CO PANKÁČ,TO SORTA...

 

Martíček odpovídá na otázky PUNK.CZ

Rozhovor pro PUNK.CZ  s MartíčkemTakže ahoj Martíčku! Na úvod bych se zeptal na otázku, která se víceméně v současnosti nabízí, co Vánoce? Podléháš také tomu shonu? A kdo k vám chodí na Štědrý den? Ježíšek, nebo Santa Claus? :=)

Já shonu nepodléhám, já vlastně moc nenakupuju ani normálně. Nepřijde mi to nikdy tak hrozný, jak se pořád říká. K nám chodí Santa Obama. J To říkám od chvíle, kdy se mě jeden žák v 3. třídě na ZŠ zeptal: „Pane učiteli, když my máme Santa Klause, v Americe mají Santa Obamu?“. Řekl jsem mu, že jo.

Ihned po Vánocích následuje Nový rok, ten většinou doprovázejí různá bilancování atd. Jak ty bys shodnotil teď s mírným předstihem rok 2010 jak z pohledu kapely Houba, tak osobního?

Rok 2010 jsme začali nahráváním ve studiu. Splitko s PF se myslím docela povedlo a pro nás to byl takovej test toho, co a jak do budoucna. Říkali jsme si, že pokud to bude nějakej průser, nemá smysl té kapele dávat 100%, když se to nevrací. Ale nakonec se písničky ze splitka více než dobře ujali, zejména „Ivan“ a vlastně i turné proběhlo dobře. To nás vcelku nakoplo do dalších aktivit, ale utvrdili jsme se v tom, že méně je někdy více. Tak proto jsme to s koncerty nepřeháněli. Nicméně i kdybychom zjistili opak – tedy pokles zájmu o nás, nebyla by to asi žádná rána. Život je takovej a asi nejsme z těch, co nemají co dělat. Jednak kvůli práci, ale taky máme xy bočních aktivit. A osobní život v klidu. Já jsem možná výjimka – jsem totiž spokojený učitel a manžel, těch není moc J.

Všiml jsem si, že jste letos v létě prakticky nekoncertovali, pročpak to?

Ono je to zcela prozaické. Já jsem byl na dovolené 6 týdnů v zahraničí. Tzn. skoro celé prázdniny. A navíc razíme cestu, že pokud jeden rok hrajeme na nějakém festivalu, druhý rok se mu chceme vyhnout, ať tam hrají kapely, co tam ještě nebyly.  Někdy se to ne zcela povede, ale snažíme se. A já osobně radši hraju v klubech, nicméně je pár festivalů, který máme rádi. A mimochodem, v roce 2011 nás taky na moc festivalech asi neuvidíte, snad jen vim, že určitě budem na Votvíráku  v červnu a pak něco v srpnu, kdo nás kam pozve J Necháme se sami překvapit.

Rok 2011 pro vás ale začne myslim velmi příjemně a to společným koncertem se Slovenskou punkrockovou legendou jakou bezesporu Ine Kafe je. Jak jste se k tomu dostali, vybrali si vás oni sami? Pokud se nemýlím, jste přátelé je to tak?

S Inekafe jsme se seznámili už celkem dávno. V podstatě tak nějak náhodou. Na ten konkrétní okamžik si fakt nepamatuju. Zvali jsme je, oni nás. Velmi si vážíme akce, kterou pořádali. Bylo to v nejvýchodnější vesnici Slovenska v rámci tehdejšího 4x4 tour, my jsme odtamtud pak jeli na turné do Pobaltí. Na to vzpomínáme rádi, dobrá zkušenost. Abych pravdu řekl, z jejich comebacku na prdel nesedám, spíš se tomu divím. Já je mám stále před sebou v době jejich poslední řadové desky a vážim si jich za to, že poslední deska, kterou udělali, je jejich nejlepší. Málokteré kapele se tohle podaří.

Ale musím přiznat, že nás tak nějak potěšilo, že si na nás vzpomněli s tím koncertem v Praze. Myslel jsem si, že na alko punkáče, co neumí pořádně hrát ani po 15ti letech už si nevzpomenou. Tý kapely si moc vážíme.

