CO PANKÁČ,TO SORTA...

 

Film, punk a Británie 70. let - Uh. Hradiště 3.- 6.12.09

Film, punk a Británie 70. let - Uh. Hradiště 3.-6.12.09Punk se stal v počátcích jedním z mezních příkladů radikálního pojetí „kontrakultury“, která probíhá paralelně vedle té oficiální - a dokonce se snaží oficiální kulturu popírat, stejně jako s její pomocí utvářený společenský systém. Punkové hudební hnutí však nejen odráželo radikalizaci západních společností té doby, ale zároveň inspirovalo i zrod některých disidentských kruhů za železnou oponou.   I. Film a punk 70. let 20. století

20 celovečerních filmů – hraných, hudebních, střihových i dokumentárních, které přibližují vznik, rozvoj, doprovodné jevy i vývoj subkultury ve Velké Británii (a v menší míře i vliv tohoto hnutí i na podmínky u nás).

Ve výběru jsou zastoupeny jak snímky, které vznikaly bezprostředně v době vzniku vytváření hnutí punk, a to zejména ve spojení s hudební kulturou, tak také tituly, které se ke kultuře punku vracely s odstupem nebo se věnovaly ikonickým kapelám či postavám v životopisném záběru. Celý programový blok pak dále dělíme ještě do tří výrazných oddílů věnovaných třem významným profilům (viz dále). V malé míře se pokoušíme i o doplnění vztahu k české punkové historii. Garanti tohoto bloku jsou Michal Procházka a Alex Švamberk.

Současná podoba programu:

The Punk Rock Movie (V.Británie 1978, Don Letts)
Punk jako životní postoj (V.Británie, USA 2005, Don Letts)
The Clash: Westway to the World (V.Británie 2000, Don Letts)
The Essential Clash (V.Británie 2003, Don Letts, Joe Strummer)
Jubilee (V.Británie 1977, Derek Jarman)
Sebastiane (V.Británie 1976, Derek Jarman)
Nonstop párty (V.Británie 2002, Michael Winterbottom)
Rude Boy (V.Británie 1980, Jack Hazan)
Joe Strummer: The Future Is Unwritten (V.Británie, Irsko 2007, Julien Temple)
Straight to Hell (V.Británie 1987, Alex Cox)
Najal jsem si vraha (Finsko, V.Británie, Německo, Švédsko 1990, Aki Kaurismäki)
Punk (V.Británie 1993, Michael Sarne)
Sex Pistols: Děs a běs (V.Británie, USA 2000, Julien Temple)
Sid a Nancy (V.Británie, USA 1986, Alex Cox)
Great Rock 'n' Roll Swindle, The (V.Británie 1980, Julien Temple)
Never Mind The Sex Pistols: The Alternative History (V.Británie 2007, Alan G. Parker)
Punk's Not Dead (USA 2007, Susan Dynner)
Sedm epoch rocku: Punk (V.Británie 2008, Alastair Laurence)
Visací zámek 1982 – 2007 (ČR 1993, Petr Zelenka)
Bigbít - díl o punku

 

II. Profily: Don Letts, Joe Strummer, Sex Pistols – John Lydon  

Profily tří výrazných osob, hudebníků či filmařů, které jsou výrazně spjaty s punkovou kulturou. Jednáme stále o osobní účasti anglického režiséra a herce (a příležitostného disk-jockeye) Dona Lettse, který se dlouhodobě věnoval zachycení hudební punkové kultury na filmový pás. Další dvě osoby, které představíme jak v hudebních dokumentech, tak také v dalších jejich filmových rolích, jsou spjaty s dvěma velkými kapelami – The Clash a Sex Pistols. Nabídneme výběr z filmografií všech tří osob a představíme českému publiku i některá méně známá díla. Filmy doprovodí úvody či kinolektoráty filmoví či hudební publicisté Michal Procházka, Alex Švamberk a v jednání je i účast Petra Nožičky a Miro Ulmana.

