CO PANKÁČ,TO SORTA...

 

THE CRASS (část čtvrtá)

THE CRASS (část čtvrtá)

Rok 1984 se dostavil a bylo to ještě horší, než v předpovědi z Orwellova románu, vládla nezaměstnanost, chudoba a hlad. Policejní stát se stal realitou, což brzy zjistili horníci během jejich dlouhodobé stávky. Společenská rovnováha držela pouze na tenké nitce špatné a egoistické diktatury. Naše situace také nebyla nejlepší, vláčeli nás po soudech na základě nařčení z obscénnosti, což nás prakticky zničilo. Řekli nám, že mají prostředky k tomu, aby nás navždy umlčeli. V létě tohoto roku jsme pořádali náš poslední koncert, bouřlivou noc na podporu stávkujících horníků na jihu Anglie. Na scéně jsme jako vždy zopakovali, že náš boj za svobodu nevzdáme a budeme v něm pokračovat. Když jsme se v noci vrátili domů, uvědomili jsme si, že už tak dál nemůžeme pokračovat. Trasa, kterou jsme si zvolili, se ocitla ve slepé uličce. K tomu, abychom dosáhli naše dávné cíle, jsme už potřebovali jiné prostředky. Několik týdnů po koncertě nás opustila Hari Nana, vydala se hledat vlastní cestu.

 

crass_4

 

Od tohoto okamžiku jsme ztratili chuť ke hraní. Už jsme nebyli přesvědčení o tom, že to má nějaký smysl. Naše vystoupení se stala jen jedním z dalších zdrojů společenské zábavy. Cíl se nám skoro podařilo dosáhnout. Nakonec to nevyšlo, ale chyba nebyla v nás a v naší angažovanosti. Tvrdili jsme, že mimo nás samých neexistuje žádná autorita a zároveň jsme toto tvrzení opustili a stali jsme se THE CRASS. I my jsme stálými účastníky často bolestného procesu hledání a proměnlivého vymezování našeho bytí, snahy o pochopení jedněch druhými, léčení dobrovolných zranění, která pocházely z našeho střetu se státním sektorem. John Lennon o tom samém kdysi prohlásil: "Sen skončil." Hnutí jako Class War,   http://en.wikipedia.org/wiki/Class_War (odmítali pacifismus a mírové hnutí, byli přesvědčeni o nutnosti použití násilných prostředků v třídním boji,  - - mrtvolí vsuvka) a Christians For Peace  http://www.christiansforpeace.org/  potřebují znovu nalézt bývalou důstojnost, kterou ztratili během diskuzí o problémech, za čímž, zdá se, stála druhá strana konfliktu.

 

crass4

Naší chybou bylo to, že jsme definovali nepřítele. Určitě existují lidé, kteří se snaží zabarikádovat cestu ke svobodě, ale opravdového nepřítele je třeba hledat v nás samých. Dělení na "my" a "oni" neexistuje, jsme na tom všichni stejně,  já i ty. Je třeba, abychom nabrali sil, abychom se opět dostali do rovnováhy, je nutné odmítnout vše, co nefunguje, otevřít se k pozitivním postojům i ideálům a přijmout je za své. Musíme najít individualismus, který by se mohl stát opravdovou autoritou. K tomu, abychom našli naši opravdovou vizi života, kterou nám nevnutila nějaká banda cyniků, nebo despotických tyranů, musíme hledět daleko za drátěné ploty a policejní zátarasy. Asi jako karatista, jenž se nesoustřeďuje na cihlu, kterou má rozbít, ale na prostor kolem ní. Tento příklad je opravdu velmi poučný. Ztratili jsme příliš mnoho času, energie, spousty naší duše v pokusech o lov zlých stínů násilí a teroru v atomové éře našeho nebe. Ty stíny se staly skvrnami na naší duši a nadešel čas k tomu, abychom se očistili a zbavili se jich, abychom vystoupili na světlo. Jsme uzavřeni v metaforickém vězení: "Tlučte a bude vám otevřeno. Vláda nebes dlí ve vás samotných." Známe dostatečně dobře bolesti celého světa na to, abychom k nim ještě přihodili všechny naše úzkosti, naši psychickou a fyzickou únavu. Pokud ještě někdy budeme chtít dosáhnout naše společné cíle, budeme muset být všichni dostatečně silní na to, abychom mohli uspět. Všichni jsme se spletli, všichni jsme se dopracovali k úspěchu. Nemáme se za co stydět, ale uvědomujeme si, že stojíme na hrdém, ač poněkud bolestném a zmateném začátku. The Crass byli postaveni na lásce, míru a svobodě, což ještě více a lépe platí v dnešní době.

