CO PANKÁČ,TO SORTA...

 

CO JE KAMPAŇ GNWP?

CO JE KAMPAŇ GNWP?

Good Night White Pride

Co se děje ?

Ultrapravicová scéna prodělala v poslední době néjen organizační, ale i optickou proměnu. Na scénu nastupuje nejen nová taktika působení na veřejnost, ale i nová móda, symbolika a značky. Trend posledních let se nevyhnul ani České republice. Naopak, náckové jsou čím dál tím více aktivnější, organizují provokativní pochody, pronikají mezi subkultury a šíří štvavé myšlenky prostřednictvím hudby. A právě hudba je často hlásnou troubou neonacistické propagandy, kvůli které se obrací k myšlenkám nacismu mnoho mladých lidí.

Good Night White Pride!

Tolerance a benevolence k aktivitám neonacistů jsou pověstnou vodou na čím dál tím rychleji se točící hnědý mlýn. Nacismus má ve své historii na svědomí miliony obětí. Ani to ovšem nebrání novodobým Hitlerovým příznivcům propagovat tuto zvrácenou ideologii. Kampaň Good Night White Pride (GNWP) říká: "Je potřeba dát neonacistům jasně najevo, že mezi námi nemají místo. A to nejen v hudbou a na poli kultury, ale kdekoliv na veřejnosti." Myšlenka kampaně je neoddělitelně spjata s angažovanými postoji a přístupem k životu. Už od svého vzniku je o rázném odmítání určitých názorů a vyjadřování se ke společenským problémům současnosti jako je nacionalismus, rasismus, diskriminace kvůli barvě pleti, či sociálnímu postavení, fašismu, nacismu a všem snahám svázat životy lidí pod dohledem všudepřítomných kamer, či pravidel chování i myšlení. GNWP původně vznikla v prostředí hudebních subkultur jako jsou hardcore a punk. Postupem času se však vyprofilovala a dnes jí podporuje široké spektrum hudebních skupin subkultur, labelů, promotérů. Je proto zcela otevřená všem, kteří chtějí její myšlenku podpořit a uvést ji v praxi!

Jak na to ?

Kampaň GNWP není žádnou centralizovanou organizací s pevným vedením. Je to tzv.DIY (Do It Yourself - Udělej si sám) projekt, který není svázán žádnými pravidly a omezením. Kampaň je proto přístupná naprosto každému a bude vypadat tak, jak si ji my všichni uděláme. Celý projekt vychází z myšlenky, že jej vytváří každý, kdo jej podporuje. Je jedno jaký způsob si vybere. Část aktivit vzejde ze strany správců webových stránek GNWP, samotná podpora a praktické naplnění kampaně je ale na nás všech. Webové stránky kampaně by tak měly fungovat jako informační server, kde se může kdokoliv dozvědět o konkrétních aktivitách. Posílejte proto správcům stránek informace o koncertech, které pořádáte pod hlavičkou GNWP. Posílejte vaše vlastní reporty z takových akcí, nebo z akcí, na kterých vystupovaly kapely podporující GNWP. Posílejte informace o všech aktivitách, které mohou mít nějakou spojitost s kampaní. Pište články. Dělejte rozhovory s kapelami - prostě bud'te aktivní a kreativní. Dělejte to, co vás baví.

Co můžete konkrétně udělat?

Propagujte antifašismus! Distribujte antifašistické materiály, popřípadě vytvářejte vlastní. Pokud pořádáte koncert, dejte na leták a plakát logo GNWP jako podporu této kampaně a antifašistických myšlenek. Stejně tak, pokud jste nezávislý zine, label a tvoříte tiskoviny nebo LP/CD. Stáhněte si náš leták nebo samolepku, nakopírujte je a rozdávejte na svých koncertech. Vytvořte si vlastní GNWP leták. Udělejte trička, nebo jiné hadry s logem GNWP a prodávejte je ve svém distru. Výtěžek potom věnujte do tvorby jiných antifašistických materiálů. Udělejte GNWP benefit a peníze věnujte nějaké antifašistické skupině. Skládejte písničky o tématech jako rasismus, neonacismus nebo nacionalismus. Vyzývejte během vystoupení z podia publikum, aby k těmto tématům nebylo slepé. Umístěte reklamu na projekt na svých stránkách. Používejte značku GNWP ... !!!