Don Letts - britský filmový režisér a hudebník, narozen v roce 1956. Je známý také tím, že se v hudebních klubech věnoval jako DJ propojování punku a reggae. Letts byl hluboce inspirovaný hudbou domova jeho rodičů, jamajským reggae. V polovině 70. let minulého století ho zasáhla nově nastupující hudební scéna kapel jako byly The Clash, Sex Pistols, Chrissie Hynde, Patti Smith ad.

Joe Strummer - vlastním jménem John Graham Mellor, přišel na svět v Ankaře, hlavním městě Turecka, 20. srpna 1952. Joe svůj život zasvětil především hudbě, ale vynikal i jako textař, skladatel, producent a dokonce i jako herec a osobitý řečník se zájmem o globální politiku. Je autorem nespočetně mnoha textů, vydaných singlů, hudebních alb a dalších mnoha audio i video nahrávek a kompilací. Svůj hudební život odstartoval v kapele 101ers, ze které těsně před vydáním desky odešel, aby společně s dalšími městskými povaleči zformoval jednu z nejznámějších kapel v historii punku, kapelu s názvem "The Clash". Kapelu s nejistou budoucností, která si se svým hudebním potenciálem založeným na punku, rocku, reggae a funky stylu pomalu ale jistě získala posluchače po celém světě. Svou přezdívku "Strummer" získal díky svému pověstnému hraní na kytaru, která spočívala v tom, že neustále řezal do všech strun. V roce 2000 získali Clash skladatelskou cenu Ivora Novella a v roce 2002, dva dny před štědrým dnem Joe umírá ve svém domě v Somersetu na vrozenou srdeční vadu. Krátce po jeho smrti jsou Clash v roce 2003 uvedeni do síně slávy a získávají cenu za celoživotní inspiraci v oblasti hudby. Joe je dnes považován za takovou ikonu, jako byli John Lennon, Bob Dylan nebo Bob Marley. Dokázal toho za padesát let tolik, že jiní lidé by na to potřebovali několik životů.

Sex Pistols, John Lydon - známý spíše jako Johnny Rotten se narodil 31. ledna 1956 v chudé dělnické čtvrti v Londýně. V letech 1975 - 78 zpíval v legendárních Sex Pistols. O nich bylo natočeno několik filmů (SEX PISTOLS: DĚS A BĚS, SID A NANCY, GREAT ROCK'N'ROLL SWINDLE). Po rozpadu „Pistolí“ v roce 1978 založil kapelu Public Image Limited (1978 -1993), která se stala jednou z nejvlivnějších kapel post-punkového období. Díky svému členství v Sex Pistols se stal ikonou punku a vzorem pro rebelující mládež. Přezdívku „Rotten“ získal díky stavu svých zubů (rotten = zkažený). V roce 1996 a 2002 na několik koncertů obnovili Sex Pistols. Johnny Rotten měl i vlastní tv seriál, ROTTEN TV.

III. Další programové cykly

Přehlídka doplněná besedami s českými pamětníky připomene u nás méně známý kontext kinematografie 70. let, dodnes zatížený českou zkušeností normalizace a tehdejšího návratu totalitní společnosti. Filmová přehlídka uvede výběr britských filmů a také vynikající filmovou adaptaci vlámského filmaře Koena Mortiera Ex Drummer (Belgie-Nizozemí-Francie-Itálie 2007).

Mezi další programové cykly patří Česká stopa, letos ve spolupráci s filmovým historikem Pavlem Taussigem věnovaná československým letcům RAF v Anglii či Divoká karta věnující se odkazu architekta Jana Kaplického a jeho působení (nejen) na britských ostrovech. Čtrnáctý ročník archivního semináře doplní řada doprovodných akcí: výstav, koncertů, setkání pamětníků, besedy historiků, filmových vědců, jejichž výstupy budou publikovány.

Vlámské okénko, premiéry, zvláštní uvedení, P100

Původním záměrem bylo uvést alespoň malou reprezentativní přehlídku současného vlámského filmu, tematicky vnitřně napojenou na buřičské téma punku. Z produkčních důvodů na straně zahraničního partnera uvedeme vynikající současný film, který se po letech ohlíží za historií punku a nahlíží toho hnutí už dnešníma očima. To je případ snímku Ex-Drummer vlámského filmaře Koena Mortiera, který se snaží dále rozvíjet kulturu punku. Toto téma bude rozvedeno i kinolektorátem na téma současného vlámského filmu.

