CO PANKÁČ,TO SORTA...

 

Operace Artaban

Operace Artaban

Operace Artaban

Tuhle brněnskou bandu už jsem tu dlouho chtěl perezentovat, ale nějak jsem pořád nevěděl, jak na to. Teď to taky ještě nemám nějak vymyšlené, což ale nebrání, abych to nedomyslel za pochodu :-) Hned na okraj sem loupnu dle mě jeden z jejich nejlepších songů, co kdy vymysleli, aby ti, co je neznají, tak nějak věděli, o čem bude vlastně řeč.

Někdy kolem roku 1997 vzniká kapela, která nese název Operace Artaban. Jejími prvními členy a zakladateli jsou Kabanos (basa, zpěv), Hodnej Pepa (zpěv), Ned (kytara) a Beňo, kterej usedá za bubny. Ještě bych podotknul, že ještě před tím Kabanos a Beňo fungovali například v kapelách No passaran! nebo Los Sommros. První koncert probíhá společně s kapelou Monkey shop v klubu Boomerang a to se píše rok 1998. Hned poté z kapely odchází Hodnej Pepa a Beňo, kteří poté účinkují v metalové squadře Sinum. A tím vlastně i jejich příslušnost k hnutí skinheads de facto bere za své. Operačka tedy potřebovala za oba členy náhradu a tak angažovali Miloška (ex bubeníka kapely Tisíc let od ráje), a za mikrák se postavil Jarda "Prase" Kořínek. Jenže to nebylo zdaleka všechno. Skinhedské přesvědčení opustilo i Neda, kterého následně nahradil metalista Zelinka. V této ustálená sestavě se kapele povedlo nahrát první album, které vyšlo na kazetě v roce "99 a posléze na podzim roku 2000 jako split ještě společně s kapelou Incident 96.

Rok 1999 byl pro Operaci velice podařeným, ikdyž vlastně jak se to vezme. Artabani v tomto roce třeba účinkova na Anti society festu (Antifest), nebo se Slovenskou Zonou A v Boskovických sklepích a vlastně jezdili tak nějak po celé republice a i na Slovensko se podívali. Jediný město, kde nesměli účinkovat, bylo paradoxně jejich rodný Brno, kde po tom, co jim benga z kriminálky ukončili koncert na Vaňkově (hráli ještě Protesti a Zona A), měli vystavenou stopku i po tamních klubech. Jako příčina se uváděla jejich pověst a hlavně jejich velice živé publikum. Aby vůbec po Brně mohli vystupovat, tak se museli "vetřít" na nějakej punkovej koncert, kde v cuku letu sebrali nějaké kapele nástroje a okamžitě to začít mydlit :-)


Už se zdálo, že na sestavě se nebude nic měnit, když zhruba tři týdny před koncertem s Loikaeme dává náhle "výpověď" Prase, což byl tehdá docela průser a kapela potřebovala narychlo nástupce za Jardu, aby se vůbec koncert s Loikaemií v klubu 007 na Strahově mohl uskutečnit. Podařilo se! Do kapely přichází Srnda, kterému moc času na nějaké přípravy nezbývalo, ale nakonec se povedlo a dopadlo to dobře. Kapela dál jezdí po akcích (Budějovice, Dunajov, Blansko atd), ale už v tu dobu, co hraje na již mnou zmiňovaných akcích se ví, že od nich odejde Zelinka, který se hodlá věnovat své první kapele, kde před vstupem do Operace hrál. Na jeho post nastupuje Ondáš, kterýžto doposavaď nikdy na nic a v žádné kapele nehrál. Touha po hraní ale byla silnější než cokoliv jiného a tak se stalo to, že už za tři měsíce měl premiéru na třetím Štatl minifestu v Brně. Psal se rok 2001. V tomto roce bylo i přímo na zmiňovaném festu pokřtěno CD Páni kluci, které bylo třeba raritní i tím, že ho kapela Artabani nahráli už kompletně ve 100% SKINS sestavě, narozdíl třeba od prvního počinu, kde se v mančaftu vyskytovali i metloši.

