CO PANKÁČ,TO SORTA...

 

Rancid

Rancid

Jak začít? Asi od začátku. Tak se pohodlně usaďte, otevřite škopek, zapalte cígo nebo jinou dobrotu a dem na to...

Počátky
Tahle partička vznikla v americké Kalifornii v roce 1991. Zakladající členové byli Tim Armstrong, Matt Freeman a Brett Reed. Kořeny Rancid sahají ale o něco dál do roku 87, kdy vznikla jedna z prvních ska-punkových kapel, legendární Operation Ivy, ve které zakladající členové byli právě Matt Freeman a Tim Armstrong (během hraní v Operation Ivy si říkali Matt McCall a Lint). Po rozpadu Operation Ivy to zkoušeli ještě v dalších bandách, ale bez větších úspěchů. Za zmínku stojí Mattovo účinkování v MDC (Millions of Dead Cops), se kterejma odehrál evropský turné.


Léta páně 1989-1991
Pro Tima byla Operation Ivy životně důležitou záležitostí. Po tom, co se kapela v roce 89 rozpadla a pokračování v podobě skupin Downfall a DHC (Dance Hall Crashers) se taky nevydařilo, začal se čím dál tím víc oddávat drogám a chlastu. Jednoho večera našel dokonce Tima jeho brácha totálně nachcanýho. A jak už to tak bývá, zachránil mu život, protože Tim měl těžkou otravu alkoholem, a kdyby ho neodvezl do nemocnice, Rancid by nikdy nebyli. Tim se po téhle události začal pomalu dostávat ze sraček. Bydlel tou dobou v domě Armády spásy a začal pracovat jako stěhovák. Všechno se zlomilo jednoho večera v punkovým klubu East Bay v Berkeley(skupina tam dodneska chodí zakalit), kde Tim potkal Bretta Reeda. Přestože Matt už s Timem hrát v další kapele nechtěl, pomohl mu postavit se znovu na nohy a nakonec spolu přece jenom na podzim roku 91 založili skupinu Rancid (v překladu to znamená nechutný). A ještě kolem vánoc toho roku odehráli svůj první koncert.


Punkrocková exploze
V 90. letech nastala v USA punková exploze, kromě Rancid vznikly v kalifornii skupiny jako Green Day, nebo třeba Offspring. Skupině se dařilo, začala hrát na akcích v Kalifornii a získávat první fanoušky. Svou první nahrávku vydali Rancid už v roce 92 u Lookout! Records, u kterýho vydávávalo svoje desky taky Operation Ivy. Svou prvotinu tam vydali taky např. Green Day. První EP se jménem Rancid obsahovalo 5 nahrávek. Na konci roku 92 podepisuje skupina nahrávací smlouvu u Epitaph Records. V lednu 93 začaly přípravy na první opravdový album. Do toho všeho navíc skupina začala hledat dalšího kytaristu. S Rancid to zkoušel například kytarista Green Day Billy Joe Armstrong, ale po jednom koncertu zjistil, že by dvě skupiny nezvládal. Matt Freeman to o pár let později okomentoval takhle: "V té době jsme si mysleli, že potřebujeme ještě jednoho kytaristu, a s Billyem jsme se znali. Ale nebylo to tak, že by přímo vstoupil do kapely, párkrát si s námi zahrál a podílel se na nějakých písničkách, třeba na songu Radio. To je ten o alkoholismu."


