CO PANKÁČ,TO SORTA...

 

Prohlášení Štěpána Málka z N.V.Ú.

Štěpán 'Makeba' Málek

Na internetu se stále objevují diskuze a káravé články od lidí, kteří nikdy komunismus nezažili (nebo byli ještě v plenkách) a přesto kritizují zpěváka punk kapely NVÚŠtěpána 'Makebu' Málka. Stále se někdo ohání Cibulkovými seznamy agentů StB, o nichž inteligentní člověk rozhodne jako o nedůvěryhodných. Proč kritizovat člověka, který je v punku přes 20 let a pro scénu dost udělal a stále dělá??

 

Zde máte vyjádření zpěváka kapely NVÚ - Štěpána Málka, kterému se dá důvěřovat více než Cibulkovým seznamům.

 

Takže zdarec příznivci i odpůrci naší kapely i mojí osoby.
Ač nerad pracuji s netem, chci se vyjádřit k debatě, která probíhala na našich stránkách a v současné době probíhá na Bandzone a pokusit se pár věcí uvést na pravou míru.
Je pravda, že za minulého režimu jsem byl několikrát vyšetřován StB i kriminálkou. Poprvé když mi bylo 16 a nebylo to kupodivu v souvislosti s punkem, ve kterém jedu od 14, ale kvůli výtvarným aktivitám, kdy na mne a mé přátele podala anonym jakási zasloužilá soudružka. V té době jsem neměl pojem, jaký je rozdíl mezi kriminálkou a StB, prostě to byli tajný. Další výslechy a kontakty byly, když mi bylo kolem 20 let. Záměrně vynechávám běžné vyšetřování uniformovanými příslušníky SNB, neboť jako panker jsi mohl na "cajtárně" skončit kdykoliv za cokoliv.
Vzhledem k tomu, že jsem v té době podepsal kdejakou podpisovku včetně prohlášení Několik vět, byl členem Jazzové sekce, která byla v té době kriminalizována a zúčastnil se spousty nepovolených akcí, koncertů, výstav, atd. a vzhledem k tomu, že jsem v té době studoval vejšku (peďák v Hradci Králové), nebylo divu, že o mne StB projevila zájem, ačkoliv jsem se nikdy necítil být nějakým disidentem nebo bojovníkem proti režimu. Prostě jsem se jen zajímal o jinou kulturu, než byly ty oficiální sračky. To na průšvih stačilo bohatě. Jediné, co jsem kdy podepsal, byl protokol o dobrém zacházení s mojí osobou, tj. že na mne nebylo pácháno fyzické ani psychické násilí. Je pravda, že hubu mi nikdy u výslechu nerozbili, na rozdíl od některých mých přátel.
Na své svědomí prohlašuji!!! Že jsem nikdy nikoho nenapráskal!!! A že jsem nebyl žádný agent!!! Ačkoliv jsem dvakrát totožně uveden na cibulkových seznamech. Je pravda, že mi byla nabízena spolupráce po dobrém i pod nátlakem. Nabízeli mi i bezproblémové dostudování VŠ, náhradní civilní službu (místo dvou let vojny), vyhrožovali mi vyhazovem mých rodičů z práce a vyloučením mé tehdejší přítelkyně z vejšky (studovala akádu v Praze).
Výsledkem bylo, že mne vyhodili z vejšky, ačkoliv prospěch jsem měl O.K., a že jsem se rozešel se svojí přítelkyní. Nevím, jak by dopadli mí rodiče, kdyby nepřišla revoluce. Nakonec jsem se zajímal i o to, co o mne mají v pardubickém archívu spolupracovníků a výsledek - nic. Dozvěděl jsem se pouze to, že moje složka byla skartovaná koncem roku 1989, takže v tomhle nemůžu fakt víc udělat, ani se nijak bránit. Závěr si učiňte sami a věřte či nevěřte. Já mám svědomí čisté.
No, a debatu o tom, jsem-li či nejsem správnej punker, nemám potřebu rozvíjet. Hádat se o to, má-li pankáč působit jako kantor na universitě, to mi přijde směšný. Jsem-li pro někoho přisluhovač kapitalismu (hahaha) kvůli tomu, čím se živím, mimochodem, ta práce mě baví a naplňuje, tak mu to vyvracet nehodlám. Pro mne punk není o bydlení v kanále nebo permanentní sjetosti a ožralosti, či o nějaké ortodoxnosti ať nalevo nebo napravo. Pro mne to je především hudba, svoboda, přátelé a nijak se to nevylučuje s mojí prací a rodinou.
Jsem to, co jsem, tj. Štěpán, starej 39 let, kterej se ve 14 zbláznil do punku a ještě nedostal a asi určitě nedostane rozum. Jsem táta dvou dětí a manžel, jsem pedagog na Hradecký universitě a výtvarník. Tohle všechno jsem já a jestli to je či není punk, na to seru, to je můj punk.
Zároveň děkuji všem lidem, který mi věřili a věří a všem, které oslovuje to, co děláme s kapelou. Kdykoliv jsem ochotnej o čemkoliv kol mé osoby podebatovat osobně, raději než anonymně na internetu.
Howgh!