 

Sice nemíníme koncertovat, ale než abychom začali s novými aktivitami v jiných oblastech, budeme pokračovat v započaté práci. Na konci léta roku 1984 jsme nahráli Ten Notes on a Summer´s Day, naši poslední oficiální desku. není vyloučené, pokud to situace bude vyžadovat, že někdy v budoucnu zase pod značkou Crass něco nenahrajeme. Každý z nás se dnes odebral svým vlastním směrem, jeden dělá producenta, další maluje krajinky, třetí točí filmy a čtvrtý se léčí. Máme v úmyslu používat náš label k tomu, aby na něm vycházely desky jiných kapel, jeden z našich cílů je také založit knižní nakladatelství. Dokud bude co na práci, uděláme vše pro to, aby byl výsledek co nejllepší. 

 

crass

 

 

MRTVOLÍ POZNÁMKY:

vycházel jsem z francouzského textu, který najdete na této stránce, odkaz na něj je úplně dole, - - - bohužel to pořád nefunguje, takže případné zájemce odkazuji na tyto stránky  http://fra.anarchopedia.org  nahoře vlevo pak do prázdného okénka napíšete Crass a objevíte se na stránkách, kde úplně dole najdete odkaz na naskenovaný originální výtisk přeložené publikace, - ufff ;-(

Existuje i anglická verze, jež je mnohem komplexnější http://www.southern.com/southern/label/CRC/index.html

 

No a teď k vlastnímu článku. Rád bych přihodil několik vysvětlujících poznámek o tom, co si o něm myslím jako  bývalý muzikant  jedné z punkových kapel z dob reálného socialismu v bývalé ČSSR. Crass bojovali proti systému  (shodou okolností proti parlamentní monarchii a kapitalismu, tedy svobodnému tržnímu hospodářství). Považovali ho za despotický a totalitní. Ale systém je nechal žít, mohli svobodně ventilovat své názory, koncertovat, vydávat desky a zároveň se tím vším docela decentně živit. To znamená, že té "neviditelné ruky trhu",  jak ji nazývá ve svém již klasickém díle Bohatství národů americký ekonom Adam Smith, dovedli docela dobře využít. Byli akorát nasraní, že je bojkotovaly hlavní masová média s celostátní působností a později tím, že museli hodně času trávit v soudních síních. Jako alternativní řešení nabízeli jakýsi model anarchistické komunity, která se nakonec rozpadla jako všechny podobné pokusy v historii. Crass jako komunita skončili, zákonitě přerostli k individualismu, tedy k přirozenému stavu věcí.

Při čtení článku je třeba, abyste si uvědomili, co se ve stejné době odehrávalo o několik stovek kilometrů dále na východ. V roce 1979 přepadla sovětská vojska Afganistán. Válka trvala takřka deset let a byla mnohem ničivější, než ta o Falklandy. V SSSR žádné spontánní lidové protesty a manifestace neexistovaly, ono vlastně ani nebylo o co stát, pokud jste tedy nechtěli skončit v nějakém lágru, v blázinci, nebo zčistajasna spáchat z "nepochopitelných" důvodů sebevraždu a tak. Pokud by se někdo pokusil realizovat podobnou srandu jako Crass s tou jejich kazetou, už by to nikdy nerozchodil a jako vlastizrádce by se brzy houpal na šibenici, přičemž by to odskákala i celá jeho rodina. A to nejen v Rusku, ale zcela určitě i u nás.

V ČSSR to bylo o něco lepší, relativně, nebo-li méně drsné. Nicméně třeba muzikanti z kapely Plastic People šli do basy, jeden z nich třeba za hru na saxofon. I u nás něco podobného, co předvedli Crass, spadalo do žánru vědeckofantastických smyšlenek. Opravdová totalita a policejní režim  totiž vládly v zemích tzv. reálného socialismu, což Crass zcela jistě věděli, ale patrně z ideologických důvodů se k tomu nějak moc nevyjadřovali. Z těchto a ještě mnoha dalších příčin jejich názory nepovažuji za  konstruktivní a vyvážené (stejně jako názory The Clash), vzhledem ke globální geopolitické situaci tehdejší doby. Nějak moc mne nezaujaly, i když hudebně se mi jejich tvorba líbí a jak už jsem psal v úvodu, považuji je za jednu ze základních kapel hnutí. Velmi oceňuji jejich intelektuální a filozofickou poctivost, nebo jak bych to nazval. V momentě, kdy zjistili, že se stali obětí vlastní hry, tak se na to jako kapela vysrali.......