Dámy pozor, přichází Lars
Psal se rok 93 a první deska, která vyšla u Epitaph Records a nesla opět název Rancid, byla na světě. Lišila se od všech budoucích tím, že je čistě punková a nezabíhá do reggae a ska. Na desce nejde přeslechnout Timův vychlastanej chraplák.Je vidět vliv skupin jako The Clash a Ramones. Na albu je 15 fláků a trvá něco kolem půl hodiny. Skupina ale pořád hledala druhýho kytaristu, až se objevil Lars Frederiksen. Po půlročním působení u britských UK Subs, u kterých se Larsovi moc nelíbilo, byl bez kapely a hledal jinou. Nejdřív to zkoušel u skupiny Conjones, odkud ho ale vyhodili, protože moc chlastal a fetoval. Potom si založil svou vlastní kapelu, která se ale taky co nevidět rozpadla, až nakonec zakotvil u Rancid, u kterých taky ale málem dlouho nevydržel. Během jednoho vystoupení společně s Green Day se Lars, ožralej jako Dán s kalhotama na půl žerdi motal mezi přítomnými dámami a hledal nějakou, která mu dá. Matta to tak naštvalo, že chtěl Larse vyhodit, ale Tim se za něj přimluvil a tak zůstali kluci nadále ve čtyřech. Později Rancid v plné síle už s Larsem vydávají u Fat Wreck Chords další vinil s názvem Radio, Radio, Radio. Titulní píseň byla, jak jinak, Radio a spolupodílel se na ní, jak uz jste četli výše, BJ Armstrong.


Lets go!
Začátkem roku 94 započalo nahrávání druhé řadovky s názvem Lets Go, která obsahuje 23 songů a byla nahraná za rekordních 5 dní. Album je už o něco míň syrovější a líbivější. Tim se začal snažit a jeho zpěv se o něco zlepšil, byl míň chraplavější a Larsova kytara dodala hudbě potřebnou šťávu. Skupina natáčí klip ke skladbě Salvation, kterej se dostává dokonce na MTV. Alba Lets Go se prodalo přes milion kopií a skupina získala spoustu nových příznivců. Společně s kapelou Offspring vyjíždí na turné po USA a začínají získávat fanoušky i na starým kontinentu. Není se čemu divit, ze vyráží taky na svoje první evropský turné. Koncerty Rancid jsou pro pankáče zážitek, je to taky díky krédu kapely "maximálně komunikovat s obecenstvem". Skupina začíná připravovat materiál na další desku.


Sex s Rancid
Po úspěchu alba Lets Go si Rancid začínají všímat hlavní nahrávací společnosti. Rancid si ale zachovávají svou nezávislost a navíc v punkovým stylu. Na sezení s Michaelem Goldstonem ze Sony Music se s ním dohodli, že pokud si nabarví vlasy namodro, aby vypadal jako pankáč a skupina se cítila u velké firmy jako doma, tak smlouvu se Sony podepíšou. Goldstone chtěl pro Sony Rancid získat tak moc, že si hlavu skutečně obarvil. Skupinu to ale nepřesvědčilo, jenom pobavilo. Goldstone skočil na špek a místo Rancid se musel o rok později spokojit jenom s Pearl Jam. Dalším, kdo chtěl získat služby kalifornskych pankáčů, byla Maddona a její vydavatelství Maverick. Dokonce jim poslala jednu fotku z knížky Sex s Maddonou, na jejímž rubu bylo napsáno : "Prosím, podepište smlouvu s Maverickem". Rancid tenhle dárek okomentovali následovně : "Poslala nám těch fotek málo, proto jsme do toho nešli. Chtěli jsme totiž vydat knihu Sex s Rancid... Ne, ve skutečnosti to od ní bylo milé a dokonce byla na jednom koncertě."


 rancid

 

 

