CO PANKÁČ,TO SORTA...

 

Recenze: Sourbitch - Play loud sing Proud

Recenze: Sourbitch - Play loud sing ProudAnglicky zpívající kapela Sourbitch z Mělníka vydala v květnu roku 2011 u Tchtchimania records svou první desku, nazvanou Play loud sing Proud.

A teď to nejlepší. Možná už vám to došlo z názvu souboru nebo z obalu desky, ale pro jistotu: kapelu Sourbitch tvoří 4 pěkný kočky. Ostatně o tom, že to nejsou žádné Zombice z naší ulice, se můžete přesvědčit na obalu, kde se kapela převlékla do obleku pro letušky, ve kterém jim to fakt sekne. Vlastně celý booklet včetně seznamu songů je v leteckém stylu.

Deska začíná intrem, ve kterém nás letuška přivítá na polubě rock ‘n‘ rollového letu. Po tomto uvítání nás čeká cca půlhodinový let na vlnách punku a garážového rocku.

V první písni (More than you) nasadila zpěvačka znuděný zpěv, který mi velmi připomínal zpěv mistra Kobeina a jeho Nirvany. Takovýchto písní je tu víc. Třeba Amys journey a The queen is free now. Sourbitch ale nejsou žádný nirvanovský revival.

Jsou tu totiž i hodně punkové záležitosti. Třeba taková Playboy girls a Live fast die pretty musí být úžasné věci na paření. Samozřejmě je tu také něco na zklidnění. Je to píseň Breathing for no one.

Po deseti písních následuje šťastné přistání, při kterém se s cestujícími letuška rozloučí.

Jedná se o dost energickou záležitost a kapela zde hodně těží z toho, že vyloženě „dívčích kapel“ (zvláště tvrdšího ražení) je u nás měně než malé množství. Proto je škoda, že nedostaly více místa sbory. Občas si střihnou nějaký ten slogan o dvou až třech slovech, ale rozhodně by si zasloužili více místa.

Za jeden den jsem si se Sourbitch vzlétl několikrát a určitě si to ještě zopakuji, protože už jsem se několikrát přistihl, jak si broukám asi největší flák alba a to píseň Carmichael. Protože přechody mezi rychlou a pomalou muzikou jsou v této písni dokonalé, ale nejen tento song kazí celkový zvuk desky. Nevím, jestli to byl záměr, ale ten zvuk opravdu není dobrý.

Tak a teď rychle na jejich bandzoun a pokud se vám tracky, zde vystavené zalíbí, můžete si toto CD zakoupit (bohužel se nemohu dopátrat ceny, ale tu možná nějaký hodný punker napíše do komentářů).

 

Dodatek: CD stojí 150 Kč.

Petr Šrajer


24.6.2011   Rubrika: Recenze na CD   |   Komentářů: 28   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 2,3
jde to 2,3
 

Diskuse ke článku - Recenze: Sourbitch - Play loud sing Proud

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
Zvolte stranu: 1-20 | 21-28
mrtvola ©
mrtvola © - 2.7.2011 18:38

Martin Suicide: mně se z dob komunistické totality dodnes líbí hromada věcí:

Blue Efect, Etc, Plastici, Extepore, Janota, Pepa Nos, původní Pražský výběr se Soukupem a Tomkem, Letadlo, Abraxas, Framus 5, Flamengo, některé věci od DG 307, Marsyas, Jasná páka, Jan Spálený, Karel Kryl, některé věci s Jirkou Schelingrem, některé věci s Neckářem, Golden Kids, Ivan Mládek, Třešňák, Vláďa Merta, dokonce i ten učňovský bigbít od Katapultu a to ani nemluvím o všech těch starých punkových kapelách a o spoustě jiných interpretů, na které jsem momentálně zapomněl.

Neříkám, že bych si to pouštěl od rána do večera, protože jsem odkojený na anglo-americkém rocku, ale patří to k mé genetické výbavě.

 
Medvěd
Medvěd - 2.7.2011 14:30

Rudee: smajlik - 1

 
Rudee
Rudee - 2.7.2011 10:23

nevím, moc tam punk nebo rock n roll neslyším....spíše takové Hole nebo Distillers? ale Distillers jsou v podstatě punkovější Hole:)

 
Skunx
Skunx - 27.6.2011 14:46

:D Jaj tady se zase řešej kokotiny :D Holky jsou dobrý a já jim fandim ta Aj je rozhodně lepší než Čj ....

