CO PANKÁČ,TO SORTA...

 

CO JE KAMPAŇ GNWP?

CO JE KAMPAŇ GNWP?

Good Night White Pride

Co se děje ?

Ultrapravicová scéna prodělala v poslední době néjen organizační, ale i optickou proměnu. Na scénu nastupuje nejen nová taktika působení na veřejnost, ale i nová móda, symbolika a značky. Trend posledních let se nevyhnul ani České republice. Naopak, náckové jsou čím dál tím více aktivnější, organizují provokativní pochody, pronikají mezi subkultury a šíří štvavé myšlenky prostřednictvím hudby. A právě hudba je často hlásnou troubou neonacistické propagandy, kvůli které se obrací k myšlenkám nacismu mnoho mladých lidí.

Good Night White Pride!

Tolerance a benevolence k aktivitám neonacistů jsou pověstnou vodou na čím dál tím rychleji se točící hnědý mlýn. Nacismus má ve své historii na svědomí miliony obětí. Ani to ovšem nebrání novodobým Hitlerovým příznivcům propagovat tuto zvrácenou ideologii. Kampaň Good Night White Pride (GNWP) říká: "Je potřeba dát neonacistům jasně najevo, že mezi námi nemají místo. A to nejen v hudbou a na poli kultury, ale kdekoliv na veřejnosti." Myšlenka kampaně je neoddělitelně spjata s angažovanými postoji a přístupem k životu. Už od svého vzniku je o rázném odmítání určitých názorů a vyjadřování se ke společenským problémům současnosti jako je nacionalismus, rasismus, diskriminace kvůli barvě pleti, či sociálnímu postavení, fašismu, nacismu a všem snahám svázat životy lidí pod dohledem všudepřítomných kamer, či pravidel chování i myšlení. GNWP původně vznikla v prostředí hudebních subkultur jako jsou hardcore a punk. Postupem času se však vyprofilovala a dnes jí podporuje široké spektrum hudebních skupin subkultur, labelů, promotérů. Je proto zcela otevřená všem, kteří chtějí její myšlenku podpořit a uvést ji v praxi!

Jak na to ?

Kampaň GNWP není žádnou centralizovanou organizací s pevným vedením. Je to tzv.DIY (Do It Yourself - Udělej si sám) projekt, který není svázán žádnými pravidly a omezením. Kampaň je proto přístupná naprosto každému a bude vypadat tak, jak si ji my všichni uděláme. Celý projekt vychází z myšlenky, že jej vytváří každý, kdo jej podporuje. Je jedno jaký způsob si vybere. Část aktivit vzejde ze strany správců webových stránek GNWP, samotná podpora a praktické naplnění kampaně je ale na nás všech. Webové stránky kampaně by tak měly fungovat jako informační server, kde se může kdokoliv dozvědět o konkrétních aktivitách. Posílejte proto správcům stránek informace o koncertech, které pořádáte pod hlavičkou GNWP. Posílejte vaše vlastní reporty z takových akcí, nebo z akcí, na kterých vystupovaly kapely podporující GNWP. Posílejte informace o všech aktivitách, které mohou mít nějakou spojitost s kampaní. Pište články. Dělejte rozhovory s kapelami - prostě bud'te aktivní a kreativní. Dělejte to, co vás baví.

Co můžete konkrétně udělat?

Propagujte antifašismus! Distribujte antifašistické materiály, popřípadě vytvářejte vlastní. Pokud pořádáte koncert, dejte na leták a plakát logo GNWP jako podporu této kampaně a antifašistických myšlenek. Stejně tak, pokud jste nezávislý zine, label a tvoříte tiskoviny nebo LP/CD. Stáhněte si náš leták nebo samolepku, nakopírujte je a rozdávejte na svých koncertech. Vytvořte si vlastní GNWP leták. Udělejte trička, nebo jiné hadry s logem GNWP a prodávejte je ve svém distru. Výtěžek potom věnujte do tvorby jiných antifašistických materiálů. Udělejte GNWP benefit a peníze věnujte nějaké antifašistické skupině. Skládejte písničky o tématech jako rasismus, neonacismus nebo nacionalismus. Vyzývejte během vystoupení z podia publikum, aby k těmto tématům nebylo slepé. Umístěte reklamu na projekt na svých stránkách. Používejte značku GNWP ... !!!

Kampaň GNWP není jen logo! Tím by to nemělo končit. GNWP nejsou jen další a další grafické modifikace loga "s panáčkem", ale především má inspirovat k netolerování nacionalistických, rasistických a xenofobích názorů a chování v běžném životě. Všude, kde se nacionalisté pokouší získat jakýkoli prostor pro svojí činnost a kázání jejich paranoidních a zvrácených názorů, vedoucích k teroru, je nutné dát jim jasně najevo, že tady pro ně není místo. Logo samo o sobě to ovšem nevyřeší. Řešením jsou vždy jen činny. GNWP má hlavně motivovat a inspirovat. Proto, pokud chceš GNWP podpořit, dělej to také svými činy!

