CO PANKÁČ,TO SORTA...

 

RECENZE: První Hoře-Imaginarium

RECENZE: První Hoře-ImaginariumPražská nezaškatulkovatelná kapela První Hoře to má poslední dobou hodně složité. Svými dvěmi posledními deskami Lamento (2008) a Club Silencio (2011) nasadili laťku hodně vysoko a navázat na tyto skvosty nebylo úplně jednoduché.

Přesto se tak na konci letošního října stalo. Deska Imaginarium nabízí opět klasický pejskokočičkovský mix stylů a vlivů, které kapela míchá již od svých začátků. Tentokrát ale přibylo jemnějších skladeb, “rušících” mluvených předělů a písní, které by se daly označit spíše za bonusový materiál.

Například folková věc Něžný metalista, ve které se frontman Milan Urza představí v nezvyklé roli písničkáře. Potom jsou tu ale skladby jako Absurdistán nebo Carnívale. Tzn. písně, které jsou značně komplikované a obsahují všechny tváře kapely. Obzvláště na Absurdistánu si První hoře nechali záležet a proto v této nejdelší skladbě desky najdeme také úryvky z kázání páně Bertrána, které jsme zatím mohli vídávat pouze na koncertech.

Zajímavé jsou také hudební citace jiných autorů. Ty se sice u Prvního Hoře objevovali již dříve, ale na Imaginariu jsou mnohem znatelnější. V notně pozměněné podobě tu tedy najdete třeba znělku 20th Century Fox, Hladíkovu Čajovnu a nebo Queení Show Must Go On.

K nejlepším skladbám patří také duo skladeb Ikare! a Němohra, které se již dříve objevily také jako singl, předznamenávající brzký příchod celého Imaginaria. Á propos název desky. Nejasný významu tohoto slova, pod kterým si může člověk představit vlastně cokoliv, se ke kapele hodí možná nejvíce z dosud vydaných alb.

Na Imaginariu kapela promlouvá také o stavu současného světa. Byť osobitou a na první pohled možná ne úplně dobře čitelnou optikou zmiňovaného Milana Urzy. Samozřejmě i nějaký ten humor se tu občas mihne.

Imaginarium už nešokuje jako předchůdci. Na hrátky kapely už jsme zvyklí, ale zatím nás ještě pořád baví. Teda minimálně mne, na kterého se hodí refrén skladby Galymatiáš: “Už jsi náš/dokonale náš/nic s tím nenaděláš.” Přesto jsem z desky mírně zklamaný. Nabízí jen několik opravdu plnohodnotných skladeb a ty nejlepší známe již ze zmiňovaného singlu.

http://bandzone.cz/prvnihore

 


18.12.2013   Rubrika: Články   |   Komentářů: 0   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1,5
jde to 1,5
 

Diskuse ke článku - RECENZE: První Hoře-Imaginarium

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.