Jak vznikal punk v Británii - léta 1975 - 1977

Jak vznikal punk v Británii - léta 1975 - 1977

Tímhle článkem nechci „přepisovat“ dějiny punku, ani polemizovat o „zaručených“ faktech, spíš mi jde o to poskytnout vám pár zajímavých informací, jak to tenkrát asi v Británii vypadalo „den po dni“ a to v letech 1975 – 1977.

 

 

 

 

 

rok 1975

     16.listopadu

Premiéra skupiny Sex Pistols ve škole sv.Martina. Vychovatelka vypíná po deseti minutách elektřinu.

rok 1976

     Leden

New Musical Express má na obálce nadpis: Proč je většina rock ´n´rollu tak vzdálena každodennímu životu?

Sex Pistols začínají měsíc vystoupením na party sochaře Andrewa Logana. Celou tuhle snobskou party prokládají třemi brutálně neuspořádanými bloky a několika uvedeními skladby Iggiho Popa No Fun.

     Únor

První recenze koncertu Sex Pistols v New Musical Expressu (NME): „Opravdu nás nezajímá hudba,nás zajímá chaos“ říká Rotten redaktoru Neilu Spencerovi.

Pistole jsou po jediném vystoupení v londýnském Marquee zbaveni role předkapely souboru Eddie and The Hot Rods.

     Duben

Dave Higgs z Hot Rods říká novinářům: „Oni (Sex Pistols) nechtějí hrát,oni jen urážejí publikum. Rozbili nám aparaturu,takže teď nemáme nic. Čekali jsme,že se nám omluví,ale oni se na to vysrali“.

„Doufám,že už o nich neuslyšíme“, končí recenze v NME.

     Květen

Na koncertě v klubu Nashville Sex Pistols zmlátí jednoho diváka. Budoucí Pet Shop Boy Neil Tennant o tom píše zprávu do tamního tisku.

Skandál kolem půlnočního večírku Pistols v Islingtonu. Přibližně ve stejnou dobu natáčejí v produkci Chrise Speddinga první tři snímky.

     Červen

V klubu Nashville se konalo první vystoupení The Damned.

     Červenec

Howard Devoto a Peter Shelley v Manchesteru sestavili skupinu Buzzcocks. Bankovní úředník Mark Perry začíná ve své ložnici připravovat první punkový časopis, specializující se na punk a hospodský rock.

Americký státní svátek oslavila v londýnském sále Roundhouse divoká koncertní party – Flamin´Groovles, Ramones (britský debut) a Stranglers.

     Srpen

Neoficiální debut The Clash – krátkou dobu s Keithem Levenem (později Public Image Ltd.) jako pátým členem.

Labouristický poslanec James Dempsey zahajuje ve svém volebním obvodě ve skotském Coatbrige kampaň za zákaz prodeje l.LP Ramones ve Velké Británii. Ve svém článku v Glasgow Evening Times píše,že skladba Now I wanna sniff some glue (volně přeloženo „teď bych si čuch čikuli) vyzývá k fetování. Zmatený Joey Ramone na to reague slovy:“No ta píseň je samozřejmě legrace. Víme,že je to nebezpečný, vždycky já vám po tom zle“.

     Září

Program prvního punkového festivalu v londýnském 100 Club: Pondělí – Sex Pistols, The Clash, Suzie (!) and The Banshees, Subway Sect. Úterý – The Damned ,The Vibrators, Buzzcocks, Stinky Toys. Druhý den přichází jedna dívka o oko po zranění způsobeném střepem vržené láhve od piva. Policie se snaží obvinit Sida Viciouse, tehdy bubeníka Banshees. Po přehlídce je v klubu navěky zakázán punk.

     Říjen

Sex Pistols podepisují smlouvu s EMI a následující den natáčejí Anarchy In The U.K. Johny Rotten říká reportérovi:“To blbý publikum neví, proč jsme v kapele. Jsme v ní proto,že jsme otrávený z těch starejch prďolů, jako by měla bejt každá poctivá lidská bytost“.

Budoucí člen The Pogues Shane McGowan se vrací z koncertu The Clash s natrženým uchem.

     Listopad

The Damned vydávájí singl New Rose, vůbec první punkovou desku.

