CO PANKÁČ,TO SORTA...

 

CO JE KAMPAŇ GNWP?

CO JE KAMPAŇ GNWP?

Good Night White Pride

Co se děje ?

Ultrapravicová scéna prodělala v poslední době néjen organizační, ale i optickou proměnu. Na scénu nastupuje nejen nová taktika působení na veřejnost, ale i nová móda, symbolika a značky. Trend posledních let se nevyhnul ani České republice. Naopak, náckové jsou čím dál tím více aktivnější, organizují provokativní pochody, pronikají mezi subkultury a šíří štvavé myšlenky prostřednictvím hudby. A právě hudba je často hlásnou troubou neonacistické propagandy, kvůli které se obrací k myšlenkám nacismu mnoho mladých lidí.

Good Night White Pride!

Tolerance a benevolence k aktivitám neonacistů jsou pověstnou vodou na čím dál tím rychleji se točící hnědý mlýn. Nacismus má ve své historii na svědomí miliony obětí. Ani to ovšem nebrání novodobým Hitlerovým příznivcům propagovat tuto zvrácenou ideologii. Kampaň Good Night White Pride (GNWP) říká: "Je potřeba dát neonacistům jasně najevo, že mezi námi nemají místo. A to nejen v hudbou a na poli kultury, ale kdekoliv na veřejnosti." Myšlenka kampaně je neoddělitelně spjata s angažovanými postoji a přístupem k životu. Už od svého vzniku je o rázném odmítání určitých názorů a vyjadřování se ke společenským problémům současnosti jako je nacionalismus, rasismus, diskriminace kvůli barvě pleti, či sociálnímu postavení, fašismu, nacismu a všem snahám svázat životy lidí pod dohledem všudepřítomných kamer, či pravidel chování i myšlení. GNWP původně vznikla v prostředí hudebních subkultur jako jsou hardcore a punk. Postupem času se však vyprofilovala a dnes jí podporuje široké spektrum hudebních skupin subkultur, labelů, promotérů. Je proto zcela otevřená všem, kteří chtějí její myšlenku podpořit a uvést ji v praxi!

Jak na to ?

Kampaň GNWP není žádnou centralizovanou organizací s pevným vedením. Je to tzv.DIY (Do It Yourself - Udělej si sám) projekt, který není svázán žádnými pravidly a omezením. Kampaň je proto přístupná naprosto každému a bude vypadat tak, jak si ji my všichni uděláme. Celý projekt vychází z myšlenky, že jej vytváří každý, kdo jej podporuje. Je jedno jaký způsob si vybere. Část aktivit vzejde ze strany správců webových stránek GNWP, samotná podpora a praktické naplnění kampaně je ale na nás všech. Webové stránky kampaně by tak měly fungovat jako informační server, kde se může kdokoliv dozvědět o konkrétních aktivitách. Posílejte proto správcům stránek informace o koncertech, které pořádáte pod hlavičkou GNWP. Posílejte vaše vlastní reporty z takových akcí, nebo z akcí, na kterých vystupovaly kapely podporující GNWP. Posílejte informace o všech aktivitách, které mohou mít nějakou spojitost s kampaní. Pište články. Dělejte rozhovory s kapelami - prostě bud'te aktivní a kreativní. Dělejte to, co vás baví.

Co můžete konkrétně udělat?

Propagujte antifašismus! Distribujte antifašistické materiály, popřípadě vytvářejte vlastní. Pokud pořádáte koncert, dejte na leták a plakát logo GNWP jako podporu této kampaně a antifašistických myšlenek. Stejně tak, pokud jste nezávislý zine, label a tvoříte tiskoviny nebo LP/CD. Stáhněte si náš leták nebo samolepku, nakopírujte je a rozdávejte na svých koncertech. Vytvořte si vlastní GNWP leták. Udělejte trička, nebo jiné hadry s logem GNWP a prodávejte je ve svém distru. Výtěžek potom věnujte do tvorby jiných antifašistických materiálů. Udělejte GNWP benefit a peníze věnujte nějaké antifašistické skupině. Skládejte písničky o tématech jako rasismus, neonacismus nebo nacionalismus. Vyzývejte během vystoupení z podia publikum, aby k těmto tématům nebylo slepé. Umístěte reklamu na projekt na svých stránkách. Používejte značku GNWP ... !!!