Podle mnohých, včetně mě je ve svém stylu Ine Kafe naprostá jednička v Československu a zaslouží obdiv, souhlasíš?

Samozřejmě je a obdiv zaslouží. Všichni, kdo se jim jen trochu chtěli nebo chtějí vyrovnat totiž zní pro mě strašně směšně. A já chci být pro jednou konkrétní: zažil jsem tuším v roce 2005, jak v pardubickém klubu Žlutý pes hráli kromě nás ještě Inekafe a Jaksi Taksi na Volantím výročí. Jaksi Taksi tehdy na podiu lidi vyzvali k bojkotu „komerční sračky Inééé Kafééé“. Nejen, že tím Jaksi Taksi spousta lidí naštvali a udělali si z ostudy kabát. Také je dobré si všimnout, kde která z těch kapel skončila. A byli to právě JT, kteří pojali později svůj styl punku jako komerční maisntreemovou záležitost, na kterou tak vehementně a nevybíravě naráželi.

Nevim proč, nicméně tuhle kapelu prostě nejde zkopírovat a bohužel ji zřejmě ani nikdo nepřekoná. Vyprodat 5 koncertů za sebou v Bratislavě je prostě nářez. Musím taky přiznat, že jejich znovukoncertování už pro mě z nějakého důvodu není tolik atraktivní. Mám-li bejt upřímnej, kdybychom spolu nehráli, asi bych na koncert nejel.

Nedávno jsem se v nějakém rozhovoru dočetl, že si myslíš, že jste svého vrcholu už dosáhli…Upřímně řečeno ti tohle nevěřim:=) A ani asi nechci věřit, určitě máte nějaké ambice posunout se dál, ne?

Stojím si za tím, i když možná nevěříš. Trochu nevím, jestli nevěříš mě, nebo myslíš, že to říkám neupřímně. Ta doba, kdy na koncerty do klubů chodilo 300 – 400 lidí pravidelně pořád, podle mě odezněla. To je jednoznačné. Jsme celkem skromní, když jsem začínali, byl pro nás vrchol si zahrát mimo Ústí, pak v určitých klubech, pak na nějakejch festivalech, pak v zahraničí. Všechno jsme si vyzkoušeli a zjistili, že nejlépe se nám stejně hraje v malejch zaplivanejch klubech, kde slyšíme kytary přímo z aparátů J Mě osobně nebaví velké sály, nebaví mě, když jsou lidi 20 metrů od podia. Vyzkoušeli jsme si i hrát ke stovce koncertů ročně a upřímně – není to žádný terno. Máme ambice být klubovou kapelou, kterou klub neodmítne, za rozumných podmínek jí udělá koncert a přijde na nás dost lidí na to, abychom si nemuseli říct „tohle už nemá smysl“. Takhle jsme k tomu přistoupili v posledním roce a baví nás to. Doufám, že to je na nás i vidět. Ona to nesmí být povinnost – jakmile jedeš přes 100 koncertů ročně, chtě nechtě to povinnost je. Odjet musíš, i když se ti nechce. Když jsme to zredukovali na nějakejch 40 akcí, těšíme se mnohem víc.

Co konkrétně bys vyzdvihl jako největší úspěch s kapelou, prostě to, co si říkáš, tohle se nám fakt povedlo…Nějaké album, písnička, koncert? Je něco takového?

Strašně složitě se tohle hodnotí. Když to budu brát dle prodejnosti, alba „…ať von zacvrč!“ se prodalo asi 2200 kusů, podle návštěvnosti byl vrchol našich 10 let, kdy dorazilo do ústeckého KD Corso kolem 1200 lidí, rádi jsme si zahráli na Trutnově a Rock for People, moc nás těšilo hraní v Pobaltí a Bělorusku. Ale největší úspěch je podle mě to, že jsme měli štěstí a obklopili jsme se skvělejma lidma, který pro nás zůstanou kamarády napořád – bez ohledu na kapelu nebo scénu – mimo jiné určitě uvedu Pavla „Papagáje“ Frimla, našeho vydavatele, Pavla Broma z ExAviku, Jyřýčka a celý NVÚ, ale i ostatní kapely, s kterými často hrajeme a pořadatele akcí.