Vychází singl Anarchy In The UK, je vyvraceno,že na desce hraje špičkový studiový kytarista Chris Spedding…“Spedding tak dobře nehraje“ tvrdí suveréně Paul Cook. Recenze singlu v NME: „Mizerná deska….Rottenův projev je prázdný,píseň naivní až k smíchu a celek připomíná třeťák z Who“.

     Prosinec

V Londýně debutuje skupina Eater. Průměrný věk – 15 let. Sex Pistols se objevují v neznámějším britském zpravodajském pořadu Today – v poslední chvíli zaskakují za Queen. V přímém přenosu zasypou moderátora Billa Grundyho vodopádem sprostých slov a urážek, dlouhým minutu a čtyřicet vteřin.

Daily Mirror:“Sprostota a zuřivost“. Britský tisk šílí, Grundy, který vulgární sprchu vyprovokoval, dostává výpověď, budoucí koncerty Pistolí v nejistotě. Zaměstnanci EMI odmítají distribuovat singl Anarchy In The UK.

První koncert prvního turné Sex Pistols (3.prosince) na Norwich University zrušen.

6. prosince se sestavě Johny Thunders´Heatrbreakers, The Clash, The Damned a Sex Pistols podařilo vystoupit na universitě v Leedsu. Ohlas byl smíšený. Ze zbývajících patnácti koncertů se uskutečnilo jen pět.

Matka Paula Cooka o Rottenovi říká v Daily Mail:“ Byl to tichý hoch, …pořád se tvářící depresivně, nikdy příliš nejedl a sedával v koutku naší kuchyně“.

Stranglers podepisují smlouvu s United Artists.

rok 1977

     Leden

The Clash zahajují provoz v klubu Roxy v londýnské čtvrti Covent Garden. Jeden z konzervativců v parlamentu píše dopis Johnymu Readovi (šéf EMI) po tom, co členové Sex Pistols učinili několik výtržností na letišti Heathrow, že EMI podporuje spodinu.

EMI ohlašuje konec spolupráce se Sex Pistols a zaplatí jí odstupné 40 000 liber. Výlisky Anarchy In The UK jsou zničeny.

Koncert Stranglers v Rainbow byl přerušen poté, co Hugh Cornwell přišel na podium v tričku s nápise Fuck.

The Jam podepsali smlouvu s Polydorem. „Pro příští píseň rozladíme kytary a možná se vám to bude líbit víc“ říká Paul Weller (The Jam) když publikum v Roxy moc netleská.

V hlasování NME je Anarchy In The UK třetím nejlepším singlem roku.

Vyšlo první LP The Damned.

Folkař Roy Harper se stává punkovým hrdinou poté, co je hospitalizován v nemocnici se vzácnou nemocí,jíž si přivodil tím, že dával umělé dýchání z úst do úst ovci.

     Březen

 

6.března vyhodili Pistols basáka Glena Matlocka a nahradili ho bývalým bubeníkem Banshees a dlouholetým Rottenovým kamarádem Sidem Viciousem. Pár dní nato (10.března) podepisují smlouvu s A&M na stole před Buckinghamským palácem. V předvečer dalších koncertních zákazů varuje McLaren:“Opustíme Británii po dobrém“.

V Leicestru byl kytarista Generation X Bob Andrews odvezen do nemocnice po zásahu půllitrem přímo na pódiu.

18.března podepisují The Clash smlouvu s CBS a vychází singl White Riot.

Už za pouhý jeden týden vypovídají A&M Sex Pistols smlouvu. Bez komentáře. Údajným důvodem měla být rvačka Sida Viciouse s televizními pracovníky v klubu Speakeasy a vymlácení kanceláře A&M brzy po podpisu smlouvy. Odstupné 75 000 liber a opětovné zničení výlisků nového singlu God Save The Queen.

     Duben

The Damned jsou prvními britskými punkery, hrajícími v Americe – pět večerů v klubu CBGB´s.

V Paříži na Mont de Marsan se koná první punkový festival na kontinentě. Účastní se ho Generation X, The Jam a The Police.

Vychází první LP The Clash. Joe Strummer je v severním Londýně potrestán za poškozování – počmárání zdi sprayem. Co na ni psal? The Clash!

Dublinští punks Boomtown Rats přijíždejí poprvé do Londýna. „Měli bychom lidem ke vstupu přidat jako cenu kilo syrových jater“ říká jejich zpěvák, později známý humanista Bob Geldof.

