Recenze: J.Z.L.F - Skapunková deska roku

Recenze: J.Z.L.F - Skapunková deska roku

Skapunková deska roku vyšla v prosinci 2007 pod hlavičkou nezávislého labelu Cecek records. Kluky jsem viděl poprvé až na “warm-upu” loňského festivalu Mighty sounds a i když mi chvilku trvalo než jsem do jejich muziky pronikl, další okamžiky už jsem se jen neskutečně bavil. Zda stejné účinky má jablečná hudba i z desky, to si poslechneme teď.

Z obálky vyklouzlo cédéčko v papírovém obalu s příjemným potiskem, fotkami členů ma zadní straně a s několika stručnými informacemi uvnitř. Samotné cd je potištěno černým potiskem, taktéž fotografií členů kapely. V tomhle směru tedy určitě dobrá práce.

Roztáčím disk a hned se zaposlouchávám do prvních tónů hitovky Nesnáším svýho psa. Tendence některých jedinců svalovat svou vlastní neschopnost na “svého psa” je zarážející a přesně tomuto tématu se věnuje J.Z.L.F. úvodní skladbě svého cd.  Necelé dvě minuty dlouhá chytlavá píseň mě příjemně naladila na následující poslech. Parfém pro vidláka útočí svým textem na trend supermarketů, který je bohužel ve zdejších poměrech stále populárnější. Celkově mi přišly první dvě skladby po hudební stránce vcelku podobné. Nic objevného a originálního, ale člověku se to tak nějak vreje do paměti a rád si s kapelou zazpívá.

Následující skladby se mi z nějakého důvodu líbí po hudební stránce mnohem více a i textům je věnovaná daleko větší pozornost. Skladba Odhoďme flinty do žita je na desce příjemným zklidněním se zajímavým textem, který nutí k zamyšlení nad absurditou některých společenských konvencí. Po punkové vypalovačce Srocený dav se pomátl následuje skáčkově laděná skladba Nemilosrdní úředníci namířená proti naškrobenosti úřadů. Z písně Neprojdou! na mě trochu dýchla modernější vlna punku ve stylu např. Rancid. Zaskákat si můžeme hned na další Jak jelen ví, jak je lenivý, která mě hned od začátku chytla svým rytmem a vtipným textem.

Ostatní skladby se nesou v podobném duchu a Skapunková deska roku je určitě milým oživením mého hudebního archviu. Nehledejte v jejich muzice přehnanou instrumentální onanii a složitou skladbu, ale pokud se chcete pobavit a zároveň zamyslet, je pro vás počin od J.Z.L.F. tou správnou volbou.

Pokud vás J.Z.L.F. zaujalo, klikněte ZDE pro informaci, jak získat CD ZDARMA.


 Hodnocení: 70%

ball2ball2ball2ball2ball2ball2ball2ball_greyball_greyball_grey 

 

 

J.Z.L.F. - http://www.jzlf.cz

Autor: joHyk, http://bandzone.cz/fan/johyk27.2.2009   Rubrika: Recenze na CD   |   Komentářů: 9   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 2,5
jde to 2,5
 

Diskuse ke článku - Recenze: J.Z.L.F - Skapunková deska roku

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
Radovan
Radovan - 28.2.2009 11:07

texty mají oukej sice ted sem jejich novou tvorbu neslyšel ale určo to bude milé obohacenísmajlik - 1

 
vobuko
vobuko - 27.2.2009 17:29

O hudbě JZLF ať si každý myslí co chce.Texty tu nikdo nikdy lepší neměl , až na Matěje z Telexu. Smysl pro humor je tak totožný , že mě napadá , jestli je náhodou Matěj neskládá pro JZLF. Např TELEX - dvojitý brady jsou hlady: JZLF - žrádlo prošlý se slevou , důchdci s chutí sežerou. To, že spolu kamarádí či kamarádili .To vím . Byli spolu ve Štěkni na squadu u Carlose. A desky zadarmo - to je jejich. To dělají snad 10 let . Max Ti řeknou dej ,co chceš. Na Antifestu před rokem rozdávali i pivo ( dostal jsem .... )

 
joHyk
joHyk - 27.2.2009 14:41

winďas: to jsou ještě tuhý, ortodoxně punkový roky :-) ale na druhou stranu, i jejich současné skapunkové období mi přijde dobré.

 
Radovan
Radovan - 27.2.2009 14:38

naživo sem je viděl v 2003 tam sem si koupil taky jejich demo z ´96 název už nevím ale byli tam skledby Heroin apod.

 
joHyk
joHyk - 27.2.2009 13:34

Slična: tak to je ale chyba...nejbližší akce je v havlíčkobrodě s heebees..

 
Slina
Slina - 27.2.2009 13:17

joHyk: zatim ne...smajlik - 2

 
joHyk
joHyk - 27.2.2009 8:48

Slična: viděla si je někdy na živo? smajlik - 1

Bazarov: no to máš pravdu, jejich punková historie je pro mě skoro jiná kapela, přesto ale má se současnou podobou JZLF jedno společné, a to přesně to, co jsi zmínil - "...ovšem co do vtipnosti, lehkosti, rytmičnosti, hravosti , ale i břitkosti a kritičnosti, je jejich hudba a hlavně texty nezaměnitelné"

 
Slina
Slina - 27.2.2009 8:40

sou v pohodee, uz ho mam domá od cerejskasmajlik - 10

 
Bazarov
Bazarov - 27.2.2009 0:34

JZLF sem vždycky mohl, sice tato jejich skapunková podoba je na hony vzdálená jejich čistě punkovému období (Dáma s knírem - babochlap, Heroin, Těžká hodina aj.písně), ovšem co do vtipnosti, lehkosti, rytmičnosti, hravosti , ale i břitkosti a kritičnosti, je jejich hudba a hlavně texty nezaměnitelné. I jejich svobodomyslné šíření hudby za pár kaček je v době zpoplatnění každé mptrojky obdivuhodné. Klukům to pořád šlape, budu si muset na ně zajít, až budoupoblíž. A hned si jdu objednat CDko :-)