 
Ring_of_fire
Ring_of_fire - 27.6.2011 11:40

jsem pro ať zpívaj anglicky, i kdyby byl sebelepší českej text perfektně zazpívanej, tak to nejspíš nikdy nebude mít ten feeling co to mít má

 
mrtvola ©
mrtvola © - 26.6.2011 10:41

Lucy W.: už jsem to tam dal.

 
Lucy W.
Lucy W. - 26.6.2011 10:35

mrtvola ©: jasný, to je všechno v pořádku :)
jinak cena je 150, až ted jsem si všimla, že to nemáme nikde napsaný :)

 
mrtvola ©
mrtvola © - 26.6.2011 10:22

Lucy W.: to je v pohodě, je to vaše volba, která má své výhody a nevýhody. Pokusil jsem se jen ukázat ty nevýhody, ale myslel jsem i na hromadu jiných kapel, protože u nás nejste sami. Jinak hudebně OK, i když na Civet a podobně ještě nemáte. Nic, no, ať se daří.

Jo, jinak sorry za ty chlípácké úchylárny, ale ten váš název k tomu prostě úplně vybízí :-))))

 
Lucy W.
Lucy W. - 26.6.2011 10:12

mrtvola ©: : na našem bandzone profilu jsou vložený texty tohohle cd, tim pádem kdo nám opravdu chce rozumět, tak může překládat :)

 
Martin Suicide
Martin Suicide - 25.6.2011 23:07

mrtvola ©: Jo je dobrý když má někdo zajímavej text, neřekl jsem že né. Může to být třešínka na dort. Já po pravdě nejak nechápu termín "schovávání se za cizí jazyk" není tak těžké si cokoliv přeložit pokud o to někdo stojí. Neznám nikoho kdo píše anglické texty z tohoto důvodu, primárně je to o tom že někomu ten či onen jazyk vyhovuje a nebo nevyhovuje k dosažení výslednýho produktu. Chápu využití určitého jazyka jako prostředek k dosažení určitého výsledku, vzhledem k naprosto odlišným intonačním možnostem různých řečí. Pokud bych chtěl znít jako Slime je logické zpívat německy, protože bez toho nikdy jako Slime znit nebudu :)))) Navíc nikde na světě tohle nikdo něřeší, to co se řeší je pouze to že blbá písnička bude všude blbá písnička bez ohledu na text či jazyk. Navíc rocková hudba sama o sobě je jazyk už od počátků. Kupříkladu neptřebuju umět švédsky k tomu aby Asta kask a Ebba Grön byli na věky jedny z mých nejoblíbenějších kapel :)))
Co se týče "komoušů" jediné co já osobně zkousnu z té éry jsou Matadors a ti jsou zrovna v angličtině tzv. Český underground mě hudebně iritoval už v pubertě :)))))))))))))))))

 
mrtvola ©
mrtvola © - 25.6.2011 22:23

Martin Suicide: kdyby se jednalo o instrumentální muziku, nebo jazz, tak jo, zpěv je jeden z nástrojů. Jenomže slovo má obrovskou sílu a když je podpořené dobrou muzikou, tak je ta síla ještě větší.

Také jsem vyrostl na anglo-americké muzice, ale bylo to způsobené hlavně tím, že komouši u nás za totality plánovitě likvidovali naši původní rockovou muziku, takže moc velký výběr neexistoval.

Jako, OK, beru to, tebe oslovuje jen energie a melodika. Mně to nestačí a pokud mohu, pokouším se porozumět i textům. Dávám přednost tomu, když se pitomec pokouší hrát na mudrce a jde se svou kůží na trh, než když se schovává za nějaký cizí jazyk. Ale jak říkám, každý to vidí jinak.

Nevidím nic špatného na tom, když někdo zpívá o našich povrních životech. Nedovedu si představit, jaké by byly rockové songy, které by nazpívala třeba anglická královna, Václav Klaus, Putin, nebo Bohouš Sobotka a tak....

 
Martin Suicide
Martin Suicide - 25.6.2011 22:01

mrtvola ©: Já chápu jak to myslíš a je fajn si přečíst zajimavej text. Na druhou stranu osobně chápu zpěv jako jeden z nástrojů který má vest k vyznění celku. K tomu je mi vlastně uplně jedno zda kapela zpiva česky, anglicky , esperantem, mongolsky, nebo si k tomu vymyslej vlastní jazyk. Pokud sprovně funguje intonace, rytmika, melodie a sedí to s muzikou na zadku je to jak má být. Když tohle nefunguje je uplně jedno jakej, nebo o čem je text, taková písnička je prostě na hovno :))). Vyrostl jsem na více méně výhradně cizích kapelách a po pravdě ve 13ti jsem nerozuměl ani prd tomu co ty kapely zpívaj. To co mě oslovilo a oslovuje dodnes je energie a melodika. A nalijme si čistého vína, 99procent muzikantů jsou v podstatě pitomci a není nic horšího něž když se pitomec pokouší hrát na mudrce :))). Navíc co je povrchní a co né?? V reálu většina z nás žije v podstatě povrchní životy a texty reflektují do značné míry naše životy :))))))))