God Save The Queen se dostává na vrchol hitparády.

Poslanec Marcus Lipton říká: „ Jestliže hodlá rocková hudba zničit naše instituce, pak by měla být zničená dřív, než k tomu dojde“.

     Květen

The Clash, Subway Sect, The Jam a Buzzcocks vyrážejí na turné pojmenováném White Riot. Po hádce o aparaturu opouštějí The Jam turné.

V Canterbury seskakuje Jean Jacques Burnell (The Stranglers) z pódia a napadá pořadatele.

Turné White Riot končí malou bitkou mezi členy kapel v Rainbow Theatre – výsledek 200 zničených židlí a rozhořčené články v novinách.

Sex Pistols podepisují 14.května smlouvu s Virgin Records

     Červen

Londýnský magistrát donutil The Jam aby zrušili připravovaný koncert na stadionu Chelsea. Dav před pokladnami musí rozhánět policie.

Na koncertě The Damned  s  The Adverts v Lincoln Drill Hall je dav napaden protipunkovými gangy .

15. června oslavují Sex Pistols stříbrné jubilemu královského páru na party s pozvanými hosty na parníku plujícím po Temži. Vystoupení je přerušeno nezvanými hosty – říční policií, která uvěznila 11 lidí. Malcolm McLaren to komentoval:“Bál jsem se,že kdybych si uprdnul, tak mě zavřou taky za urážku veřejného činitele“.

V Sunday Times píše rozhořčený čtenář na adresu Sex Pistols: „To musí být Rusové!“

Rotten je 18.června napaden žiletkami ozbrojenými „vlastenci“, když odchází ze studia v severním Londýně. „Obáváme se „,tvrdí Virgin Records „že hrozí další vlna útoků na skupinu i další punkery. Je před námi léto nenávisti. Pochopitelně jsme kapele zaplatili osobní strážce“.

Den poté je před stanicí metra Shephards Bush napaden Paul Cook šestičlenným gangem a bit železnou tyčí.

21.června jsou Gaye Adventová a TV Smith z The Adverts napadeni v Hammersmithu místními teddy boys. Když je v nemocnici ošetřili, řekl jim lékař: „ A co jste čekali, když jste takhle oblečeni“.

Hned po propuštění z nemocnice je Johny Rotten napaden v Dingwalls, když se jen na chvilku jeho osobní strážce opozdí.

     Červenec

Pro sběratele vydávají The Damned v omezeném nákladu singl Stretcher Case Baby/Sick of Being Sick, který už nemá nikdy vyjít.

Sex Pistols vydávají singl Pretty Vacant. Je to jejich první deska prodávaná i v obchodních domech.

JJ Burnell ze Stranglers je povolán do francouzké armády.

Koncert The Damned je napaden gangy,ozbrojenými cihlami a klacky. Skupina je atakována v šatně.“Je jediný důvod,proč k tomu došlo. Aby měl Daily Mail co tisknout na první straně“ řekl potom bubeník Rat Scabies.

Bob Geldof je napaden na pódiu v klubu Music Machine.

The Clash mají vystoupit na Digbert Ring Market. Na plakátech je napsáno:Poslední velká akce,než půjdeme do vězení. Koncert je zrušen a znovu svolán do tančírny Barbarella. Rozhořčení fanoušci si stěžují,že si kapela hověla v limuzíně CBS,zatímco oni stáli před zavřeným vchodem.

Sex Pistols odjíždejí na krátké turné po Skandinávii.

     Srpen

Na druhém festivalu v Mont de Marsan nevystupují The Jam, protože nebyli správně plakátováni The Damned představují druhého kytaristu Lu a jejich basista Captain Sensible odmítá hrát, protože byl přímo na pódiu nakopán do orgánů jedním z bedňáků The Clash za to, že při koncertě „klešáků“ po nich házel smrduté bombičky.

Sex Pistols pořádají inkognito turné po Anglii. Program uvádí jen možná místa a možné pseudonymy. Začíná se ve Wolverhamptonu pod názvem The Spots (Sex Pistols on Tour).

     Září

The Stranglers podnikají obrovské turné po Británii, jež je považováno za oficiální přijetí punku největšími koncertními sály v Anglii.