Kampaň GNWP není jen logo! Tím by to nemělo končit. GNWP nejsou jen další a další grafické modifikace loga "s panáčkem", ale především má inspirovat k netolerování nacionalistických, rasistických a xenofobích názorů a chování v běžném životě. Všude, kde se nacionalisté pokouší získat jakýkoli prostor pro svojí činnost a kázání jejich paranoidních a zvrácených názorů, vedoucích k teroru, je nutné dát jim jasně najevo, že tady pro ně není místo. Logo samo o sobě to ovšem nevyřeší. Řešením jsou vždy jen činny. GNWP má hlavně motivovat a inspirovat. Proto, pokud chceš GNWP podpořit, dělej to také svými činy!

Netoleruj ty, kteří tolerance sami nejsou schopni. Netoleruj naci(onali)smus! Je jedno, co posloucháš, důležité je, co děláš !!! Je nutné dát neonacistům jasně najevo, že mezi námi nemají místo !!!!

Kam pro podrobnější informace a kontakty?! GNWP nabízí několik míst, kde seženeš, co potřebuješ. Internetové stránky GNWP, které obsahují podrobnější informace, loga ke stažení a formulář pro nahlášení vaší činnosti podporující myšlenku GNWP najdete na: http://www.gnwp.cz/ 

 

Profil GNWP na Bandzone.cz :  http://bandzone.cz/fan/goodnightwhitepride

Email - info@gnwp.cz 

Přepsal Medvěd

 

ds

POZNÁMKA K TEXTU (mrtvola):

Jak už asi víte, nejsem zrovna vyznavačem toho, aby se na stránkách punk.cz objevovala nějaká politická propaganda (můj pohled na věc, nevím, jak se k tomu staví zbytek redakce). Hnutí GNWP je úzce spojené s naší hc-punkovou scénou a nejedná se o žádnou politickou stranu, ani organizaci, myslím si tedy, že má smysl podporovat jejich boj za dobrou věc. Koneckonců je na punk.cz propagujeme a zařadili jsme sem jejich reklamní banner.  I já mám obavy z rostoucího vlivu národního socialismu (nacismu) v ČR a z toho, jak jeho stoupenci inteligentně využívají mezery v našem právním řádu k tomu, aby se zviditelnili a oslovili veřejnost.

 

logo S článkem se dá až na některé faktické detaily souhlasit. Jen mi není jasné, jestli si jeho autor, či autoři uvědomují, že nejde dávat rovnítko mezi fašismem a národním socialismem. Jedná se totiž o dva rozdílné systémy. No a pak je tu ta skutečnost, kterou se vám již pár let snažím vysvětlit a doložit za pomocí nejrůznějších argumentů. Národní socialismus toho má málo společného s pravicí, protože se proti ní vymezuje např. bojem proti kapitalismu, a už vůbec nemá nic společného s ultrapravicí. No a nakonec bych chtěl podotknout, že nacismus není pouze nacionální, zkratka "naci(onali)smus" použitá v textu, se mi z toho důvodu zdá zavádějící. To, že má někdo rád svou vlast, ještě neznamená, že by okamžitě musel být náckem.  Vlastenectví je podle mne normální lidská vlastnost, což se již nedá říct o vypjatém nacionalismu, tedy ultranacionalismu.

K zamyšlení vám přikládám pár fotek z oslav prvního máje v Brně, které letos pořádala Dělnická strana (masmédii označovaná za ultrapravici...), a doporučuji vám, abyste si je opravdu pozorně prohlédli.

 

ultracelo

 

 

 

 


19.5.2009   Rubrika: Články   |   Komentářů: 207   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1,7
jde to 1,7
 

Diskuse ke článku - CO JE KAMPAŇ GNWP?