Máte na svém kontě již dvě split -CD, to je docela dost, většinou se kapely do splitek moc nehrnou a když, tak jedno stačí. Chystáte ještě do budoucna nějaké? Případně v nejbližší době nějakou bližší spolupráci s některou z kapel? At už na CD, nebo jako turné?

Dobrý dotaz. Ale obě ta splitka vznikla tak nějak náhodou. Tehdy, v roce 2002 jsme se seznámili s kapelou Leniwiec. Opět proběhlo několik výměnných koncertů a s klukama jsme si tak nějak padli do oka. No a vzhledem k tomu, že Mucha (zpěvák a kytarista Leniwiec) je asi největší blázen co znám, vymyslel, že si vyměníme písničky. Nejdřív jsme tak nějak nevěděli, jak to pojmout, jelikož hudba Leniwců pro nás v podstatě příliš blízká nebyla, ale nakonec jsme to snad vzali za správnej konec. Celý to CD jsem pak realizoval já s Jirkou (našim kytaristou), kterej udělal všechny kresby. Možná to nevypadá, ale celé to bylo hodně náročný – překlady písní zejména. Ono nešlo zkrátka ten polskej text vzít a přeložit doslova, jelikož Poláci jsou opravdu jiná nátura. A tak když jsme si už nevěděli rady s písní „Heretic“, přejmenovali jsme ji na „Zootic“ a bylo. Sice je to takovej nesmysl, ale prostě zaznamenal nějakou dobu. Celkově se tohoto splitka prodalo asi 2000 ks, což je fakt hodně. A nám ten split otevřel cesty do Polska. V letech 2004 – 2006 jsme tam hráli celkem často.

No a druhý split? Ten vznikl čistě prakticky. Chtěli jsme jet s Punk Floidama turné a přišlo nám, že dneska jezdí turné každá kapela. Ale když k tomu tour vydáme album, které navíc bude výroční k 10 a 15ti letům kapel, bude to už nějaká přidaná hodnota navíc. A opět zaznamenalo dvě český kapely v období mezi řadovými alby. A máme z něj dobrej pocit, snad nejsme sami. No a abych nelhal, nám to splitko s PF prodloužilo možnost oddalovat řadovou desku.

 

houba

 

Od vaší poslední samostatné desky už přece jen uplynulo pár let, co nová řadovka, chystá se? Pokud ano, můžeš nám o ní něco více prozradit?

Máš pravdu, poslední deska vyšla v roce 2007, v červnu. Takže to je 3,5 roku. Nicméně v zimě 2010 vyšlo splitko. A to nás taky stálo dost sil. Ale nebudu napínat – chystáme nové album, ovšem zatím je to ve fázi sbírání nápadů. Nějaký už máme, ale řadu jich čerpáme ze současný doby. I když osobní životy jsou tak nějak v pořádku, společnost obecně je podle mě nad pořádnou propastí. A myslim, že se to značně na desce projeví. Rozhodně nebude o krásách života. My už máme takovej koncept té desky, kterej mnoho lidí překvapí. Popík to asi nebude. A navíc, kdo je pozornej zjistil, že 4. a 5. března hrajeme koncerty s naším kamarádem, kterej si říká Tom77 (www.bandzone.cz/tom77). A myslím, že jsem už prozradil dost J

Prošli jste si jako kapela určitým vývojem a vaše současná pozice je myslim velmi dobrá, ačkoli mnoho vašich fanoušků, co na vás chodili v začátcích vám už asi dnes nepřijdou na jméno a dostali jste u nich nálepku „popunk“. Vadí vám tohle označení?