Kariéra pokračuje
V roce 1995 započalo nahrávání v třetí řadovky s názvem And Out Come The Wolves. Narozdíl od předchozího alba trvalo nahrávání přes 2 měsíce, z 40 písniček, který byly na album připravený, skupina vybrala 19 nejlepších. Tohle album bylo ještě úspěšnější, než Lets Go, hlavně díky skladbám jako Ruby Soho, Roots Radicals a Time Bomb, který se umístily v North American Billboard Modern Rock Tracks (tabulka čtyřiceti nejhranejších songů moderního rocku v rádiích). Kapela dvě z těchto písniček prezentovala v pořadu Saturday Night Live. Objevila se další nabídka od velké nahrávací společnosti. Tentokrát neuspěla firma Epic. Přesto, že nabízela 1,5 milionu dolarů, Rancid zůstali věrní Epitaphu. "Zůstali jsme tam. Jeden z hlavních důvodů pro to byl, že se k nám chovali vždycky dobře. Všechny dobrý punkový kapely někdo Epitaphu ukradl, jako třeba The Offspring. A teď si představ, že bychom přestoupili k nějaké větší firmě. To bychom si vůbec nemohli udělat takovou pauzu, jakou jsme si dali po třech deskách. Chtěli jsme připravit v klidu tu další a velká firma by určitě na nás tlačila. V Epitaphu řekli jenom: "Máte tu desku už hotovou?" my jsme odpověděli, že ještě ne a oni zas: "Tak OK."

 

Na vrcholu
Po turné s albem And Out Come The Wolves, kdy se Rancid předvedli v roce 96 dokonce na hudebním festivalu Lollapalooza, si pánové dávají menší odpočinek. Tim zakládá v roce 97 společnost Hellcat Records. Mezi fanoušky se šíří zprávy, že se kapela rozpadla, čehož se samozřejmě chytly i média. Kapela se ale vrací do studia nahrát další desku, která vychází 30. června 1998. Tentokrát se jménem Life Wont Wait. V pořadí čtvrtá deska obsahuje 22 válů a kombinuje punkrock s prvky roots reggae, rockabilly, hip-hopu, dub a funku. Tohle album bývá taky často srovnáváno s albem Sandinista od The Clash. Album se nahrávalo v San Franciscu, Los Angeles, New Yorku, New Orleans a dokonce na Jamajce. Zajímavostí je, že na albu se podílelo taky strašně moc hostů Buju Banton (Life Won´t Wait a Hoover Street), nebo Roger Miret z Agnostic Front (Something In The World Today). Kapela v roce 98 taky vydala úspešný EP Hooligans a Brad Logan, který obsahovalo jednu písničku, která byla nahraná speciálně pro seriál South Park. Life Wont Wait bylo zároveň posledním albem, který skupina vydala u Epitaph Record, se kterejma se v roce 99 rozloučila.

 

Nezničitelní

Píše se rok 2000 a Rancid vydávají další album, který nese název Rancid 2000 a vychází už u Hellcatu. Přestože je na albu hitovka GGF, není tak úspěšný jako jeho předchůdci. Skupina hodně koncertuje po celé Severní Americe, odehraje pár koncertů taky v Jižní Americe (Mexiko, Brazílie). V roce 2001 jedou Rancid na turné v Asii, konkrétně v Japonsku. Lars Frederiksen zakládá street punkovou bandu Lars Frederiksen And The Bastards, se kterou vydává album Lars Frederiksen and the Bastards. Je to taková Larsova vzpomínka na mládí, texty jsou hlavně o drogách, sexu, chlastu, bitkách, prostě o živote na ulici s jeho gangem skunx. V roce 2002 vydává Hellcat Records kompilaci Give 'Em the Boot III, na kterou Rancid nahráli jednu pisnicku. Dál pak vydávaji BYO Split Series, Vol. 3, kde Rancid hraje skladby NOFX a naopak. Po řadě koncertů se v roce 2003 skupina vydává znovu do studia, aby nahrála album Indestructible. Tohle album vychází u Hellcatu, ale distribuuje ho taky Warner Bros (na deskach od WB je varování, že album obsahuje necenzurovaný texty). Na albu je písnička Otherside, napsaná pro Larsovýho bráchu, kterej na začátku roku 2000 umřel na aneurysma. Indestructible obsahuje taky hitovku Fall back down a umístilo se v žebříčku na 15. místě.


