Jak vznikal punk v Británii - léta 1975 - 1977

Jak vznikal punk v Británii - léta 1975 - 1977

Tímhle článkem nechci „přepisovat“ dějiny punku, ani polemizovat o „zaručených“ faktech, spíš mi jde o to poskytnout vám pár zajímavých informací, jak to tenkrát asi v Británii vypadalo „den po dni“ a to v letech 1975 – 1977.

 

 

 

 

 

rok 1975

     16.listopadu

Premiéra skupiny Sex Pistols ve škole sv.Martina. Vychovatelka vypíná po deseti minutách elektřinu.

rok 1976

     Leden

New Musical Express má na obálce nadpis: Proč je většina rock ´n´rollu tak vzdálena každodennímu životu?

Sex Pistols začínají měsíc vystoupením na party sochaře Andrewa Logana. Celou tuhle snobskou party prokládají třemi brutálně neuspořádanými bloky a několika uvedeními skladby Iggiho Popa No Fun.

     Únor

První recenze koncertu Sex Pistols v New Musical Expressu (NME): „Opravdu nás nezajímá hudba,nás zajímá chaos“ říká Rotten redaktoru Neilu Spencerovi.

Pistole jsou po jediném vystoupení v londýnském Marquee zbaveni role předkapely souboru Eddie and The Hot Rods.

     Duben

Dave Higgs z Hot Rods říká novinářům: „Oni (Sex Pistols) nechtějí hrát,oni jen urážejí publikum. Rozbili nám aparaturu,takže teď nemáme nic. Čekali jsme,že se nám omluví,ale oni se na to vysrali“.

„Doufám,že už o nich neuslyšíme“, končí recenze v NME.

     Květen

Na koncertě v klubu Nashville Sex Pistols zmlátí jednoho diváka. Budoucí Pet Shop Boy Neil Tennant o tom píše zprávu do tamního tisku.

Skandál kolem půlnočního večírku Pistols v Islingtonu. Přibližně ve stejnou dobu natáčejí v produkci Chrise Speddinga první tři snímky.

     Červen

V klubu Nashville se konalo první vystoupení The Damned.

     Červenec

Howard Devoto a Peter Shelley v Manchesteru sestavili skupinu Buzzcocks. Bankovní úředník Mark Perry začíná ve své ložnici připravovat první punkový časopis, specializující se na punk a hospodský rock.

Americký státní svátek oslavila v londýnském sále Roundhouse divoká koncertní party – Flamin´Groovles, Ramones (britský debut) a Stranglers.

     Srpen

Neoficiální debut The Clash – krátkou dobu s Keithem Levenem (později Public Image Ltd.) jako pátým členem.

Labouristický poslanec James Dempsey zahajuje ve svém volebním obvodě ve skotském Coatbrige kampaň za zákaz prodeje l.LP Ramones ve Velké Británii. Ve svém článku v Glasgow Evening Times píše,že skladba Now I wanna sniff some glue (volně přeloženo „teď bych si čuch čikuli) vyzývá k fetování. Zmatený Joey Ramone na to reague slovy:“No ta píseň je samozřejmě legrace. Víme,že je to nebezpečný, vždycky já vám po tom zle“.

     Září

Program prvního punkového festivalu v londýnském 100 Club: Pondělí – Sex Pistols, The Clash, Suzie (!) and The Banshees, Subway Sect. Úterý – The Damned ,The Vibrators, Buzzcocks, Stinky Toys. Druhý den přichází jedna dívka o oko po zranění způsobeném střepem vržené láhve od piva. Policie se snaží obvinit Sida Viciouse, tehdy bubeníka Banshees. Po přehlídce je v klubu navěky zakázán punk.

     Říjen

Sex Pistols podepisují smlouvu s EMI a následující den natáčejí Anarchy In The U.K. Johny Rotten říká reportérovi:“To blbý publikum neví, proč jsme v kapele. Jsme v ní proto,že jsme otrávený z těch starejch prďolů, jako by měla bejt každá poctivá lidská bytost“.

Budoucí člen The Pogues Shane McGowan se vrací z koncertu The Clash s natrženým uchem.

     Listopad

The Damned vydávájí singl New Rose, vůbec první punkovou desku.

