CO PANKÁČ,TO SORTA...

 

SOUBOR TRADIČNÍHO POPU

SOUBOR TRADIČNÍHO POPU

Jestliže někdo v polovině osmdesátých let hledal nějaké vhodné hudby se týkající synonymum k příjemnému slovu "mejdan", určitě by ho jako prvního napadlo jméno jedné pražské party, která se nazývala STP.

Vznik kapely se traduje od roku 1983. A hned po svém vzniku se stává velice důležitou, ba možná jednou z nejdůležitějších kapel, která reagovala na tehdejší novou vlnu britské kytarové scény. Jejich razantní jednoduchostí, mechanicky přesnou rytmikou a velice osobitě interpretovanými drsnými až melancholickými texty se řadí mezi nejznámější soubory jako Babalet, Bon Pari, Letadlo, Krásné nové stroje, OZW, OK Band, Pražský výběr a další a další, které tady začly propagovat styl s názvem nová vlna (new wave).
stp2
Text skladby "Možná jednou"

Včera se mi zdál sen, povím vám
Byl jsem v jednom městě samotný
Všude kolem spousta lidí, tak krásných
Já byl mezi nimi taky tak čistý

Možná jednou se to zas vrátí
Možná jednou
Zatím

Včera sem potkal tebe na chodníku
Před tvým domem, ani nevím jak
Nelíbilo se ti, že jsem jinej
Marně bych řval o pomoc

Možná jednou se to zas vrátí
Možná jednou
Zatím

Tak mě nech už na pokoji
Vždyt' já od tebe nechci vůbec nic
Dej mi klid, já chci spát
Ve spánku to chci vysnívat


stp5Základní kameny sestavy tvořili dva Jaroslavové. První se jmenuje Jaroslav Sadílek (basa) a druhý, též Jaroslav, ale Raušer (bicí a ex - jazz - folkový soubor Svíce, kde hrál na perkuse, bubeník další kapely Halogen), které spojilo to, že spolu po různých bytech jamovali jazz a latinu. Sestavu doplnil o asi sedm let mladší kytarista Petr Stanko, který se ukázal být tím, kdo posléze jednoznačně převezme roli frontmana, jinak byl také autor hudby a všech textů STP. Byl to ale i člověk, co cítil hudbu trochu jinak, než zmínění dva Jaroslavové. To se pak ukázalo a hlavně odrazilo na tvorbě souboru, který působil takovým jednoduchým a přímočarým dojmem.

Jejich písničky jsou razantním spojením bigbítu s melancholickými texty válů a měkkým hlasem Petra Stanka, což ve většině návštěvníků jejich koncertů mohlo vyvolávat různé pocitové stavy. Zkrátka v jednoduchosti je síla! První koncert kapela absolvovala na přehlídce rockových kapel v Ostrově nad Ohří 1984. Tam dali o sobě poprvé vědět, což jim následně umožnilo, aby celé tři dlouhé roky byli stabilně k vidění a poslechu na pražské klubové scéně, v té době byli její neodmyslitelnou součástí. Hráli především v klubu Chmelnice a každé jejich vystoupení bylo beznadějně vyprodáno.

Působení kapely na scéně netrvalo dlouho, přestože ohlas a zájem fanoušků byl velký. Muzikanti si byli vědomi toho, že ve tříčlenné sestavě brzy vyčerpají všechny své aranžérské možnosti a na tom nic nezměnil ani pozdější příchod trumpetisty Tomáše Kudely. Stanko byl navíc souběžně vytížen hraním v kapele Kokrment, kde mimojiné hrál se svým bratrem Jaroslavem Stankem, který v roce 1987 založil hardcoreovou úderku Michael's Uncle. V témže roce přichází i konec kapely STP. Poslední koncert odehrají roku 1987 na Opatově. Následuje konečný rozpad.


stp1

Kapela programově odmítala vstup do oficiálních médií a proto ani nenahrála žádné studiové snímky. Jediným kvalitním materiálem z té doby jsou amatérské videoklipy v rámci projektu uváděným Zubem Vlčkem Hudba '85. Dnes se tento skvost, který pojednává o undergroundu osmdesátých let, dá za pár švestek zakoupit v Levných knihách. Pak se dá ještě sehnat cd, které přivedlo na svět vydavatelství Black Point music. Cd obsahuje všechny písně kapely STP.Punk's not dead !!!


