CO PANKÁČ,TO SORTA...

 

Pro pamětníky: Punk Made In Czechoslovakia? 2. díl

Plexis, model 1984Jednou z novějších punkových českých kapel je skupina HNF (Hrdinové Nové Fronty) z Jihlavy. Za svou krátkou kariéru (asi 1 rok) se zúčastnila několika punkových akcí mimo jiné i      "vzpomínání na Sida Viciouse 1. února ve Sborné u Jihlavy. Jeden z pořadů HNF nesl název  "Na barikádách z popelnic“, nový se má jmenovat „Hlas jihomoravského kraje“ a skupina se chystá natočit pořad se spolu staršími písněmi na kazetu. Ta se má jmenovat  "Válka“

Další z nových punkových kapel, jež si za dva roky působení získala oddané příznivce v kožených bundách, jsou PLEXIS PM. Tento soubor vznikl v květnu 1984, a zakládající členové jsou:

kytarista: Martin Bínovec

kytara a zpěv: Petr Hošek

basová kytara: Marek Šibřina

Odtud také zkratka PM, jsou to počáteční písmena jmen zakládajících členů. Pokud jde o název PLEXIS, jsou to vyškrtané hlásky nejoblíbenějších skupin Sex Pistols a Exploited. Pak přibyl ještě bubeník Adolf Vitáček. Kapela se orientuje ne jeden z nejtvrdších rockových stylů tzv. hard core punk. Tento hudební žánr a vůbec celé punkové hnutí je "orgány“ tvrdě potíráno a tak není divu, že kapela měla a má po celou dobu své existence problémy.

První veřejné vystoupení se mělo konat 14. července 1984 v Jehnědnu na okrese Písek spolu s dalšími kapelami Jogurt BB a Tichá noční doga. Ačkoli koncert byl povolen MěNV Písek, asi tři hodiny před začátkem příslušníci  VB koncert zakázali a větší počet příznivců odvezli na své oddělení. Skupina po tomto incidentu ztratila elán 9.8. 1984 však přišla zpáva , která všechny členy doslova šokovala: "Dne 11.8.1984 vystupujete v Českém Meziříčí v amfiteátru pro 2000 lidí spolu s kapelami Rio, Frou Frou, Visací zámek atd.“ Pro kapelu, která měla mít teprve svůj první koncert, to byla tudíž velká zatěžkávací zkouška. Hned po příjezdu na místo byla kapela "mile“ přivítána zákazem tří skladeb ve kterých se vyskytovalo slovo PUNK. Přesto, že ostatní skupiny hrály každá něco přes hodinu, přišel po 25 minutách Plexis PM pořadatel a sdělil, že by produkce měla být ukončena. Opět zasahovala VB.I tak byl ovšem tento koncert pro mladé hudebníky velikou vzpruhou. V září 1984 vystupují spolu se skupinou Mrtvá miminka v obci Slunečná na okrese Česká Lípa na svatbě svého kamaráda. MNV koncert nepovolil ale přesto se konal. Navíc v polovině koncertu VB vypla proud a další dohra byla na Bartolomějské (vyšetřovna policajtů v Praze).

V říjnu kapela opět vystupuje na soukromém večírku, tentokrát v kladenském divadelním klubu. Náklady si hradí opět hudebníci sami. Samotný koncert proběhl bez problémů, ale po jeho ukončení skončilo mnoho fanoušků včetně baskytaristy na VB pro údajné rušení nočního klidu. 13.12.1984 kapela vystupuje v Junior klubu na Chmelnici v Praze se skupinou Šumák. Koncert proběhl díky vedoucímu klubu, který přesvědčil dotírající VB, v naprostém klidu a byl do posledního místečka vyprodán.

V lednu 1985 se kapela dostává do krize odchodem baskytaristy a kytaristy. Ukázalo se však, že zvukař Pavel Brož zastoupí velice schopně odcházejícího baskytaristu. "Díky“ základní vojenské službě se rozpadá Visací zámek, a tak k Plexisu přichází na místo kytaristy Jan Haubert.

V březnu 1985 kapela vystupuje na svatbě v Písnici spolu s několika heavy metalovými soubory. Po vystoupení Plexis se na místo dostavuje VB a svérázným způsobem prověřuje osazenstvo sálu. Jeden mladík vystoupil na jeviště a začal volat do mikrofonu.“Ať žije národní demokracie!“ Od té doby ho nikdo ze známých skupin neviděl, ačkoliv se vídali téměř denně. Telefon brala doma pouze jeho matka, a na otázku kde je, s pláčem odpovídala: "to vás nemusí zajímat“ Další koncert se měl konat v dubnu 1985 společně s FPB. Bohužel téměř všechny fanoušky zajistila VB. Akce se tedy uspořádala o týden později a zůčastnili se soubory Plexis, A 64 a MM (Mrtvá miminka).

V květnu 1985 se má hrát na Strahově v klubu 007 společně s OZW. Po dalších tahanicích s VB (nechtějí pustit autobus s aparaturou do areálu strahovských kolejí) nakonec vše dobře dopadá.

