CO PANKÁČ,TO SORTA...

 

CO JE KAMPAŇ GNWP?

CO JE KAMPAŇ GNWP?

Good Night White Pride

Co se děje ?

Ultrapravicová scéna prodělala v poslední době néjen organizační, ale i optickou proměnu. Na scénu nastupuje nejen nová taktika působení na veřejnost, ale i nová móda, symbolika a značky. Trend posledních let se nevyhnul ani České republice. Naopak, náckové jsou čím dál tím více aktivnější, organizují provokativní pochody, pronikají mezi subkultury a šíří štvavé myšlenky prostřednictvím hudby. A právě hudba je často hlásnou troubou neonacistické propagandy, kvůli které se obrací k myšlenkám nacismu mnoho mladých lidí.

Good Night White Pride!

Tolerance a benevolence k aktivitám neonacistů jsou pověstnou vodou na čím dál tím rychleji se točící hnědý mlýn. Nacismus má ve své historii na svědomí miliony obětí. Ani to ovšem nebrání novodobým Hitlerovým příznivcům propagovat tuto zvrácenou ideologii. Kampaň Good Night White Pride (GNWP) říká: "Je potřeba dát neonacistům jasně najevo, že mezi námi nemají místo. A to nejen v hudbou a na poli kultury, ale kdekoliv na veřejnosti." Myšlenka kampaně je neoddělitelně spjata s angažovanými postoji a přístupem k životu. Už od svého vzniku je o rázném odmítání určitých názorů a vyjadřování se ke společenským problémům současnosti jako je nacionalismus, rasismus, diskriminace kvůli barvě pleti, či sociálnímu postavení, fašismu, nacismu a všem snahám svázat životy lidí pod dohledem všudepřítomných kamer, či pravidel chování i myšlení. GNWP původně vznikla v prostředí hudebních subkultur jako jsou hardcore a punk. Postupem času se však vyprofilovala a dnes jí podporuje široké spektrum hudebních skupin subkultur, labelů, promotérů. Je proto zcela otevřená všem, kteří chtějí její myšlenku podpořit a uvést ji v praxi!

Jak na to ?

Kampaň GNWP není žádnou centralizovanou organizací s pevným vedením. Je to tzv.DIY (Do It Yourself - Udělej si sám) projekt, který není svázán žádnými pravidly a omezením. Kampaň je proto přístupná naprosto každému a bude vypadat tak, jak si ji my všichni uděláme. Celý projekt vychází z myšlenky, že jej vytváří každý, kdo jej podporuje. Je jedno jaký způsob si vybere. Část aktivit vzejde ze strany správců webových stránek GNWP, samotná podpora a praktické naplnění kampaně je ale na nás všech. Webové stránky kampaně by tak měly fungovat jako informační server, kde se může kdokoliv dozvědět o konkrétních aktivitách. Posílejte proto správcům stránek informace o koncertech, které pořádáte pod hlavičkou GNWP. Posílejte vaše vlastní reporty z takových akcí, nebo z akcí, na kterých vystupovaly kapely podporující GNWP. Posílejte informace o všech aktivitách, které mohou mít nějakou spojitost s kampaní. Pište články. Dělejte rozhovory s kapelami - prostě bud'te aktivní a kreativní. Dělejte to, co vás baví.

Co můžete konkrétně udělat?

Propagujte antifašismus! Distribujte antifašistické materiály, popřípadě vytvářejte vlastní. Pokud pořádáte koncert, dejte na leták a plakát logo GNWP jako podporu této kampaně a antifašistických myšlenek. Stejně tak, pokud jste nezávislý zine, label a tvoříte tiskoviny nebo LP/CD. Stáhněte si náš leták nebo samolepku, nakopírujte je a rozdávejte na svých koncertech. Vytvořte si vlastní GNWP leták. Udělejte trička, nebo jiné hadry s logem GNWP a prodávejte je ve svém distru. Výtěžek potom věnujte do tvorby jiných antifašistických materiálů. Udělejte GNWP benefit a peníze věnujte nějaké antifašistické skupině. Skládejte písničky o tématech jako rasismus, neonacismus nebo nacionalismus. Vyzývejte během vystoupení z podia publikum, aby k těmto tématům nebylo slepé. Umístěte reklamu na projekt na svých stránkách. Používejte značku GNWP ... !!!

Kampaň GNWP není jen logo! Tím by to nemělo končit. GNWP nejsou jen další a další grafické modifikace loga "s panáčkem", ale především má inspirovat k netolerování nacionalistických, rasistických a xenofobích názorů a chování v běžném životě. Všude, kde se nacionalisté pokouší získat jakýkoli prostor pro svojí činnost a kázání jejich paranoidních a zvrácených názorů, vedoucích k teroru, je nutné dát jim jasně najevo, že tady pro ně není místo. Logo samo o sobě to ovšem nevyřeší. Řešením jsou vždy jen činny. GNWP má hlavně motivovat a inspirovat. Proto, pokud chceš GNWP podpořit, dělej to také svými činy!

