Rozhovor: Jablko ve vánočním papíráku.

Rozhovor: Jablko ve vánočním papíráku., 25.12.2009muzikou začínal už jako teenager školou povinný a za více než dvě dekády prošel nejednou kapelou. Tou poslední je Jablko znetvořené lidským faktorem (JZLF), s kterou zvěčnil na kompaktní disk několik alb, a i proto se těší oblibě nejen lokální úrovně. Jako už tradičně, v pátek 25. prosince, tedy na Hod Boží vánoční, vystoupí se svým bandem, tentokrát bez vstupného, v píseckém Papíráku. Petr Toman (36) patří mezi hudebně protřelé, názorově však vpravdě neotřelé figury.

Sám jsi začínal už na střední škole v kapele Funus Band, která po nadějném startu přerušila svoje aktivity. V poslední době ale byla už zase občas vidět a slyšet.

Funus Band vznikl dokonce ke konci školy základní. Podnikli jsme pár vzpomínkových koncertů k 20. výročí vzniku a etapu punkovou ukončili. Nemůžeme přece skoro ve čtyřiceti letech hrát písně, které jsme složili mezi třináctým a šestnáctým rokem. Momentálně jsme obnovili gothic – punk – popovou verzi Funus Bandu, se kterou jsme vystupovali těsně po "sametové výměně koryt“ a měli s ní asi největší úspěch. Divadlo Pod Čarou nám dokonce letos za tento projekt udělilo cenu poroty za splnění úkolů odznaku "Julia Fučíka". Tehdy jsme hráli muziku nadčasovou, jejíž čas se právě dočasil.. Jinak jsem vždycky miloval celou manchesterskou scénu. Není proto s odivem, že ve fotbale fandím samozřejmě United.

Pojďme zpátky k JZLF – máte raději jablka v pevném, nebo tekutém skupenství?

Obojí. Jablko znetvořené lidským faktorem je inteligentní překlad výrazu „podělanej, hnusnej svět“. A je to venku!

Vaše poslední CD nese název Skapunková deska roku 2008. Jde o cenu oficiální anebo pouze o tah na kupujícího?

Nejdříve jsme dali cédéčko k recenzi renomovaným hudebním časopisům. Lehce jsme  "mázli“ jejich editory, a proto máme tak kladné recenze. Uznávám, že když se o té desce všude dobře píše dobře, je to podezřelé. Ale prodali jsme zhruba dva a půl tisíce nosičů. Trumfli jsme v prodeji i bulvární stálici Ivetu Bartošovou a jiné hvězdy. Je však neodiskutovatelnou pravdou, že OSA Petra Jandy nám žádnou cenu nepředala a asi nikdy nepředá. České hudební ceny jsou na můj vkus až příliš "přeXindlovány".

Ačkoliv se cédéčko dostalo na světlo světa přes poměrně renomované alternativní vydavatelství, není myslím tajemstvím, že jej distribuujete víceméně za symbolickou cenu. To není moc ekonomicky povzbudivá vizitka pro formace vašeho typu.

Naopak. JZLF je nekomerční kapela, tudíž na tom nevydělává. A proto se ta cédéčka tak dobře prodávají. Deska nás vyšla v nákladech na šest korun za jeden kus. Nabízíme jí přes internet i na koncertech za třicet korun. S prodejem , cenou i distribucí jsme takhle velmi spokojeni. To platí i pro sledovanost na hudebním serveru Bandzone. Lidi prostě milují levno.

Tvrdíte o sobě, že jste skupina hrající ska – punk. Jako byste si nemohli vybrat mezi „klasickým“ punkrockem pro skalní a módním skáčkem, které se těší oblibě hlavně mladších.

Na koncerty chodí stále více dívek. Tuším, že i na Bandzone máme poměr v jasný prospěch fanynek. Ty chtějí tančit, a tak jim k tomu hrajeme. Zamračený, drsný, potetovaný a předem znechucený rocker, který stojí u vchodu, pomlouvá kapelu, zvuk a prostě všechny a všechno, nás zkrátka nebaví.

Když už jsme zmínili mládež, jak se dívá frontman rockových JZLF na sílící vlivy jiných hudebních a životních stylů, hlavně pak hip-hopu?

Rap (původní název pro hip-hop, pozn. autora) jsem poslouchal už v minulém režimu. A líbí se mi pořád. Nějakou dobu jsem působil v hiphopový partě Hýždě Hlemýždě. Jde o protest dnešní mládeže.

Jablko hraje pravidelně na první svátek vánoční v některém z píseckých klubů. Proč jste si vlastně vybrali tenhle termín?