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
Zvolte stranu: 1-20 | 21-40 | 41-60 | 61-80 | 81-100 | 101-120 | 121-140 | 141-160 | 161-180 | 181-200 | Další strana
RedPunks CZ
RedPunks CZ - 13.6.2009 2:34

Zajímavé názory,byť někdy na hraně logiky-ovšem neřeší tu zakládní věc a podstatu-rozhádanost na naší anti-scéně jako takové... smajlik - 11

 
Medvěd
Medvěd - 26.5.2009 18:52

XBrepta: Hele já ano a mohu říci,že jsem s nimi třeba v práci neměl vůbec problémy.Něco jinýho bylo tenkrát to,když mi jeden ztoulenovanej cikán v Mladé Boleslavi chtěl znásilnit bejvalou přítelkyni na vlakovém nádraží na hajzlech,za což jsi ode mě vysloužil nespočetně ran a vím,že dodnes nevidí na jedno oko,nic no,to by prostě udělal každej.A taky vím,že to třeba mohl udělal i bílej člověk.To bylo zrovna to,že se mladá tenkrát vyskytovala v danou dobu na špatném místě.Už je to dlouho.

Mě cikáni osobně nevaděj.Mám k nik přístup jako ke komu koliv jinému.Prostě třeba když mě bude chtít a nebo někomu mě blízkému ubližovat kdokoliv a je jedno,jestli je černej a nebo zelenomodrej,tak se budu chovat úplně stejně.Nehledám v tom rozdíly.Hele a ještě jedna věc co se tenkrát konkrétně mě přihodila.Když mi bylo tenkrát šestnáct,tak mě v Liberci na nádraží tloukli tři hákoši,prostě jsem jim byl už od pohledu nesimpatickej.A to se stalo asi ve tři hodiny odpoledne,kdy šel každej z práce ! Všichni dělali,že to neviděj,nechtěj vidět ! No a když jsem tam byl dokopávanej na zemi na peroně,tak se objevilo asi pět černejch a šli ty nácky napadnout,čímž mě asi možná tenkrát zachránili život,kdo ví... Hele,byl jsem tenkrát pěkně dobitej a co víc hlavně úplně překvapenej,že jedinej kdo mi šel na pomoc a pomohl mi,byli cikáni ! Ostatní bílí,spořádaní občané naší země se na mě úplně vysrali a kdybych tam zdechnul,tak jim to bylo jedno.

 
mrtvola ©
mrtvola © - 25.5.2009 19:08

Medvěd: no a v tom je právě ten rozdíl mezi mnou a těmi, co chtějí spasit svět za pomoci vznosně znějících ideálů (ať už to byl fašismus, nebo národní socialismus, nebo marx-leninský socialismus, nebo já nevím co ještě...). To ti pořád nedošlo ;-)

Do ničeho nechci vrtat a jediné mé přání spočívá v tom, aby se svět vyvíjel sám o sobě. Můžeš to nazývat jak chceš, pro mě je to zen, tao a klasický liberalismus.

 
mrtvola ©
mrtvola © - 25.5.2009 18:56

XBrepta: řekl bych, že se stále snažím o to, aby ch svá tvrzení doložil slušnými argumenty. Nejedná se o žádné "rádoby politické pravdy". Nejsem dogmatik, jsem ochoten pozměnit svůj názor a uznat chybu. Ale pouze na základě jiných korektních argumentů a ne před hromadou nějakých nesmyslných frází.

 
XBrepta
XBrepta - 25.5.2009 13:28

mrtvola: mě děsí jak tady blbneš hlavy mladým lidem svými rádoby politickými pravdami.

 
XBrepta
XBrepta - 25.5.2009 13:27

Skunk: položil si sám sobě otázku jaké řešení má DS v tzv. cikánské otázce? DS ji nepokládá za sociální, ale rasovou, byť rasová tato otázka není. Ano, mnoho cikánů se chová asociálně, ovšem na druhou stranu jich také mho trpí tím, že se na ně vetšinová společnost dívá podle chování těch tzv. problémových. Jak by se to líbilo tobě, kdyby to někdo dělal? Zkusil ses do této situace někdy vžít a představit si jí? Znáš nějakého cikána osobně víc?