Cyklus doplníme několika novinkami a předpremiérami: dva snímky Projektu 100 – 2010, současný britský Fish Tank a zejména kultovní Najal jsem si vraha režiséra Aki Kaurismäkiho s hereckou účastí Joea Strummera. V premiéře uvedeme i filmový projekt Electroma francouzského tvůrčího dua Duft Punk, které je považováno za jeden z nejúspěšnějších elektronických projektů současnosti, jak v prodeji alb, tak ohlasu kritiky.

Česká stopa (Češi v Anglii)

Nový dlouhodobý projekt semináře britského filmu vzniká ve spolupráci s filmovými historiky Pavlem Taussigem a Jiřím Voráčem. Jeho cílem je uvést v život projekt představování filmařských aktivit Čechů (popř. i Slováků) na britských ostrovech - režisérů, kameramanů, herců ad. Projekt by měl každý rok představit jednu až dvě osobnosti a jejich tvorbu, vlivy, jakou stopu po sobě v Anglii zanechali. Pro léta budoucí jsou ve výhledu např. Anny Ondráková, Karel Lamač, Otto Heller, Karel Reisz, Jiří Wiess, Herbert Lom, Sylva Langová, Karel Štěpánek ad.

Letošní téma akcentuje téma Čeští letci, filmaři a fotografové v RAF v Anglii. Ve spolupráci s filmovým historikem Pavlem Taussigem a novinářem a spisovatelem Luďkem Navarou představíme – a zejména splatíme alespoň částečně dosud nedostatečně oceněné hrdinství -  několik filmů a osobností, které zažívali neuvěřitelné okamžiky.

Současná podoba programu:

Pavel Taussig: Kinolektorát - Nebeští jezdci a Arnošt Valenta ve službách RAF
Luděk Navara: Kinolektorát - Josef Bryks a Otakar Černý ve službách RAF
Nebeští jezdci
(ČR 1968, Jindřich Polák)
Muž, který přecenil českou duši aneb Útěky Josefa Brykse (ČR 2007, Ján Novák)
Tajemství kufru Arnošta Valenty (ČR 2008, Roman Vávra)
Nejdůležitější útěk Otakara Černého (ČR 2008, Marcel Petrov)
Captive Heart, The Srdce v zajetí (V.Británie 1946, Basil Dearden)

Great Escape, The Velký útěk (USA 1963, John Sturges)

Téma doplní výstavy a pořady pro školy (viz dále Doprovodné akce a Film a škola).

Divoká karta (výrazná česká nebo slovenská předpremiéra)

Další téma přivede do Uh.Hradiště hosty a na plátna kina také filmy, kterým jsme udělili divokou kartu zajímavých, pozoruhodných projektů. Režisérka Olga Špátová (a producent společnosti Negativ Richard Němec) bude mluvit nejen o čerstvém projektu Restaurované filmy Jana Špáty, ale také o natáčení snímku Oko nad Prahou a vztahu k architektovi Janu Kaplickému a jeho stavbám. (Jan Kaplický, 18. dubna 1937, Praha – 14. ledna 2009, Praha, byl český architekt, žijící od své emigrace v roce 1968 ve Velké Británii. Zajímavostí je, že Kaplický hraje i jednu z menších rolí v námi uváděném snímku Nebeští jezdci – viz blok Česká stopa.)

To nejlepší z festivalů 09 (Anifest, Fresh Film Fest, Aerokraťas, Azyl)

Konec kalendářního roku přináší možnost bilancovat a tak jsme čtyřem zajímavým festivalům a aktivitám nabídli možnost za osobní účasti představit jejich festival a nejlepší snímky ročníku 2009. Vzhledem k povaze festivalů půjde jistě o filmy mladistvé, buřičské a svěží názorem i formlou.

IV. Film a škola

Již tradičně v Uh.Hradišti myslíme také na programy a aktivity, které se věnují propojování filmu a mediální výchovy s přesahy do historie obecné i dějin umění a filmu, společenských věd ad. Samozřejmostí je spolupráce se školami a nabídka dopoledních představení se zajímavými hosty.

