Report: RAMONES, PLEXIS – Lucerna, Praha, 13.10.1994

RAMONES, PLEXIS – Lucerna, Praha, 13.10.1994

RAMONES, PLEXIS – Lucerna, Praha, 13.10.1994

Po dvaceti letech a několika měsících existence navštívila americká punkrocková legenda Ramones konečně i tento kout světa.

Když začátkem roku 1974 čtyři gymnazisti Forest Hill založili kapelu, zřejmě vůbec nevěděli, že nějaká Praha existuje. Možná znali tu americkou, ale i o tom silně pochybuji.

Teď přijeli aby setřeli napráskanou Lucernu svou nekompromisní palbou rock’n’rollu. Nutno poznamenat, že ze základní sestavy zůstaly jen Joey Ramone (vl.jménem Jeffrey Hyman) a Johnny Ramone (John Cumings). Původní baskytarista Dee Dee Ramone (Douglas Colvin) odešel v roce 1989 a byl nahrazen C.J Ramonem. Bubeníků se vystřídalo více, tím současným je jakýsi Ricky Ramone. Jak jste jistě zaregistrovali, všichni používají společné příjmení Ramone. Tohle jméno vlastně převzali od Paula McCartneyho, který měl ve zvyku představovat se jako Paul Ramone. Bylo to v době, kdy se Beatles jmenovali Silver Beatles. Původní bubeník a pozdější producent Tommy o tom jednou řekl: "Je to šikovně vymyšlené jméno. Když si na něj zvykneš, pochopíš, že nejsme Mexičané“. Souhlasím.joey ramone 1994 praha

Ramones mají za sebou třináct klasických studiových alb, která se od sebe příliš neliší, byť na nich jsou různá znamení doby. Postupem času se přece jenom naučili lépe hrát a úměrně hektickému tempu civilizace zrychlili a trochu přitvrdili. K původnímu syrovému teeny bop zvuku a bubble gumu přibrali cestou i něco z popu, hard rocku i hard coru. V podstatě však svůj geniální patent, tedy kytarové kulisy za účelem zvukové stěny, na kterých je položená melodie ve třech (dnes zahrají asi o čtyři více) akordech, nezradili.

Pražský koncert Ramones začal trochu překvapivě instrumentálkou Durango 95 z alba Too Touch To Die z roku 1984. Pak se to ale začalo nezadržitelně valit a kapela nedala publiku takřka žádný čas na reakci. Celý repertoár byl průřezem jejich dvacetileté tvorby. Jediné album které nebylo v programu zastoupeno, se jmenuje Pleasant Dreams a je z roku 1981. Asi nejpopovější ale zdaleka ne nejhorší. Absolutně smrtícím úderem byly trojice a čtveřice starých vypalovaček, jakými byly třeba Blitzkrieg Bop, Sheena Is A Punkrocker, Teenager Lobotomy, Cretin Hop, Listen To My Heart, Gimme Gimme Shock Threatment, I Wanna Be Sadaded, nebo Today Your Love, Tomorow The World  oddělené jenom výkřikem „1-2-3-4“, charakteristickým prvkem jejich koncertů.

Osobně mně nejvíce potěšila Beat On The Brat z prvního stejnojmenného alba a dále kulový blesk Psycho Therapy z desky Subterranean Jungle z roku 1983, zahraný s moderním švihem.

Byl jsem zvědav, jestli Johnny alespoň na chvíli zapomene na svůj "kilový“ repertoár a zahraje i nějaké to sólo. Ale houby, houby zlatá rybko! Zvuková stěna zůstala neporušena. Joey byl takový, jak jsem jej očekával. Čistě statický (občas nějaké to gesto se stojanem od mikrofónu) s vlasy ve tváři, protože málokdo je takhle šeredný. Hodně si ulevoval při zpěvu, kde svými "jé“ a "ou jé“ nahrazoval celá slova. Myslím, že by měl více využívat hlasových možností baskytaristy C.J. Ramona, který příjemně překvapil třeba ve Strenght To Endure. Je to možná trochu šokující, ale z kapely se mi líbil nejvíce. Zdá se, že jako jediného jej to ještě baví. Pro ostatní je to job. Ale, udržte si dvacet let ten samý entuziasmus.

Ve vystoupení Ramones jsem postrádal pomalejší skladby, které by daly možnost lidem vydechnout a vystoupení by nebylo tak monotónní. Takhle jediné oživení přinesla skladba Pinhead, ve které se objevuje legendární pokřik "Gabba Gabba Hey“, jakýsi oficiální slogan kapely a diváků. Na transparentu ho přinesla příšera z Browningova klasického filmového horroru Freaks z roku 1932. V tom filmu přijímají obludy nové členy své tlupy pokřikem "Gabba Gabba, we accept you, one of us!“ Ramones přidali "hey“ a bylo to.

Mimochodem v kotli pod pódiem nebyla žádná sranda, hlavně v prvních třech řadách. Všechno jsem okusil na vlastní kůži. Kdybych byl ale někde v lóži, asi bych se dost nudil. Na pohled to příliš zábavný koncert nebyl.

Když mi před lety řekl přítel, který někde viděl koncert Ramones, že je to vlastně jenom punkrocková cirkulárka, smál jsem se mu. Teď vím, že měl pravdu.

Zhruba v hodině odeznělo 35 písniček, které sice znám jako vlastní boty, ale měl jsem občas co dělat, abych je poznal. Tempo bylo prostě neúprosné.

Joey nedávno řekl: "Nemohu hrát pomalu. Jsme hyperaktivní, nebo jak se to říká. Takovýhle zvuk při takovém tempu z nás prostě vychází.“

Ramones přidávali třikrát, aby tečku za koncertem udělala stará dobrá We’re Happy Family. Zaregistroval jsem i jednu novou coververzi.