Netoleruj ty, kteří tolerance sami nejsou schopni. Netoleruj naci(onali)smus! Je jedno, co posloucháš, důležité je, co děláš !!! Je nutné dát neonacistům jasně najevo, že mezi námi nemají místo !!!!

Kam pro podrobnější informace a kontakty?! GNWP nabízí několik míst, kde seženeš, co potřebuješ. Internetové stránky GNWP, které obsahují podrobnější informace, loga ke stažení a formulář pro nahlášení vaší činnosti podporující myšlenku GNWP najdete na: http://www.gnwp.cz/ 

 

Profil GNWP na Bandzone.cz :  http://bandzone.cz/fan/goodnightwhitepride

Email - info@gnwp.cz 

Přepsal Medvěd

 

ds

POZNÁMKA K TEXTU (mrtvola):

Jak už asi víte, nejsem zrovna vyznavačem toho, aby se na stránkách punk.cz objevovala nějaká politická propaganda (můj pohled na věc, nevím, jak se k tomu staví zbytek redakce). Hnutí GNWP je úzce spojené s naší hc-punkovou scénou a nejedná se o žádnou politickou stranu, ani organizaci, myslím si tedy, že má smysl podporovat jejich boj za dobrou věc. Koneckonců je na punk.cz propagujeme a zařadili jsme sem jejich reklamní banner.  I já mám obavy z rostoucího vlivu národního socialismu (nacismu) v ČR a z toho, jak jeho stoupenci inteligentně využívají mezery v našem právním řádu k tomu, aby se zviditelnili a oslovili veřejnost.

 

logo S článkem se dá až na některé faktické detaily souhlasit. Jen mi není jasné, jestli si jeho autor, či autoři uvědomují, že nejde dávat rovnítko mezi fašismem a národním socialismem. Jedná se totiž o dva rozdílné systémy. No a pak je tu ta skutečnost, kterou se vám již pár let snažím vysvětlit a doložit za pomocí nejrůznějších argumentů. Národní socialismus toho má málo společného s pravicí, protože se proti ní vymezuje např. bojem proti kapitalismu, a už vůbec nemá nic společného s ultrapravicí. No a nakonec bych chtěl podotknout, že nacismus není pouze nacionální, zkratka "naci(onali)smus" použitá v textu, se mi z toho důvodu zdá zavádějící. To, že má někdo rád svou vlast, ještě neznamená, že by okamžitě musel být náckem.  Vlastenectví je podle mne normální lidská vlastnost, což se již nedá říct o vypjatém nacionalismu, tedy ultranacionalismu.

K zamyšlení vám přikládám pár fotek z oslav prvního máje v Brně, které letos pořádala Dělnická strana (masmédii označovaná za ultrapravici...), a doporučuji vám, abyste si je opravdu pozorně prohlédli.

 

ultracelo

 

 

 

 


19.5.2009   Rubrika: Články   |   Komentářů: 207   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1,7
jde to 1,7
 

Diskuse ke článku - CO JE KAMPAŇ GNWP?

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
Zvolte stranu: 1-20 | 21-40 | 41-60 | 61-80 | 81-100 | 101-120 | 121-140 | 141-160 | 161-180 | 181-200 | Další strana
mrtvola ©
mrtvola © - 21.5.2009 11:09

Unite: ty, hele, nevím, jestli sis to všechno pozorně přečetl. Řekl bych, že tady nikdo neoznačuje GNWP za nějakou levicovou organizaci. Co se týče Antify, tak to je jiná věc, tu považuji za ultralevicovou organizaci, to jo, no a národní socialismus (nacismus) a tedy i Národní strana, která ho vyznává, má mnohem blíže k levici, než k pravici. S ultrapravicí nemá nic společného, ultrapravicoví jsou třeba libertariáni, anarchokapitalisté, nebo, když to přeženu do extrému, tak osamělý poustevník žijící někde v horách v jeskyni...

