CO PANKÁČ,TO SORTA...

 

Nová vlna francouzského a polského post-punku míří do Prahy

Joy Disaster„Post-punk revival“, čerstvě zavedený pojem hudebních učebnic, má své zástupce i u nás v Evropě. A nejedná se o nikterak menší jména, která by do svých party setů pro mrtvé punkáče neládovali světoví DJs navazující na prastarou tradici klubu Batcave. Jednou z kapel, které za poslední léta určovaly směr tohoto subžánru, je francouzská čtveřice Joy/Disaster. Inspiraci curtisovským temnopunkem nezapírají pánové Nico (lead vokál), Simon (kytara), Fred (baskytara) a Julien (bicí) už v samotném názvu.

První demáče z let 2005/6 se začaly číratou komunitou pobledlých punkerů šířit dřív, než kapela přišla na nápad vyměnit ploše naprogramované bicí za živou rytmiku. Progresivní potenciál jejich nahrávek od začátku jasně odkazoval na odsypávající riffy toho nejlepšího z tvorby salfordských vzorů. Jako by se vám dostávalo několika verzí divisionské „Disorder“, jen bez jakéhokoliv důvodu považovat je za další vykrádače britské legendy 80. let.

Silné kořeny ve francouzské punkové scéně pomalu začaly doplňovat melodické kytarové riffy a sympaticky nízky posazený hlas. Díky surfování mezi ostře kytarovými kořeny a dobře odměřenou chytlavostí melodického punku dokáží stejnou měrou upoutat číraté death-pogery na akcích typu Wave Gotik Treffen i středoproudé festivalové publikum očekávající dobře stravitelný punk rock.

Do prahy přijíždí v rámci turné k letošní desce „Sickness“, která vychází 10. února na labelu Manic Depression Records. J/D se jako jeho nová akvizice zařadili po bok současné vlny deathrock/post-punkových favoritů jako jsou The Cemetary Girlz, Jacquy Bitch či Bodysnatcher.

Předkapelou jim v Praze bude pětice Cabaret Grey, složená z vedoucích postav polské deathrockové scény. Jednou ze zakladatelek této komunity je právě jejich zpěvačka Salomea Wrona, častá návštěvnice mezinárodních goth parties v Praze, poprvé však živě v čele své post-punkové sebranky. Kapela funguje teprve od jara roku 2010, kdy se Salomea obklopila dalšími milovníky temných, osmdesátkových kytarovek a dohromady začali vytvářet současný zvuk. Ten se dá najít někde mezi alkoholem podlitými večírky polských ortodoxních punkerů a zcela protichůdnou, hypnotickou atmosférou coldwavu.

Večírek v klubovém slezišti pražských „grufties“ odstartuje v klubu s 20. hodinou večerní a následovat bude žánrovou afterparty v čele s britským DJ De'Athem, prvním DJem, který přivezl do Anglie deathrock i spoustu nyní slavných kapel.

Vystupující: Joy/Disaster (FR) + Cabaret Grey

Afterparty: DJ De'Ath (GB), Sanctuary.cz DJ Crew

Kde: Klub Necropolis, Vinohradská 63, Praha 2, 120 00, www.necropolisprague.com

Kdy: 18. 2. 2012

Cena: 150,-

Více informací na www.sanctuary.cz

Facebook: https://www.facebook.com/events/203906716365795/


30.1.2012   Rubrika: Články   |   Komentářů: 0   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1
PUNK 1
 

Diskuse ke článku - Nová vlna francouzského a polského post-punku míří do Prahy

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.