CO PANKÁČ,TO SORTA...

 

KRITICKÁ SITUACE

KRITICKÁ SITUACE

Z Československých předrevolučních a i chvilku po revoluci hrajících kapel je to má jednoznačná jednička v oblasti našeho hardcore. Tuhle kapelu mám prostě moc rád a tak jí věnuji tento článek.

Základem všeho byla kapela P.S (Pohlavní styk), kterou založil, nebo byl jeden ze zakladatelů, Robert "Jimmy" Vlček. Tato kapela měla převážnou většinu textů o tom, jak někde chlastaj a jsou neustále našrot a nebo pod vlivem drog. Jimmy nelenil a nechával si z ciziny stále dovážet různé punkové a hardcoreové nahrávky. Jak je poslouchal, tak si časem začal říkat a uvědomovat něco jako: "My tady zpíváme vlastně o nesmyslech a de-facto naprostejch kravinách a přitom ta podstata punku, nebo spíš punkrocku, je někde jinde." Prostě kapely, co mu někdo tahal ze zahraničí, měly texty úplně o nečem jiném. Texty, ve kterých převažovaly většinou sociálně - politický věci, které byly navíc ještě hodně kritický ke všemu okolo. Dost ho to tenkrát ovlivnilo a tak netrvalo dlouho a někdy v roce 1987 přišel s nápadem, že založí kapelu, která bude úplně jiná, než jeho první kapela P.S. Jiná jak hudebně, tak i po textové stránce. Chtěl, aby ta kapela byla svým způsobem vážná.

k.s.1

Asi první, co ho zaujalo, a o čem ty zahraniční kapely zpívaly, tak to byla různá antimilitaristická témata, což se později po rozpadu P.S. na tvorbě nově vzniklé Kritické situace hodně podepsalo a bylo hlavním hnacím motorem této úderky. Taky to bylo hodně daný tím, že Vlček přicházel, když mu bylo tak 17 let, do styku s lidmi, kteří byli o nějaký ty dva roko starší a chodily jim povoláváky na vojenskou službu jako na běžícím pásu. Což ho sralo z jednoho prostého důvodu. A to byl ten, že je nebude dva roky potkávat na koncertech, burzách, či v hospodách a že jak on tehdy říkal, bude bez nich. Proto tehdá převážná většina textů Kritické situace byla o tepání do základní vojenské služby, proti násilí a válce s ním spojené.


Fanoušci K.S. si nejvíce nacpali do hlavy převážne ty antimilitaristický texty z té doby a tak i trochu zapomínali na to, že kapela neměla jenom tyto skladby. Měla vály, které byly i hodně sebekritické. Sebekritické především směrem do vlastních řad! Třeba v tom, že punkáči se chovali daleko víc destruktivně, než konstruktivně, a taky hodně pokrytecky a celkově se chovali jinak, než co vlastně sami hlásali. No, někde kolem let 87 - 88 začala kapela ještě pod názvem E.I.K. (podle předmětu Ekonomické informace a kontrola, ale muzikanti říkali Epileptický idioti a kurvy), veřejně vystupovat. Její první sestavu tvořili muzikanti Robert "Jimmy" Vlček (bicí), David "Kratos" Bartoš (zpěv), Václav Girsa ("Vince Drinky" - kytara) a Šimon "Šifon" Budský (basa). Pod názvem Kritická situace vystoupili až v březnu roku 1988. Netrvalo dlouho a kapela na sklonku září 88 nahrává své první demo s názvem "Zejtra je nám dvacet", kde mimo jiné vystupují ještě další muzikanti jako Jarda "Wonid" Cvach (kytara a ex-člen kapely Suicidal Commando) a Dan "Yahoda" Malaniuk (bicí). Neměl bych taky zapomenout, že někde kolem listopadu 88 se kapela na chvilku odmlčela, příčina byla uvnitř kapely. Ale uběhlo pár měsíců a Kritická situace do toho opět praštila. Někdy kolem června 89 po sérii koncertování vydávají demo číslo dvě "Stále na útěku", kde mimo jiné vystupuje taky Ciryl Křeček (kytara), který občas zaskočil za Wonida.
ks2
Postupem času se sestava kapely nadobro ustálí a to do složení: Yahoda (bicí), Jimmy (kytara), Kratos (zpěv) a Šimon (basa). Nutno ještě podotknout, že soubor nikdy nevystupoval proti komunistickému systému a stál spíš nad ním, jak Jimmy říkal v takové filozoficko - sociologické rovině. Takže je listopad 1989 svým způsobem minul a ani se jich nějak zásadně nedotkl. V těch sračkách se potáceli až do roku 1990, kdy Šimon řekl: "Dost, ted' tady jsou jiné možnosti." No a že když tady tedy jsou, tak proč nezkusit založit regulérní kapelu, která bude mít možnost ty své ideje pokud možno bez ostudy šířit. Proto v kapele proběhla docela velká čistka, při které odešel například Girsa, nebo Wonid.