V červenci 1985 se opět koná Rockový parník Při příjezdu vozidla s aparaturou někteří "diváci“ vytahují z kapes placky s odznaky kriminální služby a k přístavišti se začnou stahovat výjezdové vozy VB a nakládají některé příznivce. Situaci duchaplně zachraňuje lodní kapitán, který loď odveze do přístaviště v Bráníku, kde se podaří naložit aparaturu a zbývající  fanoušky. Na tomto koncertu již se skupinou nehraje Jan Haubert, ale místo něho hostovala Jitka Asterová jako zpěvačka.

Začátkem podzimu 1985 se v Lysé nad Labem konala taneční zábava, na které měla vystoupit FPB. Zde také hostuje Plexis a MM. Přijela skupina z Anglie Test Department. Asi ve 21:30 se rozlítly dveře od sálu a vtrhlo sem asi dvacet příslušníků a začali s kontrolou OP u všech účastníků zábavy. Zabavovaly opasky, řetízky, náramky atp. Britové byli donuceni odjet zpět do Prahy (aniž si zahráli). S Plexis zpíval jednu písničku obchodní cestující firmy Attack Punk Records a zpěvák italské skupiny R.A.F. Punk – Jumpy Velena. Tento člověk byl jako jediný VB zajištěn. Tato událost pohoršila všech několik set návštěvníků, protože zábava měla opravdu vynikající úroveň.

Po vystoupení dochází opět ke krizi a odchází všichni hudebníci a zůstává pouze Petr Hošek. Brzy se však nachází náhrada, a tak kapela stojí před svým posledním vystoupením v této sestavě:

David Žižka – basa

Petr Hošek – vocal

Jakub Čistecký – drums

Miroslav Čermák – guitar

Toto zatím poslední vystoupení se událo v KS Opatov v Praze spolu se skupinami V3S, Už jsme doma a FPB. Poslední ze jmenovaných souborů se již ke svému vystoupení nedostal, jelikož byl proveden brutální zákrok StB spolu s VB, při kterém byl zajištěn větší počet fanoušků a kapele bylo zakázáno hrát. O několik dní sankce postihly i Plexis. Po předvolání na StB se členové s úžasem dovídají asi sedm nebo osm důvodů, pro které se kapele úředně zakazuje činnost. Zde jsou některé z absurdních bodů, které ve svých hlavách vykalkulovali soudruzi ze Státní bezpečnosti:

1.        Propagace alkoholismu (údajně textem "My pijeme pivo“)

2.        Propagace fašizmu: (všichni členové jsou zásadními odpůrci totality, tudíž i fašizmu, a zpívají protiválečné texty. Navíc tato dávno omletá fráze čs. Oficiality z dob začátku Punku byla už dávno překonána.

3.        Na koncerty se stahuje tzv. závadová mládež a kriminální živlové.

4.        Vystoupení provokuje k nepřístojnostem (nepřístojností se zřejmě rozumí tanec) atd.

Soubor nyní zkouší dál v nové sestavě a čeká na příležitost ke svým novým vystoupením.

Závěrem slova mladých členů tohoto mladého souboru: "Jsme amatérská skupina, která chce lidem říci to, co sami v sobě cítíme. Chtěli bychom do budoucna, aby naše koncerty dopadaly úplně bez problémů, aby našimi posluchači nebyli mnohokrát pouze příslušníci bezpečnosti, a aby se v ČSSR podporovaly kapely všech hudebních žánrů."

Václav Žufan / VOKNO 

 

Připravil: Kilčo

Pro pamětníky: Punk Made In Czechoslovakia?:


21.8.2009   Rubrika: Články   |   Komentářů: 7   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1,3
PUNK 1,3
 

Diskuse ke článku - Pro pamětníky: Punk Made In Czechoslovakia? 2. díl

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
Kikuse
Kikuse - 27.8.2009 21:39

Mladika bud nekam osklive zasantrocili nebo ho nakonec jen vyslechli, pustili domu a on utek... to by byl lepsi konec smajlik - 1

 
Banjo
Banjo - 26.8.2009 7:18

Nejspíš ho zavřeli. Akorát nevím, jestli do basy nebo do pasťáku.

 
plusminus
plusminus - 23.8.2009 17:37

storaak: jo to by me taky zajimalo

 
vigi
vigi - 22.8.2009 18:17

Pěkný, jen by mě zajímalo co se stalo s tim mladíkem co řekl do mikrofonu “Ať žije národní demokracie!“. To už se asi ale nedozvíme

 
OldSkate.Punk
OldSkate.Punk - 21.8.2009 22:56

pěkný pokračování uvítal bych klidně nějákej článek o smečce RADEGST

 
Kilčo
Kilčo - 21.8.2009 20:07

mikesh: tak, tak kamaráde.....opraveno.

 
mikesh
mikesh - 21.8.2009 17:52

pekne.. jen toho Hauberta ti tam word 2x "opravil" asi :-)