Vychází singl Anarchy In The UK, je vyvraceno,že na desce hraje špičkový studiový kytarista Chris Spedding…“Spedding tak dobře nehraje“ tvrdí suveréně Paul Cook. Recenze singlu v NME: „Mizerná deska….Rottenův projev je prázdný,píseň naivní až k smíchu a celek připomíná třeťák z Who“.

     Prosinec

V Londýně debutuje skupina Eater. Průměrný věk – 15 let. Sex Pistols se objevují v neznámějším britském zpravodajském pořadu Today – v poslední chvíli zaskakují za Queen. V přímém přenosu zasypou moderátora Billa Grundyho vodopádem sprostých slov a urážek, dlouhým minutu a čtyřicet vteřin.

Daily Mirror:“Sprostota a zuřivost“. Britský tisk šílí, Grundy, který vulgární sprchu vyprovokoval, dostává výpověď, budoucí koncerty Pistolí v nejistotě. Zaměstnanci EMI odmítají distribuovat singl Anarchy In The UK.

První koncert prvního turné Sex Pistols (3.prosince) na Norwich University zrušen.

6. prosince se sestavě Johny Thunders´Heatrbreakers, The Clash, The Damned a Sex Pistols podařilo vystoupit na universitě v Leedsu. Ohlas byl smíšený. Ze zbývajících patnácti koncertů se uskutečnilo jen pět.

Matka Paula Cooka o Rottenovi říká v Daily Mail:“ Byl to tichý hoch, …pořád se tvářící depresivně, nikdy příliš nejedl a sedával v koutku naší kuchyně“.

Stranglers podepisují smlouvu s United Artists.

rok 1977

     Leden

The Clash zahajují provoz v klubu Roxy v londýnské čtvrti Covent Garden. Jeden z konzervativců v parlamentu píše dopis Johnymu Readovi (šéf EMI) po tom, co členové Sex Pistols učinili několik výtržností na letišti Heathrow, že EMI podporuje spodinu.

EMI ohlašuje konec spolupráce se Sex Pistols a zaplatí jí odstupné 40 000 liber. Výlisky Anarchy In The UK jsou zničeny.

Koncert Stranglers v Rainbow byl přerušen poté, co Hugh Cornwell přišel na podium v tričku s nápise Fuck.

The Jam podepsali smlouvu s Polydorem. „Pro příští píseň rozladíme kytary a možná se vám to bude líbit víc“ říká Paul Weller (The Jam) když publikum v Roxy moc netleská.

V hlasování NME je Anarchy In The UK třetím nejlepším singlem roku.

Vyšlo první LP The Damned.

Folkař Roy Harper se stává punkovým hrdinou poté, co je hospitalizován v nemocnici se vzácnou nemocí,jíž si přivodil tím, že dával umělé dýchání z úst do úst ovci.

     Březen

 

6.března vyhodili Pistols basáka Glena Matlocka a nahradili ho bývalým bubeníkem Banshees a dlouholetým Rottenovým kamarádem Sidem Viciousem. Pár dní nato (10.března) podepisují smlouvu s A&M na stole před Buckinghamským palácem. V předvečer dalších koncertních zákazů varuje McLaren:“Opustíme Británii po dobrém“.

V Leicestru byl kytarista Generation X Bob Andrews odvezen do nemocnice po zásahu půllitrem přímo na pódiu.

18.března podepisují The Clash smlouvu s CBS a vychází singl White Riot.

Už za pouhý jeden týden vypovídají A&M Sex Pistols smlouvu. Bez komentáře. Údajným důvodem měla být rvačka Sida Viciouse s televizními pracovníky v klubu Speakeasy a vymlácení kanceláře A&M brzy po podpisu smlouvy. Odstupné 75 000 liber a opětovné zničení výlisků nového singlu God Save The Queen.

     Duben

The Damned jsou prvními britskými punkery, hrajícími v Americe – pět večerů v klubu CBGB´s.

V Paříži na Mont de Marsan se koná první punkový festival na kontinentě. Účastní se ho Generation X, The Jam a The Police.

Vychází první LP The Clash. Joe Strummer je v severním Londýně potrestán za poškozování – počmárání zdi sprayem. Co na ni psal? The Clash!

