CO PANKÁČ,TO SORTA...

 

EXNI! TO - "Plnou parou"

EXNI! TO - Plnou parou

Exni!To se hudebně i textově docela posunuli. Až na malé výjimky se konečně vykašlali na laciná punková klišé styl "Fuck Off Army!" a na halekačky z Valašska a moravsko-slovenských kopanic někde od Javorníka a Bumbálky, které lemovaly jejich songy na předchozí desce. Je fakt, že mi díky ní připomněli starou Bačkulu s jedním zubem, jež posilněná mocnou silou tuzemského rumu vyřvávala táhlé vály v údolích Javorníků na Kysucku v lokalitě Makov, Nová dědina, když pásla svou starou vyschlou krávu, za což jim patří můj dík. Chlapi tehdy dokázali někde z hlubin mého podvědomí vyvolat vzpomínky z dětství na chalupě, co tam kdysi v dávných dobách bolševického běsnění koupili mí rodiče a tak.... Čo bolo, to bolo, terazky som majorom!

Je jiná doba. Jak říkám, začali se se seriózně věnovat punkové hc palbě, která jim je vlastní, ale přesto nezapomněli na to, že hudba je vesměs postavená na melodii. Nahráli fakt dobré cd, není co řešit. První věc, co mne okamžitě dostala do varu jak na koncertu, tak při poslechu cd, je skvělá rytmika. Mají fakt dobrého mlátiče. Ty vole, bicí a basa je stejně základ, na přesné rytmice se dají stavět hotové divy. Zpět k desce, po prvním poslechu mě okamžitě zaujaly dva vály a to "Averze" a "Ukrajina". Pokud se nepletu, tak Averzí začali i svůj koncert v Rock café v Praze, kde jsem je viděl. Je docela zajímavé, jak se jim podařilo skloubit celkem závažné sdělení se zpěvně melodickým refrénem. Podobná práce s kontrasty se mi líbí a :" Od tý doby mám, averzi ke drogám...." jsem si pohvizdoval i cestou domů z koncertu.

"Ukrajina" ve mně vyvolala návaly nezřízeného veselí. Víte proč? Je to jednoduché, jednou za dávných dob jsem na té masivní tuně železa zkusil vyšlapat kopec vedoucí k sídlišti, kde jsem tehdy bydlel. Hmmmmm, rychle jsem to vzdal a kolo jsem dotlačil pěšky. Jako, dolů to šlo úplně samo, to zase jo, ale zpět z hospody do prudkého svahu už to bylo horší. Podobné zážitky jsme doma měli i s jinými výrobky pocházejícími z tehdejší SSSR, našeho velkého vzoru, slovanského dubiska k němuž se naši dědové a báby vedeni taťkou Gottwaldem přimkli s nadšeným pohledem upřeným k lepším socialistickým zítřkům. První auto, které si naši pořídili, byl Moskvič, takový hranatý obrněný transportér. Myslím, že do něj pak fotr nacpal za opravy víc, než ho stála cena celé nové káry, fakt nekecám. Vůbec nejlepší to bylo v zimě, když jsme o víkendu jezdili lyžovat na chalupu. V momentě, kdy se zaplo topení, zhasl motor. No a tak nám pokaždé nezbývalo nic jiného, než se ve třiceti pod nulou nabalit do svetrů a kožichů, omotat hlavy šálou a pokud možno přestat dýchat, aby se pára nesrážela a netvořila neprůhlednou vnitřní ledovou vrstvu na tom skle, co je ve předu v autě. Nevím, jak by dnes tehdejší Moskvič dopadl při EU crash testu, ale když jsme tak jednou brázdili zledovatělé cesty tam na divokých Bečvách v dálce za Vsetínem a někde u Nového Hrozenkova se za zatáčkou kus před námi zmaterializovalo na okraji cesty stojící vozidlo, ze kterého vystupovali nějací nešťastníci, otec šlápl pohotově na brzdu.... No a nic se nestalo. Klouzali jsme vesele po ledu naprosto stejnou rychlostí až do okamžiku, kdy došlo k nárazu. BUM. Zatímco chudákům před námi se kufr rychle přeměnil do tvaru zavřené tahací harmoniky, Moskvič z toho vyšel jako velký vítěz s nějakým šrámem na mohutném ocelovém nárazníku. Podobných příhod bych mohl popsat mraky, ale rád bych se vrátil k recenzi desky Plnou parou.