Přeskočím pro kapelu tak nějak neutrální rok 1991, kdy "jenom" hojně koncertovala, a vrhnu se na rok 1992. Tímhle rokem pro Kritickou situaci začaly doslova a do písmene obrovský žně co se týče návštěvnosti na jejich koncertech. Bylo to taky zapříčiněno tím, že kapela byla už docela dost známá a navíc v roce 1993 vyšla první oficiální nahrávka "Kritická situace", kde je takový průřez její dosavadní tvorbou. Na okraj uvedu dvě z prvních skladeb "Tam kdesi za Piavou" a "Chlapci a chlapi" a zakončím to věcí "Krvavý sport". V těhlech letech byla na jejich koncertech průměrná návštěvnost 300 lidí (!!!), což muselo být perfektní. Jasný, řeknete si, že tehdá tolik kapel, co do punx cpaly takovýhle pecky, moc nebylo, a že byla malá konkurence a i nouze o tenhle druh žánru u nás. Kapely byly, ale zřejmě né tak dobrý, proto Kritická situace byla v těchto letech jednoznačně číslo 1 !!! Sestava byla asi taková: Jimmy, Šimon, Martin a za bicími nově Svatopluk Čech. Sestava K.S. se během fungování dost měnila, za zmínku ještě stojí jméno, nebo spíš přezdívka punkera Větváka (možná z Ústí nad Orlicí, ted' si nejsem jistej....), který na festivalu v Oskavě zaskakoval se šestnácti pivy v sobě za Kratose. Nutno dodat, že tenkrát to odzpíval pěkně a zachránil i kapelu :-)

ks3
Nebudu to prodlužovat a přejdu k poslednímu singlu K.S., který vyšel na EP s názvem "Forgiveness". Jsou na něm jen čtyři skladby a jedna z nich vznikla už kdysi dávno (Morituri Te Salutant). To, že K.S. vyplodila během tří let pouze a jenom tři songy, bylo zapříčiněné hlavně tím, že se naplno věnovali hraní a šíření právě těch idejí, o kterých jsem se zmiňoval výše. Na malé kreativitě co se týče nových songů měl velký vliv zájem pořádat koncerty jiných kapel a podobně. S tímto albem tak nějak nadobro souvisí i následný konec kapely, která se nesmazatelným písmem zapsala do dějin našeho hardcore. Proč vlastně Kritická situace ukončila činnost? Odpovím vám slovy přímo Roberta "Jimmyho"Vlčka:

"Konec Kritické situace nastal hlavně proto, že jsme si uvědomili, že tak trochu šíříme jiné ideje, než vlastně chceme, protože u nás pořád převažovaly texty ze staré doby, který jsem napsal, když mi bylo 18. A najednou mi bylo pětadvacet. A to je docela zásadní rozdíl v lidském životě, někdy to lidí nechtějí pochopit, ale... Já tím nechci říct, že si nestojím za tím, co jsem napsal v těch osmnácti, ale chtěl jsem, aby to bylo lepší. Třeba první dva texty na EP Forgiveness, to byl takový vzor, kam jsme to chtěli posunout. Zase mě ale přišlo blbý, aby se kapela pořád jmenovala Kritická situace a přestala hrát starý songy a hrála ty nový, to by i lidi byli nasraný. Tak jsme si řekli, hele, hrajeme devět let, tak to prostě zabalíme a uděláme něco novýho. No, tak jsme to zabalili a nic novýho už neudělali." :-)

kscd
Poslední koncert se váže k datu 23.12.1996 v klubu 007.

Vytvořeno za pomoci informací z Hiraxrecords.sk a knihy Kytary a řev, aneb co bylo za zdí.

Punk's not dead !!!Medvěd


17.2.2009   Rubrika: Články   |   Komentářů: 31   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1,2
PUNK 1,2

Související odkazy:

 

Diskuse ke článku - KRITICKÁ SITUACE

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
Zvolte stranu: 1-20 | 21-31
Jarovít
Jarovít - 28.5.2009 8:05

Kurt: je znáš asi osobně vidsmajlik - 12

 
Medvěd
Medvěd - 27.2.2009 15:45

Tak už jsem si to album Stále na útěku sehnalsmajlik - 10

 
Medvěd
Medvěd - 20.2.2009 21:41

Kurt: To byla prdel Kurte :-))))))

