SPS - křest CD v Rock Cafe + recenze "Století Chaosu"

Jak jsem byl na křtu cd SPS

Náhodou jsem měl cestu do Prahy a když jsem zjistil, že v Rock cafe budou SPS křtít novou desku, nebylo co řešit. Program na čtvrteční večer byl hotový. Celá akce měla jediný háček, do Prahy jsem dorazil se svým osmiletým klukem. Nevadí, pomyslel jsem si. V nějakém krámku na Vinohradech jsem mu koupil tričko s Exploited a o půl sedmé jsme poslušně naběhli do prostor klubu. Rád bych ještě podotkl, že to bylo vůbec poprvé, co jsem kluka vytáhl na rockový koncert, takže jsem doufal, že všechno dobře dopadne.

Ale k věci, akce začala, jak už tak bývá zvykem, několika předskokany. Jako první vystoupil band Korupce a na to, že hráli jen ve třech, jim to opravdu šlapalo. Hodně mne zaujal hutně metalový zvuk kytary, k jejich hc punku fakt sedl. Všiml jsem si týpka, co začal pobíhat s foťákem po sále a freneticky všechno fotil. Ten jeho xicht mi byl nějak povědomý.

"Nejsi Kilčo?" sunu na něj. A taky že jo, docela dobrá náhoda, ne? Jako druzí vystoupili Exni to a vzhledem k tomu, že jich je v kapele pět, začalo se to na pódiu i dole na place docela hýbat. Dostali mě hned prvním válem, melodickým hc punkem se zpěvným refrénem. I synek najednou ožil a křičel mi do ucha, že je to super. Exni to hráli hlavně věci z jejich nové desky, která nedávno vyšla u Cecka. Ještě se k nim později vrátím v samostatném článku.

Exni to dohráli a já jsem s lítostí zaznamenal, že toho už má syn asi dost. No jo, to se dalo čekat. Ale i tak to byl od něj chlapský výkon. Rozloučili jsme se s Kilčem a vypadli jsme na čerstvý vzduch. No a tak jsem vlastně SPS, kvůli kterým jsem tam vlastně šel, vůbec neviděl. Jak jsem se dodatečně dozvěděl, koncert se jim podařil, no nic, snad někdy příště. No a abych to trochu zachránil, pokusím se vám alespoň popsat své pocity z jejich poslední desky "Století chaosu".

Začnu texty, je z nich vidět, že je píší chlapi, co si už něco prožili. Řekl bych, že se tak trochu vyrovnávají se zklamáním a nenaplněným očekáváním toho ideálního prostoru svobody a pohody, o kterém jsme všichni snili za totality. Nedá se nic dělat, realita je taková, jaká je. Jako, nejedná se o žádné básnické opusy aspirující na Nobelovu cenu za literaturu a tak, ale nejsou to zároveň žádné bláboly o ničem a k muzice SPS se naprosto hodí. Co se týče hudby, no, však je znáte, ne? Doufám, že se na mne SPS nenaštvou, ale připadají ni jako takový punkový Kabát, což vůbec nemyslím jako nějakou urážku, ba právě naopak. SPS se podařil vyrobit velmi dobrý mix s punkovými palbami, jež jsou postavené na melodii a neveselých, někdy až nasraných, či depresivních textech. Proti melodii v songu jsem nikdy nic neměl a žádné táhlé záchvaty průjmu na mne z toho tedy nepadají, aby bylo jasno. Navíc se ty jejich popěvky dají výborně hulákat na koncertech, o což jsem tentokrát přišel.

Za nejpodařenější song desky osobně považuji " Naše vláda", dobře to šlape, hudebně se mi to líbí a navíc to má sarkastický a bohužel smutně pravdivý text. No a samozřejmě Ruskou, což je dáno tím, že jsem už starý cyp a vyvolává ve mně jisté nelibé vzpomínky. Jako hity, které zabodují u širšího publika, vidím vály typu "Velkej herec", "Chuligán", palbu ve stylu starých dobrých HNF "Mrtvý město" a zcela určitě aktuální "Ameriko". Co se týče songů typu "Století chaosu", nedovedu si představit, jak se k nim postaví velmi konzervativní česká punková komunita. Chápu, že hrát dvacet let pořád stejné "čtyři akordy" nakonec každému musí lézt na mozek, a tak se snaží posunout někde jinde. No, uvidíme, jak to dopadne.