Dublinští punks Boomtown Rats přijíždejí poprvé do Londýna. „Měli bychom lidem ke vstupu přidat jako cenu kilo syrových jater“ říká jejich zpěvák, později známý humanista Bob Geldof.

God Save The Queen se dostává na vrchol hitparády.

Poslanec Marcus Lipton říká: „ Jestliže hodlá rocková hudba zničit naše instituce, pak by měla být zničená dřív, než k tomu dojde“.

     Květen

The Clash, Subway Sect, The Jam a Buzzcocks vyrážejí na turné pojmenováném White Riot. Po hádce o aparaturu opouštějí The Jam turné.

V Canterbury seskakuje Jean Jacques Burnell (The Stranglers) z pódia a napadá pořadatele.

Turné White Riot končí malou bitkou mezi členy kapel v Rainbow Theatre – výsledek 200 zničených židlí a rozhořčené články v novinách.

Sex Pistols podepisují 14.května smlouvu s Virgin Records

     Červen

Londýnský magistrát donutil The Jam aby zrušili připravovaný koncert na stadionu Chelsea. Dav před pokladnami musí rozhánět policie.

Na koncertě The Damned  s  The Adverts v Lincoln Drill Hall je dav napaden protipunkovými gangy .

15. června oslavují Sex Pistols stříbrné jubilemu královského páru na party s pozvanými hosty na parníku plujícím po Temži. Vystoupení je přerušeno nezvanými hosty – říční policií, která uvěznila 11 lidí. Malcolm McLaren to komentoval:“Bál jsem se,že kdybych si uprdnul, tak mě zavřou taky za urážku veřejného činitele“.

V Sunday Times píše rozhořčený čtenář na adresu Sex Pistols: „To musí být Rusové!“

Rotten je 18.června napaden žiletkami ozbrojenými „vlastenci“, když odchází ze studia v severním Londýně. „Obáváme se „,tvrdí Virgin Records „že hrozí další vlna útoků na skupinu i další punkery. Je před námi léto nenávisti. Pochopitelně jsme kapele zaplatili osobní strážce“.

Den poté je před stanicí metra Shephards Bush napaden Paul Cook šestičlenným gangem a bit železnou tyčí.

21.června jsou Gaye Adventová a TV Smith z The Adverts napadeni v Hammersmithu místními teddy boys. Když je v nemocnici ošetřili, řekl jim lékař: „ A co jste čekali, když jste takhle oblečeni“.

Hned po propuštění z nemocnice je Johny Rotten napaden v Dingwalls, když se jen na chvilku jeho osobní strážce opozdí.

     Červenec

Pro sběratele vydávají The Damned v omezeném nákladu singl Stretcher Case Baby/Sick of Being Sick, který už nemá nikdy vyjít.

Sex Pistols vydávají singl Pretty Vacant. Je to jejich první deska prodávaná i v obchodních domech.

JJ Burnell ze Stranglers je povolán do francouzké armády.

Koncert The Damned je napaden gangy,ozbrojenými cihlami a klacky. Skupina je atakována v šatně.“Je jediný důvod,proč k tomu došlo. Aby měl Daily Mail co tisknout na první straně“ řekl potom bubeník Rat Scabies.

Bob Geldof je napaden na pódiu v klubu Music Machine.

The Clash mají vystoupit na Digbert Ring Market. Na plakátech je napsáno:Poslední velká akce,než půjdeme do vězení. Koncert je zrušen a znovu svolán do tančírny Barbarella. Rozhořčení fanoušci si stěžují,že si kapela hověla v limuzíně CBS,zatímco oni stáli před zavřeným vchodem.

Sex Pistols odjíždejí na krátké turné po Skandinávii.

     Srpen

Na druhém festivalu v Mont de Marsan nevystupují The Jam, protože nebyli správně plakátováni The Damned představují druhého kytaristu Lu a jejich basista Captain Sensible odmítá hrát, protože byl přímo na pódiu nakopán do orgánů jedním z bedňáků The Clash za to, že při koncertě „klešáků“ po nich házel smrduté bombičky.

Sex Pistols pořádají inkognito turné po Anglii. Program uvádí jen možná místa a možné pseudonymy. Začíná se ve Wolverhamptonu pod názvem The Spots (Sex Pistols on Tour).