Píše se rok 2002 a kapela dál jede v zajetejch kolejích, hraje například v Půchově, Plzni nebo na squatě Milada a do toho skládá nové vály, jako je již už dnes notoricky známá skladba "Skinhead tady je", nebo "Polopravda". Přišel podzim a Kabanos se musel náhle přestěhovat z bytu, kde měli kluci i zkušebnu, načež se kapely ujal Kejkla (Mad Pigs) a zkoušelo se tam, jenže taky né dlouho, páč někdo Kejklovi nakecal, že hákoši vypsali odměnu pro toho, kdo práskne, kde Operace Artaban zkouší a ták... Tudíž se "tréningy" odehrávaly v Soběšicích, kde zkoušeli u Mario Kontravin. Jenže zase problém! Mário měl vážnej úraz a z toho důvodu se u něj "trénovat" nemohlo, takže to dopadlo tak, že kapela zkoušela ve zkušebnách všelijakejch kapel. Koncem roku 2003 měli kluci hotovejch asi šest válů a vydavatelství Rabiat records to vydalo jako split společne s další Oi! kapelou Začiatok Konca pod názvem Skinheads Brotherhood. Křest proběhl tradičně na Štatl festu a  z toho i dokonce vzešel klip a i jejich nový mladý "přírustek" Jura alias "Zmetek". Kapela už v tu dobu měla za sebou i vystopení po Německu jmenovitě Torgau nebo Chemnicz. V létě si třeba na Punk Islandu taky "brnkli" s věhlasnou kapelou Perkele.


Rok 2004 přináší častější koncertování (1 - 3 do měsíce), vyrcholení proběhlo v Itálii a nebo na Antifestu. Nastává opět podzim a z kapely odchází Ondráš a mezitím se připravují nové "pecky" pro novou desku. Již zmiňované častější účinkování nevyhovuje také Srndovi, který potřebuje více času na věnování se nastavající rodině. Kapela se s ním tedy dohodne, že vydrží ještě do natočení další řadové desky a aby toho nebylo málo, tak další problém je sehnat náhradu za Ondráše. Valná část nadcházejícího roku (2005) je pro kapelu jasně daná. Přichází léto, které kapela strávila celé ve studiu Davos, kde také vzniká deska "Společenství dobráků". 26.srpen je ve znamení poslední pařby v Boskovických sklepech, na této akci se představí nový zpěvák Iggy. Podzim už je tradičně určen pro koncertování v Česku, Slovensku, Německu nebo Maďarsku, poté už zavelela zima a s ní i poslední koncert Srndy, který se odehrál v Brně při křtu CD " 1 - 2 - 3 - Oi!". Začátkem roku čeká kapelu mnoho výjezdů po naší vlasti a taky premiérové vystoupení v Polsku. 3.února Operačka vystupuje v Liberci a tam se i s kapelou představuje kytarista Martin a tou dobou je už Operace na vrcholu, sjíždí všemožné koncerty a festivaly a jejich "sláva" stoupá, což má za příčinu i plno závistivejch, pomlouvačnejch a nepravdivejch řečí od pár rádoby politickejch aktivistů, kteří je obviňujou z levičáctví směřovaného od hnědopichů a zase opačně, prostě si nevybereš. Ale na každého stejně jednou dojde a boží mlýny melou pomalu, ale jistě, to zůstává pořád stejné!

V květnu 2007 dochází v kapele k další změně. Zmetka nahrazuje Strýc Bim ze Slovenské kapely Glejt a po pár zkouškách už to mastí na koncertě v Maďarském Zalaergeszugu. Kapela nadále pracuje na novej písních, které publiku představuje i živě mezi svoje nemálo početné fans. V roce 2008 Operace dobývá další doposud pro ní neznámou zem, Švýcarsko, jmenovitě Thorgau a Zurich. Přichází opět festival Streekids a po něm delší odmlka kapely na scéně, ve které se kapela rozhodně neflákala a místo lenošení tvrdě piluje matroš na novou desku, kterou křtí ještě téhoš roku! Rok 2009 je ve znamení již tradičních problémů v podobě ataků na jejich shop Hardset (www.hardsetshop.com), kde vymytý plešky "hrdinsky" u obchodu rozflákali výlohu a aby toho nebylo málo, tak jednomu z členů taktéž "hrdinsky", jak jinak, propíchali gumy u auta.Problémy zdaleka nekončí! Nějací "pomatení" antifašisté se zapříčinili, zřejmě v mylném domění (nebo svojí neinformovaností, dál už mě napadá jen slovo blbostí), o fámu, že je kapela nacistická a o zrušení koncertu u našich sousedů v Bratislavě. Je to neuvěřitelné, ale sračky potkávaly kapelu dál. Jednou z nich bylo třeba to, že jim (zřejmě ze stejných důvodů jako vždy, jak jinak :-) ), dokonce zrušili profil na Bandzone. Za vše mohlo anonymní udání, holt lidi radši koukaj na druhý, než aby nejdřív začli u sebe, ale to je v našem státě taková naše tradice, myslím to fízlování, bonzování, udávání a podobně. Starýho psa novejm kouskům nenaučíš a pomůže jen dotyčnému to, když ho pořádně například "nakrmíš botama!!!" :-))))