Nebojte se, Exni!to nehrají žádný pop punk, na albu je i spousta jiných méně melodických pecek, třeba hned ta první, "Plnou parou", nebo "Bastard" a "Mor" (ty mají mimochodem taky dobré texty), nebo hustá palba "Jako zlej sen" a podobně. Snad jediné výhrady mám proti songu "Jerry". Nemyslím si totiž, že když někdo vystudoval vysokou školu, je zákonitě blbec a hajzl, stejně jako jím není ten, kdo bouchá rukama. Inteligence není v životě zase tak rozhodující, to, co je podstatné, je moudrost a nadhled nad věcí. K ní se každý z nás s trochou štěstí časem dopracuje, nebo také ne. A k tomu nepotřebujete mít pět vysokoškolských titulů, ani hrad a zlatý Rolls-Royce. Desku zakončuje převzatá hitůvka "What Is Love", kterou sice znám, páč to kdysi letělo v rádiu a na diskotékách, ale za nic jsem si nemohl vzpomenout, kdo to udělal. Nakonec jsem to našel na Wikipedii, je to od týpka, co se jmenuje Haddaway. Proč ne? Jedná se o slušně překopanou verzi. Jo, na to jsem úplně zapomněl, dost mě zaujalo i grafické zpracování obalu, super nápad a navíc dobře namalovaný. Takže, abych to nějak uzavřel, je to skutečně dobrá práce. Koncert se mi líbil ještě víc. Ať se vám daří, chlapi.

mrtvola


11.5.2008   Rubrika: Recenze na CD   |   Komentářů: 30   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1,7
jde to 1,7

Související odkazy:

 

Diskuse ke článku - EXNI! TO - "Plnou parou"

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
Zvolte stranu: 1-20 | 21-30
horry.95
horry.95 - 15.6.2009 20:29

ty sou uplne husty a schanim jejich novi cedo

 
LilaPyčo
LilaPyčo - 19.8.2008 17:43

Mno CD předtím se mi líbilo víc =o) btw k tý Jerry.. Ono je to parodie na jedno volání.. teď nvm :D

 
Kureci
Kureci - 19.8.2008 17:15

Nový cédo jsem ještě neslyšela , ale válej kluci smajlik - 10

 
Vasek_9266
Vasek_9266 - 29.6.2008 15:26

Tohhle cd stojí za prd... oproti minulému... nechci říct že si ho neposlechnu, ale jak sám ježík udává už neni tak "provokativní"

 
Medvěd
Medvěd - 26.5.2008 22:21

mrtvola: Tak to je nádhera to co si napsal Toníkovi :-))))))Utěrka jak hovado,bravo Mrtvolo bravo!!!

 
mrtvola ©
mrtvola © - 26.5.2008 18:37

Tonik:

No jo, s tím nic nenaděláš, to už je takový můj styl, něco na hranici mezi různými žánry, prý se tomu říká postmodernismus, nebo co :-))) Starého psa už nezměníš..... To, že to vyšlo u Cecka jsem uvedl pod nadpisem, bohužel se to ve článku neobjevilo. Zbytek jako tracklist a podobně považuji za zbytečnou ztrátu času. Důležitější je podle mě hodit kontakty na nejrůznější web stránky kapely. Tam se každý o novém cd kapely, kterou má rád, dozví vše potřebné. A navíc si může poslechnout ukázky. Mým cílem je k těm stránkám případné čtenáře nasměrovat.

Jo, je jasné, že kdybych ten článek psal před dvaceti lety do nějakého zinu, tedy v dobách kdy net ještě neexistoval, tak bych to pojal jinak. Jenže žijeme ve 21. století interaktivity, kdy každý má přístup k informacím z celého světa, stačí zapnout počítač a vstoupit na síť. Tak nebuď líný a konzervativní jako nějaký starý dědek, hýbni prdelí, podívej se na jejich stránky a všechno se dovíš.

No a co se týče Moskviče, to jsou mé pocity z válu o kole Ukrajina. Chceš říct, že Exni!to napsali song jen pro nějaký speciální časák propagující ruská kola? Doufám, že ne.

 
hajkros
hajkros - 26.5.2008 12:12

Tonik: nj jak říkám má to informativní smysl poslechnout si to musíš sám. tracklist apod. je určitě na jejich webu a další infrmace by se určitě taky vlezly ale co už... spíš než moskvič mě zajímá ta ukrajina páč s tou mám bohatý zkušenostismajlik - 1

 
Tonik
Tonik - 26.5.2008 11:56

hajkros: objektivní obrázek si z toho určitě udělat nemužeš skoro nikdy, ptž záleží hodně na pohledu autora, ale myslím, že tenhle článek zdánlivě připomínající recenzi neobsahuje skoro žádné informace o tématu.....vím, že to není lehké, ale když už se do toho pouštět, tak aby to v sobě aspoň něco mělo nemyslíš?smajlik - 12 ale jestli tě zajímá moskvič tak jasný nosmajlik - 10

 
hajkros
hajkros - 26.5.2008 10:57

Tonik: mě osobně teda recenze zaujala a z recenze si stejně nikdy neudělám objektivní obrázek o tom co je to za hudbu prostě si to chci poslechnout sám a každá recenze mě apoŇ trochu informuje oč de. skus napsat nějakou recenzi sám aspoŇ bude co číst...