     Září

The Stranglers podnikají obrovské turné po Británii, jež je považováno za oficiální přijetí punku největšími koncertními sály v Anglii.

Premiéra filmu The Original Punk Rock Movie v londýnské ICA. Sid Vicious v něm popisuje policejní prohlídku na lodi při temžském incidentu:“ Když se mi policajti dívali do řiti,jestli tam nemám drogy,tak jsem jim prděl do ksichtů a snažil se je posrat“.

První rozpad – skupina Chelsea

Zpěvák Dave Fabian z The Damned se oženil.

     Říjen

Jimmy Pursey ze Sham 69 je uvězněn po obvinění z „nebezpečného chování“. Stalo se tak během čtyřiadvacetihodinového punkového koncertu na střeše londýnského klubu Vortex.

Vydán poslední singl Sex Pistols s Johny Rottenem, Holidays In The Sun.

V Edinburghu v té době prozrazuje Midge Ure ( v té době Rich Kids, potom Ultravox), že mu kdysi nabízel McLaren místo zpěváka v Sex Pistols.

Zákaz koncertu The Clash v Belfastu přichází na poslední chvíli. Následuje bitka fanoušků s policií před Ulsterskou halou.

     Listopad

Vychází Never Mind The Bollocks od Sex Pistols, roste bouře kontroverzí ohledně názvu alba a písní Bodies a God Save The Queen.

Při clashovském turné Complete Control dostal Mick Jones kytarou do hlavy a hostující americký punk Richard Hell byl zasažen prskavkou do obličeje.

     Prosinec

První soud kvůli obscenitě názvu LP Sex Pistols se konal v Nottinghamu. Ředitel Virgin records: „Já myslím, že je to spíš sranda“. Po třech dnech je případ u ledu.

Sex Pistols pořádají malou neorganizovanou předvánoční šňůru. Na Brunell University hrají poprvé Belsen Was a Gas. „ První byla na řadě královna, teď Židé“, komentoval to poslanec Marcus Lipton.

V hlasování módního časopisu Vogue byl Johny Rotten jmenován jako jeden z největších úspěchů roku.

A tímto okamžikem, ještě dřív než se rozpadli Sex Pistols byla celá podstata punku u konce.

Jenže ve chvíli, kdy takhle v Anglii umírali první generace punku, začaly se teprve rodit desítky a stovky punkových skupin po celém světě….

 

 

Autor : Kokeš

zpracováno z článku „Jak se zrodil punk“, vydaného 13.září 1991 v časopisu Rock a Pop

 

 

Kompletní historie punku:


27.2.2007   Rubrika: Články   |   Komentářů: 106   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1,5
jde to 1,5
 

Diskuse ke článku - Jak vznikal punk v Británii - léta 1975 - 1977

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
Zvolte stranu: 1-20 | 21-40 | 41-49
skulpunk
skulpunk - 1.8.2008 12:10

Dave Vanian, nie Dave Fabian!!!

smajlik - 13smajlik - 15smajlik - 13smajlik - 15smajlik - 17smajlik - 17

 
energie G
energie G - 5.10.2007 12:04

a to jsem ještě opomenul Troggs nebo Seedssmajlik - 1

 
energie G
energie G - 5.10.2007 11:59

xYouth_and_Resistancex: jak psal winďas, nejde o to kdo co vydal, navíc jde o to, co všechno považuješ za punk rock...co já vim tak poprvé se výraz punk použil s anglickejma mods kapelama jako Kinks, Who nebo Small Faces v pol. 60. let a tyto kapely jsou pro mě první vlna punku, v USA v tu dobu pak byli třeba Barbarians nebo Shadows of Knight...druhá vlna pro mě MC 5, Stooges či Velvet Underground či o něco později NY Dolls, až pak začaly hrát kapely typu Ramones, nebo Patti Smith Group a tuhle vlnu bych označil až jako třetí punkovou...čili v Anglii byl základ tak jako tak...už v těch mods kapelkách...

