CO PANKÁČ,TO SORTA...

 

Nestárnoucí punkové legendy U.K. Subs a TV Smith se do Prahy přihrnou jak velká voda

TV SMITHJe to k nevíře, ale rok 2010 nakousnul pátou dekádu existence punkových velikánů U.K.Subs. Vznikli inspirovaní kapelou The Damned - dnes žijící legenda Charlie Harper založil the Subs na troskách své staré R&B kapely The Marauders koncem roku 1976.
Začínali jako The Subversives, pak jméno zkrátili na The Subs a nakonec na U.K.Subs, s prvním jménem podle singlu Sex Pistols Anarchy In The U.K.
V říjnu 1977 se k Charliemu přidal Garratt na kytaru a dvojice Harper/Garratt pak vytvořila klasické songy kapely. V letech 1977 a 1978 kapela hrála po Londýně, kde se dalo, včetně klubu Roxy. Tehdy si vytvořili oddané a početné publikum. První nahrávkou se stalo Farewell To The Roxy LP.
John Peel byl jimi nadšen a navrhl jim financování jejich prvního singlu. City Records vydali C.I.D, v září 1978 a skladba se hned stala obrovským indie hitem. V následujících letech se stali konzistentní a úspěšnou kapelou s celou řadou skvělých písniček: 1979-81 (Stranglehold, Tomorrows Girls, She's Not There, Warhead, Teenage, Party In Paris and Keep On Running). Dvě alba U.K. Subs se dostala do Top 10 v Británii (Brand New Age a Crash Course) a dodnes neúnavně koncertují.
V roce 2010 vydali album 'W'. Steve Lamacq a jeho BBC 6music show udělila U.K. Subs ocenění Nejrespektovanějších punkových ikon a první cenu v 2010 Punk World Cup.
V roce 2011 vychází netrpělivě očekávané album WORK IN PROGRESS na labelu Captain Oi! Records. Hudební kritika nešetří chválou!
Jako staré víno - U.K.Subs s věkem zrají a získávají na kvalitě.

TV Smith se proslavil v první vlně britského punk rocku jako zpěvák a autor písniček kapely Adverts, kteří po sérii vystoupení v klubu Roxy v Londýně v roce 1977 dosáhli kultovního úspěchu s písničkou u labelu Stiff Records "One Chord Wonders." Jejich další pecka "Gary Gilmore's Eyes" je vynesla do anglických hitparád.
Následoval další singl "Not Time To Be 21", který také bodoval v žebříčcích a kapela strávila zbytek roku na turné, včetně vystoupení s další punkovou veličinou The Damned a Iggy Popem. Debutové album z roku 1978, "Crossing the Red Sea with the Adverts" se v týdnu svého vydání dostalo do hitparád a je dnes již považováno za klasiku té doby.
The Adverts vydali další album "Cast Of Thousands," které vyšlo před jejich rozpadem v roce 1979. Kritika tehdy desku nemilosrdně popravila, ale o mnoho let později časopis Mojo obdivně popisuje album jako "dávno ztracené punkové album, které se vyrovná 'London Calling" od The Clash".
TV se pak vydal na šňůru s TV Smith's Explorers, kteří zabodovali se singlem "Tomahawk Cruise." Když se kapela rozpadla, strávil nějakou dobu mimo veřejné hudební dění a koncertování - psal a skládal, mimo jiné skladbu "Lord's Prayer" pro Lords Of The New Church. Naživo začal opět vystupovat koncem osmdesátých let se svou kapelou Cheap, než se úplně osamostatnil v roce
1992 a vydal akustickou desku "March of the Giants" na labelu Cooking Vinyl.
V devadesátých letech TV neúnavně kopncertoval po Evropě a vydal další dvě sólová alba - v roce 1995 "Immortal Rich" - to vyšlo ve Státech na značce, kterou vlastní jeho dlouholetý fanoušek Henry Rollins - a v roce 1999 "Generation Y." V roce 2001 mu jako doprovodná kapela zahráli Die Toten Hosen na albu "Useless," na kterém v nové podobě zazněly skladby jeho kariéry a které se stalo jeho nejprodávanější deskou od dob The Adverts.
V roce 2002 vyšla na internetu skladba "Not In My Name" , která reagovala na invazi do Iráku a kterou si stáhlo 7 000 uživatelů. TV nadále vydává desky - "Not A Bad Day" (2003) a "Misinformation Overload" (2006).
V roce 2007, v roce 30. výročí založení The Adverts, sestavil TV kapelu The Bored Teenagers a na vyprodaném koncertě v klubu 100 v Londýně zahráli "Crossing The Red Sea With The Adverts". Záznam vyšel na CD a DVD.
Nové studiové album "In The Arms Of My Enemy" vyšlo na labelu Boss Tuneage v roce 2008 a dostalo se mu velice příznivých recenzí:
"Tohohle starého pankáče bychom měli obejmout, oslavovat a zařadit na seznam povinného poslechu všech hudebních fanoušků. Album 'In The Arms Of My Enemy' není jen kolekce písniček, ale nádherně zachycuje atmosféru a náladu národa. Deska je naprostým triumfem citlivých písniček, do které dal autor srdce." Sonic Dice
"Ofiko zatraceně dobrá věc!." Subba-culcha
"Skvělé punkové album," Pennyblack
V současnosti je TV na turné a získává další fanoušky. Hraje stovku koncertů každý rok v různých zemích - USA, Austráli, Německu, Švýcarsku, Španělsku, Itálii, Norsku, Finsku,Polsku, České republice a samozřejmě v Británii, kde hrál před Dead Men Walking a Toy Dolls. Z koncertních turné vydal dvě knihy zápisků a vzpomínek Arima: Volume One,"Getting There," a Volume Two, "How To Feel Human."

UK Subs a TV Smith to rozjedou v Lucerna Music Baru. Do Prahy se přihrnou jak velká voda 21.února 2012 od 20:00. 
Vstupenky za 300,- Kč + poplatky jsou k zakoupení v sítích Ticketpro, Ticketstream a Ticketportal, v pokladně Lucerna Music Baru bez poplatku. Na místě v den koncertu pak za 350,- Kč.

Více info na:
www.uksubs.co.uk

www.tvsmith.com


15.12.2011   Rubrika: Články   |   Komentářů: 0   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1,4
PUNK 1,4
 

Diskuse ke článku - Nestárnoucí punkové legendy U.K. Subs a TV Smith se do Prahy přihrnou jak velká voda

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.