 

 

 

 

mrtvola

Historie punku a oi:


18.3.2009   Rubrika: Články   |   Komentářů: 34   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1,8
jde to 1,8

Související odkazy:

 

Diskuse ke článku - THE CRASS (část čtvrtá)

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
Zvolte stranu: 1-20 | 21-34
Linkos
Linkos - 25.3.2009 22:27

Medvěd: nejak sem nepochopil pointu proc to sem davas...

 
Medvěd
Medvěd - 25.3.2009 17:05

k nárůstu nezaměstnanosti a chudoby. V některých evropských zemích, v Řecku či Itálii právě dochází k masivním bojům proti privatizaci, sociálním škrtům a imperiálním válkám.


Po předloňském summitu G8 v Heiligendammu je nadcházející zasedání NATO ve Štrasburku a Baden-Badenu další příležitostí k manifestaci našeho vzdoru vůči stávajícímu stavu. Nezapomeňme, že nám nejde o žádné dovolávání se vládnoucích tříd a dílčí, sociální nebo jiné změny stávajícího systému. Kapitalismus, který je výhradně založen na logice zisku nám nemůže přinést uspokojivou budoucnost. Jakékoli jeho dílčí změny nám nemohou přinést řešení.


Vyjádřeme svůj nesouhlas se Severoatlantickou organizací, která je jednou z účinných složek stávajícího systému! No peace with NATO! Smrt kapitalismu!


Přeložila upravila W.

přidáno 20/03/2009
» Verze pro tisk aktuality

 
Medvěd
Medvěd - 25.3.2009 17:02

Severoatlantickou aliancí se jako další nezávislý válečný protagonista začíná etablovat i Evropská Unie. Ačkoliv je společná evropská bezpečnostní a obranná politika jednou z nejmladších evropských politik, vyvíjí se velice rychle. Není divu, budování silné Evropy je podporováno i ze strany USA. Nejenže Evropa dokáže spolupracovat v rámci NATO, samostatná Evropská bezpečnostní a obranná politika se může uplatnit tam, kde se NATO jako celek nebude angažovat. V tuto chvíli je EU aktivní v sedmi válečných operacích – mimo jiné třeba v Kongu a v Makedonii.


Válka není v kapitalistickém světosystému žádnou výjimkou, nýbrž přímo pravidlem. Násilné konflikty mívají často ekonomický základ a to nemusí jít jenom o surovinové zdroje. Zbrojní průmysl je velký byznys. Válečný konflikt představuje velké odbytiště zboží, především zbraní a ropy, a možnost neuvěřitelného výdělku. Další příležitosti uplatnění se pro firmy naskýtají při obnově válkou zpustošených oblastí. Tam, kde byl v důsledku konfliktu zničen národní průmysl se pro zahraniční firmy otevírá nový trh, na kterém není problém získat monopolní postavení.



Zbrojení se netýká pouze vnější politiky, ale v rostoucí míře i domácího prostředí. V průběhu „války proti teroru“ došlo a stále dochází k masivnímu rozšíření dosahu kontrolních a informačních mechanismů omezujících naše práva a svobody: můžeme začít u bezpečnostních kamer na každém kroku, přes elektronické odposlouchávací systémy, elektronické nákotníky které složí monitoringu alkoholiků, snímače otisků prstů, až po stále přísnější zabezpečování dat a omezování práva na shromažďování. Hranice mezi sektory které výhradně náležely policii, bezpečnostním složkám nebo vojsku se ve stále větší míře rozmazávají a dochází ke stále užší spolupráci mezi policií v rámci Evropské unie.


Tento vývoj směřující ke vzniku policejních států souvisí se stále se zvyšujícími sociálními rozpory, které povedou k nárůstu konfliktů, které se nevyhnou ani kapitalistickým metropolím. Příznaky krize, které můžeme vidět v současné finanční krizi se dotýkají i jádrových oblastí, kde dochází k nár

 
Medvěd
Medvěd - 25.3.2009 17:00

Mrtvolo,tady máš takový info co a jak se bude dít tam u vás :-))))))

Ve dnech 3. a 4. dubna 2009 ve Štrasburku a Baden-Badenu oslaví Severoatlantická aliance 60. výročí svého založení. Nenechme tento summit válečných stratégů v proběhnout v klidu!


NATO (North Atlantic Treaty Organisation) - Severoatlantická aliance je vojensko-politická aliance evropských a severoamerických států. NATO bylo založeno před šedesáti lety, přesně dne 4.dubna 1949 ve Washingtonu, na základě tzv. Severoatlantické smlouvy. Původním účelem této smlouvy bylo zaručení vojenské pomoci členským státům v případě napadení, postupně se zaměření organizace přesunulo i do politické a hospodářské sféry. Vznik Severoatlantické Organizace souvisel s nebezpečím, které pro zakládající členy koncem 40. let začal představoval Sovětský svaz. S koncem Studené války však tato organizace nezanikla, naopak pozměnila některé strategie a došlo k jejímu dalšímu rozšíření o některé postkomunistické země. Od března1999 je členem NATO i Česká Republika.