Štěpán "Makeba" Málek, leden 2006

 

převzato z www.NVU.cz

 

 

   Opravdu nechápu lidi, kteří v životech druhých slídí a hledaj sváry, jenž pak hrdě medializujou. Soudný člověk pochopí, že za dob komunismu být pankáčem bylo odvážným krokem a režim proti punku tvrdě bojoval. K potlačování hnutí používaly všelijakých prostředků > vyhrožování, že vaše rodiče vyhodí z práce a postarají se aby už je nikde nevzali, vás vyhodí ze školy či práce, a vyjímkou nebylo násilí. Jak bylo napsáno v knize Kytary a řev: "Československá republika, léta 1977-1989. Byl to právě onen časoprostor, v němž se tehdejší punkrockové kapely pohybovaly, který s sebou přinášel situace, kdy běžná věc jako zorganizování koncertu spíše připomínala bojovou hru, barevné vlasy a náušnice v uchu znamenaly pozvánku k nakládačce na policejní stanici ......  Až do určitého nepatrného oteplení na samém konci 80.let bylo provozování punk rocku u nás činností nebezpečnou i pro ty, co jinak chtěli být poslušní a jen si v klidu ve sklepš mydlit tři akordy."  Tuto knihu doporučuji přečíst, aby člověk získal objektivní pohled.

 

Proto označovat zpěváka NVÚ za podrazáka, komouše, zrádce, lháře a podobným, je jen důkazem lidský závisti a omezenosti.

špína

 

 


10.2.2007   Rubrika:   |   Komentářů: 107   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1,3
PUNK 1,3
 

Diskuse ke článku - Prohlášení Štěpána Málka z N.V.Ú.

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
Zvolte stranu: 1-20 | 21-40 | 41-60 | 61-80 | 81-100 | 101-107
Medvěd
Medvěd - 19.11.2007 8:37

Ty vole Štepán by ti mohl dělat fotra,nezažils nevíš a vůbec odsuzovat člověka kdyžho neznáš,mi příjde jako dost velká ubohost.Ještě bych od tebe chtěl slyšet co by jse přímo na jeho osobu mělo provalit Kokto :-))

 
Anonym
Anonym - 18.11.2007 22:08

Poisloucham punk,a punk beru jako svobodu,takze si tady muzu rikat co chci a je to muj nazor na vjec!!!!!!Vsak ono se to jednou provali.......Ale tomu nikdo neveri!!!!!smajlik - 7 smajlik - 7smajlik - 7smajlik - 7smajlik - 7

