CO PANKÁČ,TO SORTA...

 

BLACK FLAG (první část)

BLACK FLAG (první část)

Black Flag hrají 8. října roku 1980 v klubu Whisky A Go-Go v Los Angeles, což byl v předcházejícím desetiletí mytický stánek kontra kultury západního pobřeží, hráli v něm i Doors. Už sama přítomnost Blag Flag na Sunset Strip obrazně przní ideál hippie, který je tímto místem doslova symbolizován. Koneckonců i pořadatelé dlouho váhali s tím, jestli je dají do programu, nebo ne. Na koncertních plagátech je zlověstná kresba zpodobňující blondýnku, jež varuje Charlese Mansona (guru satanistické sekty stojící za rituální vraždou několika lidí, je dodnes ve vězení - - poznámka překladatele). "Charlie, doufám, že se budeš dobře chovat, však víš, že nebylo jednoduché se tu dostat."

 

bf1

Koncert skončil naprostým fiaskem. Zhruba podobně jako ten před dvěma týdny v klubu Hewitt Street Hideaway, při kterém zhruba stovka fízlů z LAPD vyhnala diváky ze sálu. Totální bordel začal v okamžiku, kdy šerif Los Angeles vyzval diváky, kteří už zaplatili vstupné, aby opustili sál. "Sunset Strip byl najednou hermeticky uzavřený a policajti ty děcka začali mlátit, připadal jsem si jako v blázinci," řekl k tomu fotograf Glen Friedman. Vzhledem k tomu, že se jednalo už o druhý zrušený koncert v L.A., tak Rodney Bingheimer, DJ a známá osobnost LA scény, si přizval do rádia fandy, kteří si stěžovali na chování policie. Ředitel Whisky A Go-Go k tomu v deníku LA Times prohlásil, že násilnosti začaly až v momentě, kdy se objevila policie, - - - - - což vedlo k tomu, že ho pak vykopli z práce. Ve Whiskey zrušili všechny další punkové koncerty. Kytarista a basák kapely hážou do rádia reklamní antipolicejní šoty styl: "Výzva všem jednotkám! Šéf Gates je nervózní!" a články z deníku LA Times varují všechny fans kapel jako Fear, China White, Black Flag, Circle Jerk a podobně: "Pokud je chcete ještě někdy vidět, musíte se uklidnit. Každý koncert končí vzpourou, už toho násilí bylo dost."

Po třech letech kariéry se Black Flag dopracovali k tomu, že je lidé považovali za opravdové ohrožení veřejného pořádku. Ale odpor, se kterým se ještě kapela setká a muzika, která díky tomu vzniká, se v budoucnosti ještě přitvrdí. "Když jsem se snimi dal dohromady," poznamenal Henry Rollins, když v roce 1981 začal zpívat s kapelou, " myslel jsem si, že jsem na to připravený. Greg Ginn mi dokázal, že jsem se mýlil." Takřka všechny songy první oficiální desky - Damaged -, která vyšla v roce 1981, napsal kytarista a zakladatel kapely Greg ginn s basákem Chuckem Dukowski ještě před tím, než se v kapele objevil Rollins. Jedná se o skvělou desku, ale směsky prvních nahrávek kapely jsou ještě lepší - Everything Went Black, The First Four Years. V knížce o historii kapely "Get In The Van", kterou napsal a vydal Rollings v roce 1994 se píše: "The First Fours Years je nejlepší deska Black Flag. Nikde nebylo nic podobného a myslím si, že jsem na to tehdy neměl, přestože jsem se snažil, jak jsem mohl nejvíc." Začátky Black Flag, první čtyři roky, historie kalifornské bandy uhrovitých plážových krys, které přeměnily punk do podoby intenzivní a hluboce satirické hudby naprosto vzdálené módním trendům a umělecké okázalosti. Nikdo, nebo skoro nikdo, nebyl na něco takového připraven.