Ale zpět k Operaci! V červnu 2009 odchází z kapely Iggy alias  "Jemen", načež jeho flek přebírá kytarista "Udavač". Soubor nadále pokračuje v hraní... Teď to vezmem decentně šmahem a přesuneme se rovnou do října roku 2010, ve kterém kapela chystá natáčení songu "Oi!lé" a co víc, Best offku Operace Artaban 1997 - 2010, kde bude pochopitelně průřez jejich perfektní celoživotní tvorbou!!! A pokuď vše půjde jak má, tak křest proběhne 18.12. v Brně na Vánočním mecheche v klubu Tenis na Kolišti 69. Heh, vyčerpávající informace !!! :-)))) Jelikož se tihle kluci opravdu neflákaj a mají dalších zbrusu novejch osm válů, tak do konce roku 2011 můžete očekávat další desku, kde se třeba bude nacházet flák "Kometa" na podporu Brněnskejch Hokejistů!!! Čau !

Ještě bych chtěl dodat, že co se týče českejch Oii! bandů, tak já osobně považuju Operaci Artaban za jednu z nejlepších kapel tohodle žánru, co u nás kdy vznikla a vlastně né - li nejlepší!!!!! Líbí se mi, že se pořád ještě najde někdo, kdo je hrdej na to, že je vlastenec, a kdo není například prodejnej "za pár šupů", jako v naší zemi de facto každej druhej!!! Co je platný hákošům a jim podobný svoloči, že si hrajou na kdo ví jaký vlastence, a přitom uznávaj ideologie toho čůráka Hitlera, onanujou nad Mein Kampfem, popírají holocausty atd atd. To zkráka vlastenci nebyli, nejsou a nikdy nebudou, kdežto členové Operace ano!!!

 

Stránky kapely Operace Artaban

Punku zdar a Oi!

Medvěd


6.12.2010   Rubrika: Články   |   Komentářů: 70   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 2,5
jde to 2,5

Videa:

Související odkazy:

 

Diskuse ke článku - Operace Artaban

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
Zvolte stranu: 1-20 | 21-40 | 41-60 | 61-70
Lord.Alex
Lord.Alex - 3.1.2011 1:22

smajlik - 20smajlik - 20smajlik - 20kokoti

 
Sanovak
Sanovak - 19.12.2010 12:40

Porcelly-muzes me rict z ceho soudis ze sem drsnak? ne to opravdu nejsem
fakt odpoved jak vod magora z arkadie..

 
Porcelly
Porcelly - 18.12.2010 19:51

Aha takže když nemám rád bandu fašizujících plešek, hned mě hážeš k ultralevici ... kámo ... nevim co na to říct .... Sanovaku : oooo ty budeš velkej drsnák smajlik - 5

 
Sanovak
Sanovak - 18.12.2010 14:22

Porcelly-fnuky fnuk,vzlyk. Takovy jako jsi ty mam nejradsi,di radsi honit nad afou ty mamlasku,nebo muzes jit taky na koncert operacek a tam jim vypravet jaky sou nackove,prezil by si tak 5 minut a to ti jeste fandimsmajlik - 16

 
Šedivák
Šedivák - 18.12.2010 12:46

Když to shrnu, tak jediný tvůj argument neobstál a moje nevyvrátíš, že.. Mimochodem, raději se nenavážej do vesničanů, nebo tě prásknu na afě, že nejsi dost korektní. smajlik - 1
Jestli já vidlácky filozofuju, tak nevím, jak nazvat to, že ty argumentuješ úplnýma nesmyslama a kecama typu "já jsem slyšel". Raději nemel sračky, kámo. Nebo ti přijde srovnání OA s Buldokem, Hlasem krve apod. v pohodě? Raději to skončím, diskuze s ideologicky zaujatým mamlasem mě nenaplňuje.

 
Porcelly
Porcelly - 17.12.2010 17:31

Šediváku , ty to nemáš v hlavě v pořádku ... takový vidlácký filozofování sedí fakt jenom na agro punx smajlik - 18

 
barbie
barbie - 17.12.2010 11:36

jo no, chudák Milošek si TS koupil přes X lety když nevěděl, co je to zač a někdo ho vyblejsk a pak, aby látka nepřišla vniveč to aspoň nosil na propocení když se hrál tenis :-D, akorát ten jeho potisk triček - "Multi - kulty" zní trochu politicky, ale tak jeho názor.