Kampaň GNWP není jen logo! Tím by to nemělo končit. GNWP nejsou jen další a další grafické modifikace loga "s panáčkem", ale především má inspirovat k netolerování nacionalistických, rasistických a xenofobích názorů a chování v běžném životě. Všude, kde se nacionalisté pokouší získat jakýkoli prostor pro svojí činnost a kázání jejich paranoidních a zvrácených názorů, vedoucích k teroru, je nutné dát jim jasně najevo, že tady pro ně není místo. Logo samo o sobě to ovšem nevyřeší. Řešením jsou vždy jen činny. GNWP má hlavně motivovat a inspirovat. Proto, pokud chceš GNWP podpořit, dělej to také svými činy!

Netoleruj ty, kteří tolerance sami nejsou schopni. Netoleruj naci(onali)smus! Je jedno, co posloucháš, důležité je, co děláš !!! Je nutné dát neonacistům jasně najevo, že mezi námi nemají místo !!!!

Kam pro podrobnější informace a kontakty?! GNWP nabízí několik míst, kde seženeš, co potřebuješ. Internetové stránky GNWP, které obsahují podrobnější informace, loga ke stažení a formulář pro nahlášení vaší činnosti podporující myšlenku GNWP najdete na: http://www.gnwp.cz/ 

 

Profil GNWP na Bandzone.cz :  http://bandzone.cz/fan/goodnightwhitepride

Email - info@gnwp.cz 

Přepsal Medvěd

 

ds

POZNÁMKA K TEXTU (mrtvola):

Jak už asi víte, nejsem zrovna vyznavačem toho, aby se na stránkách punk.cz objevovala nějaká politická propaganda (můj pohled na věc, nevím, jak se k tomu staví zbytek redakce). Hnutí GNWP je úzce spojené s naší hc-punkovou scénou a nejedná se o žádnou politickou stranu, ani organizaci, myslím si tedy, že má smysl podporovat jejich boj za dobrou věc. Koneckonců je na punk.cz propagujeme a zařadili jsme sem jejich reklamní banner.  I já mám obavy z rostoucího vlivu národního socialismu (nacismu) v ČR a z toho, jak jeho stoupenci inteligentně využívají mezery v našem právním řádu k tomu, aby se zviditelnili a oslovili veřejnost.

 

logo S článkem se dá až na některé faktické detaily souhlasit. Jen mi není jasné, jestli si jeho autor, či autoři uvědomují, že nejde dávat rovnítko mezi fašismem a národním socialismem. Jedná se totiž o dva rozdílné systémy. No a pak je tu ta skutečnost, kterou se vám již pár let snažím vysvětlit a doložit za pomocí nejrůznějších argumentů. Národní socialismus toho má málo společného s pravicí, protože se proti ní vymezuje např. bojem proti kapitalismu, a už vůbec nemá nic společného s ultrapravicí. No a nakonec bych chtěl podotknout, že nacismus není pouze nacionální, zkratka "naci(onali)smus" použitá v textu, se mi z toho důvodu zdá zavádějící. To, že má někdo rád svou vlast, ještě neznamená, že by okamžitě musel být náckem.  Vlastenectví je podle mne normální lidská vlastnost, což se již nedá říct o vypjatém nacionalismu, tedy ultranacionalismu.

K zamyšlení vám přikládám pár fotek z oslav prvního máje v Brně, které letos pořádala Dělnická strana (masmédii označovaná za ultrapravici...), a doporučuji vám, abyste si je opravdu pozorně prohlédli.

 

ultracelo

 

 

 

 


19.5.2009   Rubrika: Články   |   Komentářů: 207   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1,7
jde to 1,7
 

Diskuse ke článku - CO JE KAMPAŇ GNWP?

