CO PANKÁČ,TO SORTA...

 

Recenze: Deratizéři - Folk's not dead

Recenze:Deratizéři - Folk's not dead  V pořadí již šesté řadové CD Slánských folkpunkerů z kapely Deratizéři jsem očekával s velkym napětim, zda kapela udrží vysokou laťku, nebo ji dokonce posune. Stalo se to druhé.
Tuhle partičku mám opravdu rád... pro styl, který hraje a který v české kotlině nemá zrovna na růžích ustláno, což je velká škoda! Pokud se totiž hraje tak, jako to provádějí „Deráči“ je opravdu o co stát.
Nutno zkraje poznamenat, že pro ortodoxní punkery či milovníky tvrdé muziky tahle kapela nikdy nebyla a nebude. Nové CD to zcela jasně deklaruje. Nicméně ti, kteří mají rádi melodickou muziku s chytrými texty, balady či prostě jen kvalitně zazpívané a zahrané písničky, budou spokojeni.
Texty, to je asi nejsilnější zbraň kapely. O tom, že většinový autor Sváťa Šváb umí psát textově velmi silné písničky se mohou léta přesvědčovat fanoušci jak Totálního nasazení, jakožto paralelní Sváťovi kapely, tak fanoušci Deratizérů.
Na novém albu najdeme hned několik opravdu silných písniček, které jsou mistrně vyprávěny a obsahují řadu velmi kvalitních rýmů a slovních obratů, přesně tak, jak jsme zvyklí.
Texty jsou místy veselé a vtipné,místy pochmurné a smutné, ale pokaždé perfektně zapadnou do písničky a ta vyzní tak jak má. Neodehrávají se zde žádné patosy, podbízení ani lacinosti, zapomeňte! Když vypráví autor o ztracené lásce, cítíte soucit se smutnou princeznou a když vám vesele vypráví „O Ludmilovi“ s úsměvem na rtech si představujete švarného bohatýra.
Zmínil jsem písničky, těch je zde celkem 13, přičemž první je braná jako jakési intro.
V něm se nám představuje samotný deratizační šéf a vtipně tak navodí atmosféru.
Následuje již zmíněná píseň „O Ludmilovi“ a třetí „Upírská“, při které se však rozhodně nebudete bát kousavých nočních dravců.
„O krásce s vuvuzelou“ je první píseň ve které se vám představí zpěvačka Martina a hned pěkně od podlahy. Výborný střídavý zpěv Martiny a Sváti dělá z příběhu o tom jak díky strašné vuvuzele (vzpomínka na MS v JAR) prchly krysy z města jeden z největších hitů desky.
Písnička „O vypečeném Doktorovi“ odkazuje na spřáteleného Doctora P.P. a v pořadí šestá s názvem „Lykantrop pan F“ zas je jakýsi humorný popis jednoho z členů souboru a jedná se o jednu z nejvtipnějších písniček na albu.
Sedmá píseň „Tamborův menuet“ je největšim hitem celé desky! Smutná píseň o opuštěném vojákovi kdesi ve Francouzských válkách je opravdu úchvatná a člověk se přenese v myšlenkách na bitevní pole a vcítí se do role muže, který doma má svou milou…Martina zde předvádí zpěv vyhnaný k dokonalosti a když se zmíní o kostelním zvonu v dáli, uslyšíte ho, stejně jako pochodující pluk vojska.
„O mluvící žábě“ začíná kváknutím žáby, které věřim, že nejen mě ,vždy pobaví:=) během písně zazní ještě několikrát a je prostě báječné. Písnička sama o sobě je svižná a krásně zapadá do Deratizačního konceptu.
„O Raráškovi“ je další perla na desce, veselej rytmus se střídá s tvrdšim a tahle písnička je jednoznačně koncertní hitovka.
Desátá „Sněhová vločka“ je pak čistě v dívčí režii a při jejím poslechu by vám jistě ani opravdové vločky za kabátem nevadily..
„Balada ze starého hradu“ vás od začátku usadí a donutí vyslechnout si příběh o nenaplněné lásce, Nejdelší a zároveň nejmelancholičtější písnička však má svoji velkou sílu. Spolu s Menuetem pro mě nejsilnější píseň na albu. Ač na desce původně ani být neměla a jde o jakousi srdcovku, posluchači mohou být rádi, že ji zde uslyší.
Následuje „Můra“, což je starší píseň opětovně oživená. I když, pokud by na desce nebyla, rozhodně by se nic nestalo. Nejedná se o špatnou písničku, ale v konkurenci dalších jaksi pokulhává.
Na samotný závěr nám kapela přichystala první kapelní cover a to od Francozské kapely Desileress a pojednává o tom, jaká je to vlastně „Myší pakáž“

Sečteno podtrženo, nejnovější deska Deratizérů se možná pro mnohé zařadí na první pozici v jejich diskografii. Pro mě zcela určitě. Pokud kapela vydá za desel let další bestovku, zcela jistě v ní bude několik songů z téhle desky. Hitový potenciál některých skladeb je až neuvěřitelný, bohužel, v tomto našem hudebnim marastu mají kapely jako tato těžký život. Ale snad se to jednou změní. Pro fanoušky kapely je povinností si okamžitě tuhle desku koupit, pro ty, co by to bylo první poznání s kapelou se zcela jistě bude jednat o velmi příjemnou 38minutovku,.pokud k ní ovšem přistoupíte správně. Pokud ne, budete kňourat nad „měkkostí“ a přílišnou uhlazeností desky. V opačném případě budete jásat, že je zde kapela, která vyplňuje prázdné místo v tomto folkrockovém žárnu a možná budete vzpomínat na časy, kdy Znouzectnost měla svá nejlepší léta…
A propo, bubeník ZNC Caine je autor velmi pěkného obalu, na kterém jsou nakresleny karikatury členů kapely. Uvnitř bookletu pak najdete všechny texty včetně akordů a obrázků myší, krásně ztvárněných.
Folk's not dead

Lord.Alex


21.6.2011   Rubrika: Články   |   Komentářů: 0   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1,6
jde to 1,6
 

Diskuse ke článku - Recenze: Deratizéři - Folk's not dead

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.