CO PANKÁČ,TO SORTA...

 

PSYCHICKY NA DNE

PSYCHICKY NA DNE

Zdar! Už dlouho jsem tu neprezentoval nějakou kapelu, která mě zaujala. A jak tak lítam po netu, tak co čerti nechtěli, na jednu takovou jsem narazil a myslím si, že docela stojí za to.

Tahle banda, která mimochodem vznikla roku 2007 kousek severo východně od Bratislavy, jmenovitě v městěčku Partizánské, hraje vcelku solidní hardcore - punk, kterej mi místama sem tam připomíná dnes už legendární úderku Kritická situace (však určitě všichni znáte), což za své "éry" byl na naší scéně jeden z nejtěžších kalibrů společně s například Michaels Uncle, co si budem povídat. Ale k PND. Od roku 2007, kdy vznikli, uběhlo sedm měsíců a na světě byl první koncert, který se podle jejich slov nadmíru vydařil, a po pár týdnech vymrskli své první demo s názvem "Úpadok Kultúry". Kapela se v rozmezí let 2007 - 2008 zdá velmi plodná. S příchodem kytaristy Doda osm měsíců po prvním demu vychází další demáč "Nepozvaný Hosť". Jenže netrvalo dlouho a kytarista Dodo odchází tvrdit muziku do další známé slovenské formace Začiatok Konca, což ale PND nerozhodilo, a tak pozvali do souboru dalšího kytaráka Juru Kankulu, čímž mohla mašina frčet skvěle dál, a zanedlouho vyšvihli třetí demo. To už se psal rok 2010 a kapela, která krom toho, že neustále zkoušela, tak i hojně koncertovala. Ale jak všichni určitě víte, nic netrvá věčně, a tak i u týhle kapely přišla doba, kdy se to takříkají všechno sralo a ať dělali cokoliv, tak to né a né zastavit. Nejprve jim emigroval do Anglie budeník Feďo a aby toho nebylo málo, tak před turné, kde měli třeba navštívit země jako Polsko, nebo Litvu, jim odcestoval basák Igor, s nímž záoveň odešel kytarista Juro.

No, dopadlo to tak, že v jednu chvíli formaci PND tvořili dva členi, což je na kapelu opravdu docela málo. Avšak ledy se prolomily a kapela dala k dispozici zkušebnu squadrám Dr.Pako a už taky docela dlouho známé bandě s názvem Ilegality a po nějaké době se mohlo jet z vesela dál, páč na světě byla zbrusu nová sestava ve složení: Peťo - bicí, Fester - kytara, Trojan - zpěv a Robo basa. Přicházejí dva koncerty v Polsku a poté nazpět zlanaří bývalého kytaráka Doda (Začiatok Konca). To je prozatím zřejmě konečná...

Ták a teď konečně taky něco k hudbě, která má opravdu šmrnc. Není to nějaká vyloženě osobitá kapela a v mnoha skladbách je možné zaslechnout prvky, které vám mohou připomínat, že už jste to někde kdysi od nějaké jiné sebranky slyšeli, ale tak, která kapela to nemá, a sem tam vám nějakej ten jejich flák nepřipomene jinej - nedá se nic dělat. V dnešní době je muzikantů jako sraček, takže bejt nějak výrazně osobitej jde jen horko těžko - toť můj názor. Od PND se mi třeba líbí vál "Sen", kde právě po pomalém začátku přichází docela slušná rozbíhačka, v který dominují hlavně kytary a bicí, + text je taky velmi dobrej - nemám co dodat! Ony vůbec ty texty jsou velice dobře poskládané. Jasně, sem tam je to mnoha kapelami dávno dopředu vyřčené "klišé", ale ikdyž je to "klišé, tak pořád má svojí váhu. Jen si vzpomeňte na kapely za bývalého režimu, co zpívaly a hle, dodnes jsou některé, nebo spíš většina textů pořád kurva dost aktuální. Je to tak. Chleba lacinější nebude a suchejma dětma nezatopíš - to se nedá nic dělat :-) Hm, krapet odbočka,zase :-) Zkrátka sem tam v textu zaslechneš politiku, sem tam je to ze života, nebo se PND do někoho mírně opřou, ale tak, je to život. "Nepozvaný hosť", tak to je skladba, která mi taky tak trochu mluví z duše, že když jsem byl dlouhodobě v lihu, tak jsem na všechno sral - zkrátka "áčka" v práci, neschopenky, paragrafy 28 (ošetřovačka), na dávno zesnulýho dědu, nebo zesnulou babičku a to vše jen proto, aby se mohlo v klidu lejt - No Future hadr! Ale jinak to šlo :-) Ještě se mi docela libí zpěv, kterej mi k bandě docela solidně pasuje a navíc je frontmanovi i slušně rozumět, což považuji osobně pro mě za docela zásadní věc v projevu kapely a v tomhle žánru.

Co říci závěrem ? Nějak nevím. Poslechněte a uvidíte, třeba vás to zaujme, anebo mě pošlete do prdele!!! :-)))

Profil kapely:  http://bandzone.cz/psychickynadne#!/psychickynadne

Punku zdar!

Medvěd


13.2.2012   Rubrika: Články   |   Komentářů: 2   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 0
- 0
 

Diskuse ke článku - PSYCHICKY NA DNE

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
Medvěd!
Medvěd! - 16.2.2012 17:26

To je jenom na vás...

 
komár
komár - 14.2.2012 21:24

máme se z toho posrat?