Premiéra filmu The Original Punk Rock Movie v londýnské ICA. Sid Vicious v něm popisuje policejní prohlídku na lodi při temžském incidentu:“ Když se mi policajti dívali do řiti,jestli tam nemám drogy,tak jsem jim prděl do ksichtů a snažil se je posrat“.

První rozpad – skupina Chelsea

Zpěvák Dave Fabian z The Damned se oženil.

     Říjen

Jimmy Pursey ze Sham 69 je uvězněn po obvinění z „nebezpečného chování“. Stalo se tak během čtyřiadvacetihodinového punkového koncertu na střeše londýnského klubu Vortex.

Vydán poslední singl Sex Pistols s Johny Rottenem, Holidays In The Sun.

V Edinburghu v té době prozrazuje Midge Ure ( v té době Rich Kids, potom Ultravox), že mu kdysi nabízel McLaren místo zpěváka v Sex Pistols.

Zákaz koncertu The Clash v Belfastu přichází na poslední chvíli. Následuje bitka fanoušků s policií před Ulsterskou halou.

     Listopad

Vychází Never Mind The Bollocks od Sex Pistols, roste bouře kontroverzí ohledně názvu alba a písní Bodies a God Save The Queen.

Při clashovském turné Complete Control dostal Mick Jones kytarou do hlavy a hostující americký punk Richard Hell byl zasažen prskavkou do obličeje.

     Prosinec

První soud kvůli obscenitě názvu LP Sex Pistols se konal v Nottinghamu. Ředitel Virgin records: „Já myslím, že je to spíš sranda“. Po třech dnech je případ u ledu.

Sex Pistols pořádají malou neorganizovanou předvánoční šňůru. Na Brunell University hrají poprvé Belsen Was a Gas. „ První byla na řadě královna, teď Židé“, komentoval to poslanec Marcus Lipton.

V hlasování módního časopisu Vogue byl Johny Rotten jmenován jako jeden z největších úspěchů roku.

A tímto okamžikem, ještě dřív než se rozpadli Sex Pistols byla celá podstata punku u konce.

Jenže ve chvíli, kdy takhle v Anglii umírali první generace punku, začaly se teprve rodit desítky a stovky punkových skupin po celém světě….

 

 

Autor : Kokeš

zpracováno z článku „Jak se zrodil punk“, vydaného 13.září 1991 v časopisu Rock a Pop

 

 

Kompletní historie punku:


27.2.2007   Rubrika: Články   |   Komentářů: 106   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1,5
jde to 1,5
 

Diskuse ke článku - Jak vznikal punk v Británii - léta 1975 - 1977

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
Zvolte stranu: 1-20 | 21-40 | 41-60 | 61-80 | 81-100 | 101-106
Radovan
Radovan - 6.3.2007 7:11

to křemik:

pod na ICQ 449-061-593 tam pošefujem tu tvou energii G:)smajlik - 5

 
Anonym
Anonym - 5.3.2007 19:27

Hele a poslouchate System of a down?

 
Kremik.Si
Kremik.Si - 5.3.2007 18:23

For windas: nemáš náhodou nejakou live nahravku od Energie G? ptz mám pocit že nic nevydali,ale shánim je jak mužu

 
Anonym
Anonym - 5.3.2007 15:25

DIS-KULIS:

pry nebýt pistolí tak by v brazilií atd. o punku vubec nevěděli. To podemnou musel napsat bud kinderáček nebo eveženek co poslouchá jen ENG a tím to hasne, že? Kdybyjste slyšeli tento HC punk tak byjste změnili názor a pokud mi nevěříte, tady je mé ICQ 449-061-593, kdo chce můžu poslat ůryvky par skladeb jen tak na zamyšlenou. jen tak mimochodem nechci se chlubit ale zatím každy komu jsem to takhle pustil pak psal ty vole tak doted jsem poslouchal sračky. Chci jen pomoct ostatním punkovat ane dělat ramena proto zadara posilat po celém ČR předrevolkuční punk a zahraniční který malokdo zná, je škoda to mít jen pro sebe. A navic takhle potkávám supr lidi...a proto jsem teda kokot?smajlik - 1
windas

 
Anonym
Anonym - 5.3.2007 15:03

Koho zajímá nějaká Itálie či Brazilie. Bez těch kapel o nichž je tenhle článek, by nikdy v těchhle zemích o punku neslyšeli a žrali by ty svoje makaróny nebo hráli fotbal na pláži...smajlik - 1

