CO PANKÁČ,TO SORTA...

 

CO JE KAMPAŇ GNWP?

CO JE KAMPAŇ GNWP?

Good Night White Pride

Co se děje ?

Ultrapravicová scéna prodělala v poslední době néjen organizační, ale i optickou proměnu. Na scénu nastupuje nejen nová taktika působení na veřejnost, ale i nová móda, symbolika a značky. Trend posledních let se nevyhnul ani České republice. Naopak, náckové jsou čím dál tím více aktivnější, organizují provokativní pochody, pronikají mezi subkultury a šíří štvavé myšlenky prostřednictvím hudby. A právě hudba je často hlásnou troubou neonacistické propagandy, kvůli které se obrací k myšlenkám nacismu mnoho mladých lidí.

Good Night White Pride!

Tolerance a benevolence k aktivitám neonacistů jsou pověstnou vodou na čím dál tím rychleji se točící hnědý mlýn. Nacismus má ve své historii na svědomí miliony obětí. Ani to ovšem nebrání novodobým Hitlerovým příznivcům propagovat tuto zvrácenou ideologii. Kampaň Good Night White Pride (GNWP) říká: "Je potřeba dát neonacistům jasně najevo, že mezi námi nemají místo. A to nejen v hudbou a na poli kultury, ale kdekoliv na veřejnosti." Myšlenka kampaně je neoddělitelně spjata s angažovanými postoji a přístupem k životu. Už od svého vzniku je o rázném odmítání určitých názorů a vyjadřování se ke společenským problémům současnosti jako je nacionalismus, rasismus, diskriminace kvůli barvě pleti, či sociálnímu postavení, fašismu, nacismu a všem snahám svázat životy lidí pod dohledem všudepřítomných kamer, či pravidel chování i myšlení. GNWP původně vznikla v prostředí hudebních subkultur jako jsou hardcore a punk. Postupem času se však vyprofilovala a dnes jí podporuje široké spektrum hudebních skupin subkultur, labelů, promotérů. Je proto zcela otevřená všem, kteří chtějí její myšlenku podpořit a uvést ji v praxi!

Jak na to ?

Kampaň GNWP není žádnou centralizovanou organizací s pevným vedením. Je to tzv.DIY (Do It Yourself - Udělej si sám) projekt, který není svázán žádnými pravidly a omezením. Kampaň je proto přístupná naprosto každému a bude vypadat tak, jak si ji my všichni uděláme. Celý projekt vychází z myšlenky, že jej vytváří každý, kdo jej podporuje. Je jedno jaký způsob si vybere. Část aktivit vzejde ze strany správců webových stránek GNWP, samotná podpora a praktické naplnění kampaně je ale na nás všech. Webové stránky kampaně by tak měly fungovat jako informační server, kde se může kdokoliv dozvědět o konkrétních aktivitách. Posílejte proto správcům stránek informace o koncertech, které pořádáte pod hlavičkou GNWP. Posílejte vaše vlastní reporty z takových akcí, nebo z akcí, na kterých vystupovaly kapely podporující GNWP. Posílejte informace o všech aktivitách, které mohou mít nějakou spojitost s kampaní. Pište články. Dělejte rozhovory s kapelami - prostě bud'te aktivní a kreativní. Dělejte to, co vás baví.

Co můžete konkrétně udělat?

Propagujte antifašismus! Distribujte antifašistické materiály, popřípadě vytvářejte vlastní. Pokud pořádáte koncert, dejte na leták a plakát logo GNWP jako podporu této kampaně a antifašistických myšlenek. Stejně tak, pokud jste nezávislý zine, label a tvoříte tiskoviny nebo LP/CD. Stáhněte si náš leták nebo samolepku, nakopírujte je a rozdávejte na svých koncertech. Vytvořte si vlastní GNWP leták. Udělejte trička, nebo jiné hadry s logem GNWP a prodávejte je ve svém distru. Výtěžek potom věnujte do tvorby jiných antifašistických materiálů. Udělejte GNWP benefit a peníze věnujte nějaké antifašistické skupině. Skládejte písničky o tématech jako rasismus, neonacismus nebo nacionalismus. Vyzývejte během vystoupení z podia publikum, aby k těmto tématům nebylo slepé. Umístěte reklamu na projekt na svých stránkách. Používejte značku GNWP ... !!!