Tak ono je nutné si přiznat, že dost lidí, kteří na nás chodili v začátcích, jsou dneska tátové a mámy od rodin. A divil by ses, protože pár se jich vrací. A občas přijdou a řeknou, že vlastně pár písní znali. Ale nepopírám, že od toho drsnějšího pojetí punku jsme přešli k takovému lehčímu. My stále veřejně a vědomě přiznáváme, že hrát neumíme. Ale když něco děláš 15 let, prostě „nějak“ se to naučíš. A čím víc umíš „nehrát“, tím víc vychytávek do písní sereš. Ale čím jsme starší, tím si to děláme jednodušší. Protože známá poučka zní „v jednoduchosti je krása“.Jakákoli nálepka nám nevadí. Nám je to jedno a ani se netajíme tím, že prostě koncerty děláme hlavně pro sebe, pro naši zábavu, takže když se někam jede, pije se pivo a víno. A když se to někdy přežene (je dlouhá cesta), je to hooodně praso punk J A jestli je to pro někoho popunk, je to jeho problém.

Měli jste nějaký incident s těmi „ultrapunx“ někdy na koncertě třeba?

Ano, měli jsme problémy. V Děčíně. Tahle děčínská partička si někdy v roce 2007 vymyslela, že jsme o našich kamarádech (s kterými hrajeme snad nejčastěji) NVU někde prohlásili, že jsou nazipunk. Vůbec netuším, kde to sebrali. Ale od té doby na nás celkem nevybíravě útočili. Začalo to na festivalu Útulek fest, kde to naštěstí skončili jen trapnou strkanicí, jelikož při převaze asi 1500 lidí neměli šanci. Pak nám velice znepříjemnili jeden Bandzone fest, což nás mrzelo hlavně proto, že z toho koncertu normální lidi měli velký hovno. No a vše vyústilo v Děčíně v roce 2008, kde během koncertu napadli naší kamarádku. Dokonce jí jeden ten idiot fláknul. V tu chvíli jsem sundal basu a šel s nima do klubíčka pod podiu. Dost ran jsem dostal, ale oni následně taky. My jsme koncert odehráli do konce a pak jsme si to s nimi chtěli vysvětlit, ovšem moc komunikovat nechtěli. Skončilo to tím, že venku stáli a hajlovali. Vůbec jsme tomu nerozuměli. Navíc odradili mnoho lidí od dalších koncertů v Děčíně. Dodnes je tam ta komunita taková nějaké podivná. Ale přineslo to i pozitiva, třeba to, že na nábřeží Labe byl sprejem napsán nápis „Be cool, hate Houba“. To nám přišlo naprosto geniální J

Prohlašujete, že nejste vlastenci, co se ti tak příčí na vlastenectví? I když je fakt, že se za něj dá schovat strašná spousta věcí, většinou bordel…Vidíš to stejně?

Ano, prohlašujeme to a víme, že si tím možná spousta lidí znepřátelíme. Taky se netajíme tím, že nejsme urvaný z toho, že vlastenectví je národní sport jen tehdy, když se vyhraje MS v hokeji. To je pokrytectví. Ti lidi, kteří v tu dobu skáčou a prohlašujou, že kdo to nedělá, není Čech, jsou podle mě úplně mimo. Nikdy jindy by do ruky vlajku nevzali a když vyjedou do zahraničí, krčí se a často stydí za to, že jsou Češi. Takový vlastenectví je k ničemu. Já osobně jsme hrdej na jiný činy, jinejch lidí. Zrovna před chvílí jsem shlédnul zprávy a dozvěděl se, že senátoři odmítli uznat odboj v 50. a 70. letech proti komunistům. Ti lidi, kteří tehdy bojovali jsou pro mě vlastenci. Ovšem když se s nima bude zacházet takhle, i tyhle vlastenci se na nás jednou vyserou a zdrhnout pryč. A já mám prostě to vehementní buranský vlastenectví spojený s nácky. Nemůžu si pomoct.

Vy hráváte poměrně často v zemích směrem na východ. Jak to tam vypadá? Co třeba koncerty v Polsku, většinou se lidé shodují, že je to tam příliš divoké, souhlasíš?