 

bf1

Greg Ginn se začal zajímat o hudbu docela pozdě. Narodil se v roce 1954 a mládí trávil v Kalifornii tím, že se snažil prosadit s vlastní firmou na součástky do rádií. Jednalo se o seriózního týpka a neměl nic společného s nízkou kultutrou tamnějších surferů. O muziku se začal zajímat, až když se dostal na vysokou školu. Bylo mu devatenáct, sebral bráchovi kytaru a začal s ní blbnout. "Když jsem s tím začal, žádný punk ještě neexistoval. Ale hrál jsem zatraceně agresivně. Měl jsem rád fyzickou hudbu, nic mentálně intelektuálního, bral jsem to jako lék ke studiím." Když Greg v 1974 odešel ze školy, začal navštěvovat těžce glamovou diskotéku Rodneye Bingenheimera English Disco a měl rád rockové kapely typu Stooges. Jako častý návštěvník místního obchodu s deskama se dal do kupy s jedním z jeho zaměstnanců, hotovou pakárnou jménem Keith Morris. "V obchodě byla fůra uvolněných a hudebně vymakaných věcí jako Eagles, Jackson Browne, Stevie Nick a tak, prostě muzika, která se mi vůbec nelíbila," vzpomíná Morris. "S Gregem jsme byli úplně někde jinde, poslouchali jsme Black Sabbath, Grand Funk Railroad, Black Oak Arkansas...... Vyrazili jsme do Santa Monica Civic na koncert Thin Lizzy a Journey. Propadl jsem špatným zvyklostem, chlast, hulení, zkrátka velká pařba."

Morris začal dělat v Ginnově podniku na elektroniku, SST a zajímal se hlavně o britskou scénu, Ginn to viděl jinak: "Punk jsem objevilhlavně díky klubům z New Yorku, jako byl třeba CBGB. Tamnější scéna byla natolik ovládaná zábavním průmyslem, že kapely vlastně nehrály, ale jen rýžovaly. Pak se v prosinci roku 76 objevili v Roxy Ramones a všechno bylo najednou jinak." Kluci dali dohromady pár rychlých a brutálních songů, které napsal Ginn (později vyšly na prvním EP Black Flag, Nervous Breakdown), a začali shánět rytmickou sekci pro jejich kapelu Panic. Gary McDaniel alias Chuck Dukowski, budoucí basák Black Flag: "Songy byly cool a Keith naprosto geniální, emotivní synek, stejné pako jako Iggy Pop a navíc to měl v hlavě srovnané. V sedmdesátém sedmém to všechno stálo za hovno, Kiss, Aerosmith, jedni jak druzí. To je jasné, že punk do toho mohl vpadnout, měl otevřené dveře."

 

bf

V prosinci 1977 Panic nahráli prvních osm kousků ve studiu Hermosa Beach. Dukowski zapadl do kapely a poté co odešl první bubeník Brian Migdol, objevil se na inzerát Kolumbijec Roberto Julio Varverde, nebo-li Robo. Morris: " Postavil si bicí ve stejné rovině a začal do toho mlátit pažemi jak robot. Když dáte dohromady Roberto a robota, vypadne vám z toho Robo. Navíc měl kvalitní kokain. Prostě jsme měli štěstí..." Dez Cadena, fanda kapely, který se později stal zpěvákem, k tomu dodává: "Robo byl mysteriózní týpek, tvrdil, že je kolumbijský generál. Nikdy nám neprozradil, jak se dostal do USA." No a Robo k tomu později podotkl, že měl studentské vízum a byl nadšený, líbil se mu jejich tvrdý a rychlý rock a texty měl na háku.

 

 

 

bf2

mrtvola

Historie punku a oi:


25.3.2009   Rubrika: Články   |   Komentářů: 23   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1
PUNK 1

Související odkazy:

 

Diskuse ke článku - BLACK FLAG (první část)

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
Zvolte stranu: 1-20 | 21-23
Martin Suicide
Martin Suicide - 1.4.2009 20:44

Vojta-Assassins: :))))) Jooo ranný věci na Dischordu mě docela bavěj pořád.. Ale asi poslední desky z toho labelu který mě ještě bavej jsou první Dag Nasty, Ignition, Rites of Spring a Gray Matter... pak snad ještě první 12" Fugazi.. a dál už je to něco co je naprosto.. pro mě brrrrrr.... Straight Edge kapely :)))) Vlastně jich tady mám fůru a když tak nad tím přemejšlím co z nich s odstupem času ještě poslouchám .. tak nevím.. Možná Uniform Choice a No for an Answer, ty mám pořád rád.... V podstatě v současný době asi nejvíc ulétávám na garážovejch kapelách ze šedesátých let, power popu, počátcích kalifornského punku a taky na fůře novejch punk kapel hlavně ze skandinávie :)