 
.aTor
.aTor - 17.9.2007 15:26

husty ale moc dlouhy ale stoji to za to

 
Radovan
Radovan - 18.7.2007 19:25

Anonym:

ja zapomněl že oni hoižili, ale v anglii si myslím že to bylo brutálnější, tam ztohoudělali kult mňo...smajlik - 1

 
Radovan
Radovan - 19.6.2007 20:30

mi nejde o to kdo první co vydal, ale kdo sčím kdy začal no ni? stranglers taky začli v ´74 víš co ale pro mě byli punx stooges a MC5 třebasmajlik - 1

 
xYouth_and_Resistancex
xYouth_and_Resistancex - 8.6.2007 21:56

Dobrý článek + DOPLŇUJÍCÍ INFO - "V době, kdy se anglická punková scéna teprve formovala, Ramones a Patti Smith v New Yourku nejen pravidelně hráli, ale už jim vyšla debutová alba, zatímco pro kapely ve Spojeném království byl v šestasedmdesátém nedostižným snem i singlík".

 
´fsd
´fsd - 26.5.2007 21:11

hele vím že asi si budete myslet že sem diskant když mi je 11 ale prostě PUNKS NOT DEAD punk mám rád a prostě nikdo mě to nevvymluví....Ale chtěl bych se vás zeptat jak si mám udělat vlasy když by mě doma nedovolili číro ale chcu bejt jako správnej punker??pls. poradte napište mi na icq 300-656-009 moc dík fakt dík punkeři!!!!!!ANARCHIE??? J anarchie a nedělejte si nic s těch nácků co sem lezou a machrujou na punkeri prostě stejně jim dáme přes hubu já teda ne mě bi zbili vyholenci hned ale tak držíme při sobě ne??tak pls. pradte mi s tím účesem a moc dik mí icq 300-656-009

 
kavčo
kavčo - 20.4.2007 20:11

hej jako hustý..prostě machřismajlik - 5smajlik - 3

 
Radovan
Radovan - 5.4.2007 19:12

juj...tak to si přečtu:)

 
pluge
pluge - 5.4.2007 18:15

o vzniku punku píše Simo Reynolds - Rig It Up and Start Again, je to nová knížka, ještě snad neni ani v češtíně.Ale podle recenze, je se na co těšit!

 
Radovan
Radovan - 30.3.2007 18:51

no ted už spíš vůbec než opět...

 
Radovan
Radovan - 25.3.2007 15:45

jsem uplně na sračku....v kašičkovité piči...co vy na to?a já se ptám...smajlik - 1

 
Martin Suicide
Martin Suicide - 24.3.2007 17:38

Kokeš: to ti reknu naprosto presne sex, drogy, rock n roll a chaos hahahaha

 
Kokeš
Kokeš - 23.3.2007 19:26

Martin Suicide: a co bys chtěl ty? Ty všudybyle a všeználku...smajlik - 20

 
Radovan
Radovan - 23.3.2007 11:10

myslim si že si neuvědomujem že pravě internetova doba zabijí punk jako takový, sice se domlouvaji lip koncíky atd. ale ti lidi co se ktomu přisravají to je na hovno, neříkam že jsem někdo ale tak to cítím už to není ono...

 
Martin Suicide
Martin Suicide - 22.3.2007 13:53

Tak tady ty prizpevky to je fakt huuusty :) Vlastenci a nacisti se vyjadrujou ke staremu punku ... a britskej boom punku roku 76 se vydava za zrozeni punku maaazec..... Vypeceny reseni toho jake jsou koreny punku v neanglofonnich zemich.....a vrchol vseho lidi co si prejou aby zazili osmdesaty leta v cechach... brrrr... zazil jsem je a je to jedna strasliva zkusenost... fizlove, blby kapely, nedostupny desky, komousi, vyslechy......... fakt dooobry :)

 
Radovan
Radovan - 16.3.2007 15:02

na to seru mladej, sem zasraně líný a zkuřený než abych četl co je dole...kémo. pac a pusu

 
špína
špína - 15.3.2007 22:49

winďas: já si ho občas honim levou, pravou držim Majn Kampf (nevim jak se to píše, neumim německy)

 
Radovan
Radovan - 15.3.2007 20:02

radši jedna špína než mit u třetího piva či ve spánku tik v prave ruce...to si ho honite jen levačkou?:)smajlik - 5

 

Zvolte stranu: 1-20 | 21-40 | 41-49