Divoký nevím, ale řekl bych, že se to velmi liší od místa k místu. V těch chudších oblastech se v té punk subkultuře pohybují takoví ortodox punx, ve velkejch městech je to podobné jako u nás. Co mě ale v Polsku vždycky překvapí je to, že tam, kde můžou do klubu lidi pod 18 let, neprodává se alkohol. Neumím si představit, že tady by někdo na koncert bez alkoholu vůbec dorazil J To je celkem vtipný.

A co koncerty v Bělorusku, Litvě, Estonsku, kde jste také vystupovali. Jak bys popsal tamní prostředí ať už na koncertech, nebo jako prostý návštěvník zemí, které jsou pro většinu z nás velkou neznámou.

No velká chyba, jestli jsou pro Vás velkou neznámou. Litva i Estonsko jsou státy, které jsou v mnohém o dost dál, než jsme my. Nám je sympatický, že třeba Litva si na svoje území nenasrala hned po revoluci statisíce metrů čtverečních nákupních center jako je Tesco, Hypernova nebo co ještě. Oni mají svojí firmu a ta jede. Je to sice jen takovej postřeh, ale v mnoha ohledech vypovídající o místní povaze. Když jsme do Litvy přijeli s bráchou poprvé v roce 98, bylo to jiné, dneska už ty koncerty jsou v podstatě podobné. Ovšem tím, jak v Litvě dlouhou dobu chyběla ta undergroundová subkultura, ta klubová scéna se rozrůstá velmi pomalu. Klubů je celkem málo a většinou fungují spíš na principu squatů. I když ve Vilniusu jsme třeba hráli na zahradě vegetariánské restaurace J No a Bělorusko je kapitola sama pro sebe. Předpokládám, že nemusím popisovat tamní politickou situaci. Takže stání na hranicích 12 hodin, koncerty hlídané ruskou mafií a protistátní letáky. Asi něco podobného jako u nás před rokem 1989. Do nitra toho všeho se jen tak nedostaneš. Ale byla to zkušenost. Pamatuji si, že když jsme jeli zpět říkal jsem si, že teď pro nás ty koncerty v CZ budou taková hračka. Tam se muselo prostě řešit milion věcí kolem. Ovšem na jaře 2011 se tam chystáme znovu J

Hráli jste několik koncertů také naopak na západě, v Německu, kde se hraje teda nejlépe? V Čechách máš nějaký oblíbený klubík, nebo město, kam se vždy fakt těšíš? Neberu to teď kvůli tomu, že tam bude hafo kámošů, ale kvůli atmosféře co tam vždy panuje.

První turné do Německa jsme dělali v roce 2001. Tehdy to bylo super. Hráli jsme relativně malá města a bylo to příjemné jako u nás. Ale přiznám, že když jsme hráli párkrát v Berlíně, moc dobře jsme se tam necítili. Těch kapel tam jezdí tolik a v té všemožné konkurenci nemá moc kapela z Ústí nad Labem šanci. Přiznávám, že se nám to tehdy moc nepovedlo J Bylo i málo lidí, celkově taková napjatá atmosféra. Ale rádi jsme jezdívali do Drážďan, tam si pamatuji koncert s ruskými Distemper, kde bylo asi 350 lidí a boží atmosféra. Upřímně řečeno, východ je nám bližší. Máme rádi Opavu – Jam, dobrá je Pod Lampou v Plzni, v Praze Vagon i Futurum, rádi jezdíme do Uherského Hradiště na Mír, Zlín Golem. My prostě máme rádi klubíky.

Co váš domovský festival Útulek, jak to s nim v současnosti vypadá? Budou další ročníky?

Jo, dá se říct domovský festival. Já jsem ho organizoval od začátku, avšak od roku 2006 jako hlavní pořadatel spolu s Vaškem Kettnerem. 5 ročníků uteklo jako voda, některé byly veselé, jiné méně, ovšem nutno podotknout, že festival za 9 let přispěl na aktivity opuštěných zvířat částkou přes 310.000 Kč. To není málo. Ovšem my si prostě potřebujeme odpočinout. Nejen proto, že poslední ročník nedopadl úplně podle představ (návštěvnost byla kolem 900 platících), ale proto, že dělat tuhle akci při zaměstnání nás jaksi vyčerpává. Tudíž jsme taktovku opět předali zakladateli Emiliovi, který se s akcí bude prát zase trochu jinak, po svém. Musim také říct, že ta problematika opuštěných zvířat celkově ve společnosti ustupuje do pozadí a měli jsme v posledním roce problém se sháněním sponzorů a dokonce i s médii, které se akci moc nechtěla věnovat. Ale akce bude pokračovat a doufejme, že naváže na ty návštěvnicky úspěšné ročníky, hlavně 2006 – 2008.