Závěr: jedná se o kvalitně odvedenou pogomusic, nejsou to vyhozené prachy. A vlastně víte co? Zajděte si na jejich koncert a uvidíte.

mrtvola


29.4.2008   Rubrika: Recenze na CD   |   Komentářů: 21   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1,2
PUNK 1,2

Související odkazy:

 

Diskuse ke článku - SPS - křest CD v Rock Cafe + recenze "Století Chaosu"

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
Zvolte stranu: 1-20 | 21-21
punky48.sps
punky48.sps - 2.10.2009 19:00

sps kalsika sou fakt moc dobrí smajlik - 3smajlik - 5

 
machypunk
machypunk - 22.9.2009 8:26

SPS jsou nepřekonatelný až na pistolesmajlik - 18

 
pepa.punker
pepa.punker - 11.2.2009 18:45

miluju s.p.s nej nej nej !!

 
johny punk
johny punk - 4.1.2009 12:38

SPS nech natocia co chcu uz zostanu nesmrtelny smajlik - 10

 
johny punk
johny punk - 4.1.2009 12:36

smajlik - 1 SPS

 
Jarovít
Jarovít - 17.12.2008 17:12

dobře von napsal to hezkysmajlik - 1

 
Hladeczech
Hladeczech - 10.12.2008 21:04

smajlik - 5smajlik - 5smajlik - 5

 
Dariusss
Dariusss - 9.8.2008 19:13

Jo jinak jsem si taky ještě neposlechnu ljejich nový cédo, takže až si ho někde stáhnu a bude čas, tak si ho určitě poslechnu....

 
Dariusss
Dariusss - 9.8.2008 18:47

mrtvola: Dobře si to napsal, je to dobrá skupina - prostě punkový legendysmajlik - 5

 
rockforpeople
rockforpeople - 3.8.2008 21:54

Tak co me se tyce me se to cd libi...cekal sem trosku neco jinyho nastesti sem prijemne prekvapen...pravda bolsevik uz tu neni a je znat ze texty maji uz nejakou dobu jine namety, presto se mi na jejich nove pisne prijemne zvykasmajlik - 5

 
Berny
Berny - 23.5.2008 16:42

mrtvola: To myslíš určitě Mňágu a Žďorpsmajlik - 1 ti sou z Valmezu a hrávali v námořnickýmsmajlik - 3 Mě sejejich muzika na rozdíl od tebe líbí hafo mocsmajlik - 1

 
Superpet
Superpet - 6.5.2008 12:58

Hele nový cd SPS??? Ja nevim jeste sem nemel tolik casu si to nejak poslechnout,ale z prvnich dojmu,texty jsou urcite hlubsi a musi si to clovek poslechnout vickrat.smajlik - 16

 
mrtvola ©
mrtvola © - 1.5.2008 22:26

Kilčo: v pohodě, navíc se na jednu fotku přece jen dostal, takže kdyby mu náhodou ve škole někdo nevěřil, co to vlastně zažil za Sodomu a Gomoru, máme v rukou důkazní materiály ;-)))))

 
Kilčo
Kilčo - 1.5.2008 20:00

mrtvola: foťákem jsem bral všechno kolem sebe, kromě tebe, kluka a bráchy.Bylo to v plánu ale vše dopadlo jinak.
Při čtení článku jsem se zasmál.Těším se na další.Posílám pozdrav do daleké Francie.Zdar.

 
Spáča
Spáča - 1.5.2008 19:06

Mno jo no to nový CD se jim podle mě moc nepovedlo. Nějak jsem tam nenašel nic; co by mě zaujalo a není to tím, že by jsem byl zatvrzelej fanda jejich straý tvorby, protože před popravčí četou se mi líbilo. Tak snad příště ..

 
mrtvola ©
mrtvola © - 30.4.2008 21:34

Mně tak trochu vadí jen song "Století chaosu", ale je to psychologická záležitost. Připomíná mi to ty jednu dobu hyper populární týpky z Valmezu, nebo odkudsi tam ze severu Moravy, co po plyšáku vystupovali v červených trenkách a námořnických tričkách, a tak. Vůbec si nedonedokážu vzpomenout, jak se jmenovali, nebo co. Jejich muzika mě nikdy neoslovila.

Jako, kdyby radši SPS místo toho hodili nějakou opravdovou rockově popovou pecku, - - - - - - když už tak už. Kompromisy, jak je vidět, stejně neprojdou, tak proč to nedohnat do extrému, ne?

 
Evžen
Evžen - 30.4.2008 10:59

Moc pěkně napsáno...smajlik - 10

Jinak ty nový songy nemůžu nejak zkousnout, no. Zvyk je železná košile...chce to čas.

 
Majkl-Klose
Majkl-Klose - 29.4.2008 22:42

dobrý postřehy hele... ta "konzervativní česká punková komunita" se v pátek v ponorce k songu Století chaosu postavila tak, že si šli asi pro pivo nebo já nvm... pod podiem moc lidí nezůstalo... njn.. to se dalo čekat.. smajlik - 23

 
punkeer
punkeer - 29.4.2008 19:32

TEPLICE PUNK FOREVER

 
Medvěd
Medvěd - 29.4.2008 17:40

Mrtvolo přesně tak :-)

 

Zvolte stranu: 1-20 | 21-21