 
Unite
Unite - 21.5.2009 10:46

O!.....Vidim ze media a nackove maji velky vliv na punkery, oznacuji to co je proti nacismu jako nejaka levice jak komanci.Vidis snad nekde ze afa siri nejaky leninovsky kecy???Ne nevidis,nema nikdo zadnej argument oznacovat za extremni levici afu.Afa je proti jakymkoliv formam utlaku,proti jakykoliv diktature(jak vlevo tak v pravo).Afa vznikla jen proto aby se lidi mohli branit prepadavanim od nacku v presilach(jako vzdy).Ze ve spanelsku,nebo chile,spolupracuji ,komunisti,rash,sharp,anarcho spolu,je par duvodu proc.Jina historie,JIny mrav,Jina mentalita lidi,necpou si zadny stalinismi do hlavy.Maj jedinej duvod proc drzi spolu,diky spolecnymu nepritelovi-nackove!!!To neznamena ze kazdej proti fasismu,znamena levici.Myslim ze se nam pravice az moooc rozrusta,jakej to je pocit asi pro prarodice kdyz vidi svyho kluka kterymu je 16 let,den co den mu vymejvaj mozek starsi kumpani,a kluk v 16 nezna nic jinyho nez white power,a svastiky kde se da.Pritom rodice tak trpeli,serou se nam nackove do kultu,jak zpival zaciatok konca,at si nenenchame vykrast kult,driv nez bude pozde.Mezi apolitiky je spousta naglu,tohle neni reseni zavirat oci kdyz jdes na O! a jak par lidi schovava svuj nacismus za apolitiku,kdyz apolitik netaham se s nackama!!!Nectete ty clanky prevraceny moc na odporu,kdyz pak tady pisete tolik hoven jako ze GNWP je levicova organizace,je to jen o tom ,mit odpor k frustrovanym zakomplexovanym hitlerovym pohrobkum.Tito ve scene nemaji co delat,zadna kapelka co spada pod tuto hlavicku,nema nic s levici(nebo me presvedcis o opaku asi ne,preloz si par textu),cpou ti snad nejaky nazory spolecny s bolsevismem?ne!Delnicka strana neni ultrapravicova?hehe,zrovna od punkeru bych tohle necekal,jejch clenove si radi zapozuji pod hakovym krizem s nejakym tim samopalem a zvedlou pravici(tohle neni zabava) a pak se schovavaji ze to oni nejsou a podobne(sraci co neumej rict co doopravdy jsou ale pred kamaradame se tim netajej ze jo,sraci a vlastizradci,hajlovat v Cesku,znam moc indivudii co se v okoli rozrustaji,decka za delnickou stranu co se netaji sympatii k fuhrerovi,zmlatej jak holku i kluka,nemusis vyznavat zadnou subkulturu)Muzes se podivat i na ty jejich znaky,asi nahoda ze pouzivaji veci z druhe svetove.Vlastenectvi mi neni cizi,ale pridat se k bande hnedyho moru,agresorum,vymastencum,to opravdu ne!!!Kdyz milujes svoji zemi,ztebe nacka nedela.Myslim ze tohodle rozrustajciho se moru,kde lidi hledaji jen a jen co lidi rozdeluje a ne spojuje,je treba zakrocit.Pro to vznikly tyto organizace,diky The oppressed.sharp.Mozna me z vas spousta oznaci za nejakyho levicaka,tomu se budu jen smat.Nesnaset nacky v 21 stoleti je normalni postoj.Myslim ze skinheads by se meli prestat distancovat,kdyz se serou do kultu nackove,ze mas myslenku Gnwp,neni zadna levicarna.Uz me to fakt sere tyto idioti.Nezapomente co doopravdy jste!!!levice dnes problem neni,nacismus nam rozrusta,a cikanskej problem tohle urcite neresi badna germancu v cesku!!!Premyslejte nez bude pozde....UNITED.... smajlik - 21smajlik - 13

 
mrtvola ©
mrtvola © - 21.5.2009 0:34

Třesk: ty vole, sorry, byste mě umlátili šutrama z Milady :-))))

 
Třesk
Třesk - 21.5.2009 0:21

společenský angažování nutně neznamená politiku. poilitka není všechno, jak se tvrdilo za totáče, ale je, pro někoho bohužel, všudypřítomná. kdo nepochopil, ať to bere jako hádanku.
mrtvolo: tak tyhle články piš k nám, když sme tak "extrémě" politický 8-)

 
plusminus
plusminus - 21.5.2009 0:12

¨myslenka gnwp je podle me hodne dobra! nesouhlasim s tema nackovskejma srackama,taky proto nosim tuhle znacku s panackem :D ale neni to pro me jenom o nejakejch fackach, nemam rad rasismus a omezovani svobody a vsechno tohle podle me tahle kampan vyjadruje smajlik - 10

 
mrtvola ©
mrtvola © - 20.5.2009 21:47

OldHandFromHell: jako, mohl bych tady psát články o tom, co to je fašismus, národní socialismus, občanská společnost, kapitalismus s lidskou tváří, hledání třetí cesty a podobně.... Ale myslím si, že to tady nepatří. Dávám přednost tomu, abychom se zabývali hlavně muzikou, poezií, literaturou, filmy a tak, zkrátka kulturou a hlavně undergroundovou kulturou.