Stejně mě příjde že Evropa je tak různorodá co se týče kultur, náboženství, jazyků a měny že prostě sloučit jako Amerika nejde. Tak jestli to myslel tak, tak budiž :-D

 
HippieHunter
HippieHunter - 15.12.2010 16:14

Sanovak: smajlik - 10

 
Sanovak
Sanovak - 15.12.2010 12:01

HippieHunter-levačkou co ? :-p

 
HippieHunter
HippieHunter - 14.12.2010 15:45

chrpa: sharp, co to je, kdes to vzal, tady nmaj misto smajlik - 10

 
HippieHunter
HippieHunter - 14.12.2010 15:42

OrtelSMrti: ty si na nejakym konziku operacky videl fasouna? ja teda ne. Porcelly: od steinera mam taky par veci, kdyby si to sledoval, tak vis, ze koupi steinera nepodporujes nagly, ale arabase :-p :D

Porcelly: a ja slysel, ze se udajne hromadne heilovalo na koncerte last strike a edelweis piraten :D

 
Šedivák
Šedivák - 14.12.2010 10:01

Někomu asi nedochází, že koncert není místo, kde by stáli členové kapely u vchodu a kontrolovali politickou příslušnost návštěvníků akce. Zazněl názor, že i na Sestry chodí hákoši - a argument proti tomu má být "nemusím ani tři sestry"? To má být nějaký druh humoru? Nemyslím, že z toho plyne, že OA nebo Sestry jsou nazi band.

Jen tak na zamyšlení, jo... Když se na koncertě sejde marxista a fašista, jakou orientaci pak bude mít kapela? A když přijde fašista na koncert filharmonie, znamená to, že filharmonici jsou fašisti taky? Teda, to jsou fakt otázky, co mě nenechají spát. smajlik - 1 Někdo by tu mohl vyštrachat sto let starou fotku Miloše v TS. Ale nemyslím, že by se ten samý člověk obtěžoval najít fotku triček, která Miloš prodává, a která na sobě nesou nápis "NO NAZI". A narozdíl od prehistorické fotky v TS, ta trika se prodávají stále. smajlik - 5

 
Fritoll
Fritoll - 12.12.2010 15:41

Taky třeba z jakýho roku je ta fotka... v tý době ani nejchytřejší ze nejchytřejších antifa TS neznalo... taky sem našel jednu fotku...
http://www.operacka.rabiatrecords.com/index.php?option=com_phocagallery&view=detail&catid=48&id=1768:ch010&tmpl=component&Itemid=61

 
Sanovak
Sanovak - 12.12.2010 11:53

Porcelly-TS nosej jak nackove tak nacionalisti uz sem se s tim parkrat setkal...
takze nemuzes brat ze typek v TS je vzdycky uhajlovanej magor,i kdyz ve vetsine pripadu to tak jesmajlik - 6

 
OrtelSMrti
OrtelSMrti - 11.12.2010 19:06

nemusim ani tři sestry ani operačku..a to že operačka hraje na koncertech orlík je běžná věc...a chodí na ni fašouni, toje taky zřejmé...ale je pravda, že publikum si nevybereš....ale tohle se řešilo x-krát.
Jen si myslím, že ta medvědova obhajoba operačky zní trochu jako pohádka.....smajlik - 14

 
Karlos
Karlos - 11.12.2010 15:55

Porcelly: myslím, že obecně platí to, že fanoušky si prostě nevybereš...třeba na Tři sestry chodí taky různá individua

 
Porcelly
Porcelly - 11.12.2010 15:08

Fotky členů OA oblečených v Thor steinar (myslím si že nejde o žádný omyl typu "my nevedeli ze to je Nazi brand"protoze lidi z týhle kultury mají přehled,kor kdyz hrajou v kapele), údajné heilování na koncertě - čemuž bych věřil protoze vim co na ně chodí za individua

 
Medvěd
Medvěd - 11.12.2010 13:14

chrpa: Kam jinam ?smajlik - 1

 
chrpa
chrpa - 11.12.2010 12:52

Medvěd: k mušli???

 
Šedivák
Šedivák - 11.12.2010 12:35

Porcelly: Myslíš, že bys mohl doložit svůj názor nějakou zábavnou historkou z doslechu? Docela tyhle "zaručený pravdy" o Operačce sbírám. smajlik - 9

 

Zvolte stranu: 1-20 | 21-40 | 41-60 | 61-70