CO PANKÁČ,TO SORTA...

 

DCOI: When History repeats....

DCOI: When History repeats....

Tak tento asfalt od kalifornského gangu DCOI vyšel u Voltage Records. Jako, nikomu asi nemusím zdůrazňovat, že se mi hodně líbí Mad Pigs, proto jsem byl docela zvědavý na bandu z California uber ales, kterou se rozhodl vydat týpek z kapely na svém labelu. Není, co řešit, hustý nářez, který tě svou mocnou energií mrdne proti zdi. Nevíš, která bije, prostě takový starý dobrý hc z osmdesátých let se současným zvukem a dynamikou. DCOI vznikli před pár lety někdy v roce 2003 a pocházejí z Davisu (the Deadly City), což vysvětluje jejich název Deadly City Oi. V Evropě neznámá kapela, Mad Pigs je asi někde potkali na turné, vyhasili společně pár sudů s pivem a dali se dohromady, kdo ví? Ale to jsou podružnosti, hlavní je muzika.

Docela mne zaujal zpěvák, jenž je z Boží vůle vlastníkem hluboce chrchlavého blackmetalového řevu, prostě žádný operetní výškař a tak. Kytara, basa a bicí, dobré a účelné, v pohodě. K naprosté dokonalosti tomu chybí další vyzrálejší kytarista, který by je nejen sóly, ale i vyhrávkami a jiným pojetím kytary, než rytmicky doprovodnou hrrbumbum šmidlovačkou posunul směrem výše k pomyslné hc-punkové první lize. Ale jsou to mladí kluci a mají život i profesionální kariéru před sebou. Na desce najdeš dvacet drsných, rychlých i relativně klidnějších kusů, při jejím poslechu si podupávám a freneticky sebou škubu, páč ta energie, co z LP vychází, je docela nakažlivá. Náhodný pozorovatel by si mohl pomyslet, že už mě na stará kolena sejmula Parkinsova choroba, ale není tomu tak, mocná pohanská síla lesa a brutální chmelový nápoj dělnické třídy mě zatím drží při životě.

Strana A začíná nějakými pindy, do kterých se brutálně vřítí první pecka "W.S.F.T.R.Y", no a jsme doma, rámec pro poslech je nastaven. Další song "Crows" je o něco pomalejší, no a tímto mixem se zhruba řídí celá deska. Nejpodařenější z áčka se mi zdá vál "Black Hole", tedy Černá díra. Nejdříve jsem se zarazil a pomyslel jsem si, že kluci zbytečně sklouzli k lacinně vulgárnímu sexismu, což by mne u hc kapely opravdu překvapilo, ale hned s prvním výkřikem se to vysvětlilo. Jedná se totiž o černou vesmírnou díru, tedy o skutečnost, že je časoprostor zakřivován přítomností hmoty. Ufff, to jsem si fakt oddechl, politická korektnost zůstala zachována :-))) Skladba začíná zvolna, pak se rozjede, ale přesto patří k těm spíše klidnějším kusům, najdeš na ní dokonce i zárodek příštího kytarového sóla. No ale síla kapely není v nějaké instrumentální vyzrálosti, co si budem povídat, mlátí hardcore punk a ne nějaký sofistikovaný prog metal ve stylu Dream Theater a podobně. Výborný je i krátký a údermý flák "The Elite".

 

Elita

Kolik se toho musí sebrat, aby se vám naplnil talíř?

Nikdy nenabídnete trochu k zakousnutí.

Kolik lidí budete manipulovat?

Dobré úmysly jdou mimo vás.

Spokojení od kolébky do hrobu.

 

Druhá strana, "1961-2011" rozlučkový projev amerického presidenta Eisenhowera, jenž je podkreslen jakýmsi organizovaným šumo-hlukem, pak do toho vpadne "Fallen", jenž se ti pokusím v kostce přeložit. Nedávno jsme si vzpomněli na oběti teroristického útoku na WTC v New Yorku, tedy na moment, jenž změnil dosavadní svět, tak tady to máš.

 

Padlý 

(poznámka překladatele: mnohovýznamné fallen jde chápat mnoha způsoby, odpadlík, mravně padlý, hříšný, v křesťanském pojetí jde třeba o padlého anděla)

 

Symboly dolaru pro oči a krev pro ropu.

Tisíce lidských životů zredukovaných do hnijícího masa.

Budovy se mění v trosky.

Těla v ulicích.

Křivácká zmrdí lež politiků jim leze skrze zuby.

Padlý, padlý.

Znovu jsme padli skrze trhliny

(poznámka překladatele: výraz crack jde přeložit jako trhlina, štěrbina, ale také jako crack, čistý kokain)

Nikdy to nedokáži pochopit.

Padlý, padlý.

Znovu jsme spadli do jejich pasti.

Kurva, nikdy nepochopím proč.

Totální devastace duše naší země.

Rodiny obětí se nedočkají úlevy.

Nepotřebuji žádné potvrzení o tom, že jsme byli podvedeni.

Naše zlomená srdce o tom ví.

Zoufale toužíme po míru.

 

dcoi

 

 

No a pak tě přepadne halda další palby jako třeba "Faux Prophet For Profit", nebo "Oppressions A Facts II" a další kusy. LP končí a nezbývá ti, než si ho poslechnout ještě jednou. Puristé nade mnou asi ohrnou nos, ale existuje ještě jedna cesta. Pokud patříš spíše k líným lůzrům, stáhni si ho do počítače a můžeš to pak poslouchat pořád do kola. Co dodat? Pokud máš rád klasický kalifornský hc punk a zajímá tě, co tam pořád vymýšlí nastupující generace, je to deska jako stvořená přímo pro tebe. Tak neváhej, naběhni do krámu, vysol prachy a zařaď do sbírky. Howg.

 

DCOI na MySpace

Voltage Records

mrtvola ©


18.9.2011   Rubrika: Recenze na CD   |   Komentářů: 0   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 2,3
jde to 2,3

Související odkazy:

 

Diskuse ke článku - DCOI: When History repeats....

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.