Kampaň GNWP není jen logo! Tím by to nemělo končit. GNWP nejsou jen další a další grafické modifikace loga "s panáčkem", ale především má inspirovat k netolerování nacionalistických, rasistických a xenofobích názorů a chování v běžném životě. Všude, kde se nacionalisté pokouší získat jakýkoli prostor pro svojí činnost a kázání jejich paranoidních a zvrácených názorů, vedoucích k teroru, je nutné dát jim jasně najevo, že tady pro ně není místo. Logo samo o sobě to ovšem nevyřeší. Řešením jsou vždy jen činny. GNWP má hlavně motivovat a inspirovat. Proto, pokud chceš GNWP podpořit, dělej to také svými činy!

Netoleruj ty, kteří tolerance sami nejsou schopni. Netoleruj naci(onali)smus! Je jedno, co posloucháš, důležité je, co děláš !!! Je nutné dát neonacistům jasně najevo, že mezi námi nemají místo !!!!

Kam pro podrobnější informace a kontakty?! GNWP nabízí několik míst, kde seženeš, co potřebuješ. Internetové stránky GNWP, které obsahují podrobnější informace, loga ke stažení a formulář pro nahlášení vaší činnosti podporující myšlenku GNWP najdete na: http://www.gnwp.cz/ 

 

Profil GNWP na Bandzone.cz :  http://bandzone.cz/fan/goodnightwhitepride

Email - info@gnwp.cz 

Přepsal Medvěd

 

ds

POZNÁMKA K TEXTU (mrtvola):

Jak už asi víte, nejsem zrovna vyznavačem toho, aby se na stránkách punk.cz objevovala nějaká politická propaganda (můj pohled na věc, nevím, jak se k tomu staví zbytek redakce). Hnutí GNWP je úzce spojené s naší hc-punkovou scénou a nejedná se o žádnou politickou stranu, ani organizaci, myslím si tedy, že má smysl podporovat jejich boj za dobrou věc. Koneckonců je na punk.cz propagujeme a zařadili jsme sem jejich reklamní banner.  I já mám obavy z rostoucího vlivu národního socialismu (nacismu) v ČR a z toho, jak jeho stoupenci inteligentně využívají mezery v našem právním řádu k tomu, aby se zviditelnili a oslovili veřejnost.

 

logo S článkem se dá až na některé faktické detaily souhlasit. Jen mi není jasné, jestli si jeho autor, či autoři uvědomují, že nejde dávat rovnítko mezi fašismem a národním socialismem. Jedná se totiž o dva rozdílné systémy. No a pak je tu ta skutečnost, kterou se vám již pár let snažím vysvětlit a doložit za pomocí nejrůznějších argumentů. Národní socialismus toho má málo společného s pravicí, protože se proti ní vymezuje např. bojem proti kapitalismu, a už vůbec nemá nic společného s ultrapravicí. No a nakonec bych chtěl podotknout, že nacismus není pouze nacionální, zkratka "naci(onali)smus" použitá v textu, se mi z toho důvodu zdá zavádějící. To, že má někdo rád svou vlast, ještě neznamená, že by okamžitě musel být náckem.  Vlastenectví je podle mne normální lidská vlastnost, což se již nedá říct o vypjatém nacionalismu, tedy ultranacionalismu.

K zamyšlení vám přikládám pár fotek z oslav prvního máje v Brně, které letos pořádala Dělnická strana (masmédii označovaná za ultrapravici...), a doporučuji vám, abyste si je opravdu pozorně prohlédli.

 

ultracelo

 

 

 

 


19.5.2009   Rubrika: Články   |   Komentářů: 207   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1,7
jde to 1,7
 

Diskuse ke článku - CO JE KAMPAŇ GNWP?

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
Zvolte stranu: 1-20 | 21-40 | 41-60 | 61-80 | 81-100 | 101-120 | 121-140 | 141-160 | 161-180 | 181-200 | Další strana
Skunx
Skunx - 19.5.2009 18:51

Kilčo: To je další věc! :-)

 
mrtvola ©
mrtvola © - 19.5.2009 18:50

Houda: to není žádné hrocení. Víš o někom, kdo nezná Antifu a neumí si to v nejhorším naťukat do Google? Nebo ať si zajde třeba na A-punk, tam je politické propagandy až do stropu :-)

 
Kilčo
Kilčo - 19.5.2009 18:48

Oni tam naše taky nemají.

 
Houda?
Houda? - 19.5.2009 18:46

ja bych to zas tak nehrotil....toho koho to nezajima at to ignoruje ...a toho koho jo aspon si pocte....Takhle je to tu aspon pestrejsi:-)

 
Skunx
Skunx - 19.5.2009 18:45

Zaplať pán bůh na sto tisíckrát! :-)))))))

 
Kilčo
Kilčo - 19.5.2009 18:40

Žádný bannery nebudou!