Medvěd


20.2.2009   Rubrika: Články   |   Komentářů: 14   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 2,5
jde to 2,5
 

Diskuse ke článku - SOUBOR TRADIČNÍHO POPU

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
Radovan
Radovan - 23.2.2009 11:11

krishniczka: return M.U. ihned pekla hrají zase blázni-měli sme snima koncert někde u Polska a nechápu znich nic jak na podiu tak v ve V.I.P..)smajlik - 5

 
Radovan
Radovan - 23.2.2009 11:09

krishniczka: třeba slší víc na Majklova Stréjdu:)

 
mikesh
mikesh - 21.2.2009 23:36

o majklacich vysel loni skvelej clanek http://xman.idnes.cz/michael-s-uncle-revoluce-hardcore-a-drogy-fpe-/xman-novinky.asp?c=A080104_141850_xman-novinky_fro

 
krishniczka
krishniczka - 21.2.2009 11:27

viděl jsem je na Sáčkovejch narozeninách... energie v nich pořád je na rozdávání, byť maj svoje nejlepší časy asi za sebou... ale mě jde spíš o to, že se nemůžu s novýma písničkama nějak sžít... Úchylák, Tak zapomeň, Internacionála.. to je prostě klasika, ale ty nový mě přijdou jako takový volání do prázdna.. nevím.. možná je to tím, že na jméno MIchaels Uncle moc lidí neslyší...

 
Medvěd
Medvěd - 21.2.2009 10:38

krishniczka: Paráda ! Měl jsem tu možnost je zase vidět a je to hodně dobrý.Je znát,že za nástrojema jsou profíci :-))))smajlik - 10

 
krishniczka
krishniczka - 21.2.2009 10:06

Medvěd: no právě že jsem o žádným Jardovi Stankovi asi nikdy neslyšel...
úryvek z Kytar a řevu:
"V roce 1987 se rozpadá STP, ve které hraje na kytaru a zpívá Petr Stanko. Odedávna se zná s Amritem Senem (pův. Ind), který bere mikrofon a zkouší se další členové. Nakonec se přidává další známý Karel jančák, který bere druhou kytaru, na basu přichází Ivan Klein a jako poslední zasedá za za bicí Jarda Stuchlý..."
btw. možná je to trochu mimo, ale co říkáte na "comeback" Strýčků??

 
mrtvola ©
mrtvola © - 20.2.2009 19:17

STP jsem měl kdysi na kazetě. Není to tak úplně můj styl, ale kdybych dělal směsku české nové vlny, určitě bych tam hodil pár jejich kousků.

 
Medvěd
Medvěd - 20.2.2009 12:37

krishniczka: Díky a to všem !!! Nevím,mrknu se po tom a dám vědět,ale vlastně se na to můžeš podívat sám :-)))))

 
krishniczka
krishniczka - 20.2.2009 12:28

moc pěkné, opravdu... jen s těma Michaels Uncle - nezaložil ho náhodou Petr?? o Jardovi v souvislosti s MU se vždycky mluví akorát o Stuchlým...
to IAn: demo Kurtizán jsem tak někde maximálně viděl ke stažení ...

 
Jarovít
Jarovít - 20.2.2009 12:03

smajlik - 12

 
SID12
SID12 - 20.2.2009 9:49

moc vostrééééééééééééééééééééé

 
Medvěd
Medvěd - 20.2.2009 7:25

IAn: Ahoj,podívej se na stránky Blackpointu,tam to cedlo maj .-)

 
IAn
IAn - 20.2.2009 5:59

Ty vole super článek, pamatuju si že jsem slyšel njaké nahrávky v roce 1990. Kdyby někdo měl něco na kazetách tak bych docela rák odkoupil a třeba i 1 demo Kurtizán z 25 avenue a Čínskou čtvť. Kdyžtak mi pošlete vzkaz. Díkes. IAn

 
Bazarov
Bazarov - 20.2.2009 1:20

Zajímavé, o nich sem ještě neslyšel, i když na novovlňáky moc nejsem, ale některý věci zase nejsou tak zlý. Kdybych je slyšel a věděl trochu co hrají, tak si to CD u Blackpointu kupim. Nutno přiznat, že toto vydavatelství udělalo opravdu strašně moc pro posluchače alternativní hudby. Všechny ty reedice kapel z let, v kterých se jim o oficiální nahrávce ani snít nemohlo, ale i vydávání současných kapel, které stojí na okraji zájmu většinového publika a při tom hrají tak zajímavě, to je opravdu výkon.