V diskuzích ta politika občas vyletí na povrch, to asi jinak nejde, ale jinak bych rád na tomto webu zůstal u kumštu.

 
OldHandFromHell
OldHandFromHell - 20.5.2009 20:51

já sem taky pro politický články, protože politika je velkou součástí dnešního světa a když už pak někdo chce krafat proti náckům, tak to je prostě politika!...jinak mrtvolo to je dost dobrej ten diagramsmajlik - 5

 
Andrew.X
Andrew.X - 20.5.2009 20:30

Evžen: co se mě týká tak NE :P o ostatních nevim... měl si na mysli nějakej konkrétní příklad? :P

 
mrtvola ©
mrtvola © - 20.5.2009 19:30

S tím fašismem se to má tak, že Mussolini sice omezoval svobodu podnikání, takže to nebyl pravičák. Ale taky to nebyl socialistický kolektivista ( korporativismus není kolektivismus, ale jiná forma vlády než demokracie ). Kdybychom přidali další osu, třeba osu z a měřili na ní podíl občana na moci, tak by nejníž padl absolutismus, nad ním je oligarchie, dále aristokracie (stavovský stát), pak korporativismus následovaný zastupitelskou demokracií a nejvýše je demokracie přímá.

Vůbec nejpřesnější je sousoučasný trend trojrozměrné projekce, která zkoumá vztah k několika aspektům najednou: svoboda, stát, individualismus, kolektivismus, volný trh, řízený trh, náboženství, ideologie, demokracie, diktatura, atd. Pokud umíš anglicky, je to vysvětlené tady:

http://www.friesian.com/quiz.htm

 
mrtvola ©
mrtvola © - 20.5.2009 19:28

Nebo tato poněkud upravená verze:

obrázek - JakeChart_1.jpg

 
mrtvola ©
mrtvola © - 20.5.2009 19:27

Co se týče pravice a levice, tak není špatný Nolanův diagram, ale je nepřesný. Nedaří se mi do něj nacpat korporativismus (fašismus). Na ose x je míra ekonomické osobní svobody (tedy klasická pravolevá osa) a na ose y je míra osobní svobody, která s ekonomikou nesouvisí (např. svoboda projevu, svoboda shromažďovací, atd.). Komunisté pak padnou doleva dolů, fašisté (italští) do středu dolů, Pinochet doprava dolů, klasičtí liberálové doprava nahoru, sociální liberálové do středu nahoru a anarchisté doleva nahoru. Němečtí nacisté by pak byli mírně vlevo dole.

obrázek - 275px_Nolan_chart.jpg

 
mrtvola ©
mrtvola © - 20.5.2009 19:12

Bazarov: vlastenectví vidím v tom, že jsem nějakým těžko vysvětlitelným způsobem vnitřně spojen s lidmi země, ve které jsem se narodil a vyrůstal. Myslel jsem si, že to emigrací prostě vymažu z palice a hotovo, ale nepodařilo se mi to. Je to silnější, než já, což mě docela překvapilo.

 
Lord.Alex
Lord.Alex - 20.5.2009 17:08

šak proč ne

 
Evžen
Evžen - 20.5.2009 15:45

Andrew.X: Jsou ty, který jeden věčer pijo s pankáčema a druhej s náckama, ne?!? :-)

 
Jacky
Jacky - 20.5.2009 14:57

Pre tých čo videli stránku "redpunks.webovastranka.cz" -> tiež 3krát nesuhlasim z rozdelením, takže sa pridávam k Medvědovej skupine súdruhov ;) smajlik - 10 smajlik - 1

 
Andrew.X
Andrew.X - 20.5.2009 14:44

MEdvěd: však jo soustruhu :D
Evžen: čeho ti přijde bezpáteřní? jako GNAS ? a důvod? jestli se můžu zeptat?:)

 
Houda?
Houda? - 20.5.2009 14:40

http://www.youtube.com/watch?v=kHtgp3MfydY&eurl=http://czechtek.bloguje.cz/
:-)))

 
Skunx
Skunx - 20.5.2009 12:42

FUCK!!smajlik - 10

 
Evžen
Evžen - 20.5.2009 12:33

neměl by se tu objevit i tenhle odkaz? :-)

http://redpunks.webovastranka.cz/

 
Evžen
Evžen - 20.5.2009 12:25

Andrew.X: to mi příjde bezpáteřní...

 

Zvolte stranu: 1-20 | 21-40 | 41-60 | 61-80 | 81-100 | 101-120 | 121-140 | 141-160 | 161-180 | 181-200 | Další strana