Dva roky prázdnin
V Roce 2004, po tour k albu Indestructible, si dala skupina přestávku a její členové se věnujou hlavně svým sólovým projektům. Lars vydává se skupinou Lars Frederiksen and the Bastards album Skunx. Tim se věnuje hlavně Hellcau a hraje se svou druhou skupinou Transplants, která vydává v roce 2005 album Haunted Cities. Matt Freeman přijal roli "náhradnika" v kapele Social Disortion, než skupina našla plnohodnotnou náhradu.


Návrat na pódia
Na začátku roku 2006 se Rancid sjednotili, aby se vydali na turné po USA. Během úspešnýho turné proběhlo taky pár akustických koncertů - Hellcat Nights. Skupina taky oznámila, že má v plánu nahrávat novou desku a vydat DVD. V červenci 2006 vyrazí skupina na turné po USA, Kanadě, Velké Británii a Japonsku. Na turné hrajou každej večer jinačí set plus něco od Operation Ivy a Larsových Bastardů. Na léto 2007 bylo oznámeno vydání nové desky. 31.srpna 2006 při koncertě v Montrealu zkolaboval Lars Frederiksen. Nešlo o nic vážnýho, nějakej záchvat, skupina bez problémů dojela turné, po kterým z kapely odchází bubeník Brett Reed. Do kapely přichází Branden Steineckert, bývalej bubeník skupiny Used. Na začátku léta roku 2007 vycházi Timova sólovka A Poet´s Life, která vyšla jako CD/DVD a dá se zadarmo stáhnout na netu. A tak aspoň v prosinci 2007 vychází kompilace rarit od Rancid, která je složena z raritních válů a B-stran singlů. Nese název B sides and C sides. Dál taky skupina oznamuje, že dokončila všechny skladby na nový album a je připravena na nahrávání. Novej termín vydání alba je únor 08.

 

Let The Dominoes Fall
V lednu 2008 se skupina zavírá do studia. Album produkuje jejich kamarád Brett Gurewitz (Bad Religion). Na mix se ale bude muset nějakou dobu počkat. Duben 08 je ve znamení japonskýho tour. Rancid dělají každej týden svůj pořad v rádiu XM. Jmenuje se to Rancid Radio a je to součástí programu Fungus 53, vysílá se každou sobotu o půlnoci. Později byl pořad zrušen. Důvod byl ten, že XM rádio zrušilo vysílání Fungus 53. Pomalu se dokončuje mixing 7. alba Let The Dominoes Fall, datum vydání skupina určila na 2.července 2009. Album se umístilo v žebříčku na 11. místě, což je prozatím největší úspěch. Nahrávalo se ve Skywalker studiu George Lucase. Obsahuje 19 písniček. Hellcat vydal taky speciální rozšířenou edici, která obsahuje 2 CD a 1 DVD. Na druhým CD je 11 akustických fláků, DVD mapuje průběh nahrávání alba. Bylo to taky poprvé,co kapela uvolnila celý CD volně ke stažení na svůj Myspace profil. Přichází letní tour po Severní Americe propagující novou desku. Začíná 4. června ve Vancouveru a končí v Torontu 31. července. S kapelou cestujou skupiny Rise Against, Riverboat Gamblers a Billy Talent. Vychází klip k písničce Last One To Die a Up To No Good. Rancid taky s pisnickou Last One To Die vystupujou v The Tonight Show Conana O´Briena.

 

Závěr

Rancid za ty léta odehráli stovky koncertů. Od toho, na kterej přišel jeden člověk, až po vyprodaný stadióny v Japonsku. Ovlivnili nespočet kapel (většina punku z LA zní jako Rancid). Přečkali težký období a jsou tady s námi pořád. Težko říct, co přinese budoucnost. Každopádně Rancid je žijící legenda, která bude ještě dlouhý léta rozdávat radost a inspiraci mnoha lidem.