Jak vůbec vypadá kulturní scéna v Ústí? Vaše písnička „Ptal sem se a Ivan nechce“ ji vesměs popisuje, je to opravdu tak zlé? Neprolomili se přece jen ledy? Pracuješ prý víceméně po boku právě onoho Ivana…

Informace máš, ale lehce nepřesné, ale dobré. Naše píseň se opravdu zabývá kulturou v Ústí. Ivan se jmenuje Ivan Dostál a letos konečně po 23!!!! letech skončil jako ředitel Kulturního střediska města ÚL. Nejen, že ročně dostával na provoz domu, který se jmenuje Národní, 8,8 milionu korun, ale k tomu si ještě jakožto radní, ředitel kulturní komise na městě i kraji a v dalších funkcích, přihrál cca. 1,7 milionu. Nám vadí hlavně to, že on žádnou kulturu nevytváří. On ji dováží a platí za ní naprosto nepřiměřené částky (mimochodem za koncert jedněch 2 nejmenovaných českých ska kapel nabídl cca. 35 tisíc, přičemž tyhle kapely jsou ochotní hrát i za 18). A má tam sotva 10 zaměstnanců. Přičemž divadlo kulturu tvoří, což stojí nemalé částky, a ještě k tomu má 40 zaměstnanců. A musí se obejít s částkou 10,5 milionu, přičemž milion a půl vrátí městu na nájmu. To jsou jasné nepoměry. Už vůbec nebudu rozebírat to, že na ty jeho akce dost často zavítá 10 lidí a on vysolí pěkně to, co slíbil. Navíc my jsme měli vlastně 13 let problém v tom Národním domě hrát, protože on to prostě nechtěl. Nakonec se to podařilo 22.10.2010 s Prague Conspiracy a Pipes and Pints, ale mám pocit, že už mu to bylo jedno, protože k 1.12. končil. Ale je toho mnohem a mnohem víc. On prostě sedí na 10ti židlích a přijde mu to naprosto normální.

A co se týká mé práce – ano, Ivan má kancelář kousek od mé, ovšem já pracuju pro neziskovku, která v Národním domě jen sídlí. Takže s ním nemám nic společného.

Jinak scéna v Ústí celkem funguje. Kapel je hodně a vyzdvihl bych Santo Excremento, začínající kluci, doufám, že vydrží. Kde hrát teď vcelku taky je. Horší je to s návštěvností, ale tak je to asi všude. Obecně to kulturní prostředí je zkorumpované jako každé jiné. Kámoši si schvalujou projekty a pak se spolu rozdělí. 2/3 kulturní komise města neví co je to divadlo a často uvádí, že jejich oblíbenou ústeckou kapelou jsou Fešáci, protože jinou neznají. Prostě zlo.

OK, přeji ti a tvé kapele ať se vám problémy vyhnou v hudebním i osobním životě a přeji hezké svátky a šťastný Nový rok 2011! Děkuji za rozhovor!

Problémy se mi těžko vyhnou. To by byla pěkná nuda. Já přeji lidem, aby chodili jen na takové akce a dělali jen to, co chtějí a co je baví a nenechali si vnucovat opak. Peace!

