HNF NA MUSILCE (1988)

HNF NA MUSILCE (1988)

Ozval se Kilčo s tím, že hodí na net ty fotky z koncertu HNF v Brně, a zeptal se mě, jestli bych k tomu něco nenapsal. Je fakt, že jsem tam tehdy byl společně s Barmym, bráchou, Fakinem, Šovinem a několika dalšími punks, ale je to už dávno. Už si ani nepamatuji pořadí skladeb a tak. Vlastně ani nevím, jestli má cenu psát o podobných věcech. Je jiná doba a kdo ví, jestli dnes podobné pindy vůbec někoho zajímají, nebo co. Jako, psát o nějakém koncertu není vůbec jednoduchá záležitost, protože se to odehrává pořád stejně. Na pódium dorazí nějací týpci a více, či méně úspěšně mydlí do svých nástrojů, přičemž dole pod pódiem mlátí hlavou do zdi větší, či menší seskupení pivem, či jinými produkty posilněných podivínů, nebo na ně znuděně hledí zývající nespokojenci věnující se svému drinku. No a na tom se od dávných dob totality nic nezměnilo.

Asi nejpikantnější na tom bylo to, že se koncert měl odehrát v sálu, jenž sloužil jako přednášková síň tehdejší právnické fakulty, kde jsem zrovna studoval i já. Takže stejné místo se jakoby mávnutím kouzelného proutku během jednoho dne změnilo a sloužilo ke dvěma naprosto protikladným účelům. K výchově budoucích kádrů Československé socialistické republiky, ke kterým jsme patřili všichni, co na té fakultě tehdy tvrdli, tedy i já, a zároveň k punkové palbě, jež proti stejnému režimu bojovala. Naprostá schíza, nebo co.

Asi bych měl začít úplně od počátku a od toho, co se tehdy v Brně dělo s punkem a novou vlnou, což není nic složitého. V Brně se nedělo vůbec nic jako v té době všude. A to z jednoho prostého důvodu, velký komunista se namíchl na punky, jež považoval za dekadentní projev zahnívajícího kapitalismu, a docela úspěšně si na ně svou represivní mocí posvítil. Prostě a jednoduše zakázal veškeré jejich srocování za účelem hromadné pogo pařby a tak, no a na nějaké oficiální akce mohly všechny kapely okamžitě zapomenout. A to na docela dlouhou dobu pod hrozbou nejrůznějších trestů a husté šikany tehdejších policejních složek. Když říkám nic, tak tím myslím opravdu nic. Kromě koncertů tehdejších ikon pop music a několika nezávadných kapel typu Olympic, Katapult a podobně se v Brně během období několika let nekonala mimo diskotéky a vesnické zábavy žádná rocková akce. Těch pár punků, co tam nějakým způsobem vegetilo, se scházelo v hospodě, kde jen chlastali Starobrno a nadávali na režim.

Pak se konečně prolomily ledy a začalo se něco dít, no a do toho období spadá i únorový koncert HNF na Musilce, což vlastně byla první oficiální punková akce po pogromu na rockovou muziku v Brně. Dost mě v té tragikomické době zarážela jedna absurdní skutečnost. Všechny ty tehdejší punkové a anarchopunkové hvězdy jako Clash, nebo Crass a podobně vedly svůj ideologický boj proti kapitalismu a za práva nějakých zvířat, nebo co, ale o situaci za železnou oponou v ruské zóně reálného socialismu, kde byl punk prostě a jednoduše zakázaný a kde lidem chyběly základní občanské svobody, jež jim tam u nich v kapitalismu dovolily bez větších problémů protestovat proti systému, nikdo z nich ani nešpitl, - - - - - nasrat. Teda kromě neonacistických skinheads s těmi jejich festivaly Rock Against Communism, - - - - - ach jo. Svět je fakt postavený na hlavu.

