PURGEN - punk- HC skupina z Moskvy (část první)

PURGEN - punk-HC skupina z Moskvy (část první)Myšlenka na založení skupiny vznikla v roce 1989 mezi starými kamarády Purgenem (Purgen je v Rusku název léku proti zácpě, projímadlo – pozn. Bazarov) a Čikatilem. Purgen je pseudonym Ruslana Gvozděva, nezaměnitelného frontmana kolektivu. V té době studoval na učilišti, o němž se ví jen to, že se tam učili vytesávat tabulky do mramorových desek. Ale Purgen měl i desetiletou docházku na uměleckou školu. Sama myšlenka vytvoření vlastní skupiny vznikla následovně.


V tu dobu v hudbě dominovaly styly jako ruský rock, trash a metal. To ale kluky neuspokojovalo. Ruslan to vysvětluje tím, že hudba byla příliš „vyumělkovaná, nereálná“ a ruský rock byl příliš „všední“. Úplně náhodou uslyšeli kluci punk rockovou hudbu a hned pochopili, že to je právě to, co potřebovali. Viděli v té hudbě „globálnost“, vyzvedávala životní problémy a problémy současnosti.


Po tomhle se vydali rovnou do „Moskevské Rock-Laboratoře“, kde se dověděli o existenci takových punkových kapel, jako „Dead Kennedys“, „Exploited“, „Sex Pistols“, „Clash“ a nahráli si jejich alba. Ale ani mezi těmito interprety Ruslana nepřitahovalo všechno. „Clash“ smazali hned následující den. „Exploited“ je ze začátku bavili a dokonce se jim i hodně zalíbili, ale ne na dlouho, protože se jim zdáli „příliš primitivní a temní“. „Graždanskaja oborona“ (=„Civilní obrana“ - pro Rusko průkopnická punk rocková a psychedelická skupina – pozn. Bazarov) byla až příliš depresivní, ačkoli odrážela nálady té doby, čili „temné, takové post-perestrojkové, nepochopitelné, zlomové“, a právě proto se jim zachtělo dělat něčeho veselejšího. Nejvíš hodnotili „Dead Kennedys“, „Suicidal Tendencies“ (album z r. 1983) a „GBH“.


Postupně se u nich objevovaly myšlenky, že i oni sami by mohli hrát něco tomu podobného, i když před tím nikdo z nich na nic hrát neuměl. Navíc Purgen a Čikatilo se zabývali tím, že kreslili plakáty a rádi fotografovali. Ale časem je to všechno přestalo zajímat. S věkem začínali vnímat život a jeho mínusy uvědoměleji. Proto hrát punk-rock se jim jevilo jako vyjádření názoru na život, uvědomění si reality, vyspění.

 

purgen2


Původní název skupiny byl „Lenin - Samotyk“ (Vibrátor Lenin). První album pod názvem „Brežněv žije“ si nahráli doma. Toto album nahráli za pomoci dvou akustických kytar, bubnu od pionýrů a dvou pokliček.


Během nahrávání druhého alba se na ně usmálo štěstí. Z učiliště, kde se učil Ruslan, vyhodili skupinu, která tam zkoušela a klukům dovolili hrát místo nich. Takovým způsobem získali svoji zkušebnu. Také měli ve skupině ještě jednoho člena, s přezdívkou Akumulátor, který se ale jen tvářil, že je bubeník.


Kromě místa na zkoušení jim učiliště přispívalo penězi na nákup aparatury. Po nějaké době přijaly do skupiny ještě jednoho jejich kámoše Dmitrije Artomonova, který se učil hrát na bubny. Během dvou tří měsíců se všichni tři učili hrát prakticky od nuly. Ale pomáhalo jim, že mají po ruce všechny potřebné nástroje: basu, kytaru, bubny.


V té době se jim líbil rychlý, těžký punk-rock, ale jim se dařilo „něco ve stylu „Misfits“, „Sex Pistols“, čili jakýsi špinavý, pomalý“. Změnit název skupiny z „Lenin samotyk“ (Vibrátor Lenin) na Purgen je donutili vnější okolnosti. Tou dobou se měla na učilišti objevit americká delegace a vystupovat před ní s názvem „Vibrátor Lenin“ by nebylo vhodné, protože ředitel a zástupce na učilišti byli straničtí komunisté. Proto kluci přes noc vymysleli nový název, který se tak stal oficiálním. Avšak vystoupit před delegací jim stejně zakázali kvůli tomu, že Purgen vyšel na jeviště v mikině „Dead Kennedys“ a Čikatilo v mikině „Brežněv žije“ s nakresleným obličejem Brežněva. Vystupovat před cizinci takhle nešlo. Za nějaký čas je vyhodili z učiliště, ale před tím stihli nahrát své druhé album – „Velký smrad“.