 
Vojta-Assassins
Vojta-Assassins - 1.4.2009 17:31

Martin Suicide: Ty vole, konečně někdo, kdo se vyzná...:D :) S tim odlišnym úhlem to je přece jasný, tak je to u každý kapely, která má víc stylovejch období, někomu se líbí jedno, někomu druhý atd...;) A jako víš jak, Black Flag se mi nelíbí, "protože sou legenda", ale prostě proto, že se mi líběj, no, proto dou asi ty starší věci trochu mimo mě...;) A ci se týče Dischordu a sXe, tak mam samozřejmě rád i ty starší věci jako Minor Threat, Government Issue, Faith, Scream, Youth Brigade, ale prostě celá ta pozdější scéna je mi sympatičtější poselstvim, no...;) Stejně tak jako celý původní sXe hnutí, kapely jako 7 Seconds, Gorilla Biscuits, Judge, Bold, Slapshot...:) Ale to už sem vlastně psal...:D :) Hej jinak jo, Assassin - ten trash - znam, ale tohle zrovna moc nejedu, no...:D :)

 
OldSkate.Punk
OldSkate.Punk - 1.4.2009 13:09

prostě early 80's to je best!!! třeba BF i dischord po roce 85 jsou v pekle smajlik - 20

 
Martin Suicide
Martin Suicide - 1.4.2009 12:42

Vojta-Assassins: No teď jsem koukal na to cos psal u nějakého jiného článku a chápu že se logicky na věci kolem black flag koukáme z naprosto odlišného úhlu pohledu. Dle mého názoru vrchol jejich nihilistických textů je třeba "depression", song kterej vznikl dávno před nějakým Rollinsem:). Ostatně prakticky včechno co z Black Flag udělalo legendu se událo před Rollinsem :) s ním už to byl jen takovej dojezd, a posléze / cca. 1984-1985/ spíš křeč :).
Navíc, to co cituješ že máš rád, tj. Dischord po roce 1985 nebo "late 80's straight edge" to je přesně to co nemůžu :)))).. Asi preferuju ty zfetovaný trosky, ačkoliv nevím které konkrétně myslíš :).. Joo jinak Assassins je dobrej název, ačkoliv nemám šajn jak tvá kapela zní :).. z dob když jsem byl malej skate punk si pamatuju akorát thrash metalovou kapelu Assassin :)
http://rocknrollsuicide.blog.cz

 
Vojta-Assassins
Vojta-Assassins - 31.3.2009 13:30

Martin Suicide: Tak jasně, že má každej jinej vkus...;) Já to mam holt přesně naopak, no...;) Rollinse právě hodně můžu, i ty jeho "kecy"...;) Přijde mi, že ze všech těchhle oldschool punkovejch dinosaurů je to jeden z mála - určitě společně eště s třeba Ianem McKayem, Brettem Gurewitzem nebo Gregem Graffinem, kterej to má v hlavě v pořádku, což bude asi taky tim, že se nějakym způsobem vyvíjí a nežije jako zfetovaná troska...;) S jeho názorama se ve spoustě věcí dokážu ztotožnit a aspoˇˇn na umělecký scéně něco dělá, narozdíl od spousty tzv. "legend", který za posledních 20 let udělali hovno a těžej ze slavnýho jména svý někdejší kapely...;) Ale jako hudebně to samozřejmě nikomu nenutim, každýho věc...;) Přijde mi, že ty starý věci vod BF sou prostě takovej r'n'r punk, bez většího nasazení, no, věci s Rollinsem mi přijdou hlavně daleko nasranější a hudebně promáklejší, hluší a zajímavější...;) No nic, pouze muj subjektivní pohled...:)

 
Newman
Newman - 31.3.2009 11:59

Black flag mám moc rád.Nevim co máte všichni proti henrymu:DDD Je to prostě psychopat :DAsi to chytnul od Danziga:D Ale jinak v tý době to muselo rvát koule