Lord.Alex


13.12.2010   Rubrika: Články   |   Komentářů: 54   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1,4
PUNK 1,4
 

Diskuse ke článku - Martíček odpovídá na otázky PUNK.CZ

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
Zvolte stranu: 1-20 | 21-40 | 41-54
mrtvola ©
mrtvola © - 17.12.2010 17:44

Sanovak: z toho si nic nedělej, nejsi sám. Levičákům se nehodí do krámu si přiznat, že všechny totality vymysleli a zrealizovali oni, tak přišli s pohádkou o nějakém ultra pravicovém nacismu smajlik - 10

 
Sanovak
Sanovak - 17.12.2010 16:31

mrtvola ©-koukam ze bych si mel precist neco pac sem lehce mimo :-)
ja porad ctu fantazy scifi a tak,takze tam se toho moc nedozvim :-))

 
mrtvola ©
mrtvola © - 17.12.2010 15:56

oprava: to je ta extrémní

 
mrtvola ©
mrtvola © - 17.12.2010 15:56

Sanovak: no, samozřejmě, že existuje, to je ta extrémnější pravice a né nějací národní socialisté, co bojují proti kapitalismu. Jsou ještě víc napravo, než libertariáni, kteří přece jen chtějí nějaké zbytky státu zachovat.

Extrémní pravice (libertariáni, anarchokapitalisté) a extrémní levice (anarchisté), k sobě mají v mnoha směrech hodně blízko. Rozděluje je vlastně jen postoj k soukromému vlastnictvíí. Také se vlastně potkávají na Nolanově diagramu, který rozděluje pravo-levé politické spektrum.

 
Sanovak
Sanovak - 17.12.2010 15:37

mrtvola ©-lol prosimte ten anarcho kapitalism to je z prdele nebo to opravdu existuje :-D ?

 
mrtvola ©
mrtvola © - 17.12.2010 11:56

Pak ještě přidat kšiltovku a je vymalováno:
smajlik - 13 smajlik - 7 smajlik - 14 smajlik - 10 smajlik - 3

obrázek - 163178188v7_480x480_Front_Color_Khaki.jpg

 
mrtvola ©
mrtvola © - 17.12.2010 11:54

Nebo tahle:

http://www.cafepress.com/+i_heart_capitalism_hooded_sweatshirt,19509676

obrázek - 19509676v1_480x480_Front_Color_White.jpg

 
mrtvola ©
mrtvola © - 17.12.2010 11:51

Taky dobrá mikina: smajlik - 10

http://www.cafepress.com/+anarchocapitalism,147402417

obrázek - 147402417v10_480x480_Front_Color_Black.jpg

 
Karlos
Karlos - 16.12.2010 22:42

vikin: no jo tak z recesesmajlik - 1

 
Vikin
Vikin - 16.12.2010 22:35

Karlos: kšiltovku punk is business bych klidně nosil, tam tu ne.

 
Medvěd
Medvěd - 16.12.2010 19:47

Karlos: Jako vždycky :-)

 
Kripl
Kripl - 16.12.2010 19:37

Proste kdyz jsem videl ty cepice tak mi bylo nak jasny ze se ti to bude libit :D

 
Karlos
Karlos - 16.12.2010 19:37

Koukám, že zase diskuse "na úrovni"smajlik - 1

 
Medvěd
Medvěd - 16.12.2010 19:19

Lord.Alex: smajlik - 10smajlik - 14

 
Lord.Alex
Lord.Alex - 16.12.2010 19:12

Kripl:co přesně? nevim co máš na mysli. Nicméně mě zas překvapuje, že tebe nepřekvapuje něco u někoho koho vůbec neznáš:=)

 
Kripl
Kripl - 16.12.2010 19:05

Alexi jakto že už mě to u tebe ani nepřekvapuje?smajlik - 14

 
Medvěd
Medvěd - 16.12.2010 18:33

Sanovak: To bude zase Alex v praze po McDonaldech a KFC za nejvědšího kinga.smajlik - 10smajlik - 14

 
Sanovak
Sanovak - 16.12.2010 18:27

Medvěd smajlik - 10smajlik - 3smajlik - 14

 
Medvěd
Medvěd - 16.12.2010 18:07

Sanovak: smajlik - 10smajlik - 14

 
Karlos
Karlos - 16.12.2010 17:39

Na ty kšiltovky mohli rovnou natisknout: Punk is businesssmajlik - 6

 

Zvolte stranu: 1-20 | 21-40 | 41-54