HNF byli skvělí, jako ostatně pokaždé, když jsem je viděl. Osobně je s Visacím zámkem dodnes považuji za dva nejlepší punkové gangy, co u nás vůbec existovaly. Škoda, že všichni, co se na ně přišli podívat, seděli způsobně na židlích, pogovalo nás jen pár, což je ostatně vidět i na přiložených fotografiích. Pogo na Rockfestu o pár měsíců později bylo už o úplně o něčem jiném, ale o tom snad někdy příště. HNF měli neskutečně výborné texty, často jsem si tehdy závistivě říkal:“Kurva, kde na to všechno Biafra chodí.“ K tomu nasranému výkřiku nenávisti, který na nás pokaždé vychrlili, naprosto seděl jejich takřka nehybný scénický projev. Vždycky ve mně vyvolávali dojem třech hrdých osamělých vlků pohrdajících těmi ovcemi před scénou. Komunikace s publikem a přenos vzájemné energie se odehrávala pouze díky muzice, no a ta byla tak nabitá, že ani žádné show nepotřebovala.

Ty fotky, co je Kilčo kdesi vyhrabal, jsou docela vzácné. Jednak mi připomněly atmosféru doby, která je už NAŠTĚSTÍ nenávratně v prdeli, no a potom dokumentují akci, která tak trochu stála u zrodu brněnské punkové scény. Chlapi ze Zeměžluče už ve zkušebně zhruba přes rok pilovali repertoár a měli jim dělat předkapelu, ale nakonec k tomu nedošlo, no a banda ze Vzoru 60 ještě ani nevěděla, že za pár měsíců Barmy sežene sklep a dají konečně něco do kupy. Věčná škoda, že na nich není zachycená punková úderka z Jičína na Moravě, Šovin a Fakin, to byli fakt hustí týpci, kdo ví, kde je jim dnes konec.

Dodnes mě mrzí, že jsme si s HNF nikdy nezahráli, nicméně v dobách, kdy jsme se konečně trochu sehráli, vzniklo XIII. Století a Biafra se vykašlal na punk. Docela ho chápu. Také si nedovedu představit, že bych celý život drhl pořád stejný počet několika akordů a nepokusil se to posunout někam jinam. Fuck off!

Jo, ještě jedna věc, docela mi vadí, že to tady vypadá jako nějaký můj soukromý web, nebo co, což opravdu nepotřebuji. Od toho mám své další stránky. Takže pište, posílejte články a recenze a všechno možné, ať to tady nějak žije.....

mrtvola

mrtvola


24.5.2008   Rubrika: Články   |   Komentářů: 26   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1,6
jde to 1,6

Související odkazy:

 

Diskuse ke článku - HNF NA MUSILCE (1988)

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
Zvolte stranu: 1-20 | 21-26
Kikuse
Kikuse - 25.5.2008 14:14

jáááááááá chci medvědův článek

 
mrtvola ©
mrtvola © - 25.5.2008 12:07

hajkros: Medvěd napsal dobrý report ze Džbánu, tak doufám, že to tady brzy uvidím.

 
Kikuse
Kikuse - 25.5.2008 12:04

no jistě že je to třeba psát vo takovýhlech věcech smajlik - 1smajlik - 18smajlik - 10

 
hajkros
hajkros - 25.5.2008 12:01

jojo další mrtvolův dobrej článek mrtvolo doufám že se někdo zapojí a nebudeš články psát jenom ty a taky že jich bude přibývat stále víc a víc

 
mrtvola ©
mrtvola © - 25.5.2008 10:49

Díky, punkie, možná by se ti líbila i knížka, co mi kdysi vyšla u Hostu. Je to sice spíš thriller o válce v Jugoslávii a tak, ale jsou v ní i nějaké malé zmínky o tehdejší jihomoravské punkové scéně. Jmenuje se skromně: "Nářez."

;-))))))

Měla by být ve větších knihovnách.

 
punkie
punkie - 25.5.2008 9:44

mrtvola je dobrej. ty jeho články dycky uplně zhltnu :-)smajlik - 1

 

Zvolte stranu: 1-20 | 21-26