VÍKENDOVÉ CYPOVINY: TRIALOGY NA HRANICÍCH ZÁPADU

VÍKENDOVÉ CYPOVINY: TRIALOGY NA HRANICÍCH ZÁPADU

Rád bych vám představil zvláštní knihu. Je v ní zaznamenána diskuze třech zajímavých mužů a to odborníka na šamanismus a etnobotanika Terence McKenny, matematika specializujícího se na teorii chaosu Ralpha Abrahama a konečně biologa a autora teotrie morfogenetických polí Ruperta Sheldraka.

 

fraktal

Terence McKenna již několik desítek let jezdí po světě a studuje všemožné šamanské systémy a rituály, ze studijních důvodů okusil snad všechny známé psychotropní látky a o svých poznatcích již napsal několik knih. Co se týče Ralpha Abrahama a jeho zájmů, tak teorie chaosu je vědní disciplína používající nový pohled na nelineární systémy, jimiž je obklopena naše existence a vlastně celý vesmír. Nebo lépe řečeno disciplína o tom, jak se za určitých podmínek lineární systémy začnou chovat nelineárně a vstoupí do kvalitativně odlišného chaotického stavu. Zjednodušeně by se to dalo popsat třeba na pramenu vody v říčce, který plyne zcela rovnoměrně, aby se najednou začal bez zvláštního důvodu chovat naprosto chaoticky, vířit a tak, člověk by řekl, že mu zčista jasna jeblo v bedně, nebo co. Vědci, kteří studují teorii chaosu, se zabývají třeba počasím a jeden ze zajímavých poznatků, ke kterým došli, patří třeba tzv. motýlí efekt (mávnutí motýlých křídel může vyvolat tornádo na druhé straně zeměkoule). Teorie chaosu se dá graficky zvěčnit i na fraktálech, jedná se vlastně o jakési matematické vzorce jdoucí až k nekonečnu na určitém uzavřeném prostoru. Celý vesmír je jakýmsi chaosem uprostřed řádu, což jsou myšlenky, které mají blízko k tradiční východní filozofii jako třeba tao. Ralph Abraham se vymezuje i vůči teorii superstrun, tedy k nejnovější cestě za poznáním vesmíru. Vesmír se podle ní vyvíjí v jedenácti časoprostorových rovinách, takže film Matrix je vedle toho hotová slabota ;-)

 

fraktal2

No a Rupert Sheldrak, tak to je také dobrý exot, nebo co. Formuloval hypotézu, podle které je paměť něco, co je vlastní a společné všem organickým strukturám a systémům. V průběhu času si každý živočišný druh vytváří zásobárnu kolektivní paměti a ta je obsažená v oblasti, kterou nazývá morfogenetické pole. Myslí si, že všichni lidé mohou díky kolektivní lidské paměti těžit z toho, co se někteří z nich v minulosti naučili, což platí i pro ostatní organismy z živočišné i rostlinné říše. No a tito tři chlápci spolu osm let různě diskutovali a skončilo to tím, že se setkali někde v Kalifornii a během čtyř dnů si to všechno ještě jednou vyříkali, nebo co.

 

 

Malá ukázka z knihy:

RALPH: To budeme do vesmíru pouštět termity?

TERENCE: Houby! Lidské houby. Víme, že psilocybin je svou chemickou stavbou velmi podobný serotoninu. Serotonin zpřístupňuje mozkové funkce mentálního vesmíru houbám. Když se nad houbami zamyslíte, zjistíte, že jsou dokonale uzpůsobeny pro dlouhodobé přežití a adaptaci. Pohleďte, jak křehký je jejich vztah k hmotě. Podhoubí je tenká pavučina v půdě planety, a přesto vytváří synapse a je plné psychedelických sloučenin velmi podobných látkám přenášejícím nervové impulsy. Podobá se myslícímu mozku, a přesto se dokáže vměstnat do miniaturních objektů o průměru tří mikronů, kterých jediná plodnice vypustí několik milionů za minutu. Spory se dokonale hodí k mezihvězdným letům. Vydží extrémní teploty. Mají barvu odrážející ultrafialové záření. Jejich povrch je tvořen materiálem, který ze všech známých organických materiálů nejlépe odolává radiaci. Houby jsou skvělým příkladem toho, jak něco tak abstrakního, jako je duše světa, může postupovat svrchními vrstvami světa biosféry a živých organismů.

RUPERT: Jelikož houby a lidské vědomí žijí již po mnoho tisíciletí ve vzájemné symbióze, lidské zkušenosti vyvolané požitím hub jsou součástí morfického pole této symbiózy. Z toho vyplývá, že mohou být sdělovány houbou. Spory hub by musely vzejít na nějaké jiné planetě a vyprodukovat plodnice. A kdyby pak tyto plodnice požila nějaká vědomá bytost, získala by telepatický přístup do říše lidské duše.

TERENCE: Vztah mezi houbami a člověkem je víc než jen symbióza. Možná tu probíhá downloading nebo uploading. Pokud se nám podaří najít způsob, jak se překopírovat do hub, potom, až dojde k explozi naší planety, energie výbuchu poskytne pohonnou energii našemu výletnímu autobusu.

RUPERT: Jsem toho názoru, že překopírování člověka do hub už proběhlo.

RALPH: Duše světa coby podhoubí: vzor, který propojuje.....

mrtvola


25.4.2009   Rubrika: Literární fabrika   |   Komentářů: 4   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1
PUNK 1
 

Diskuse ke článku - VÍKENDOVÉ CYPOVINY: TRIALOGY NA HRANICÍCH ZÁPADU

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
mrtvola ©
mrtvola © - 26.4.2009 12:44

Houda: ;-))))

 
Houda?
Houda? - 26.4.2009 10:06

Fiiiha...Pochopil sem to az po to "Rád bych vám představil zvláštní knihu":-)))... Prijde mi ze to sou bud totalni idioti nebo totalni geniove.

 
mrtvola ©
mrtvola © - 25.4.2009 22:59

Squat_the_world: Mc.Kenny je beznadějně vyprodaný jak v ČR, tak ve Francii ;-( Ale tato knížka se dá ještě sehnat třeba na kosmas.cz a určitě i jinde.

 
Squat_the_world
Squat_the_world - 25.4.2009 22:55

Tak to si každopádně přečtu, zatím jsem četl pár věcí od T. McKenny, namátkou si vybavuju třeba Návrat archaismu a celkem mě to nadchlo, všem doporučujusmajlik - 16