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
Zvolte stranu: 1-20 | 21-40 | 41-60 | 61-80 | 81-100 | 101-120 | 121-140 | 141-160 | 161-180 | 181-200 | Další strana
mikesh
mikesh - 22.5.2009 14:10

a vubec, blizi se vikend, na politiku uz serte, maximalne si hodte vejcem :-)) http://diktator.cz/vajicko/

 
mikesh
mikesh - 22.5.2009 13:58

mrtvola: v zemi kde pulka naroda cte Blesk? tady ta neviditelna ruka funguje, ale spis neni poptavka po kvalitnich informacich, aby se to vyplatilo, nebo jak :)))

 
mrtvola ©
mrtvola © - 22.5.2009 13:52

mikesh: řekl bych, že je lepší se vysrat na noviny a hledat nezávislé informace na netu, - -- ne ;-)

To pak ty německé vlastníky našich deníků donutí k tomu, aby si zaplatili dobré novináře. Prostě neviditelná ruka trhu :-))))))

 
mikesh
mikesh - 22.5.2009 13:41

mrtvola: nedavno jsem se o tom bavil s novinarem z mlady fronty.. ale ten rikal, ze hlavni pruser novin je to, ze jsou novinari spatne placeny :-) a tak ti dobri z novin odejdou za prachama a zustavaji tam ti spatni, co se nechaji zkorumpovat.. navic ma vetsina novin nemeckyho vlastnika... takze nezaujatou informaci abys pohledal :-/ navic, jak pises, u nas proste porad plati, ze kdo je podezrelej, je automaticky zaskatulkovanej

 
mrtvola ©
mrtvola © - 22.5.2009 13:35

XBrepta: jo ještě jeden dodatek, píšeš, že: "Náckové využívají mezery v "našem právním řádu"? Ok, navrhuji tyto mezery zacelit zpřísněním, již tak přísných, zákonů! Jsi pro? :-))"

Nejsem pro, protože jako pravičák jsem zastáncem maximální osobní svobody a mininimálních státních zásahů do mého života. Zbytečných zákonů už máme milióny a prý pravicová ODS, která by se měla chovat podle toho, co jsem napsal, jich přidala další miliardy.

 
mrtvola ©
mrtvola © - 22.5.2009 13:19

mikesh: no jo, bohužel, navíc to už podepsal i ten velký demokrat Klaus. Myslím si, že ta iniciativa vznikla kvůli tomu, že se u nás bohužel dříve, či později dostane všechno do médií. Myslím tím soudní spisy, které by měly zůstat tajné, bohužel to funguje tak, že vyjdou v novinách, čímž se ovlivňuje veřejnost a tlačí se tak na soudce, aby rozhodli určitým způsobem.

Takové jednání je v právním státě nepřípustné, protože podle pravidla prezumpce neviny, je každý souzený až do vynesení rozsudku nevinný.

 
Martin Suicide
Martin Suicide - 22.5.2009 13:16

GOOD NIGHT ANY PRIDE

 
mrtvola ©
mrtvola © - 22.5.2009 13:04

Evžen: to rozhodně ne, osobně jsem jak proti národnímu socialismu, tak proti fašismu ( i když život ve fašistické diktatuže bych si ještě dokázal představit, koneckonců prvky korporativismu je dnes prorostlá celá EU), a s Antifou nemám a nechci mít nic společného.

To, že to organizovaly nějaké místní iniciativy se standardní Pepa Novák nikde nedoví, ten vidí v televizi bandu špinavých a prapodivně oblečených hysterických násilníků, kteří hulákají : "Antifa! Antifa! No pasaran!" přijeli dělat bordel amlátí se spolicajtama. No a pak vidí disciplinovanou, střídmě oblečenou a slušně se chovající bandu nacistických zmetků, která navíc populistickým stylem chytře brnká na jeho proti-Cikánské rasistické pudy.