Podstatou oné sladké nenávisti o níž nám tak málo poví sociální vědy je, že ulevuje naší podvědomé nenávisti vůči nám samým. Koukejte, támhleten je ještě horší, než já, křičíme s potěšením, že se pozornost odvrací jinam. Bijte Němce, křičí konfident gestapa. Komunisté jsou zločinci, křičí funkcionář SSM. Romové kradou, křičí Češi. Pokřikem o zločinech, které druzí napáchali na nás, pouze zakrýváme zločiny, které jsme my napáchali na druhých. Má-li kdo výhrady k paušálnímu my, nechť si připomene národní konsensus o neprolomitelnosti Benešových dekretů. Společně kryjeme masové vraždy, loupeže, genocidy. Tím se podle zákona i podle vlastního pocitu stáváme spolupachateli. Jaký má význam, že klip Národní strany otevřeně vyzývá ke genocidě tam, kde genocida nepatří mezi stíhané trestné činy? Má se snad Petře Edelmannové udělit důtka jako Josefu Lunáčkovi, nejbrutálnějšímu vrahovi z Letů?

 
Unite
Unite - 25.5.2009 9:48

Medved-myslim ohledne pridavanych clanku,stejne jako od tebe.Jinak osobne neznam tak nevim.
Andrew.X-ano GNAS,je to pravda proti komancum a nackum,tato myslenka sedi,ale ja furt kolem sebe nevidim ty problemy s komancema dnes.proto GNWP u me,to neni zadna komancska strana,he,jen poukazuje na problem co dnes je.Par lidi pod heslem gnas,par takovych poznal,v zaliba v RAC(schovavacka pro hakose)(coz je totalni pokrytectvi,kde nackove nedokazou ani priznat barvu,a schovavaji se za rock proti komunismu,pritom to je jen zaminka ,k vyjadreni se ne proti komunismu,ale zpivat o tom co stoji proti nim,proti nackum,to v tech songach je kazdej fetak,bolsevik,zid.Idioti by meli trosku otevrit oci,tech par frazi co znaji na lidi prot nackum je uz ohrany..To tak hezky zni RAC,kluci co to mysli dobre a nesnasej komance,pak uz jen slysis white pride,zig hail a podobne zverstva(svedska scena,totalne prohajlovana).JInak na strane rac,se najde opravdu ojedinele kapel,ktere vystupuji jak proti komunismu tak nackum.To opravdu jen vyjimky.Nackove je mezi nema neserou,ale furt jen resi nejakou levotu.Taky z prvnich rac Ian stuart,ten cosi hral v 77 na sex pistols,pozdeji zakladatel blood and honor.Gnas,v podani kapel the riot,naprosto sedi,ti vystupuji jak proti nackum proti cervenym.Poklona.U par kapel to funguje.Ale samozrejme nemicham dohromady rac a gnas,jen rikam ze par idiotu v tom ma stejnou zaminku,bohuzel..Nen clovek ako clovek.

 
mikesh
mikesh - 24.5.2009 20:17

dneska me pobavili ti flustrati z DS na palacaku, a jejich tricka Good night left side... oni jsou kuci sami proti sobe :)

 
Andrew.X
Andrew.X - 24.5.2009 19:47

Unite: good night any side (teda aspoŇ pro mě) znamená bejt jak proti náckům tak komančům, nevim kde jsi přišel na to že GNAS znamená na něco srát nebo před něčim zavírat oči :-)

 
Medvěd
Medvěd - 24.5.2009 19:11

Unite: Já oceňuji jeho najivitu a odhodlanost spasit klackem celej svět...

 
Unite
Unite - 24.5.2009 10:52

jj mas recht mrtvolo smajlik - 16 neni nad nocni pohudku,pustit si vybery od Trojan skins a po narocnym dnu si trosku zatancovat smajlik - 10 Chtelo by to zpet,leta sedmdesata.Jinak ocenuji tve znalosti.

 
mrtvola ©
mrtvola © - 24.5.2009 0:22

Unite: jinak teď sedím na terase, jsme dožrali hromadu masa, buřtů a tak, barbecue, - - - ne? Děcka jsou konečně v posteli, popíjím poslední zbytky vína a poslouchám Trojan Rocksteady Box Disc, parádní muzika.....

