CO PANKÁČ,TO SORTA...

 

EXNI! TO - "Plnou parou"

EXNI! TO - Plnou parou

Exni!To se hudebně i textově docela posunuli. Až na malé výjimky se konečně vykašlali na laciná punková klišé styl "Fuck Off Army!" a na halekačky z Valašska a moravsko-slovenských kopanic někde od Javorníka a Bumbálky, které lemovaly jejich songy na předchozí desce. Je fakt, že mi díky ní připomněli starou Bačkulu s jedním zubem, jež posilněná mocnou silou tuzemského rumu vyřvávala táhlé vály v údolích Javorníků na Kysucku v lokalitě Makov, Nová dědina, když pásla svou starou vyschlou krávu, za což jim patří můj dík. Chlapi tehdy dokázali někde z hlubin mého podvědomí vyvolat vzpomínky z dětství na chalupě, co tam kdysi v dávných dobách bolševického běsnění koupili mí rodiče a tak.... Čo bolo, to bolo, terazky som majorom!

Je jiná doba. Jak říkám, začali se se seriózně věnovat punkové hc palbě, která jim je vlastní, ale přesto nezapomněli na to, že hudba je vesměs postavená na melodii. Nahráli fakt dobré cd, není co řešit. První věc, co mne okamžitě dostala do varu jak na koncertu, tak při poslechu cd, je skvělá rytmika. Mají fakt dobrého mlátiče. Ty vole, bicí a basa je stejně základ, na přesné rytmice se dají stavět hotové divy. Zpět k desce, po prvním poslechu mě okamžitě zaujaly dva vály a to "Averze" a "Ukrajina". Pokud se nepletu, tak Averzí začali i svůj koncert v Rock café v Praze, kde jsem je viděl. Je docela zajímavé, jak se jim podařilo skloubit celkem závažné sdělení se zpěvně melodickým refrénem. Podobná práce s kontrasty se mi líbí a :" Od tý doby mám, averzi ke drogám...." jsem si pohvizdoval i cestou domů z koncertu.

"Ukrajina" ve mně vyvolala návaly nezřízeného veselí. Víte proč? Je to jednoduché, jednou za dávných dob jsem na té masivní tuně železa zkusil vyšlapat kopec vedoucí k sídlišti, kde jsem tehdy bydlel. Hmmmmm, rychle jsem to vzdal a kolo jsem dotlačil pěšky. Jako, dolů to šlo úplně samo, to zase jo, ale zpět z hospody do prudkého svahu už to bylo horší. Podobné zážitky jsme doma měli i s jinými výrobky pocházejícími z tehdejší SSSR, našeho velkého vzoru, slovanského dubiska k němuž se naši dědové a báby vedeni taťkou Gottwaldem přimkli s nadšeným pohledem upřeným k lepším socialistickým zítřkům. První auto, které si naši pořídili, byl Moskvič, takový hranatý obrněný transportér. Myslím, že do něj pak fotr nacpal za opravy víc, než ho stála cena celé nové káry, fakt nekecám. Vůbec nejlepší to bylo v zimě, když jsme o víkendu jezdili lyžovat na chalupu. V momentě, kdy se zaplo topení, zhasl motor. No a tak nám pokaždé nezbývalo nic jiného, než se ve třiceti pod nulou nabalit do svetrů a kožichů, omotat hlavy šálou a pokud možno přestat dýchat, aby se pára nesrážela a netvořila neprůhlednou vnitřní ledovou vrstvu na tom skle, co je ve předu v autě. Nevím, jak by dnes tehdejší Moskvič dopadl při EU crash testu, ale když jsme tak jednou brázdili zledovatělé cesty tam na divokých Bečvách v dálce za Vsetínem a někde u Nového Hrozenkova se za zatáčkou kus před námi zmaterializovalo na okraji cesty stojící vozidlo, ze kterého vystupovali nějací nešťastníci, otec šlápl pohotově na brzdu.... No a nic se nestalo. Klouzali jsme vesele po ledu naprosto stejnou rychlostí až do okamžiku, kdy došlo k nárazu. BUM. Zatímco chudákům před námi se kufr rychle přeměnil do tvaru zavřené tahací harmoniky, Moskvič z toho vyšel jako velký vítěz s nějakým šrámem na mohutném ocelovém nárazníku. Podobných příhod bych mohl popsat mraky, ale rád bych se vrátil k recenzi desky Plnou parou.