P.S.: Jako předkapela se představili jacísi PLEXIS. Zkoušejte chlapci, zkoušejte! Možná se jednou stanete průměrnými.

Zdroj: LIVE BANG!

frankie doparoma


17.2.2010   Rubrika: Články   |   Komentářů: 15   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1
PUNK 1
 

Diskuse ke článku - Report: RAMONES, PLEXIS – Lucerna, Praha, 13.10.1994

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
taylor
taylor - 11.12.2013 21:00

pocul som,ze pred alebo skor po tomto koncerte bola riadna mela so skinhedmi..je to pravda?

 
suft
suft - 28.2.2010 23:01

vzpomínám jak se při tomto koncertě někdo vyškrábal na stage a chtěl Joeya přátelsky obejmout, ale ten na to vůbec nebyl připravený a tak nepřítomným pohybem ucukl, to jsem si v duchu říkal, jestli vůbec tuší kde vlastně je, připadal mi tenkrát dost mimo. Předvedli svůj standardní set, kdo neviděl, může alespoň hodnotit koncertní vystoupení z DVD It's alive74-96, kde ale záznam z Prahy není. DVD doporučuji.
ještě poznámku k článku. Žádný Rickie s nimi nehrál, to byl Richie, v Praze bubnoval Marky.
DeeDee si pak zahrál v Praze se svoji kapelou v roce 2000 v RockCafé, kdo tam tenkrát byl, určitě nelitoval

 
Banjo
Banjo - 24.2.2010 6:53

Sanovak: Tak já už tenkrát vydělával - měl jsem slušnou vejplatu (na tu dobu) asi šest a půl hrubýho... Bylo by to tehdá tak 5 koncertů Znouze po 50 Kč, takže na dnešní poměry jako by to stálo tak pětikilo...
Já jsem Plexis nevypískal - prostě jsme na ně s Doctorem nereagovali. Ten jejich tehdejší styl se nám sice nelíbil, ale pokud si člověk zapnul rádio nebo TV, slyšel tam zpravidla mnohem horší věci (cca jako dneska, akorát míň českých interpretů). Prostě nám byli fuk. Jedině nám trochu vadilo, že před Ramones nehrál někdo, kdo by tam líp zapadl.

 
Nekrozz
Nekrozz - 22.2.2010 20:31

jo a C.J. má taky nákej band,ale už si nepamatuju na jméno..

 
Newman
Newman - 21.2.2010 16:53

V misfits bubnuje ROBO.bubeník z black flag

 
Skunx
Skunx - 19.2.2010 14:59

podle toho co jsem slyšel tak stále ještě taky bubnuje i u MISFITS :-)...

 
Newman
Newman - 19.2.2010 10:09

Marky jestě žije.Má kapelu kde mu zpívá michale graves (ex-misfits)

 
Nekrozz
Nekrozz - 18.2.2010 19:17

sakra to jsem ani nebyl na světě :-D jaké zklamání že...njn Ramonesovi už poumírali :-'( je to škoda..

 
Skunx
Skunx - 18.2.2010 18:10

Jo tenkrát mi byli tři roky :-D:-D.... jinak bych tam určo nechyběl :-D.... koncert musel bejt fakt super.... o PLEXIS si myslim svoje mám od nich všechno a ten styl co tenkrát razili se mi líbí ...jako je známo, že původně byli lepší ale ten bigboš měl taky něco do sebe :-)

 
fantomas
fantomas - 18.2.2010 9:19

Vůbec nechápu, kde jsem v tý době byl, že jsem tam nebyl ... smajlik - 2 ... Jo s tim Plexis je myslim obecně známo, že tam se díky Ramones i tomu pískotu Muchovi rozsvítilo a vrátil se zpět k hudbě, která Plexis víc sedí, ale to je na jinou diskuzi !
Prima článek ! smajlik - 5

 
chaos77
chaos77 - 17.2.2010 20:29

na tom koncerte jsem byl sic jako cesrstvej sedumnactiletej punk ale tohodle koncertu si do dneska vazim nejvíc!

 
Lord.Alex
Lord.Alex - 17.2.2010 19:43

Vypískaly, když začli hrát Bárysmajlik - 16

 
Sanovak
Sanovak - 17.2.2010 19:27

Banjo-260 KC musela byt v ty dobe docela palka ne?

 
Sanovak
Sanovak - 17.2.2010 19:27

pekny pekny tydle clanky me bavejsmajlik - 5 akorat co sem slysel a cetl tak prej plexis lidi vypiskaly ale mozna si to pletu z necim jinym nevim presne...

 
Banjo
Banjo - 17.2.2010 7:06

Tam jsme byli s Doctorem. Vstup pouhých 260 Kč. A hnedka vedle nás stál Honza Haubert z Visáčů... Stál jako socha a soustředěně sledoval. Já taky čuměl jak puk, takhle slavný pankáče jsem předtím taky naživo neslyšel...
Mimochodem Plexis (tenkrát hráli ten divnej styl "new romantic" nebo jak tomu říkali) - vybrat je jako předskokany k Ramones, to moc nechápu - myslím, že třeba zrovna Visáči by se před Ramoníky hodili mnohem líp. Jenomže ty pořádající agentury tohle asi nechápou - později mi třeba Caine ze Znouze říkal, že je chtěli pozvat jako předskokany před Sex Pistols v Praze. Nejspíš mají Znouzi vedenou jako "punk" (a je to celkem známá kapela), takže pistole jsou "taky punk" (a je to hodně známá kapela), takže "to by šlo". Jenomže Znouze měla dost soudnosti na to, aby odmítla.