 
Skunx
Skunx - 19.5.2009 18:32

Ne asi enjoy music fuck politics .....GNWP je dobrý že je tu umístěnej ale Antifu byste sem fakt dávat nemuseli :-)

 
mrtvola ©
mrtvola © - 19.5.2009 18:27

Jo, Medvěde, lidi, co chodí na ty demonstrace si ty banery najdou na spoustě jiných webech. Mně se celkem líbí, že punk.cz je v tomto ojedinělý ;-)

 
mrtvola ©
mrtvola © - 19.5.2009 18:20

Je mi ale jasné, že zastávám menšinový názor. No, vždycky jsem měl rád unerground a boj proti většině :-))))

 
mrtvola ©
mrtvola © - 19.5.2009 18:17

Já osobně jsem pro, aby tady odkazy na Antifu a jiné podobné revoluční spolky nebyly, stejně jako odkazy na Národní odpor, nebo Dělnickou mládež. Z mého pohledu se jedná o dvě bandy na stejné lodi.

 
punkie
punkie - 19.5.2009 17:54

nejhodnotnější na celém článku je opět mrtvolova poznámka k textu. Jinak s GNWP nemám problém, ikdyž si trochu myslim, že je to opravdu jen další logo s panáčkem :-)

 
Andrew.X
Andrew.X - 19.5.2009 17:30

StreetPunx smajlik - 5
asi tak, taky nechápu proč by tu měli bejt odkazy na tyhle potrhlý organizace či co to vlastně je...to už sem rovnou můžete dát odkazy na Odpor a DS... všechno stejný sračky lišící se jen politickým názorem.....
a Štěpán: tobě se zdá antifa nepolitická? mě teda ani náhodou :)

 
Houda?
Houda? - 19.5.2009 15:55

ja si myslim ze to sem patri ...nybrz nemam rad zadny spolky, hnuti a podobny veci ktery rikaj pojdme se tomu postavit, pojdme vsicky proti tomu bojovat (a skoro kazou ze to je jejich povinnost) a tak podobne. Ale zase nadruhou stranu co si budem povidat asi nic jinyho nezbejva. Ale opravdu nevim jestli naky tricka s logem GNWP plakaty, letaky nebo placky pomuzou? A to heslo jak propaguje Antifa : Nasili proti nasilimu neni zlocin. (nebo tak nak to asi je:-)) ) i kdyz sem proti nasili!!..... asi to taky jinak nepude.

 
StreetPunx
StreetPunx - 19.5.2009 15:13

Tak to bude teda bomba smajlik - 5 rovnou hodte celej punk.cz pod doménu antify nebo csaf,ať každej vidí,že toto je další server co se bez toho neobejde.. smajlik - 11

 
Štěpán
Štěpán - 19.5.2009 13:26

Proti Antifě ani slova křivýho ale ČSAF? No nevim, ty mi přijdou politický až moc.
Medvěd: Časy kdy v Antifě bylo hojně punků už sou pryč, teď je AFA tvořená hlavně z freetekna, SHarp, Rash a všehochuti.

 
Jarovít
Jarovít - 19.5.2009 13:25

http://www.youtube.com/watch?v=8PG3JOJYSg8

 
Kilčo
Kilčo - 19.5.2009 13:13

Medvěd: taky sem politiku nechci tahat, od toho je tady spousty jinejch webů.
A ty bannery sem mrsknu.

 
Medvěd
Medvěd - 19.5.2009 13:11

Upřesnění ....Myslím,že odkaz například na Antifu a nebo ČSAF by tady neměl chybět,páč lidi co chodí například na ty demonstrace,jsou převážně lidi z našeho (punk - hc atd) hnutí a z těchto organizací atd...

 
mikesh
mikesh - 19.5.2009 13:11

Skuhry: ???????

Medvěd: jeste k tomu monitorovani a ztrate soukromi... myslim, ze v dobe, kdy pulka naroda je dobrovolne se svyma fotkama a videama, vcetne jmena, adresy a fotky svy babicky na webech typu myspace, bandzone, libimseti nebo facebook.. uz ani nic monitorovat nemusej, lidi se postaraji sami :-)))

 
Medvěd
Medvěd - 19.5.2009 13:04

Skuhry: Tak si to měl udělat TY SÁM už dřív,když se tenhle web rozjížděl !!!

 

Zvolte stranu: 1-20 | 21-40 | 41-60 | 61-80 | 81-100 | 101-120 | 121-140 | 141-160 | 161-180 | 181-200 | Další strana