Kinolektoráty
Vyzkoušená, výživná a vynikající forma, jak ve spojení mluveného slova a ukázek z filmů (popř. na konci bloku i filmu úplného zprostředkovat informace o vzniku filmu, dějinných okolnostech, souvztažnostech kulturního hnutí nebo dobových souvislostí. V letošním roce nabídneme tyto pořady:

| Pavel Taussig: Kinolektorát - Nebeští jezdci a Arnošt Valenta ve službách RAF
|Luděk Navara: Kinolektorát - Josef Bryks a Otakar Černý ve službách RAF
|Michal Procházka: Kinolektorát – Punk a film
|Alex Švamberk: Kinolektorát – Punk, hudba a společnost
|Michal Procházka: Kinolektorát - Současný vlámský film na festivalech

Zlatý fond
V tradičním termínu hradišťských čtvrtečních setkání promítneme za účasti lektora vybraný snímek klasického fondu kinematografie 20. století jak pro akreditované účastníky, tak pro středoškolskou mládež, pedagogy a seniory.

Nabídka školních představení
Školám (nejen v Uh.Hradišti) zprostředkováváme mimořádnou nabídku filmů a hostů k využití v dopoledních hodinách. V nabídce pro čtvrtek 3.12. a pátek 4.12. jsou tyto možnosti:

| Pavel Taussig: Nebeští jezdci a Arnošt Valenta ve službách RAF
| Luděk Navara: Muž, který přecenil českou duši aneb Útěky Josefa Brykse a Otakar Černý ve službách RAF
|Profil - Jan Kaplický
|Restaurované filmy Jana Špáty
| popř. vybraný snímek na téma punku a punkové kultury (Sex Pistols: Děs a běs, Sid and Nancy, Rude Boy, Nonstop párty, Bigbít - díl o punku + Visací zámek 1982 - 2007 ad.)

Setkání Film a škola
Po jednom z představení cyklu nabídneme vedoucím filmových klubů, kinařům, pedagogům, ale současně všem akreditovaným účastníkům možnost malého kolokvia k projektu a praktickým zkušenostem projektu Film a škola v Uh.Hradišti, kde právě rozvíjíme už jedenáctou sezónu.

V. Doprovodný program

Čtrnáctý ročník archivního semináře doplní řadu doprovodných akcí: výstav, koncertů, setkání a  besedy historiků, hudebních historiků, filmových vědců, studentů. Naším cílem je vytvořit otevřený kulturní prostor semináře, na němž by participovali nejen filmoví odborníci a pedagogové, ale také členové klubového hnutí, publicisté, novináři, sociologové a historici a další. V rámci doprovodného programu by mělo dojít jak na důležitá aktuální témata filmového vzdělávání a výchovy, tak také na uvolňovací hudební programy.

| Výstavy: 20 let poté (Rok 1989 v Uh.Hradišti)
| Výstavy: Ladislav Sitenský: Hrdinové z Albionu, RAF a čs. letci v Anglii
| Komentovaná prohlídka města
| Moravské dědictví - Chutě a vůně Slovácka
| Hudební program: v jednání

Program letošního semináře nabídne plánovaným 400 účastníkům celkem 39 programů ve dvou kinech a čtyřech dnech. V programu uvedeme celkem 31 celovečerních filmů a 6 komponovaných pořadů a přednášek. Všechny filmy i přednášky budou překládány do češtiny (sluchátka, elektronické podtitulky).

Historicky se jedná o druhou největší a divácky nejnavštěvovanější akci českých filmových klubů s historií počínající už v roce 1995. Tradice setkání fandů filmů a kulturních souvislostí v mikulášském čase zklidnění konce roku skýtá potenciál dostatku zájmu diváků. Akce se koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Europa Cinemas – Media Programme of the European Union a Zlínského kraje a ve spolupráci s Městem Uh.Hradiště.

