CO PANKÁČ,TO SORTA...

 

DVD: Festa de la pohoda

DVD: Festa de la pohoda

(vyšlo u PHR)

Koncertní dvd zase tak moc nesbírám, vlastně ani cd, protože až na výjimky dávám přednost studiovým nahrávkám, které sice nedokáží zachytit atmosféru koncertu, ale mají mnohem lepší zvuk a dynamiku. Co se týče kapel, tak se pořadatelům podařil poskládat celkem dobrý mix, takže jsem byl zvědavý, jak to všechno vlastně dopadlo. Všiml jsem si, že jim vyšlo počasí a punks se nemuseli plácat v bahně. Show odstartovala kapela Husa, po ní nastoupil Sociální teror, Problem 5, Svině!, Ilegality, Dezinfekce, Gride, See You In Hell, Uštkni, Illegal Illusion, Michael´s Uncle, a fesťák uzavřeli PNS. Celý festival je zfilmovaný slušně a kvalita zvuku není nejhorší, i když je to prostě live, s tím se nedá nic dělat. První větší oživení nastalo, když to rozjely Svině!. Slováci z Ilegality to smažili taky slušně, ale lidi už byli asi unavení ze Svině, nebo šetřily síly na další tahouny festivalu. Pořádnou palbu spustili také Dezinfekce, ty vole, fakt dobrý hard core. Atmosféra na pogoplacu začala houstnout a hudba brutálnět, což potvrdili i pořádně našlapaní Gride, no a po nich již do padající tmy se z hlubin temnot vynořili See You In Hell, na které jsem byl docela zvědavý. Nezklamali, žádné zbytečnosti, hned to rozjeli. Jožka pořád vypadá, jakoby právě uprchl z bohnické pakárny, šlape jim to jak cyp a vlastně se jednalo o první gang, na který se dalo i dívat a jejich show bylo energické a o něčem. V posledním songu si s xichtem styl total debil virtuálně podřezal žíly a zase asi odhrčel zpět do těch Bohnic, aby si při skotském střiku odpočinul před dalším koncertem.

Za dobrý nápad považuji zařazení kapely Uštkni, která svým rockovým undergroundem dovolila posluchačům, aby se posilnili a načerpali energii před závěrečnou smrští. Vůbec jsem je neznal, ale nejsou marní a dají se poslouchat. Podupával jsem si nohou, taková směska, něco mezi starou Jasnou pákou, Extempore a amíkama z B-52´s. No, máničky, pořád by něco mrmcaly mezi songy, pořád do tebe sunou nějaké zbytečné ptákoviny, které narušují dojem z koncertu. Ještě, že jsem si to dvd stáhl do počítače a mohu ty kecy přeskakovat. Ale jinak pohoda. Illegal Illusion zpívají anglicky, což je celkem škoda, páč jim nikdo nerozumí. Ale možná, že jejich texty nejsou tak důležité a jde jim hlavně o muziku, která je dobrá, není co řešit. Mimo jiné mají také energické show a nestojí na pódiu jako několik vytrvrdlých sádrových odlitků, což se nedalo říct o kapelách z první poloviny festivalu. Konečně se objevili Michael´s Uncle, které patrně nemusím nikomu představovat. Majkláči hrají pořád muziku ovlivněnou hardcorem, ale i spoustou jiných věcí, na kterou se dost těžko poguje, protože chlápci během fláku rádi několikrát střídají rytmus, čímž úspěšně narušují zažité mozkové pogo vzorce poskakujících punks a ztěžují jim život. Myslím, že jim ta odmlka celkem prospěla a doufám, že to jen tak brzy nezapíchnou. No a nakonec se objevili PNS, ti se vlastně na nějaké pódium vysrali a odehráli koncert na zemi obklopeni bandou šílících fandů. Taky moc dobrá kapela, škoda, že mají problémy s bubeníkem a momentálně neexistují. Snad se jim to brzy podaří vyřešit a co nejdříve to zase rozbalí.

Podobné záznamy mají podle mne velký smysl i pro návštěvníky koncertu, kteří se na to časem z nostalgie určitě budou chtít znovu podívat. Myslím si, že dvd si koupí hlavně ti, co tam byli osobně, nebo pár Čechů a Slováků žijících v cizině, kteří si budou chtít udělat obrázek o vývoji scény. Z toho důvodu je trochu škoda, že autoři filmu nedali větší prostor lidem a vlastně i muzikantům, kteří dohasili na fesťák, a nepokusili se více zpracovat atmosféru celé akce. Ale jinak, souhrnně, dobrá nahrávka a chvályhodný počin mapující scénu a tak.

mrtvola ©


9.10.2010   Rubrika: Recenze na CD   |   Komentářů: 2   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1
PUNK 1
 

Diskuse ke článku - DVD: Festa de la pohoda

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
mrtvola ©
mrtvola © - 12.10.2010 0:14

mikesh: ale já ne, bohužel. Jen jsem viděl to dvd, co jsem dostal k recenzi...

 
mikesh
mikesh - 11.10.2010 8:31

hele na tom festu jsem byl vlastne, nevidel si me tam nekde? :)