 
Linkos
Linkos - 23.5.2009 22:59

punkie: nechodím k "českejm" volbám, nepudu ani k těm evropskejm... Pro mě to neznamená volbu mého zastupce, nebo snad myšlenky, ale jen že z hromady lidí vyberu někoho koho stejně zajímá jen především dobře placená práce.
Minule mě rozesmála poznamka v nějaký politický diskuzi, že pokud bude ten dočasnej zvolenej, čast platu odevzdá na dobročinost, aby ho netrápilo svědomí, že bere mnohem víc než většina národa... Je mi ho líto chudáčka...

 
mrtvola ©
mrtvola © - 23.5.2009 19:46

Unite: hele, přečti si článek o fašismu, co je v teď Literární sekci (ten celý, ne tu zkrácenou verzi). Italský fašismus neměl nic společného s nějakým rasismem. Sám Mussolini se distancoval od rasových teoriíí, ve fašistické Itálii nebyli perzekuováni ani Židé ani Cikáni.

Mně osobně vadí obě dvě diktatury, respektive všechny totalitní diktatury, ale národní socialismus je mnohem morbidnější, než fašismus. Prvky fašismu (nejrůznější formy korporativismu) je prorostlá celá Evropská unie.

Národní socialismus, s tím prostě nic nenaděláš, protože se jedná o historická fakta, má za sebou mnohem méně nevinných obětí, než socialismus Marxe a Lenina, tedy pokus o jakýsi komunismus, nebo co.

 
Unite
Unite - 23.5.2009 18:47

Kdyz vidis na ulici,ve svych petadvaceti jak banda skoro stejne vekove skupiny v pocetni prevaze(10:4)napadne dva mlady kluky v ksiltovkach,a jejich holky(15 let) mlatej je teleskopama,to ti myslim zustane rozum stat.Dnes uz bez kvera nevyjdu z baraku.I pri tehle situaci mi pomohla,a deti me meli za supermana hhehe.

 
Unite
Unite - 23.5.2009 18:43

GOOD NIGHT ANY SIDE,tahle myslenka je jen zavirat oci pred realitou(ja fakt na punkovym konciku nacky nesnesu po tom vsem,kdyz prepadnou i 15letou holku),nackove rostou,prepadavaji vic konciku,(KURVY) ti sami co pak ve smym kraji podporuji DS....GNWP navzdy.Nemusis byt zapojen do politiky abys nacky ve scene netoleroval. Antifasismus a antikomunismus,normalni lidsky pud.Kazdej narodni socialista prejde k fasismu.Jejich lidsky pud.