 

Organizace a informace

Veškeré aktuální informace najdete na nových webových stránkách www.britskyseminar.cz. Zde postupně najdete nejenom informace o programu (denní program plánujeme vystavit po doladění se zahraničními hosty, partnery a lektory kolem 10. – 12.11.), jednotlivých filmech, hostech apod., ale také o podmínkách akreditace a ubytování.

I. Organizace

Projekt semináře britského filmu je realizován příspěvkovou organizací Městská kina Uherské Hradiště ve spolupráci s Asociací českých filmových klubů, Asociací slovenských filmových klubů, Národním filmovým archivem Praha, Slovenským filmovým ústavem Bratislava, filmovými vědami při filozofických fakultách v Praze, Brně a Olomouci. Historicky těžíme také ze spolupráce s Městem Uh.Hradiště, Státním fondem ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie a Ministerstvem kultury ČR. Spolupracujeme také s významnými filmovými nebo kulturními periodiky (Cinepur, Film a doba, A2, 25 fps, ad.)

Po letech přerušeného partnerství je v jednání obnovení intenzivní spolupráce s British Council Praha a dalšími institucemi britské kultury (British Film Institut, National Film Theatre, filmové školy). Jednáme také o partnerství s tradiční největší přehlídkou britské a irské kinematografie na německém území Brittspotting. Městská kina Uherské Hradiště jsou také od roku 2005 členy prestižní sítě evropských kin Europe Cinemas (Media Programme of the European Union).

II. Akreditace

Seminář je určen zejména pro řádně akreditované účastníky, kteří se mohou akreditovat na webových stránkách semináře www.britskyseminar.cz. Akreditace byla spuštěna 27. října 2009. Cena akreditace je stanovena na 120,- Kč na den, v případě objednávky na více dní pak prostým násobkem denní sazby a počtu dní. Je ale možné využít hned několika zajímavých slev.

Sleva za včasnou úhradu
Všichni účastníci, kteří se přihlásí a zaplatí akreditační poplatek do 27.11. 2009, získají slevu ve výši 30,- Kč za každý den akreditace (denní akreditace tak bude 90,- Kč).

Věrnostní sleva
Všichni registrovaní účastníci Semináře britského filmu 2007 (poslední konaný) mají nárok na slevu 10%.

Anketní sleva
Sleva 15% je určená účastníkům seminářů v Uh.Hradišti, kteří odpověděli na anketu Semináře archivního filmu 2008 a na anketu Semináře archivního filmu 2009 (ať už na místě při odjezdu či následně mailem).

Sleva pro členy AČFK a ASFK
Sleva 15%. Podmínkou pro získání slevy je předložení platné průkazky člena AČFK a ASFK (na místě, případně předem zašlete scan průkazky mailem na info@mkuh.cz, možná je i varianta xeroxu poštou).

Část programu bude otevřena i veřejnosti na jednotlivé vstupné – sledujte speciální plakáty a webové stránky.

 

III. Ubytování

Pro akreditované nabízíme ubytování ve vlastním spacáku. Pro účastníky semináře nabízíme v systému akreditace ubytování ve spacácích v ZŠ Sportovní (nám. Míru, cca. 100 m od kina Hvězda). Nadto na webových stránkách semináře (a akreditační stránce) najdete i doporučující informace o dalších možnostech ubytování (hotely, hostely, internáty, ubytovny, soukromí), které si ale zajišťují účastníci sami. Městská kina v některých případech předjednala blokaci kapacit – ty jsou však termínově ohraničena. Proto neváhejte!

 

- - - - - - -

Dramaturgové akce: Josef Korvas, ředitel Městských kin Uherského Hradiště I Michal Procházka, dramaturg, novinář a kritik I Alex Švamberk, publicista, performer, hudebník

Ředitel akce: Josef Korvas (josef.korvas@mkuh.cz)

Tiskový servis: Jaromír Orel (jaromir.orel@mkuh.cz)

Grafický návrh: David Huspenina

Bude nám ctí, pokud Vás budeme moci uvítat.

www.britskyseminar.cz | www.mkuh.cz


1.12.2009   Rubrika: Články   |   Komentářů: 0   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1,7
jde to 1,7
 

Diskuse ke článku - Film, punk a Británie 70. let - Uh. Hradiště 3.- 6.12.09

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.