MOTHER: Trough This Disappearing Land

MOTHER: Trough This Disappearing Land

Hudba je opravdu jedno obrovské a nekonečné dobrodružství, je výborné, že se neustále vyvíjí někam, kde bys to doposud nečekal. Má své popové odnože, které oslovují davy a hustí ti je do palice všechna masmédia, ale naštěstí také temné uličky rozpadajícího se labyrintu, ve kterých bloumáš bezcílně a osamocen, a kde se ti v zaprášených koutech undergroundu občas podaří nalézt hotový klenot jako třeba toto LP od pražských Mother, Trough This Disappearing Land.

Obdržel jsem ho někdy kolem svátků zimního slunovratu, no a uplynul měsíc a pořád si ho celkem pravidelně pouštím. Jak ho popsat, styl, asi takový nějaký ponurý post core, nebo sludge lízlý doomem a snad i stoner rockem. Ale kašlu na škatulky, výsledný mix je kurevsky temná a syrová muzika, jež se tě pozvolna zmocňuje vtahujíc tě do svých osidel podobna chlupaté černé tarantuli. Stojíš nehnutě a naprosto ochromen, smrtelný jed ti pomalu protéká krevními kapilárami a zatímco tvé tělo omotávají nekončící pavoučí vlákna, tvé oči vyhasínají a tvá mysl se nenávratně propadá do temnot, z nichž nevede cesta zpět. Abych se přiznal, tvorba Mother mě okamžitě oslovila. Nějakou dobu jsem pídil po tom, odkud vítr vane, protože podobný typ muziky moc neznám. No a když jsem se trochu zorientoval a naposlouchal nějaké kapely podobného typu, zjistil jsem, že Mother přece jen zní trochu odlišně a má svůj ksicht, což je překvapivé a hodné uznání. Než k melancholické gotice, nebo doom metalu, mají spíše blíže k undergroudovému sludge, stejná deprese, stejně pevná a nedobytná kytarová hradba.

Nejdříve něco ke grafické stránce LP, oproti singlu je obrázek na obalu méně gore, kolem jakéhosi černého slunce, nebo co, letí skřehotající čený páv, v jehož peří se objevují malé obrázky kostí, lebek, rukou a jiných podobných přednětů. Na rozkládacím plakátu uvnitř desky najdeš na jedné straně stejný motiv, na druhé k nebesům ční bílý trojúhelník, symbol Slunce, či elementu ohně, znamení touhy po nebeském a Božském a zároveň falický symbol mužské kreativity. Kupodivu se nad ním nevznáší podobný opačně otočený trojúhelník, jenž je znamením Měsíce, či elementu vody a vaginárním symbolem tvůrčí síly ženské, nedošlo ani k jejich průniku v tzv. Šalamounově pečeti, nebo-li hexagramu. Docela by mne zajímalo, jestli se jedná o náhodu, nebo záměr. Kolem něj v prostoru visí tři černé koule a fragmenty textů z jednotlivých songů. Velmi dobrá práce, obal je střídmý a nabitý tajemstvím, okamžitě tě naplní zvědavostí nad hudebním obsahem desky.

Mother na ni nahráli sedm válů, nejsou ani moc pomalé, ani nějak rychlé, převládá střední tempo, ze kterého se to občas rozjede k větší palbě, nebo naopak zpomalí do bažinného klidu. Zvukově jsou však velmi syrové, myslím tím, že se na tebe vyvalí monumentální stěna drsně neučesaného až disharmonického kytarového soundu postavená na zemitém základu moc dobrých bicích a emotivně vypjatém řevu, nezaujaté deklamaci hlasatele večerních zpráv a dokonce i zpěvu, jež se nad tím vznáší a zároveň tím vším prolíná. Nejvíce mne zaujala třetí pecka, "Through This Disappearing Land PT.III", která je vlastně takovým završením tématu rozehraným na nedávno vydaném singlu. Je temná a vláčná jako pomalu stoupající hnilobné bubliny z mokvavého bažiniště, začíná jakousi recitací a vybrnkáváním akordů na akustiku. Pak se do toho vloží řev a bluesový slide na kytaru, aby se vše přelilo do jakéhosi ponuře undergroundového blues, jež končí bizarním a těžko definovatelným šumohlukem. Po ní nastupuje rychlejší vál "On Sleep", na ten by se už i dalo skákat takové nějaké pomalejší opilecké pogo, což je skvělá zpráva pro všechny mohutné pivaře se ztěžklými nohami. A kolem těchto dvou poloh, jež se neustále střídají zvolna přerůstajíce jedna ve druhou, se vlastně točí celá deska. Má to koule, čiší z toho hustá energie, poslech vinylu je zkrátka strhujícím dobrodružstvím a zároveň výletem do doposud neprobádaných koutů lidské duše, kde číhají krvelačné šelmy, ponuré ďábelské mocnosti, písečné bouře a možná i kmeny opravdových kanibalů.