Zprvu vysvětloval Ruslan zvolený název skupiny „Purgen“ jako vtip, ale v pozdějších letech začal tento název asociovat s očistou mysli. Neboli že jejich hudba ukazuje věci takové, jaké ve skutečnosti jsou. Tou dobou se Ruslan stýkal s mnoha punkáči a jednou vyvěsil oznámení, že se chce seznámit s punkovými skupinami, s nimiž by mohli vystupovat společně. Takhle se uskutečnilo seznámení se skupinami, jako je „My jdeme cestami obrany“, „Čudo-judo“. Proběhlo sloučení se skupinou „Punk Rat“, kdy kytarista Bibis a bubeník Izreli přešli k nim. V takovém složení hráli „Purgen“ tři roky a nahráli tři alba: „Live in Angar“, „Vse gosudarstva – konclagerja“ (Všechny státy jsou koncentráky) (1992), a „Tansplantacija mirovozrenija“ (Transplantace světového názoru) (1993).


Hudba „Purgen“ byla tehdy víc psychedelická, bylo v ní víc protestu. Samotní kluci byli Straight edge, i když tento pojem tehdy ještě neznali. Prostě se jim nechtělo pít a kouřit.


Na počátku roku 1994 nahráli ještě jednu nahrávku „Transplantacija mirovozrenija“ s novými písněmi. V důsledku čehož se skupina rozpadla (odešli všichni tři: Izreli, Bibis a Čikatilo). Ruslanovi v tu dobu bylo 18 let, žil za peníze svých rodičů a nic jinýho kromě muziky a flákání nedělal. Bubeník a kytarista byli starší než Purgen a Čikatilo o čtyři roky a už se sami starali o svoje rodiny. Tato skutečnost na něj zapůsobila velice silně. Skupina byla jeho jedinou věcí, které se věnoval, která Ruslana zajímala, a tak upadl do depresí. Nejdřív začal pít, potom přešel na drogy, byl ve stavech halucinací a v amnézii (bezvědmí) 5 – 7 dnů v týdnu během roku 1994. Ke konci roku Purgen nakonec přece jen v sobě našel síly a rozhodl se znovu postavit skupinu. Znovu cestou oznámení narazil na punkáče z Kaliningradu Panamu, a bratry Gnomovy. Půlku roku 1995 se bavili jen tím, že pili, kouřili a dělali průsery.

 

purgen1


V létě roku 1995 začali obnovovat skupinu. Nejdřív Purgen zpíval, Panama hrál na basu, Gnom Mladší bubnoval. Po několika měsících byl přizván i Gnom Starší jako backvokál, protože byl rodný bratr Gnoma Mladšího. Když připravili věci na album, nastal čas ho nahrát. Panama ale tehdy začal být ještě hrubější a naštvanější punkáč. Začal hodně pít, chodil pozdě na zkoušky. Začal dělat šílené hovadiny: neustále vnikal do cizích bytů, všechno tam lámal, hlasitě vyřvával, že je basák ze skupiny „PURGEN“; na koncertě „Graždanské oborony“ se porval s Jegorem Letovem (zpěvákem) a nakonec se utrhl ze řetězu úplně. Když se pak na konci alba objevily melodičtější věci, takové jako „Atomnaja romantika“ (Atomová romantika), řekl, že je hrát nebude. Kvůli tomu byli nuceni rychle změnit sestavu. Byl přijat na sezónu kytarista, s kterým „Purgen“ nacvičili znovu celé album „Radiacionnaja Aktivnost iz musornogo Baka“ (Radioaktivita z kontejneru na odpadky) za dva měsíce a nahráli ho ve sklepě Moskevského divadla (za pět dní).


V roce 1996 se znovu změnila sestava: Purgen si vzal kytaru, na basu ze začátku hrál Johansen, a potom Kohln. Čikatilo se oženil a dostal se na vysokou. Ve stejném roce byla nahrána první část k albu „Filosofija urbaničeskogo bezvrenija“ (Filozofie urbanistického bezčasí). V roce 1997 byla nahrána druhá část alba. Mezitím se složení znovu změnilo: basák – Crazy, Gnom na bubny, Purgen na kytaru. Je třeba zmínit, že Ruslana nebavilo, že musí hrát na kytaru, protože ho to odvádělo od zpěvu. V tomto složení „Purgen“ odjezdili turné po Německu, kde vystupovali v 10 městech a odehráli 12 koncertů. Poté skupinu opustil Gnom. V roce 1999 „Purgen“ nahráli album „Toksidermisty Gorodskogo Bezumija“ (Výrobci vycpanin městského šílenství) ve stejném složení.


