CO PANKÁČ,TO SORTA...

 

Pozvánka do Rock Café: Celtic Punk Night Live

Pozvánka do Rock Café: Celtic Punk Night LiveGreenland Whalefishers

Norská skupina Greenland Whalefishers je již léta považována za jednu z předních kapel evropské Paddy-Punk, Celtic-Punk nebo chcete-li také Irish-Folkpunk scény. Norsko, Grónsko, Irsko... to všechno jsou drsné země, divoké i melancholické zároveň a stejná je i hudba Greenland Whalefishers – rozevláté melodie nesené tóny irských fléten a houslí, hnané punkovou rytmikou ve zběsilém tempu. Vznik kapely nás zavede zpět do roku 1993, kdy legendární The Pogues bez jakýchkoli pochybností stále kralovali na scéně. Zakladatelé Greenland Whalefishers – zpěvák a skladatel Arvid Grov a multiinstrumentalista Gunnar „Two Sheds“ Grov, oba již ostřílení punkáči - začali tou dobou jamovat na motivy lidové hudby, která tehdy právě vyplnila závity jejich rock’n’rollových mozků. Thin Lizzy, Pogues, Dubliners, Waterboys a podobné kapely je inspirovaly k psaní vlastních písní. Hlas Arvida Grova zní velmi podobně jako hlas Shane McGowana, je ale nutno poznamenat, že díky svému akcentu značně lépe artikuluje. Posilněni dalšími stejně naladěnými muzikanty, kteří sdíleli jejich nadšení pro původní lidovou hudbu, nesenou tradičními irskými nástroji, už rok na to vydávají GWF svůj první singl „Mary B. Good“.

 Vroce 1995 se v Norsku vyrojily mraky irských hospod. „Oni měli rádi naši muziku, my jsme měli rádi jejich pivo“. Koncerty se množily a v roce 1996 GWF vyrazili na své první zahraniční turné do Velké Británie. Ve stejném roce, doslova v předvečer nahrávání svého debutového alba, vystoupili doma v Norsku před slavnými Dubliners a koncert se jim tak povedl, že někteří z „Dubliňanů“ si je přišli poslechnout a po koncertě spolu vypili „pár“ piv. Tento zážitek je všechny tak „nakopl“ že se nemohli dočkat prvního nahrávání.

Další existence GWF se dá charakterizovat jako jízda na vlnách - pár koncertů, útlum, spousta hádek, další odchody, nové album a zase skvělé časy plné optimismu, kdy musíte nosit sluneční brýle i v místnosti. I když kapelu opustila řada členů, kteří nevydrželi příliš hektické tempo, GWF se stále drží pohromadě – alive & kickin'. Za ty roky vydali několik skvělých alb, procestovali kus světa (kromě Evropy, Velké Británie a USA pravidelně vystupují a vydávají alba i v Japonsku) a na pódiu se potkali např. s Dropkick Murphys, The Real McKenzies i svým původním vzorem Shane McGowanem.

Benjaming Band

Kapela vzniká na podzim roku 1999, kdy Kuba s Lukášem zkoušejí hrát písničky skupiny Garáž, Znouzectnost atd. Oba však brzy zjišťují, že to nestačí a tak se přidává nemladší Máťa s tamburínou, aby po 2 dalších letech zasedl poprvé pod kompletní bicí soupravu. Chybí už jen basa a tu bráchové darují pod stromeček svému tátovi Olinovi. Kapela je kompletní a může začít zkoušet a vystupovat . První veřejené vystoupení proběhlo v listopadu 2001.

Dalším velikým zlomem v historii BNB pak je shlédnutí vystoupení kanadských The Real McKenzies na dnes již legendárním trutnovském bojišti. Rodinný gang z Krkonoš okamžitě mění hudební styl a přechází od převzatých písní na svoji vlastní tvorbu ovlivněnou právě kanadskými chasníky, tzn punk rock´n´roll v kiltech říznutý silným zvukem dud a později i akordeonu.

V ruce 2009 Lukáš přidává nově i mandolínu, aby na jaře 2010 také vyměnil domácky vyrobené dudy za ty pravé HIGHLAND bagpipes. BNB nyní nyní na svých koncertech představují stále aktuální a poslední album Z HOR! natočené v Polsku a vydané v prosinci 2010.

BENJAMING BAND - Petříkovice u Trutnova

Kuba (26) – zpěv, kytara

Luke (24)– dudy, mandolína a akordeon

Maty (16) – bicí, zpěv

Olin (46) – baskytara, zpěv


8.8.2011   Rubrika: Články   |   Komentářů: 0   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1,7
jde to 1,7
 

Diskuse ke článku - Pozvánka do Rock Café: Celtic Punk Night Live

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.