 
OldSkate.Punk
OldSkate.Punk - 30.3.2009 17:25

martin suicide : jojo STATE OF ALERT další paradní kapelka

 
Martin Suicide
Martin Suicide - 30.3.2009 16:16

Vojta-Assassins: Je to na osobním vkusu, já prostě Black Flag s Rollinsem moc nemůžu. Ostatně Rollinse jako celek moc nemůžu, zvlášť ty jeho kecy. hahahahaha, jeho poslední dobrá pro mě zajímavá věc byl singl S.O.A. :) Ale vnímání hudby je prostě věc subjektivní :)

 
Vojta-Assassins
Vojta-Assassins - 26.3.2009 22:56

No jako první věci - eště bez Rollinse - sou pohoda, ale vcelku nic objevnýho...;) Co teda mě osobně uchvátilo na Black Flag je právě ten děsivej nihilismus, kterej čiší až z těch věcí po nástupu Rollinse, jak z jeho projevu, tak z jeho pozdější tvorby...;) A za nejlepší a naprosto nejsilnější album považuju My War (celý mi mluví z duše, hudebně ěi textově) nebo i ty alba, kde kombinujou Rollinsovo mluvený slovo s muzikou...:) Holt si každej u Black Flag najde to svoje, no...:)

 
OldHandFromHell
OldHandFromHell - 26.3.2009 22:29

damaged je jedno z nejlepších HC desek co znám a myslim, že rollins kapele určitě neuškodilsmajlik - 1

 
štelca
štelca - 26.3.2009 20:18

Black Flag jsou paráda i Rollinsem i bez něj.

 
mrtvola ©
mrtvola © - 26.3.2009 17:45

Zdar chlapi, Group Sex se mi líbí hodně, pak mám ještě Golden Shower Of Hits, to mi už připadá trochu slabší. Jako, má lepší zvuk a dynamiku, ale zdá se mi, že je v tom míň energie.

Jinak mě taky docela překvapila vaše reakce, stejně jako Kilča, bych řekl, že to tady je otevřené celkem dost stylům i mimo punk a nejsme žádní sektáři a tak. Teda doufám, - - -- co ;-)

 
OldSkate.Punk
OldSkate.Punk - 26.3.2009 16:42

mrtvola: jojo vím jinak circle jerks taky žeru group sex je dokonala nahravka, fakt kruty tyhle kapely !

 
Radovan
Radovan - 26.3.2009 14:12

mrtvola: tak cirkle jerks můžu volně - album Group Sex mě dostalo kurvaže dokolensmajlik - 1smajlik - 5

 
Kilčo
Kilčo - 26.3.2009 6:34

Kurva, to teda čumím, proč by se tady nemohlo psát o BLACK FLAG?
mrtvola:
Circle Jerks - to je moje.

 
mrtvola ©
mrtvola © - 25.3.2009 22:24

OldSkate.Punk: tak to máš určitě rád Circle Jerks. Morris s nimi udělal jen první demáče a pak Nervous Breakdown.

 
OldSkate.Punk
OldSkate.Punk - 25.3.2009 21:50

Kurva to teda taky čumím co tady dělá black flag?!jinak jako jedna z mých nejvíc oblíbených kapel prostě základ ! PRO MĚ je nejlepší nahravky first four years, a damaged je taky v pohodě... prostě nejvíc se mi líbil na mikrofoně keith morris ale kapela krutá každýmu doporučujusmajlik - 10

 
Skunx
Skunx - 25.3.2009 21:05

Tak tohle je kurva nášup smajlik - 10 Jedno z nej HC který kdy existovalo :-)))

 
Nervak
Nervak - 25.3.2009 20:38

wow tak to cumim, o black flag senm tu clanek fakt necekal, no s tim rollinsem bylo dobry jen damaged, ale co mam videa ze zivaku od roku 82-83 tak tam dela neskutecnou show plnych emocnich vylevu a brutalne nekompromisnich vokalu

 
mrtvola ©
mrtvola © - 25.3.2009 18:51

Martin Suicide: já vím, ale jedná se o překlad, který občas doplňuji nějakou poznámkou a ne můj článek. V každém případě bude na konci diskografie.

Jinak souhlas, s Rollinsem už to bylo slabší.

 

Zvolte stranu: 1-20 | 21-23