Rozhovor: Jablko ve vánočním papíráku.

Rozhovor: Jablko ve vánočním papíráku., 25.12.2009muzikou začínal už jako teenager školou povinný a za více než dvě dekády prošel nejednou kapelou. Tou poslední je Jablko znetvořené lidským faktorem (JZLF), s kterou zvěčnil na kompaktní disk několik alb, a i proto se těší oblibě nejen lokální úrovně. Jako už tradičně, v pátek 25. prosince, tedy na Hod Boží vánoční, vystoupí se svým bandem, tentokrát bez vstupného, v píseckém Papíráku. Petr Toman (36) patří mezi hudebně protřelé, názorově však vpravdě neotřelé figury.

Sám jsi začínal už na střední škole v kapele Funus Band, která po nadějném startu přerušila svoje aktivity. V poslední době ale byla už zase občas vidět a slyšet.

Funus Band vznikl dokonce ke konci školy základní. Podnikli jsme pár vzpomínkových koncertů k 20. výročí vzniku a etapu punkovou ukončili. Nemůžeme přece skoro ve čtyřiceti letech hrát písně, které jsme složili mezi třináctým a šestnáctým rokem. Momentálně jsme obnovili gothic – punk – popovou verzi Funus Bandu, se kterou jsme vystupovali těsně po "sametové výměně koryt“ a měli s ní asi největší úspěch. Divadlo Pod Čarou nám dokonce letos za tento projekt udělilo cenu poroty za splnění úkolů odznaku "Julia Fučíka". Tehdy jsme hráli muziku nadčasovou, jejíž čas se právě dočasil.. Jinak jsem vždycky miloval celou manchesterskou scénu. Není proto s odivem, že ve fotbale fandím samozřejmě United.

Pojďme zpátky k JZLF – máte raději jablka v pevném, nebo tekutém skupenství?

Obojí. Jablko znetvořené lidským faktorem je inteligentní překlad výrazu „podělanej, hnusnej svět“. A je to venku!

Vaše poslední CD nese název Skapunková deska roku 2008. Jde o cenu oficiální anebo pouze o tah na kupujícího?

Nejdříve jsme dali cédéčko k recenzi renomovaným hudebním časopisům. Lehce jsme  "mázli“ jejich editory, a proto máme tak kladné recenze. Uznávám, že když se o té desce všude dobře píše dobře, je to podezřelé. Ale prodali jsme zhruba dva a půl tisíce nosičů. Trumfli jsme v prodeji i bulvární stálici Ivetu Bartošovou a jiné hvězdy. Je však neodiskutovatelnou pravdou, že OSA Petra Jandy nám žádnou cenu nepředala a asi nikdy nepředá. České hudební ceny jsou na můj vkus až příliš "přeXindlovány".

Ačkoliv se cédéčko dostalo na světlo světa přes poměrně renomované alternativní vydavatelství, není myslím tajemstvím, že jej distribuujete víceméně za symbolickou cenu. To není moc ekonomicky povzbudivá vizitka pro formace vašeho typu.

Naopak. JZLF je nekomerční kapela, tudíž na tom nevydělává. A proto se ta cédéčka tak dobře prodávají. Deska nás vyšla v nákladech na šest korun za jeden kus. Nabízíme jí přes internet i na koncertech za třicet korun. S prodejem , cenou i distribucí jsme takhle velmi spokojeni. To platí i pro sledovanost na hudebním serveru Bandzone. Lidi prostě milují levno.

Tvrdíte o sobě, že jste skupina hrající ska – punk. Jako byste si nemohli vybrat mezi „klasickým“ punkrockem pro skalní a módním skáčkem, které se těší oblibě hlavně mladších.

Na koncerty chodí stále více dívek. Tuším, že i na Bandzone máme poměr v jasný prospěch fanynek. Ty chtějí tančit, a tak jim k tomu hrajeme. Zamračený, drsný, potetovaný a předem znechucený rocker, který stojí u vchodu, pomlouvá kapelu, zvuk a prostě všechny a všechno, nás zkrátka nebaví.

Když už jsme zmínili mládež, jak se dívá frontman rockových JZLF na sílící vlivy jiných hudebních a životních stylů, hlavně pak hip-hopu?

Rap (původní název pro hip-hop, pozn. autora) jsem poslouchal už v minulém režimu. A líbí se mi pořád. Nějakou dobu jsem působil v hiphopový partě Hýždě Hlemýždě. Jde o protest dnešní mládeže.

Jablko hraje pravidelně na první svátek vánoční v některém z píseckých klubů. Proč jste si vlastně vybrali tenhle termín?

 V pátek to bude už náš patnáctý koncert ve vánočním čase. Kdysi v tento den v Písku pravidelně hrávali BonPari (bývalá kapela z Příbrami, pozn. autora) Těch se tady bohužel už nedočkáme. My držíme maximálně dva koncerty do měsíce, víc si vzhledem k pracovní vytíženosti nemůžeme dovolit. Už teď alternuje v JZLF asi devět hudebníků, a to není dobře. V příštím roce chceme určitě zase prezentovat Funus Band. Budeme temní.

Zdroj: Písecké Postřehy

Pavel Král


23.12.2009   Rubrika: Rozhovory   |   Komentářů: 29   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1,5
jde to 1,5
 

Diskuse ke článku - Rozhovor: Jablko ve vánočním papíráku.

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
Zvolte stranu: 1-10 | 11-20 | 21-29
novi
novi - 27.12.2009 20:04

všichni ostatní kromě té bukvy si myslíte že zpívat texty kterejm nerozumíte je pravej punk? smajlik - 3

 
chrpa
chrpa - 27.12.2009 15:45

Medvěd: tak mu ho poradsmajlik - 10

 
Medvěd
Medvěd - 27.12.2009 12:31

plusminus: Adept pro Alexesmajlik - 1

 
plusminus
plusminus - 27.12.2009 11:43

jenom tak smajlik - 14

 
novi
novi - 27.12.2009 11:41

17 proč

 
plusminus
plusminus - 27.12.2009 11:17

novi: kolik ti je? :D

 
novi
novi - 27.12.2009 11:02

jdu si poslechnout nějaký rybičky zatím se tu mějte!

 
novi
novi - 27.12.2009 11:01

jinak to samozřejmě není moje nejoblíbenější skupina, jak si myslíte, jen mi nevadí a jejich cd jsem si párkrát poslech, jestli kvůli tomu vypadávám z vaší představy nejlepšího punkera, kterej poslouchá dk a ani neví o čem zpívaj, protože neumí anglicky a přeložit si text není punk..hlavně že si to rád zazpívá..to je pravej českej punk!

 
novi
novi - 27.12.2009 10:57

myslel jsem to tak že nejedou tak na love jako clash, vy jste to asi nepochopili

 
plusminus
plusminus - 26.12.2009 21:43

ja si zas rad poslechnu wergluv pjos,protoze sem kdysi od zpevaka dostal pivo smajlik - 14 lol

 

Zvolte stranu: 1-10 | 11-20 | 21-29