 
Kurt
Kurt - 20.2.2009 19:41

2: medvěd - co furt máš stou konkurencí ? :D Jak někde na kapitálovém trhu ! smajlik - 11 konkurence vpravém slova smyslu byt v punku přecenemuže ne ? Jebat přece ! smajlik - 10
Jo a nesnáším Šanov :D smajlik - 16

 
Jarovít
Jarovít - 20.2.2009 0:18

smajlik - 1

 
Kokeš
Kokeš - 19.2.2009 9:10

Ještě jeden koncert prosím!!!smajlik - 18smajlik - 18smajlik - 18

 
Skunx
Skunx - 18.2.2009 20:15

komár: Hele já tu vo textech nepsal nic srovnával jsem ty dvě alba a jen pro upřesnění...mluvil jsem hlavně vo hudbě

 
komár
komár - 18.2.2009 16:07

Skunx:to že texty na ESO55 nechápeš neznamená že sou špatnýsmajlik - 23

 
Radovan
Radovan - 18.2.2009 10:56

vykurveně vynikajicí kapela-jak hudebně tak textově-hlasuji za ¨1¨smajlik - 5

 
Skunx
Skunx - 18.2.2009 10:31

Medvěd: Souhlasim jen nutno podotknout tam kde to Šanov s albem On The Shit dobře připravili tak pak to domrdali s albem Eso 55

 
Medvěd
Medvěd - 18.2.2009 7:44

Mies Van der Rohe: Taky si myslím,že po textové stránce jednoznačně nejlepší.Z předrevolučních kapel se mě ještě líběj texty třeba kapel jako Šanov,Telex,HNF a nebo F.P.B.,o muzice se nemá cenu bavit,tak byla stejně dobrá jako ty texty .

 
Kilčo
Kilčo - 17.2.2009 23:23

Mies Van der Rohe:
CLOU
Management & Booking:
+420 776 346 702 - svatava.kruntova@volny.cz
+420 724 444 539 - dedkova.katka@volny.cz
Už to dávno neplatí, byl tam zpočátku.
Má agenturu:
http://www.conspiracy.cz/koncerty/index.php

 
Mies Van der Rohe
Mies Van der Rohe - 17.2.2009 23:10

Výborná kapela! Všechen materiál od nich je výbrornej (Jak rannej, tak pozdní...) a texty od té doby nikdo lepší nenapsal!
Jen škoda, že už jsou ty lidi asi úplě jinde...
Jak je možno vyčíst z starých čísel MYA, tak Robert Vlček tu po revoluci dělal hodně hodně kocertů zahraničních kapel a klobouk za to dolů.... teď je manager CLOU smajlik - 20, ale což. každej podle svého gusta...

 
o.k.p
o.k.p - 17.2.2009 18:40

Držím smutek, protože slyším
zoufalý pláč nevinných.
Držím smutek, protože cítím,
že není více síly v rukou mých.

Mám černou pásku na rukávu
a černou masku na tváři,
a duše má a tělo mé
se skrývá v černém žaláři,
dech můj kvapem umdléva
a srdce krvácí.
A já už celou věčnost držím smutek,
který se neztrácí!

Držím smutek, protože vidím
dlaně sevřené do pěstí.
Držím smutek, protože myslím
na ty, jež oslepli závistí.

Mám černou pásku ...

Držím smutek, protože tuším
náš konec denně o krok blíž.
Držím smutek, protože nevím
zda jsme ještě schopni vyrvat mříž.

 
Medvěd
Medvěd - 17.2.2009 18:06

Kurt: Dík,pochvala od konkurence potěší :-) Ano mám.Chtěl bych origoš Stále na útěku.

23punky23: Dík jsi hodnej,ale opravdu bych rád tu kazetu.

 
energie G
energie G - 17.2.2009 17:35

Výborná kapela, kde se mi první dvě jejich dema líbily víc než oficiální nahrávka :)

 
Kurt
Kurt - 17.2.2009 17:17

fajn článek ! Jednoznačne nejlepší kapela té doby ! Tu stále na útěku mám taky a řekl bych že i v dostačující kvalitě...medvědě a ty máš zejtra je nám dvacet i s obalem ?

 
Skunx
Skunx - 17.2.2009 14:53

Medvěd: Fakt good dílo smajlik - 10

Kilčo: Fakt je vidět že se všichni změnili

 
Medvěd
Medvěd - 17.2.2009 12:44

Kilčo: Moc pěkný fotky.Všichni se změnili,jen ten David je pořád tak nějak stejnej :-))))))

 
Kilčo
Kilčo - 17.2.2009 12:17

obrázek - 12.9.08_037.jpg
Kratos 2008

 

Zvolte stranu: 1-20 | 21-31