Rancid na Myspace: Rancid

plusminus


30.12.2009   Rubrika: Články   |   Komentářů: 15   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1
PUNK 1

Související odkazy:

 

Diskuse ke článku - Rancid

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
punkie
punkie - 9.1.2010 13:08

Rancid je srdcovka. Před nima jsem poslouchal jen Offspring a Ine kafe. Tohle byl zlom. Teprve pak jsem začal objevovat i Ramones a Clash a ten zbytek :-) A Transplants se mi libí. Jsou to podle mně dvě nejlepší alba, co kdy Armstrong udělal. Vim, neni to punk, ale má to koule. A timova solovka Poets life je taky hodně vymazlená... vlastně, když tak o tom teď přemýšlím, tak i ty Rancid jsou furt dobrý. Je to všechno dobrý... Je dobře, že to je ... zdar smajlik - 15

 
Papež kouří trávu
Papež kouří trávu - 4.1.2010 21:23

Mně se tak nějak líbí šecko co lidi z rancid udělali, ať už operation ivy, larsovi bastardi nebo transplants, jednoznačně jsou jedna z mojich srdcovek :D.

 
Lord.Alex
Lord.Alex - 2.1.2010 20:38

Mě se taky Transplant moc nelíbí. Líbí se mi ale Timovy solovky. Je to super mix hip hopu a dalších stylů:-)

 
plusminus
plusminus - 2.1.2010 20:09

jo jinak v tom clanku sem jednu vec neuvedl uplne presne. Rancid se s epitaphem uplne nerozloucili,jelikoz hellcat je(nebo uz mozna neni:D ) divize epitaphu :) smajlik - 12

 
plusminus
plusminus - 2.1.2010 20:01

Skunx: transplants me moc nevzali(i kdyz myslenka rozhodne zajimava), ale larsovi bastardi sou namrd, jak se slusi a patri, to se me hodne libi :)

 
Skunx
Skunx - 2.1.2010 14:48

Když už je řeč o lidech z Rancid a jejich projektech co říkáte třeba na Timovo - Transplants a Lars Frederiksen and the Bastards?

 
chrpa
chrpa - 1.1.2010 12:31

Lord.Alex: ty ses ubozaksmajlik - 1

 
Newman
Newman - 31.12.2009 15:45

Jinak tam nebyla zmíněna Freemanova kapela DEVILS BRIGADE.Tak kdo chce tak si sezente.Album se jmenuje Vampire Girl a jsou tam 3 songy :) Ja na to narazil asi tak pred 5ti rokama

 
mrtvola ©
mrtvola © - 31.12.2009 1:15

Lord.Alex: hele, jako, vidím to jako Hyde Park v Londýně, kdo chce, ať to zkusí a píše. Dík za každý článek. smajlik - 5

 
Lord.Alex
Lord.Alex - 31.12.2009 0:47

Fain článek, dal si s tim autor práci, dobrý. Z toho by si někteří hloupější měli vzít příklad. takhle maj vypadat články na oficiální web an netu co se člověk nestydí zveřejnit. Well done. 10 z 10.
Kapela samotná je fain též

 
plusminus
plusminus - 30.12.2009 23:08

mrtvola: A naprosto genialniho Larse s kytarousmajlik - 14
Newman:vitej v klubusmajlik - 3smajlik - 10
... ja to rikam porad. nejlepsi kapela na svete smajlik - 10

 
mrtvola ©
mrtvola © - 30.12.2009 19:58

Navíc mají naprosto skvělého basáka smajlik - 14

Tvorba článku se sice táhla přes různá nedorozumění, ale výsledek stojí za to smajlik - 5

 
Houda?
Houda? - 30.12.2009 19:55

dobrej článeksmajlik - 5 a ještě lepší kapela.....tohle je ono nebojej se míchat různý styly do sebe.

 
Newman
Newman - 30.12.2009 19:41

Tahle kapela mi změnila život

 
Papež kouří trávu
Papež kouří trávu - 28.12.2009 20:16

smajlik - 5 ou jééé skvělá kapela, co dodat....