Netoleruj ty, kteří tolerance sami nejsou schopni. Netoleruj naci(onali)smus! Je jedno, co posloucháš, důležité je, co děláš !!! Je nutné dát neonacistům jasně najevo, že mezi námi nemají místo !!!!

Kam pro podrobnější informace a kontakty?! GNWP nabízí několik míst, kde seženeš, co potřebuješ. Internetové stránky GNWP, které obsahují podrobnější informace, loga ke stažení a formulář pro nahlášení vaší činnosti podporující myšlenku GNWP najdete na: http://www.gnwp.cz/ 

 

Profil GNWP na Bandzone.cz :  http://bandzone.cz/fan/goodnightwhitepride

Email - info@gnwp.cz 

Přepsal Medvěd

 

ds

POZNÁMKA K TEXTU (mrtvola):

Jak už asi víte, nejsem zrovna vyznavačem toho, aby se na stránkách punk.cz objevovala nějaká politická propaganda (můj pohled na věc, nevím, jak se k tomu staví zbytek redakce). Hnutí GNWP je úzce spojené s naší hc-punkovou scénou a nejedná se o žádnou politickou stranu, ani organizaci, myslím si tedy, že má smysl podporovat jejich boj za dobrou věc. Koneckonců je na punk.cz propagujeme a zařadili jsme sem jejich reklamní banner.  I já mám obavy z rostoucího vlivu národního socialismu (nacismu) v ČR a z toho, jak jeho stoupenci inteligentně využívají mezery v našem právním řádu k tomu, aby se zviditelnili a oslovili veřejnost.

 

logo S článkem se dá až na některé faktické detaily souhlasit. Jen mi není jasné, jestli si jeho autor, či autoři uvědomují, že nejde dávat rovnítko mezi fašismem a národním socialismem. Jedná se totiž o dva rozdílné systémy. No a pak je tu ta skutečnost, kterou se vám již pár let snažím vysvětlit a doložit za pomocí nejrůznějších argumentů. Národní socialismus toho má málo společného s pravicí, protože se proti ní vymezuje např. bojem proti kapitalismu, a už vůbec nemá nic společného s ultrapravicí. No a nakonec bych chtěl podotknout, že nacismus není pouze nacionální, zkratka "naci(onali)smus" použitá v textu, se mi z toho důvodu zdá zavádějící. To, že má někdo rád svou vlast, ještě neznamená, že by okamžitě musel být náckem.  Vlastenectví je podle mne normální lidská vlastnost, což se již nedá říct o vypjatém nacionalismu, tedy ultranacionalismu.

K zamyšlení vám přikládám pár fotek z oslav prvního máje v Brně, které letos pořádala Dělnická strana (masmédii označovaná za ultrapravici...), a doporučuji vám, abyste si je opravdu pozorně prohlédli.

 

ultracelo

 

 

 

 


19.5.2009   Rubrika: Články   |   Komentářů: 207   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1,7
jde to 1,7
 

Diskuse ke článku - CO JE KAMPAŇ GNWP?

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
Zvolte stranu: 1-20 | 21-40 | 41-60 | 61-80 | 81-100 | 101-120 | 121-140 | 141-160 | 161-180 | 181-200 | Další strana
mikesh
mikesh - 21.5.2009 14:08

Squat_the_world: tak jedine ze bys ho prve zhalucinogenoval smajlik - 1

 
Squat_the_world
Squat_the_world - 21.5.2009 14:06

mikesh: ¨jasně, možná, že už budu tak osvícenej, že s tím medvědem pokecám a on mi pak bude shánět jídlosmajlik - 10

 
mikesh
mikesh - 21.5.2009 14:02

Squat_the_world: to chci taky zrealizovat... a mozna se zadari uz ted na podzim, tejden nekde v horach sam... to by mohl bejt dobrej myslenkovej ocistec, si myslim... tak hlavne aby te v ty jeskyni nesezral nejakej medved smajlik - 1

 
mikesh
mikesh - 21.5.2009 13:59

mrtvola: DIK moc..noo tak to je otazka kompromisu vsechno, zatim tez jedu v tomto kolotoci, ale prave z myho oboru vidim ty moznosti, cesta vybudovat neco podobnyho je mozna... s rodinou je to vec co tez clovek dopredu netusi, samozrejme zena musi byt na stejny vlne .-) ale i takovy jsou ...noo proste mam zatim zkusenosti ze skoro cokoliv clovek chce tak dokaze driv nebo pozdejc ziskat :-))