Nebojte se, Exni!to nehrají žádný pop punk, na albu je i spousta jiných méně melodických pecek, třeba hned ta první, "Plnou parou", nebo "Bastard" a "Mor" (ty mají mimochodem taky dobré texty), nebo hustá palba "Jako zlej sen" a podobně. Snad jediné výhrady mám proti songu "Jerry". Nemyslím si totiž, že když někdo vystudoval vysokou školu, je zákonitě blbec a hajzl, stejně jako jím není ten, kdo bouchá rukama. Inteligence není v životě zase tak rozhodující, to, co je podstatné, je moudrost a nadhled nad věcí. K ní se každý z nás s trochou štěstí časem dopracuje, nebo také ne. A k tomu nepotřebujete mít pět vysokoškolských titulů, ani hrad a zlatý Rolls-Royce. Desku zakončuje převzatá hitůvka "What Is Love", kterou sice znám, páč to kdysi letělo v rádiu a na diskotékách, ale za nic jsem si nemohl vzpomenout, kdo to udělal. Nakonec jsem to našel na Wikipedii, je to od týpka, co se jmenuje Haddaway. Proč ne? Jedná se o slušně překopanou verzi. Jo, na to jsem úplně zapomněl, dost mě zaujalo i grafické zpracování obalu, super nápad a navíc dobře namalovaný. Takže, abych to nějak uzavřel, je to skutečně dobrá práce. Koncert se mi líbil ještě víc. Ať se vám daří, chlapi.

mrtvola


11.5.2008   Rubrika: Recenze na CD   |   Komentářů: 30   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1,7
jde to 1,7

Související odkazy:

 

Diskuse ke článku - EXNI! TO - "Plnou parou"

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
Zvolte stranu: 1-20 | 21-30
chrpa
chrpa - 12.5.2008 21:07

HippieHunter:
tak mi to teda vysvětli...

 
krissta
krissta - 12.5.2008 15:25

super kapela..moc jim fandimsmajlik - 5akorat jak psal OldHandFromHell - jsou ted o trochu min naslaply oproti minulymu albu..ale i tak se mi tohle novy cd dosti libi..smajlik - 1

 
HippieHunter
HippieHunter - 12.5.2008 9:44

Hudba se mi docela libi, maj u me jedno velke plus a to je zpev, pro me vetsina ceskych kapel dojizdi prave na zpevu, lepe receno na nemelodickem revu (tim nemyslim kudlise a podobny, tam je to neco jinyho ;o)). Z tech songu, co jsem si poslechl na bandzone vede Averze smajlik - 5

 
HippieHunter
HippieHunter - 12.5.2008 9:38

chrpa: tak tim se lecos vysvetluje smajlik - 1

 
chrpa
chrpa - 12.5.2008 1:25

mrtvola:
realita je pro lidi,co se nedokážou vyrovnat s drogou...

 
mrtvola ©
mrtvola © - 11.5.2008 23:09

chrpa: omyl, ani v tomto případě se nejedná o virtuální vatu, ale o realitu ;-)

 
OldHandFromHell
OldHandFromHell - 11.5.2008 23:08

CD neni špatný, ale kdybych ho měl srovnávat s předchozim válem a to Proti Vám!, tak musim říct, že jemu se tohle nemůže rovnat ani omylem. Energie co byla na minulym cedu se tady až na pár kousků jako třeba hned první vytratila.
Jak řikám, cedo neni špatný, ale ve srovnání s přechozim mně Exni!to trošičku zklamalismajlik - 1

 
Majkl-Klose
Majkl-Klose - 11.5.2008 19:38

dobrý cd ... taky souhlasim, Averze je pecka :) a Ukrajina je vtipně pravdivej song smajlik - 3

 
Medvěd
Medvěd - 11.5.2008 19:10

Ta skladba Ukrajina je opravdu asi z těch nelepších co na tom cédéčku najdeš,souhlasím!

Jinak já mám Ukrajinu jednu doma :-) Kdysi jsem jí koupil za kilo u nás od jednoho týpka v hospodě :-)) Ale ty kopečky jak tady uvádíš jsou na tomhle neskutečným kole opravdu na píču :-) Hold to bylo asi vymyšleno jen pro ty tehdy Sovětský úderníky :-))) "Když chceš poznat co je dřina,kup si kolo Ukrajina :-)))))

 
chrpa
chrpa - 11.5.2008 18:27

to o té moudrosti a nadhledu nad věcí,tak to je vata,co já můžu...

 

Zvolte stranu: 1-20 | 21-30