Co dodat na závěr? Fůze hardcore s různými větvemi metalu, hlavně s těmi undergroudovými, stojí za to, čehož je vlastně důkazem i první LP pražských Mother. Objevil jsem kapelu, jejíž vývoj budu se zájmem sledovat a doporučuji ti minimálně mrknout na jejich stránky. Deska vyšla u labelu Insane Society Records, což je vlastně už samo o sobě zárukou kvality.

 

Stránky kapely Mother

mrtvola ©


22.1.2011   Rubrika: Recenze na CD   |   Komentářů: 6   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1
PUNK 1
 

Diskuse ke článku - MOTHER: Trough This Disappearing Land

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
mrtvola ©
mrtvola © - 23.1.2011 16:14

Bazarov: no jo, nová doba s sebou nese nové styly a logicky i nové pojmy. smajlik - 10

Dobrý zombie-crust (už jsem to adoptoval), hrají i Gospel of the Future z Napajedel.

 
Bazarov
Bazarov - 23.1.2011 15:52

To víš, nové terminus technicus :-D

 
mrtvola ©
mrtvola © - 23.1.2011 15:23

Bazarov: jo, je to tak, prostě jedna z velkých událostí na naší scéně. O Thema 11 jsem nepsal záměrně, je to už podle mne jiná muzika, nemá cenu se vracet k mrtvolám smajlik - 10 smajlik - 14

Pojem "zombie-crust kymácení" mě hustě dostal smajlik - 5 smajlik - 12

 
Bazarov
Bazarov - 23.1.2011 14:40

Heh, mám je doma. Byl jsem na nich na Killed by Brno. A jako potvrzuju, že je to hustá porceHC-metlové hlukového "bahna". Jinak pogo bych se na tohle nepokoušel ani náhodou. Tohle je to pravé pro zombie-crust kymácení a kývání hlavou uprostřed davu "monster" v černém. Pro doplnění: sestavu tvoří 3/4 z Thema 11 plus jeden nový člen, ale s touto kapelou to nemá cenu srovnávat, bo je to jiná liga. Prostě lidi z jedné kapely se vrhli na něco odlišného. (i když někdo tam za každou cenu se provázanost v hudbě bude snažit najít...). Autor obálky je jejich dvorní grafik Štěpán Adámek.
K těm symbolům: páv je taky symbolem nekonečna, nesmrtelnosti, v Křesťanství symbolem Krista, v lidovém povědomí naopak pýchy, rozmařilosti. Ale co je to tu za symbol vznešeného Krista, když ho zdobí symboly smrti, nad ktero zvítězil? Co je to za nesmrtelnost, která nosí symboly pomíjivosti - lebky?
Ve mě ta hudba ani tak nenavuzuje čistě temnotu, jako spíš pachuť či dojem zakženosti něčeho krásného, něco jako bouřka v jasném dni, mráz spalují květy na jaře... I když vzpomněl jsem si taky na Antikrista Larse von Triera, s tou tmou a symboly středověku, to je teda fakt :-)

 
Squat_the_world
Squat_the_world - 23.1.2011 13:58

viděl jsem naživo, peckasmajlik - 10

 
Medvěd
Medvěd - 23.1.2011 8:49

Popsaný je to velice pěkně,ale musím si to pustit,abych se do toho opravdu dostal.