridam velkou punkovou jizdu v plzni-lochotine + rozhovor( s ruzickou a tak)

 

Zvolte stranu: 1-20 | 21-26