 
mrtvola ©
mrtvola © - 25.6.2011 19:10

Zorro: přesně tak, souhlas. Ještě jsi zapomněl třeba na parádní Mad Pigs. Pints to podle mě od začátku směřují k tomu, aby prorazili venku, k čemuž vedla i volba zpěváka. Pochybuji o tom, že ho nahradí někdo s českým akcentem, ale kdo ví....

 
Zorro
Zorro - 25.6.2011 18:09

Samozřejmě sem myslel rodnej jazyk, to je jas.
Musíte uznat, že když kotel zpívá s kapelou tak je to hned o něčem jinym. A 99% českejch kapel si před jinym, než českym publikem stejně nezahraje, takže doufat, že díky angličtině se někam dostanou, je podle mě celkem naivní. Ale neberu jim to, třeba pipes and pints se to povedlo (asi díky tomu že tam neni ta čechoangličtina). A třeba UŽ JSME DOMA objížděj svět i s češtinou, to je podle mě super :)

 
mrtvola ©
mrtvola © - 25.6.2011 17:27

Lord.Alex: no, rozhodně se nejedná o žádný mainstream. Co dnes sdělovat lidem? Fůru věcí. Třeba tu tzv. svahilštinu jsem bral v dobách, kdy začínal Pražský výběr. Nicméně to bylo postavené na vynikající hudbě a šou, to byla na tu dobu taková bomba, že vlastně bylo úplně jedno, o čem zpívají.

Ale jako jo, každý to prostě vidí jinak, no problem smajlik - 10 smajlik - 14

 
mrtvola ©
mrtvola © - 25.6.2011 17:20

Martin Suicide: tak to sorry :-)

 
Lord.Alex
Lord.Alex - 25.6.2011 17:17

mrtvola:ten pojem napsal Zorro:=) Jinak punkrock a rock n roll nejsou dávno žádnej underground (což je dobře) a tak proč by nebyla anglina, co dneska sdělovat lidem? nic, bavit se je hlavní přecesmajlik - 5

 
mrtvola ©
mrtvola © - 25.6.2011 16:37

Martin Suicide: jasně, že je to jeho věc, ale já jako posluchač se k tomu také mohu postavit, jak uznám za vhodné, ne?

Mně osobně hlavně v undergroundové muzice připadá důležité, aby lidé rozuměli textu. To prostě tomu songu dává úplně jiný rozměr. Zdá se mi, že některé kapely prostě nemají co říct, tak tu myšlenkovou prázdnotu schovávají za českou angličtinu. Jsem docela přesvědčený o tom, že fláky od klasiků jako třeba Stánek u Johna debila, nebo Traktor s refrénem : "kriminalita mládeže", by bez českého textu nikdy nezlidověly.

Nikdo tady nepíše o jakémsi "národním jazyku", ostatně se jedná o termín, který vidím poprvé v životě, kde jsi to vyhrabal? Mým rodným jazykem je čeština a zdá se mi normální a naprosto přirozené, že ji používám k debatám a podobně mezi příslušníky stejného národa. Ostatně ani ty tady nepíšeš třeba německy právě z toho důvodu, že by ti skoro nikdo nerozuměl.

 
Martin Suicide
Martin Suicide - 25.6.2011 15:56

Není snad jedno jakým jazykem se kdo rozhode zpívat? Je to prostě jeden z nástrojů a v konečném důsledku je to asi jako řešit proč někdo používá málo zkreslenou kytaru. Navíc po pravdě z termínu "národní jazyk" je mi blivno

 
Lord.Alex
Lord.Alex - 25.6.2011 13:07

Zorro:no hele, podle mě jde jen o zvyk. Kapel jako SLobodka je v cizině hafo a líbí se ti, páč ti to nepřijde. Nicméně hlavně v tom rock n rollu co hrjaí "děvky" je dle mě text vesměs až na druhym místě:=) A do té muziky to sedí, napíšeš pak taky ten text mnohem snáz co do rýmovaček. Páč v AJ řekneš dost věcí různejma způsobama a zní to pořád melodicky, kdežto v češtině už to vyzní jinako. Ale tak věc vkusu nooo.

 

Zvolte stranu: 1-20 | 21-28