 
Anonym
Anonym - 15.11.2007 11:47

tys to same, kamo, napsal i na jejich strankach, ubohost vsude vtlacit tvuj kec

 
Anonym
Anonym - 6.11.2007 18:27

Podle mě štěpán spolupracoval a může spolupracovat dodnes,není to nějáká neznámá,že dnes,v demokracii můžou lidi pořád práskat,ale nejsledovanější je intrnet,internet má doma každý člověk,a pro pár programátorů,není problém vycucnout počítač někomu,kdo se jim zdá odporující tomuhle systému.Tenhle svět je jedno velký spiknutí,který ovládaj peníze a hodně lidí slyší pravdu ze všech stran o těhlech věcech,o spolupracovnících atd.... ale radši věří lži,aby nevypadávali ze stáda,úplně k smíchu mě je Nohavica,disident a chartař a přesto práskal a nejhorší na tom je,že ty lidi maj tak černý svědomí,že so bojí vyjít s pravdou ven,kdo ví na jaký myšlenky přichází Štěpán,jestli si tohle čte,lhát se dá dlouho,ale ne na věky!!!!Zamyslete se!!!!smajlik - 3

 
Medvěd
Medvěd - 7.10.2007 11:16

Anonym:zkus si přečíst,na stránkách www.zonaa.sk,co o tom říká Konýk a třeba pochopíš jak to tenkrát bylo.
Jen mě sere,že se po 17letech takové věci vůbec vytahujou,jak u muzikantů nebo herců,spíš se to mělo vyřešit hned po revoluci a né se v tom ted srát,ted to používá spíš ten,kdo závidí,nebo má potřebu házet určité osobě klacky pod nohy asi tak.

 
Anonym
Anonym - 6.10.2007 3:26

Ted jsem akorat zvedava, jestli predchozi 3prizpevky vydrzi, nebo jestli na PUNK.cz zasahne STB cenzura.

 
Anonym
Anonym - 6.10.2007 3:21

...pokracovani minule a predminule zpravy: smeji vtipu k placi: "STBaci organizujou dmonstraci proti KOMUNISMU, pujdes ne? HAhaha". Clenska ucast: Agent Stepan, na nem zavisli notori a nezkuseny decka potrebujici se upnout ke vzoru.; Spis je ale fakt nemocnej tou potrebou pozornosti za kazdou cenu nez zlym diableb. Spis zasluhuje litost, nez odsudek... Ale byt Vami, mladymi idealistickymi kvetinami, daval bych si kurvy bacha!

 
Anonym
Anonym - 6.10.2007 3:13

...pokracovani minule zpravy: treba takovej Syrucek svoji perzekuci (jeji puvod) za vydavani samizdatu v Pardubicich nasel sveho praskace a hadejte koho. Je to dneska uz skoro opravdu u prdele, akorat, ze mladakum neznajicich casy/i skutecne muze takovy vypocitavy hajzlik jako vzor pripadat a to je k zbliti. Osobne si nemyslym, ze by byl jako clovek horsi, nez jiny lide, potrebujici byt za kazdou cenu v centru pozornosti a mit "to u vsech dobre" a jeste "vychovavat :) (!)". Pak snad neni divu, kdaz se v HK zkusenejsi smeji ze: STBaci organizuji... pokrac

 
Anonym
Anonym - 6.10.2007 3:03

Je to egomaniak, pestujici si stadecko zavislejch hovad stejne jako nejruznejsi sektari; oddanych decek ma po hrichu hafo. Nikdo mu neubere transparentni inteligentni originalni boj proti "mejnstrímu" viz,"kalamajka mik mik mik, serem na tu pop music", ale prez veskere komentare zde na webu i uvodni prohlaseni s kritikou Cibulky (pritom muzete si totez dnes nalezt i na oficialnich strankach MV CR); v kategorii spolupracovnik se stat mylka mohla, ale na AGENTA musel mit clovek kurva zasluhy! S tou skartaci to taky nebylo tak horky: pokracovani