 V pátek to bude už náš patnáctý koncert ve vánočním čase. Kdysi v tento den v Písku pravidelně hrávali BonPari (bývalá kapela z Příbrami, pozn. autora) Těch se tady bohužel už nedočkáme. My držíme maximálně dva koncerty do měsíce, víc si vzhledem k pracovní vytíženosti nemůžeme dovolit. Už teď alternuje v JZLF asi devět hudebníků, a to není dobře. V příštím roce chceme určitě zase prezentovat Funus Band. Budeme temní.

Zdroj: Písecké Postřehy

Pavel Král


23.12.2009   Rubrika: Rozhovory   |   Komentářů: 29   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1,5
jde to 1,5
 

Diskuse ke článku - Rozhovor: Jablko ve vánočním papíráku.

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
Zvolte stranu: 1-10 | 11-20 | 21-29
Fritoll
Fritoll - 26.12.2009 13:19

Kritická situace je jiná liga smajlik - 1smajlik - 1smajlik - 1

 
Medvěd
Medvěd - 26.12.2009 12:59

....poslechnu si jí,že za 30k ti pošlou cd :-)))))))))))) Dobrýýýýýsmajlik - 1Já si teda taky poslechnu třeba Kritickou situaci,páč jsem od Sváti Čecha v tom roce "93 dostal kazetu za dáčo :-)))))))))))))) Heh,miluju takovýhle lidi :-)))))))))))

 
Fritoll
Fritoll - 26.12.2009 12:37

Tak schválně, až budeš mít pár let po matuře…
Myslím, že 30Kč je za tohle CD tak akorát. Ne dělám si srandu.. Nahraný to je dobře a určitě je to dost stálo. Je to dobrý reklamní tah. Posílat CD zdarma… na to lidí asi slyší. „Něco zadarmo!!!“ Ale já si radši koupím Degradaci nebo Nežfaleš proto že tím podpořím opravdový kapely co se nemusí podbízet.
Jinak nevím jak si přišel na moje vzdělání ale netrefil si se… Užívej si pubertální punkování taky sem to zažil a bylo to krásný radikální období…

 
novi
novi - 26.12.2009 11:29

Fritoll: tak to jseš borec, já jsem na gymplu a tuhle skupinu si rád poslechnu kvůli tomu, že za 30k ti pošlou cd, to se o těch tvejch říct nedá, rád si poslechnu něco jinýho, ty jakožto vyučený jsi v hiearchii punku výš?

 
Medvěd
Medvěd - 24.12.2009 19:40

To tě šlechtí.............smajlik - 10

 
Fritoll
Fritoll - 23.12.2009 16:34

Proti SKA jako takovému nemam nic. Třeba Tleskač nebo Chancers ty beru ale kapely co prostě hrajou to "skáčko" s rádoby vtipnejma textama mě fakt neberou. Moje oblíbená kapela The Clash taky mastila ska, ragge a podobný věci a mě to vůbec nevadí ba naopak hudba má být pestrá. A nebo Rancid to taky všechno míchaj a je to prostě zábavné ale nikoliv tupé či přihlouplé.
Ale když si poslechnu tuhle kapelu tak si dokážu představit plnej sál upocenejch gymnazistů kteří z toho všeho za pár let vyrostou a stanou se z nich obyčejné šedé průměrné myšky. Sám sem něco podobného zažil u nás na Mělníku... dřív tu na punk chodilo takvejch lidí a dneska když je potkáš na ulici tak sou z nich holt dospěláci ale já mam naštěstí asi zastydlou pubertusmajlik - 1

 
Medvěd
Medvěd - 23.12.2009 15:50

Fritoll: As tak.Mě nikdy SKA krom třeba Tleskače,Ska - P nebralo.Zkrátka ty hopsačky moc nemusím.Ale třeba to,že kapely jako třeba N.V.Ú,Vision Days a dalších do svého věčně punkového projevu zavedou prvky SKA,což se taky stává z toho moderna,tak mi to ani moc nevadí... Musí se to asi umět :-)))

Co bych chtěl třeba vidět,tak by bylo.Jak například kapela E!E vymrskne na tuhletu notu skladbu.Když si při jejich rytmech představím třeba Bakču,jak tam dělá na tohle vylomeniny,tož by to mohla být i dobrá řechtačka :-))))))))

 
Fritoll
Fritoll - 23.12.2009 15:35

Modní záležitost tydle český "skáčka" ale je mi jasné, že maj řadu fandů i když za pár let po nich nikdo neštěkne.

 
Medvěd
Medvěd - 23.12.2009 15:19

Hm,moc jsme se toho nedozvěděli....

 

Zvolte stranu: 1-10 | 11-20 | 21-29