Členské státy NATO jsou odpovědny za několik vojenských operací v průběhu posledního desetiletí: v roce 1999 za útočnou válku proti Jugoslávii (operace Allied Force), v současné době operují jednotky NATO v Afgánistánu (tzv. mise ISAF) a v Kosovu (KFOR), kontrolují oblast Středomoří a podílí se na vojenské výcvikové misi v Iráku. Jedním z míst, které uniká pozornosti celosvětové veřejnosti je dlouholeté válečné tažení členského státu NATO – Turecka proti kurdskému národněosvobozeneckému hnutí.


Rostoucí počet vojenských operací NATO je ospravedlňován z humanitárních důvodů, z důvodu ochrany demokracie a obrany proti mezinárodnímu terorismu. Ve skutečnosti se ale spíše jedná o ekonomické a mocensko-politické zájmy. Důvodem intervence do Afgánistánu je především jeho geografická poloha blízko zdrojů oblasti Kaspického moře. Za angažovaností členských států NATO stojí v konečném důsledku především geostrategické důvody.


Severoatlantická aliance sleduje skrze své civilně-vojenské projekty a vojenské operace dlouhodobé strategie. Členským státům jde především o (další) globální restrukturalizaci, která by podpořila kapitalistické zájmy ve smyslu rozvinutí a využití trhů pro firmy a nadnárodní koncerny. Vedle a v souvislosti Severoatlantickou aliancí se jako další nezávis

 
mrtvola ©
mrtvola © - 24.3.2009 17:31

Linkos: se už opakuju, sorry, to víš, nejsem už nejmladší a měkne mi mozek :-(

 
mrtvola ©
mrtvola © - 24.3.2009 17:27

Medvěde, Medvěde, ty dubová hlavo ;-))))))))))))))) Ty vole, dyť tady už dva roky tvrdím to samé a tobě to pořád ještě nedošlo. Pomóóóc!

Jasně, že ti holohlaví nacističtí zmrdi mě hustě serou, ale jde mi o to, že je nepovažuji za pravičáky a už vůbec ne za ultrapravičáky.

 
mrtvola ©
mrtvola © - 24.3.2009 17:23

Linkos: přesně tak jsem to myslel , s tebou se dá alespoň diskutovat. Hodně levicový programa i velmi rozvinutou a na tu dobu v Evropě nevídanou sociální politiku mělo i národně-socialistické Hitlerovo Německo. Dokonce se jednalo o řízenou ekonomiku na základě čtyřletých plánů, které mělo na starosti Goeringovo ministerstvo. Plánoval se celková produkce země, konzumace, ceny , mzdy a podobně. To také není moc pravicový prvek.

 
Medvěd
Medvěd - 24.3.2009 14:59

Linkos: Tak to je potom jiná :-)

 
Linkos
Linkos - 24.3.2009 14:50

Medvěd: Ale tady jde o to ze mrtvola rika, ze ti nackove sou spis levicaci,nez pravicaci. Ze maji levicovej program. Coz je treba u DS pravda. Kdyz mrtvola pise o ultra pravici,nema na mysli nacky...

 
Medvěd
Medvěd - 24.3.2009 11:57

A ještě ti řeknu jedno.A je mi úplně uprdele jestli do toho půjdu z tvého pohledu s "levicovejma lidma".Ti se alespoň snaží s touhle sebrankou něco dělat a jejich aktivity potlačovat a v některých případech ničit.Tuhle mě taky zase dostalo co psaly noviny. Cituji: "Na akci v Plzni byli zadrženi i dva zamaskovaní levicový extremisté " ... to to mě moc hlava nebere.Proč si každý myslí,že když je na druhé straně barikády,čímž myslím se postavit a nebo se přímo zapojit do boje proti neonacistům (ultrapravičákům),tak je bezmezně označován automaticky jako levičák.To pak jsme celej národ teda levičáků a potencionálních bolševiků,nebo co ? Hovno ! Znám plno lidí,kteří se snaží tuhle lůzu (nácky) potlačit a ideologie podobného ražení taktéž a nejsou ani trochu doleva,prostě jsou jen zdravě antifašistický a tohle jim je proti srsti.No a pak z nich nějakej pomatenej pisálek udělá levicové extremísty,tak to mi ho vyndej :-) Plno lidí co má odpor k hákošům má i stejnej odpor ke komoušům,což si myslím,že je správné !!!