 
D - KUDLIS
D - KUDLIS - 5.3.2007 13:53

Anonym: PCHE čtěte PAPÍROVÝ FUNZIN "HLUBOKÁ ORBA" tam je toho o brazílii, švédsku, japonsku (mimochodem podle mě nejlepší punková země na téhle planetě), itálii a dalších spoustysmajlik - 10smajlik - 10smajlik - 10

 
Anonym
Anonym - 5.3.2007 13:01

Teďka mě zase někdo bude mít za čůráka, ale podle mě se punk stejně nejlíp hodí do GB nebo USA. Taky mě žádný jiný kapely nezajímaj, ještě pár německejch a našich, ale Brazílie Švédsko nebo co???? Nevím to už podle mě není ono....

 
Anonym
Anonym - 5.3.2007 12:06

Anonym - 4.3.2007 17:48 : tak to napiš chytrej

 
kiara29
kiara29 - 4.3.2007 21:57

Kokeš: mno jo ale stejnak přepisovatto..já bych to ais nedala...

 
Anonym
Anonym - 4.3.2007 17:48

Proč někdo nehodí recenzi na punk jak vznikal i v jiných zemích cca ve stejné době?? třeba skandinávie? Furt se to musí točit kolem USA a GB. A co Brazilie?Švedsko? Italie???? atd...smajlik - 2

 
Kokeš
Kokeš - 4.3.2007 15:55

Jsem rád,že se vám to líbí, ale pozor jak už tady někdo zmiňoval, jen jsem ho zpracoval odjinud, abych se nechlubil cizím peřím.smajlik - 1

 
Anonym
Anonym - 4.3.2007 12:00

Kokeš: Kamo,kazdopadne krasny clanek...smajlik - 14smajlik - 5smajlik - 5smajlik - 5smajlik - 3

 
Anonym
Anonym - 4.3.2007 11:15

Konflikt88..... ¨Zmrdí!!!smajlik - 13

 
Anonym
Anonym - 4.3.2007 10:49

co vím tak conflict 88 jso slovenští náckové. smajlik - 9smajlik - 6

 
Anonym
Anonym - 3.3.2007 19:22

kokeš - dik za článek. Za tyto první desky se platilo zlatem. Ta muzika měla obrovskej náboj a nebyla to jen poza jako je to dnes.

 
Kokeš
Kokeš - 3.3.2007 13:03

Já bych chtěl žít v dobách za "první republiky". Teď jsme se o tom bavili s kolegama v práci a shodli jsme se téměř všichni. Nejde ani tak o životní uroveň ale spíš o to, že tenkrát měli lidi úplně jinej charakter než dneska. Jo, tenkrát bych šel za tuhle zemi i do války, dneska už bych se na to mohl vysrat, bojovat za tenhle plebs...

 
Anonym
Anonym - 2.3.2007 22:13

KRAKEN: kdyz ses takovej vlastenec tak proc poslouchas skupinu s 88 v nazvu?? smajlik - 13
... a tu dobu husitstvi si predstavujes taky dost zkreslene, podle me. Ja bych v dobe v dobe kdy zemi tahli armady najemnych vojaku, rabovali, znasilnovali, palili vesnice...atd. zit nechtel.
smajlik - 13smajlik - 22 smajlik - 21smajlik - 8

 
D - KUDLIS
D - KUDLIS - 2.3.2007 8:38

NO MOŽNÁ AŽ BUDU JEDNOU NA PLECH, TAK TO ZKUSIM, ŽELČERT PŘED
SETEM NEKALIM, PÁČ MÁM PAK POMALOU HUBU A NESTÍHÁMsmajlik - 12
ALE JAK ŘÍKÁM, NENÍ VŠEM SHOW KONECsmajlik - 15

 
kiara29
kiara29 - 1.3.2007 22:47

špína: to špíny si tam dal schválně?

 
špína
špína - 1.3.2007 21:03

DIS-KUDLIS: oooo tak to mam nejrači, a rovnou do huby když je to možný smajlik - 14 myslim že většina mladých punks by tě ukamenovala, jen ty špíny by z toho měly radost smajlik - 3smajlik - 14smajlik - 3

 

Zvolte stranu: 1-20 | 21-40 | 41-60 | 61-80 | 81-100 | 101-106