 
Unite
Unite - 23.5.2009 18:29

STAY PUNK STAY FREE

 
Unite
Unite - 23.5.2009 18:26

Vse na debatu u pivka he smajlik - 5 .Chtelo by to probrat od samych zacatku,jinak sorry za muj pravopis,hlava tisic veci,psat to nestiham smajlik - 4 Kopirovani nacku od afy,uz trva dlouhou dobu,(nackove nemuzou prijit s nicim vlastnim krom politiky ).okopirovane veci tak napr:gnls,black bloc,logo afy,podobu stranek,ze zacatku i ziny vychazel jakejsi jejich casopis co vypadal skoro stejne jak ziny u antify.driv kopirovali taktiku na demosskach,vzdy se mi hrozne libi ty jejich prekroucene texty,k jejich bile revoluci(nekdy se nestacim divit) smajlik - 9smajlik - 9 .Vietnamci a jini cizinci preci jen zacali si oblibovat Cesko,az v druhe polovine 90.let,cikani tu bylo skoro odjakziva.Takze byl uz dlouhej cas pro koreny rasismu(davno ses tim melo neco delat,ted tu mame rasismus,zniceny baraky od cikanu,a na vse je pozde,stat jen prihlizel,lid zral televizi).Pokazde kdyz jsem navstivil jinou zemi,lidi byli prijemni,kdyz ti neco vypadlo z kapsy,prisel za tebou vratil to,s usmevem,nikdo se nedival pres prsty jako tradicni Cech(buhvi zda by ti penezku nekdo u nas vratil)Lidi jsou ale svine a to kdekoliv zas.Nevim jak delnicka strana se muze snazit o to,aby udelali pritrz jakymkoliv mensinam z ciziny,aby tu ani nemohli studovat.Myslim ze bila nadrasa by se nemela vubec nadrazovat a spis zahledet se do sebe a snazit se zmenit komplexy.Zacne to cikanama,subkulturama ktery se nepridaji k ds,(coz se pridat snad ani nemuzou),vietnamcama,etnikama,pak je bude srat jakakoliv kultura od jinud,i japonec co bydli nekde ve vile v cesku.Skonci to tak ze za dva roky,vypuknou na ulici obcanske valky,lidi si budou libovat v hrdosti,pomluv a nesnasenlivosti k dalsim,posleze se lidi budou zrat navzajem na ulicich.Tak do dvou let bych to videl.Pokud vse pujde tak to dal,nezapomente na to co jsme!!!,preci nejsme zadni hitlerovci,a nackove mezi nas nepatri,kdyz oni nam nasi zem znasilnili.Muzes milovat svou zem,muzes potkavat cizince,kterym das prostor,oni ho daji tobe i v jejich zemi.Zni to jak multikulti heh,ale jsme preci jen lidi .To pak chces prijet do jine zeme skrs praci treba, aby na tebe lidi rvali ty bila kurvo,apodobne?Kde jsme?21.stoleti....Obracet zvracenost nacistu,timze komuniste zabili o dvacet tisic lidi vic,je docela blbost.V komunismu dnes nevidim zadnou silu,zadne ohrozeni,tech par duchodcu v kscm.Nepotkavam dnes na ulici komunisty co na me rvou ty sharpackej fetaku(eheheh-fetuju pivo podle nich asi) jako druha strana,ale muj odpor patri k oboum stranam.Nackove zmenili status agresivinich prepadavani na ulicich,za bileho dne na demosskach DS,se chovaji slusne,ceka se od nich nejvetsi pekla,ale delaji to chytre to je pravda-stari se venujou politice ,mladi prepadavaji i normalni slusne obcany aby se vytahli.Coz myslim je hrozna ubohost.Prihlizeli jsme tomuto trendu nacku,az nas skoro dostali(mozna uz je pozde,ted jen otazka zda ti to nedocpou tak ze si nekdo rekne oni maj fakt pravdu,jako na pocatku valky,propaganda je sila-na to bacha,pro par skins.),serou se vsude,schovani za rac a apoliticnost par starejch naglu,atd. .Ja pujdu volit az budou sukacky a chlastacky zadarmo hehe.Jak by to vypadalo s DS ve vlade?to bych uz ani nemohl poslouchat cernossky rude boye?To nikdy!!!V ten moment bys asi znamenal zastance zidackych cernochu(podle nich)a vyhostili te ze statu haha, ST

 
mrtvola ©
mrtvola © - 23.5.2009 17:03

Medvěd: v létě mi to asi bohužel nevyjde, protože tři týdny hlídám doma děcka a pak už mám dovolenou až v zimě. Možná na podzim, nebo kolem vánoc:-(

 
Bazarov
Bazarov - 23.5.2009 16:36

Medvěd: Pominu-li, těch pár tvých bludů :-)), máš recht, že se tu nikdo dnes volit nedá, kdo by měl reálné možnosti pak ne něco změnit, ale jen se dostat do Parlamentu či Senátu a nebyl totální kokkot. Původně jsem si myslel, že tou alternativou budou tak trochu greeni, ale jak vidět naši Zelení nejsou zelení ani díky trávě (marihuaně) ani trávě (na zahradě), jsou jen plesniví. Z ODS sem se vyléčil náhubkovým zákonem... To tu nikdo nezmiňuje, a přitom je to jedno z nejhorších pošlapání základních svobod a práv lidu. Právo na info a svobody slova. Ani nepotřebujeme cenzory, stačí někde něco vydat, jak "nemáš" a jdeš k soudu. Vol a nebo nevol stejně budeš mít jen hovno.
Akorát mě zaráží ještě jedna věc, jak jsi psal, že to máš hozený víc do anarchie, a pak tu řešíš, jestli jít k volbám, tak to by snad v tvým případě melo být jasný ne? :-))) Já to teda už jasný mám.

Kampaň GNWP přece není o chození k volbám, aby někdo nedostal jedno procento k vyplacení pokrytí voleb. Je to otom, že každý jeden z nás může něco udělat proti fašizmu/nacizmu i bolševismu. Grafiti a letáky počínaje a demoškama a fyzickou konfrontací konče...

 

Zvolte stranu: 1-20 | 21-40 | 41-60 | 61-80 | 81-100 | 101-120 | 121-140 | 141-160 | 161-180 | 181-200 | Další strana