Tak co si pak podle tebe vybere a jaký si z toho udělá závěr?

 
mikesh
mikesh - 22.5.2009 13:01

mrtvola: vsak uz to zacalo tim "nahubkovym zakonem"... svoboda slova jde do pitche :-/

 
mrtvola ©
mrtvola © - 22.5.2009 12:53

punkie: "dělnická strana, národní strana i KSČM jsou extrémictické strany, které by se ve vyspělých zemích vůbec na vládě podílet neměly."

Pokud jsi zastáncem parlamentní demokracie, tak bys nemohl napsat něco podobného. Jedná se o řádně zaregistrované politické subjekty a nikdo je v demokratické společnosti nemůže omezovat. Mě ti komanči s DS taky serou, ale jsem proti tomu, aby se nějakým způsobem zakazovali a tak, pokud se jim neprokáže činnost, která je v rozporu se současnými platnými zákony.

Řekl bych, že jsme jedna z mála evropských zemí, kde ještě vládne slušná svoboda slova. Jsem docela zvědavý, jak dlouho to ještě bude trvat :-)

 
Skunx
Skunx - 22.5.2009 12:45

Evžen: hele nwm co je na tom pravda ale slyšel jsem že se dokonce třeba i AFA distancovala od lidí kteří se tu u nás v Krupce prezentovali jako členové AFA :-D nwm jestli je to pravda ale mluví se o tom dos! :-)

 
Evžen
Evžen - 22.5.2009 12:42

mrtvola: Jenže právě ve Znojmě (ani v ostatních městech) s protestem proti předvolebnímu mítinku DS neměla Antifa nic společnýho, respektive ho neorganizovala. Většinou je to práce nějaký místní iniciativy viz. Znojmo, Ústi nad Labem. Antifašista nemusí být nutně člen Antify

 
mrtvola ©
mrtvola © - 22.5.2009 12:42

XBrepta: podívej se, to není žádný mýtus. Italský fašismus se stejně jako německý národní socialismus programově vymezoval jak proti kapitalismu, tak proti komunismu. V Hitlerově Německu byla klasická centrálně řízená politika na základě pětiletých plánů, které spadali pod Goeringovo ministerstvo. Měli na tehdejší podmínky ve světě úplně neskutečnou sociální politiku pro dělnickou třídu, prostě si je koupili.

Máš pravdu, ani nacisté, ani fašisté nezavrhují soukromé vlastnictví, v tom se liší od komunistů. Ale vůbec se tím neliší třeba od takové ČSSD, nebo jiných socialistických stran v současnosti na celém světě. Jednalo se o totalitní diktatury, stejným způsobem, jak píšeš (jen vymění nácky za demokratické politiky na důležitých postech, vše podrobí ještě větší kontrole než demokraté a schválí zákony, kvůli kterým se nemůžeš anim uprdnout...) se chovali i komunisti ve Stalinobě Rusku, nebo u nás (zleva), nebo Pinochetovi pohůnci v Chile (zprava).

Ano, z vlastní zkušenosti vím (emigrace a dlouhodobý pobyt v cizině), že se vlastenectví nedá vymazat s palice. Docela mě to překvapilo, protože jsem si myslel, že to v pohodě hodím za hlavu.

 
Skunx
Skunx - 22.5.2009 12:29

XBrepta: říká člověk kterej má v logu Áčko ses posral v kině ne brácho?? :-D Chceš zpřísňovat zákony? (to je podle mě trošku moc radikální nebo ne?!) Co takhle aby nejdřív lidi v tomhle státě začali ctít ty zákony který jsou už určený! A pokud jde o DS jasko jeden z města ve kterym je to s cigánama uplně v prdeli ti můžu říct že jsou jediný kdo s touhle problematikou nějakym způsobem zápasí! (a to neříkám proto že bych s nima nějak táhnul maji plno věcí který se mi protivěj). Vlastenectví by měla bejt přirozená lidská vlastnost pokud vim tak se říká že domu se člověk vždy rád vrací (to kam jsme to dotáhli tak to je jenom naší vinou tak bysme se z toho měli zase dost nebo ne?!)

