CO PANKÁČ,TO SORTA...

 

Punk Maglajz: REPORTÁŽ

Punk Maglajz

ÚVOD

Dostává se Vám do rukou časopis PUNK – MAGLAJZ, domácí výroby, do kterého se skládají zprávy a zprávičky ze světa především amatérské, punkové, sklepní kultury skupin a umělců, kteří pro tuto svou oddanost bohužel nemohou u nás normálně existovat.

Časopis nemá pevné termíny vydání a prosazuje pouze vše okolo hudby a kultury punkové a novovlné s malými výkyvy k hudbě alternativní. Psát do něj může každý, ovšem cestu k němu si musíte najít sami a to na vlastní riziko (jistě pochopíte, že tu nemůžeme uvést adresy výrobců plátku)

Rozmnožují se zde reportáže o festivalech, profily nových skupin, tipy na LP desky, básně či próza zaměřená tímto směrem, překlady článků z různých časopisů apod.

Jestliže by jste chtěli přispět delšími povídkami nebo jiným materiálem delšího obsahu, či chtěli obdržet to co vyšlo mimo tento časopis, museli by jste se obrátit na  "EDICI PUNKOVÉ  LITERATURY“ (EPL), ovšem cestu k ní si musíte najít opět sami (ONRB).

Časopis vznikl spojením vydavatelství GRATIS a MAGLAJZ. Společný název je PUNK MAGLAJZ. Budeme se snažit Vás o všem informovat, o tom co se hýbe okolo této kultury, jestliže o to budete alespoň trochu stát a o časopis bude zájem. Vychází ve velice malém nákladu a proto si jej musíte navzájem půjčovat a nebo sami rozmnožovat. Nemuseli jsme snad dodávat, že časopis je určen především punkové vrstvě, což vyplývá i z jeho názvu PUNK MAGLAJZ.

PUNKS NOT DEAD   -  REDAKCE


REPORTÁŽ

1.září 1985, sobota. Horko a dusno, cesta autobusem již ohlašovala, že se chystá něco velkého, že to visí ve vzduchu.

Pečičky u Příbrami. Místo konání  festivalu punkové kultury. Dojeli jsme v pohodě, ale do sálu jsme museli jít zadem přes pole, aby nás "VENTILOVÉ“ nezmerčili a nedělali zbytečné problémy. Bylo asi 15. hodin, když jsme dorazili.

Sál byl malý, publikum vesměs punkové. Začátek se protáhl, protože to by nebyl festival, aby tam vždycky něco nekixlo. Kompletně vyhořela zpěvová aparatura a musela se nainstalovat provizorní, pouze jedna bedna a zesilovač. Přesto úroveň byla dostačující. Asi v šestnáct hodin vše začalo.

Klání zahájila skupina PARTA BRUSIČE KARHANA. Vystupovali neúplné sestavě, oslabeni o druhého kytaristu a saxofon. Přesto hudba měla svou údernost, šlapající, nepříliš surový punkrock s prvky nové vlny  a regae. Karhanova parta měla úspěch, ještě se k ní vrátíme později.

Po krátké pauze ji vystřídala příbramská skupina FRANTA MAST. Naprostá špice. Surový zbrklý punk, nedá se popřít vliv Dead Kennedys a Crass, což kapela přiznala v krátkém rozhovoru. Skupina na sebe upozornila skladbami: Voskové panoptikum, IQ 65, Kvadratura ženy, Muzika je děvka a dalšími songy. Publikum bylo již značně nažhaveno a Franta mast měl puls.

V sále se už pro velkou clonu kouře nedalo vydržet a byla větrací pauza. Po přestávce vystupovala jihlavská kapela SIDOL. Jejich hudba působila po předešlých kapelách jako učiněný balzám na nervy. Surový punkrock vystřídala svérázná rytmická melodická nová vlna, s perfektními texty.  V půli programu pozval Sidol hosta ze skupiny Admirál bob na sólový projev v písni Prokletí lidstva, mimo jiné zaněli skladby: Travolti nás nemilujou, Krize hrozí, Už je to tady, Ranní pošta atd.

Po Sidolu byla pauza a publikum s muzikanty se roztrhalo na menší hloučky a probihaly hudební rozbory a "válečné“ přípravy na druhou půli festivalu.

Vystoupila opět PARTA BRUSIČE KARHANA, zazněli songy: Špičkový báby, Vymaštěno…Skupina zařadila do repertoáru i převzaté skladby od Polských Brigada Kryzis. Výborný byl projev sólového zpěváka hlavně v pomalejších verzích, překvapila i bubeníkova zručnost pro jeho nízký věk.

Po nich přidal řádný nákup FRANTA MAST. Hráli na plno. Publikum jelo na plno, sálem duněl punk, tančilo se pogo a nikdo nevydržel v klidu. Atmosféra byla výborná a festival byl na vrcholu.

Na závěr vystoupila jako host skupina VYLÍZANÝ PALICE. Jejich vystoupení bylo přerušeno a festival skončil přinejmenším mrzutě. Palice zahráli pouze dvě písně, vlastní Punkrokový válečníci a od Virgin Broons – Zdi Jericha. Potom byla přerušena dodávka elektrického proudu. Vesničané se patrně dožadovali ukončení kraválu. Přesto už to nemohlo vyvrátit fakt, že klání mělo vysokou úroveň. Atmosféra byla výborná a opět jsme se mohli přesvědčit, že je výborné držet v něčem při sobě.

Připravil: Kilčo

Pro pamětníky: Punk Made In Czechoslovakia?:


26.1.2010   Rubrika: Články   |   Komentářů: 7   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1
PUNK 1
 

Diskuse ke článku - Punk Maglajz: REPORTÁŽ

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
mrtvola ©
mrtvola © - 30.1.2010 10:48

plusminus: souhlas, naštěstí je to pryč smajlik - 10

 
plusminus
plusminus - 30.1.2010 0:28

tyhle casy sou navzdycky pryc.....nastesti smajlik - 3

 
Kikuse
Kikuse - 29.1.2010 23:43

Já teda chodila po houbách...

 
plusminus
plusminus - 29.1.2010 18:16

špicasmajlik - 5

 
Martin Suicide
Martin Suicide - 28.1.2010 19:26

Hahahahaha ty jo FRANTA MAST to jsem uplně vytěsnil z paměti :)))))

 
Štěpán z Příbrami
Štěpán z Příbrami - 27.1.2010 22:51

Joo to byly starý časy u nás v okolí Příbrami, škoda že sem ještě v tý době byl částešně u táty v kalhotech........dobrej článeksmajlik - 5

 
mrtvola ©
mrtvola © - 26.1.2010 23:23

Ať žije Kilčova skříň a krabice od bot plné starých papírů. Hip!Hip!Hurááá! smajlik - 14