V roce 2002 do skupiny přichází nový kytarista Diagen, který hraje ve skupině dodnes (vedle toho hraje i ve své skupině Diagens).

http://www.myspace.com/diagensstreetpunk

Ruslan v té době pracuje na svém kyberpunkovém projektu „Toxigen“ (http://www.myspace.com/toxigen1) a 28. července 2002 vydává album „Carmaoke“.

V roce 2003 studiem JetNoise Recosrds bylo vydáno dlouho očekávané album „Destroy for Creation“ (Ničení kvůli tvoření). Toto album se poněkud liší od předchozích, především tím, že obsahuje elektronické samply. Album bylo prakticky celé nahrané Ruslanem. 23. října 2003 proběhla v klubu „Relax“ jeho prezentace.


Na podzim skupina na živo během 15 hodin nahrává sborník nejlepších písní, které vyšly na albech a jednu novou píseň „Reinkarnacija“. Toto album se jmenuje „Protest Detalej Mechanizma“ (Protest součástek mechanizmu), jeho prezentace proběhla 29. října v Petrohradě v klubu „Staryj dom“ (Starý dům) a 30. října v Moskvě v klubu „Estakada“.


Hudba skupiny se na tomto albu odlišuje hutným punk hardcor zvukem a zajímavou aranží starých písní (mezi mnoha fanoušky skupiny je pokládáno za poslední dobré album skupiny). Po turné na podporu alba, po několika změnách v sestavě vzniká ustálená sestava, která vydrží dva roky: Ruslan – zpěv, Diagen – kytara, back vokál, Platon – basa, Krok – bicí.


V roce 2005 nahrávají album „Reinkarnacija“, jehož prezentace proběhla 1. října 2005 v klubu „Estakada“. Album se hodně odlišuje od ostatních svojí myšlenkou pokroku, rozvoje a reinkarnací. Také vychází ve stejném roce tribut skupiny „Purgen“ na počest patnácti let působení. Vešlo se na něj 31 tracků.


15. února 2007 probíhá křest dalšího alba pod názvem „Transformacija idealov“ (Transformace ideálů). Mnozí pokládají toto album za nepodařené. V létě vychází též DVD s novými klipy písní z alba „Reinkarnacija“ a koncertním videem. Na podzim uskutečňují veliké turné po Německu a 27. října 2007 je odehrán poslední koncert s Krokem a Platonem. Poté přichází do skupiny hrát: na basu Alex ze skupiny „Teorija Chaosa“ a na bubny Kirill z „Invisible Border“. Skupina natáčí 4 klipy k písním z alba „Transformacija idealov“ a také koncertní sestřih k písni „Seryj beton“ (Šedý beton), sestříhaný Ruslanem z koncertu na festivale „Naši v gorode“ (Naši ve městě), který proběhl v Petrohradě 25. května 2007.


V dubnu 2008 se skupina vydala na celoruské turné. Také vydali napůl koncertní napůl studiové album, na němž jsou vydané 2 nové písně a mnoho starých, dávno nehraných písní. Koncertní část alba byla nahrána 26. ledna 2008 v moskevském klubu „Estakada“. K danému okamžiku skupina pokračuje ve vydávání nových alb a DVD. Koncertuje po všech městech v Rusku a také pořádá turné po západních zemích, nejvěší množství koncertů z turné připadá na Německo. Skupina svým příkladem ukazuje, co to je pravý ruský punk rock.

 

Maxmilian Konstantinidi - http://mus-portal.ru/rok/purgen/ (překlad Bazarov – téměř stejný text je na wikipedii, čehož jsem si všiml až po překladu textu z jiných stránek, ale není to tam v angličtině :-)

 

Oficiální stránky kapely: http://www.purgenrecords.ru/

Purgen na Myspace: http://www.myspace.com/purgenphc

Další zajímavý odkaz: http://purgen.3dn.ru/

Bazarov

Ruská scéna:


15.5.2009   Rubrika: Články   |   Komentářů: 22   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1,2
PUNK 1,2
 

Diskuse ke článku - PURGEN - punk- HC skupina z Moskvy (část první)

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
Zvolte stranu: 1-10 | 11-20 | 21-22
Kilčo
Kilčo - 15.5.2009 1:04

Dávám za jedna
Díky.

 
mikesh
mikesh - 15.5.2009 0:12

skvela prace bazarove smajlik - 10

 

Zvolte stranu: 1-10 | 11-20 | 21-22