CO PANKÁČ,TO SORTA...

 

RECENZE: Nonsense-Národ stažených hrdel

RECENZE: Nonsense-Národ stažených hrdelVelMezští Nonsense šíří po našich luzích a hájích svou HC/crossoverovou víru již bezmála dvacet let. Zatím poslední deska těchto “staříků” vyšla v polovině letošního listopadu a jmenuje se Národ stažených hrdel.

Nejprve bych se chtěl vyjádřit k první změně, které si posluchač u tohoto alba všimne. Kapela definitivně rezignovala na angličtinu, ve které dříve natáčela celá alba, a všechny skladby jsou nazpívané v mateřském jazyce. Toto rozhodnutí je podle mého správné, protože vzhledem k tomu, že skupina se soustředí na politicky angažované skladby, je srozumitelnost textů jedním z hlavních faktorů.

Takových písní je na desce nejvíce. Jednou se zde kapela naváží do svobody projevu ve skladbě Proces Pussy Riot a podruhé zmiňuje například Klausovu novoroční amnestii v In Dubio Pro Reo. Jedná se prostě o angažované aktuálky se všemi plusy a mínusy, které to přináší. Vůbec nejlepší je ale v tomto ohledu skladba Vize z krize, shrnující celkové společenské dění u nás.

Deska nabízí ale také skladbu 1-2-Rock Check, která se od ostatních podstatně odlišuje. Jedná se o jisté odlehčení desky, se kterým Nonsense pomohl také rapper Erik Janoušek. Spojení je to rozhodně dobré, ale průkopnické to taky zrovna dvakrát není (přestože se nám tento názor píseň neustále snaží vnutit).

Plus si deska zaslouží za zvuk a celkově za hudební stránku. U Cecek Records se moc často s takovouto kvalitou nesetkávám. Písně mají silné nápady a melodie a přestože ne každá píseň mě dostala do kolen, musím říct, že mě deska baví.

 

 

Petr Šrajer


2.1.2014   Rubrika: Články   |   Komentářů: 0   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1,7
jde to 1,7
 

Diskuse ke článku - RECENZE: Nonsense-Národ stažených hrdel

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.