CO PANKÁČ,TO SORTA...

 

RECENZE: Nežfaleš / SPS - Split EP

RECENZE: Nežfaleš / SPS - Split EPNežfaleš a SPS od sebe dělí nemalý věkový odstup, což ale neznamená, že by se spolu nemohli dělit o jedno pódium, či dokonce o jeden pěkně upečený asfaltový koláč. Zhruba před rokem spolu tyto dvě kapely jeli šňůru po našich luzích a hájích a na stvrzení mezikapelního přátelství teď vydali ještě čtyřpísňové vinylové splitko.

To se skrývá v jednoduchém papírovém obalu, na jehož přední straně jsou jak fotografie obou hudebních těles, tak i úryvky z textů všech čtyř skladeb. Na zadní straně jsou potom co nejstručnější informace o sestavách, nahrávání a podobně. Možná by to chtělo ještě nějaké informace navíc, nebo alespoň plné znění textů, ale ono to nakonec ani takhle vůbec špatně nevypadá.

SPS vycházejí na vinylu po dlouhých třinácti letech a jako pracovně zasloužilejším jim byla přidělena áčková strana desky. Na split přispěli skladbou Právo, která je sice už více než rok stará a existuje na ní dokonce i videoklip, ale na žádném hudebním nosiči se dosud neobjevila, takže se na splitko výborně hodila.

Jedná se o klasickou SPS energickou a řádně tvrdou vypalovačku s melodickým refrénem, která sice ničím nepřekvapí, ale fanoušky zaručeně potěší. To víc jsem si musel zvykat na druhý příspěvek SPS, který nese název Švejk a pojednává o stárnutí, pupkatění a ujetém vlaku. Na takto hrubý řev jsem ve skladbách kapely opravdu uvyklý nebyl.

To pro kluky z Nešfaleš je tento split jejich prvním setkání s černým asfaltem a ani oni svou šanci nepromarnili. Kapela za sebou sice nemá 25 let hraní jako SPS, ale i za svých dvanáct odehraných roků si dokázala vybudovat poměrně slušnou pozici a v současnosti patří mezi nejpopulárnější interprety nové punkové vlny.

Na skladbách Poslední a Něco je špatně, kterými se Nežfaleš na splitu prezentují, se potvrzují kořeny v punku a rock’n’rollu. Obě skladby překypují r’n’rollovým feelingem a punkovými hesly. Témata jako svět, jdoucí vstříc záhubě, sice nejsou nějak třeskutě originální, ale to v punku ani moc dobře nejde.

Celkově se jedná o solidní desku, určenou ale převážně skalním příznivcům SPS a Nežfaleš. Nic víc, nic míň, jak by řekl klasik.

 

Petr Šrajer


10.6.2014   Rubrika: Recenze na CD   |   Komentářů: 2   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 2,6
normálka 2,6
 

Diskuse ke článku - RECENZE: Nežfaleš / SPS - Split EP

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.