A jenom tak podle mýho názoru PUNK mrtvej je! Ale je to něco jako filozofie kterou maji lidi v sobě! Zkurvil se tehdy když se stal pro lidi přijatelnym :-)
Toť odemně všechno :-)

 
mrtvola ©
mrtvola © - 22.5.2009 12:27

Evžen: napsal jsem, že jí pomáhá s propagandou, ne že je propaguje. Si vem třeba jeden z jejich posledních mítingů tuším ve Znojmě. Přijelo jich tam asi jen padesát, ve Znojmě to snad ani nikoho nezajímalo a celá věc by normálně prošla úplně bez povšimnutí.....

Jenomže se tam sjelo asi 400 odpůrců národního socialismu, vrtulník, spousta těžkooděnců, klasický bordel a byly toho plná masová média. To jsou politické body a reklama zadrmo, o kterých se jiným malým stranám může jen zdát. Navíc, jak už jsem psal, jsou disciplinovaní , čistě a slušně oblečení a dávají si sakra pozor na to, aby jim nemohl nikdo nic vytknout......

 
XBrepta
XBrepta - 22.5.2009 12:20

mrtvola: Nechce se mi věřit, že papouškování kraviny "nacionální socialismus není pravicový" píše někdo, kdo se pokládá za punkáče neboť tento blud si myslí totální konzervativci :-) Náckové využívají mezery v "našem právním řádu"? Ok, navrhuji tyto mezery zacelit zpřísněním, již tak přísných, zákonů! Jsi pro? :-))

Obrázky jsem si prohlédl. Na jednom je neonacisty zneužíté logo Antifašistické akce a na druhém jejich marný pokus vypadat jako veřejnost a být proti kapitalismu. Přitom nacismus či fašismus mají kapitalismus docela rádi - léčí ho totiž z jeho krizí, konají "revoluci, při které však kapitalismus nezruší, ale jen vymění nácky za demokratické politiky na důležitých postech, vše podrobí ještě větší kontrole než demokraté a schválí zákony, kvůli kterým se nemůžeš anim uprdnout. To se ti zdá levicové?

Vlastenectví je přirozená lidská vlastnost??? Tím chceš říct, že se s tím člověk vlastně rodí :-)))) Zajímavé. Punkáči měli několik fajn hesel, na které se nějak zapomělo, např."Naším národem je lidstvo, naší vlastí je Země".

Mrtvolo nemyslíš si, že punk is dead?

 
Evžen
Evžen - 22.5.2009 12:19

já si nemůžu pomoct, můj nejoblíbenější politik působí v ksčm smajlik - 3

 
punkie
punkie - 22.5.2009 11:53

dělnická strana, národní strana i KSČM jsou extrémictické strany, které by se ve vyspělých zemích vůbec na vládě podílet neměly.smajlik - 20

 
Evžen
Evžen - 22.5.2009 11:45

StreetPunx: Myslim, že ksčm v dnešní době už nepředstavuje nijak velký nebezpečí.

mrtvola: Jak Antifa propaguje DS?

 
mrtvola ©
mrtvola © - 22.5.2009 11:22

StreetPunx: vadí mi to, ale takové jsou už principy demokracie. Mají početnou skupinu voličů a tím pádem i slušné zastoupení v Parlamentu. To samé platí pro DS a není vyloučené, že se jim podaří ve volbách zabodovat. Dělají to chytře a na hraně ústavnosti a Antifa jim ještě k tomu pomáhá s propagandou. Stačí, když se někde objeví na náměstí pár příznivců DS a jsou toho hned plné noviny a plná televize, všude samí těžkooděnci na koních a nad hlavama vrtulník.....

Parádní reklama, která je nic nestojí, a navíc jsou disciplinovaní, chovají se slušně. Standardní Pepa Novák v tom pak má hned jasno, kdo jako vypadá jak chuligán a dělá celý ten bordel a kdo ne.

 

Zvolte stranu: 1-20 | 21-40 | 41-60 | 61-80 | 81-100 | 101-120 | 121-140 | 141-160 | 161-180 | 181-200 | Další strana