Ale jasně,na demonstraci se najdou i tací,co mají nebo je spojují nějaké vazdy,které je směřují a přiklání k levici,o tom žádná.To o co mně jde je to,že ten kdo se nebojí postavit a vyjádřit veřejně co si o těhlech magorech myslí,nemusí být hned označen cejchem levičák,takže asi tak... si novináři pletou pojmy z dojmy,nebo já už fakt nevím .... :-)

 
Medvěd
Medvěd - 24.3.2009 11:41

mrtvola: Nemyslím,že napsal kokotinu.Když se nad tím zamyslíš,tak má pravdu.Praktiky ultrapravice jsem já osobně taky několikrát poznal na vlastní kůži a můžu ti říci,že to dvakrát legrace není !!! Proto jsem jednoznačně pro se s touhle hnědou lůzou vypořádat a to už konečně pro jednou nadobro !!!!!

 
MR. Absint
MR. Absint - 23.3.2009 17:27

smajlik - 12

 
mrtvola ©
mrtvola © - 22.3.2009 21:55

MR. Absint: hele, přestaň chlastat absint a pomalu si to všechno přečti ještě jednou. Pak ti možná dojde, cos to napsal za kokotinu.

 
MR. Absint
MR. Absint - 22.3.2009 21:27

mrtvola: Ovšem je velmi mrzuté že tví poutníci, jednotlivci, a naprosto svobodní lidé. Ultrapravičáci. Se řežou s punkáčema, v partě 10ti lidí dou zkopat žida do kavárny a provádějí podobné veselé skopičiny. Možná mi namítneš že tihle vylízanci nemají s tvoují úžasnou ultrapravicí nic společného, ale já vím svoje a realita je pěkná kunda. Takže ideály vznešeného, duchaplného pravičáka se se skutečností moc neslučuje. Chtěl jsem tim říct že se snažim neházet je všechny do jednoho pytle. Ovšem po mích a jistě nejen mích zkušenostech s těma vyjebanejma kokotama že už na tyhle ideály neslyšim.

 
mrtvola ©
mrtvola © - 21.3.2009 23:59

Linkos: Ideologie pravice spočívá v maximální svobodě jednotlivce a v minimální intervenci státu do jeho života. Prostě, každý se musí postarat sám o sebe. Když to přeženu do extrému, tak ultrapravičák je týpek, který žije sám někde v ústraní a sere na nějaký stát, nebo co.

Osvobození člověka, hmmm, nevím, co tím myslíš. Připomíná mi to ty klasické levicové ideály, které doposud vedly jen k totalitním režimům a milionům nevinných obětí. Jako, uznávám tao, zen a klasický liberalismus, to znamená, že do toho nerýpu a ponechávám to svobodnému vývoji...

 
Linkos
Linkos - 21.3.2009 23:35

*Myslis ze to co chce ultra pravice skutecne muze vest k osvobozeni cloveka??

 
Linkos
Linkos - 21.3.2009 23:27

mrtvola: myslim ze vrchol osobni svobody si ultra pravice predstavuje spis vlastnika nadnarodni spolecnosti nez nejaky poustevnika... Osobni svoboda na ukor druhejch...

Myslis ze ultra pravice skutecne muze vest k osvobozeni cloveka??

 
mrtvola ©
mrtvola © - 21.3.2009 17:39

OldHandFromHell: mě taky, ale bohužel to nevím. Začalo to už tím, že Stalin údajně označil nácky jako fašisty a smíchal to dohromady, přičemž se jedná o dvě dost odlišné ideologie. Řekl bych, že prostě intelektuálové mají mnohem blíže k různým formám kolektivismu jako je například křesťanství, socialismus a podobně, než k tradičnímu liberalismu s jeho pojetím maximální svobody individua a minimální role státu styl postarej se sám o sebe.

Pořád by měnili svět k lepšímu pod praporem vznosně znějících ideálů.

No a tak se jim to hodilo do krámu. Bylo to zkrátka pro ně jednodušší řešení, než aby si přiznali, že ty jejich pokusy o změnu světa už vedly k několika zrůdným totalitním systémům.

 
OldHandFromHell
OldHandFromHell - 21.3.2009 17:01

mrtvola: mně by docela tohle zajímalo, kdo začal nacisty označovat jako ultrapravici?...určitě mi odpovíš;)

 
mrtvola ©
mrtvola © - 21.3.2009 13:07

No a s ultrapravicí nemá národní socialismus společné naprosto nic.

 

Zvolte stranu: 1-20 | 21-34