 
OiPunk!
OiPunk! - 15.9.2007 20:20

Štěpán by měl bejt vzor pro každého ! N.V.Ú jsou jedni zmála super kapel co hrajou takhle dlouho . smajlik - 3

 
Brezko
Brezko - 13.9.2007 13:54

Nazdar!
Ked padol totalitny rezim som mal 6 rokov takze nemam moc predstavu ako sa v tedy zilo.Kazdopadne nikoho preto neodsudzujem skor naopak prezit tie roky terroru ako punkac bolo asi dost drsne... preto som si aj zohnal knihu Kitary a rev...
pretoze ukazuje ake to bolo v tych casoch knihu kazdopadne kazdemu doporucujem si precitat a az potom sudit co zle kdo spravil ...
smajlik - 13smajlik - 3

 
Kubaz
Kubaz - 5.7.2007 18:07

A proto volte Balbínovu poetickou stranu smajlik - 1

 
Anonym
Anonym - 29.6.2007 14:26

Tim 18 letýho kreténa sem se nechtěl někoho dotknout.ADAM

 
Anonym
Anonym - 29.6.2007 14:22

Myslim si,že tyhle starý punkáči,který byly vedeni v seznamech Stb např.Petr Ružička ,Konýk udělali hodně i pro hodně jinejch kapel,který taky mydlili za komára,jasný že sou ještě dneska vseznamech,ale skus si třeba na strankách Zony A přečíst jak už tenkrát dokázali stouhle rudou špínou vymrdávat.Za to jim patří muj obdiv.Podivejte se kolik měli naposled u voleb procent,není vám s toho na blití??! Aspon mně jo,když slyšim od 18 letýho kreténa kterej de poprví volit,že tam mrsknul ty vypatlaný paka bolševický,ale není se co divit,když to doma do něj rodiče od mala praly.Já jsem ještě stihnul zažit ,když padli tak mně bylo 19let,tenkrat táta dělal ve fabrice tu nejpodřadnější práci,protože nebyl ve straně,zaplatpánbu za ni.Já mám jen posranej učnak,protože mně kvuli tatovi na strední vzít nechtěli.To byla prdel!A myslim si,že by mladý lidi měli vědet co se tady před 89 dělo.A né,že je ty starší který to pamatujou hnedka odseknou,že do toho nemaj co kecat,když to nezažili!Naopak.Tenkrát kdyby Havel nebyl mněkej je mněl zakázat!!!Jinak ta demokracie taky není jak jsme si ji asi představovali,ale je tu plno novejch možností,které tu dřív nebyli.Na závěr bych chtěl řict,že ,plno politiku a jinejch,kteří dnes seděj ve sněmovně at je to Ods nebo čssd byli taky před revolucí v Ksč a v seznamech vedeni nejsou.Jak je to možné??Jinak Málek se nemá za co stydět a vimže má čistý svědomí.Prominte za chyby v pravopise.ADAM

 
Anonym
Anonym - 26.6.2007 14:26

smajlik - 23smajlik - 16smajlik - 15

 
Anonym
Anonym - 14.5.2007 21:59

Doba která stála za hovno, mluvit o tom je opravdu zbytečné a co se týče Makeby a StB tak zavzpomínejte kolik lidí bylo ze seznamů vymazáno. Ty seznamy jsou opravdu nepřesné a kdo se podle nich křečovitě řídí je debil a ne rozumě smýšlející bytost.

 
Anonym
Anonym - 20.4.2007 15:53

dobšé.. NVů.. smajlik - 1

 
Anonym
Anonym - 16.4.2007 10:59

smajlik - 13
http://www.micovci.wbs.cz/index.php?menu=3

Viva la Konik

 
Anonym
Anonym - 14.4.2007 10:20

ma svuj styl a tak to ma bytsmajlik - 7smajlik - 1

 
Anonym
Anonym - 13.4.2007 11:29

tak,tak....smajlik - 5

 

Zvolte stranu: 1-20 | 21-40 | 41-60 | 61-80 | 81-100 | 101-107