 
Tonik
Tonik - 26.5.2008 10:26

Dobrá kapela, která si vybojovala svoje místo u posluchačů....mam jí rádsmajlik - 18, ale tahle recenze stojí fakt za hovno.....spíš bych řek, že to ani recenze neni....vše co by recenze měla obsahovat tu chybí.....ale jako uplně všechno....není tu ani nic o vydavatelství, ani nic o tom, jak dlouho na tom kluci dělali, co je provázelo během nahrávání, kde to nahrávali, neni tu tracklist, ani zmínka o zvukové stránce nahrávky....sorry, ale kecy o moskvičovi a o tom, jak autor jezdil na hory mi příjdou k hovnu, když se chce člověk něco dozvědět o novém CD kapely kterou má rád....naprostej žvást....nic víc....nemá to ani špetku naděje někoho zaujmout....srrysmajlik - 6smajlik - 6

 
chrpa
chrpa - 13.5.2008 21:26

mrtvola:
ty mi prostě nechceš rozumět,ale taky dobrý...
jinak exi ty já můžu,u nás se tomu řiká smršť...

 
mrtvola ©
mrtvola © - 13.5.2008 20:41

oprava: poslední

 
mrtvola ©
mrtvola © - 13.5.2008 20:38

Aha : "inteligence není v životě zase tak rozhodující, to, co je podstatné, je moudrost a nadhled nad věcí. K ní se každý z nás s trochou štěstí časem dopracuje, nebo také ne. A k tomu nepotřebujete mít pět vysokoškolských titulů, ani hrad a zlatý Rolls-Royce."

To je pro mne realita, tak to prostě funguje a někdy ve stáří k tomu stavu třeba oba dva dospějeme, nebo také ne. Povzdechy o tom, že bychom měli každý začít sám u sebe a podobně jsem slýchával už za komančů, to považuji za virtuální vatu. Pokud chceš měnit svět, buď konkrétní, jinak je to o ničem.

Když dva dělají totéž, není to nikdy totéž.

No a na závěr bych tě rád požádal o jednu věc. Vzhledem k tomu, že se jedná o recenzi posledbí desky Exni!to, bych byl rád, kdybychom se zde bavili o jejich muzice a jejich pohledu na svět. Doufám, že to pochopíš.

 
Medvěd
Medvěd - 13.5.2008 19:56

chrpa: Když dva se rádi mají,tak v lednu je jak v máji......s tébou,s tébou :-))

 
chrpa
chrpa - 13.5.2008 19:49

mrtvola:
teď si na to kápnul,já mám obdobnej problém se spoustou lidí.taky nevim,co tim myslej,když nalezení moudrosti nazývaj realitou a uvědomění si vlastní odpovědnosti vituální vatou.
když dva dělají totéž,není to totéž?

 
chrpa
chrpa - 13.5.2008 19:38

HippieHunter:
myslíš tím ty příspěvky,co v nich máš stále guláš?

 
Leina
Leina - 13.5.2008 10:42

tuhle kapelku mam ráda...zajdu na ní kdykoliv se zadaří...recenze je pěkná...a tohle CD se mi jeví lepší než Proti vám.....ale tak i to bylo hodne dobry.. smajlik - 1smajlik - 10

 
Superpet
Superpet - 13.5.2008 9:26

Hele to si napsal dobre Mrtvolo,ale mel bych pripominku k pisnicce Jerry, ja sem to pochopil trochu jinak, myslim ze to neni mysleno proti vzdelanym lidem, ale ty vsuvky jak tam rikaji(ja sem vybornrj clovek a takovy ty hovna) tak to je v originalu nejaka blba zenska,nekde sem to slysel na internetu, ale nevim jak to chteli kluci rict, ale myslim, ze proti VŠ to zas tak nemysleli.smajlik - 3

 
HippieHunter
HippieHunter - 13.5.2008 7:47

chrpa: tak polopate, myslel jsem tim, ze Tvym preispevkem z 12.5.2008 v 1:25, se vysvetluji Tve prispevky o radaru, uz to chapes? smajlik - 1

 
mrtvola ©
mrtvola © - 12.5.2008 21:10

chrpa: nevím přesně, co tím chceš říct, dá se to vzít tak i úplně naopak.....

 

Zvolte stranu: 1-20 | 21-30