 
Squat_the_world
Squat_the_world - 21.5.2009 13:54

mikesh: tak to ti tež přeju, ať ti to vyjde...no to já to spíš vidím na nějakou tu jeskyni v horách, ale samozřejmě né na furt, spíš tak na pár tejdnůsmajlik - 1

 
mrtvola ©
mrtvola © - 21.5.2009 13:47

mikesh: sranda musí být, - -ne ;-) Jinak, taky to byl můj velký sen, ale nakonec jsem zapadl do systému. Rodina, děcka, práce, hypotéka, daně, klasický kolotoč....

Hodně štěstí, doufám, že ti to vyjde. Fakt nekecám.

 
mikesh
mikesh - 21.5.2009 13:44

Squat_the_world: smajlik - 10smajlik - 10 tedy nemyslim tim jeskyni v horach, spis nejakej statek na vesnici, nebo samote a prebudovat to na aspon castecne sobestacnou jednotku, co se tyce potravin, energii, vody a podobne...puvodne jsem sice chtel zmizet do hor na balkane se stadem ovci, ale to je uz trosku moc hardcore mimo realitu smajlik - 1 a co mas ty za plany?smajlik - 1

 
Squat_the_world
Squat_the_world - 21.5.2009 13:41

mikesh: no však já takysmajlik - 1smajlik - 1

 
mikesh
mikesh - 21.5.2009 13:31

mrtvola: Squat_the_world: jako vy si z toho delate prdel, ale ja neco podobnyho planuju... tedy vyjma ty gumovy kocky smajlik - 1smajlik - 1

 
mrtvola ©
mrtvola © - 21.5.2009 12:25

Squat_the_world:

:-))))))

 
Squat_the_world
Squat_the_world - 21.5.2009 12:24

mrtvola: jasně, ale musí být z bioplastu, nezapomeňsmajlik - 10

 
mrtvola ©
mrtvola © - 21.5.2009 12:22

To určitě. A hlavně nesmíme zapomenout na příspěvek na ideální partnerku ultrapravicového poustevníka, - - - - - luxusní gumovou pannu ;-)

obrázek - 241265_umele_panny.jpg

 
Squat_the_world
Squat_the_world - 21.5.2009 12:15

mrtvola: pravda, ale stejně bychom měli rozjet nějakou pořádnou kampaň za práva poustevníků, aby měli jasně určený politický a sociální status, příspěvek na údržbu jeskyně, dotace na kozy a taksmajlik - 16

 
mrtvola ©
mrtvola © - 21.5.2009 12:07

Squat_the_world: no, však to je ten stát, jako, v tom se libertariáni a anarchokapitalisté shodnou s anarchisty.

 
Squat_the_world
Squat_the_world - 21.5.2009 12:03

mrtvola: jasně, ale i přece maximální ekonomická svoboda:DD osvobození od daní, poplatků a taksmajlik - 1

 
mrtvola ©
mrtvola © - 21.5.2009 11:52

Squat_the_world: maximální individuální svoboda a minimální zásahy státu do tvého života, jasně, je to trochu dotáhlé do extrému :-)

 
mrtvola ©
mrtvola © - 21.5.2009 11:50

Evžen: no, možná proto, že to mají v palici všechno pomíchané a sedli na lep propagandě masových médií o jakési ultrapravici. Ti z nich, kteří se v tom vyznají, se prezentují jinak.

Už jsi někdy viděl pravičáka, který by vyzýval pracující lid k boji proti vykořisťovatelskému kapitalismu?

 
Evžen
Evžen - 21.5.2009 11:45

mrtvola: Já nechápu jednu věc. S tim, že DS (a jí podobné) je levicová strana jak tu vysvětluješ některým. Argumenty, který používáš chápu , je to srozumitelný . Ale nejde mi do hlavy proč teda nosí spousta sympatizantů těhle organizací hadry s logem good night left side??

 
Squat_the_world
Squat_the_world - 21.5.2009 11:44

mrtvola: počkej, s tím poustevníkem jsem to nepochopil...nerad bych, aby mne někdo označoval za ultrapravičáka:DD

 
mrtvola ©
mrtvola © - 21.5.2009 11:30

Sorry za překlep, chtěl jsem samozžejmě napsat Dělnická strana, NS se zatím k národnímu socialismu nehlásí, i když koketují s českým proticikánským rasismem.

 

Zvolte stranu: 1-20 | 21-40 | 41-60 | 61-80 | 81-100 | 101-120 | 121-140 | 141-160 | 161-180 | 181-200 | Další strana