rozhovor s kapelou Vision Days

rozhovor s kapelou Vision Days

Ahoj Iane, na úvod bych se tě chtěl tradičně zeptat na stručnou historii kapely, ale ve vašem případě to asi moc stručně nepůjde že?
Ahooj, pokusím se velice stručně. Vznik 1990 tehdy ještě jako WA:VD (we are:vision days), 1992 sme se trošku naučili hrát, krátíme název na Vision days (VD), vydáváme první nahrávku „Významy“ a mimo jiné měníme sestavu takže zůstávám pouze já IAn. 1992 – 2000 období  tápání, neustále měnící se sestava, vydáváme 3 dema a jakš takš koncertujeme. 2000 – zcela nasranej a uplně bez iluzí beru vše pěvně do rukou a snažím se nějako rozjet kapelu, konečně se hraje punk jak sem vždy chtěl, úplně nová sestava, a konečně se začíná trošku dařit. Jo a taky pořádáme první ročník Brněnecfestu. 2002 – první oficiální CD Řetěz od boudy (cecek rec.). 2003 – změna sestavy, v podstatě dnešní podoba. 2005 – DVD Živák z Brněnecfestu  2006 – CD Na háku (cecek rec.) 2007 – split CD 4faces PUNK/HC (cecek rec) 2008 – příprava nového CD Proti srsti

vd2


Čím bylo způsobený, že jste od počátku nebyly punková kapela?
Ale byli, na počátku sme byli punková kapela, ale moje benevolence ke každému novému členovi nás vždy posunula někam jinam než jsem chtěl. Na koncertech sme běžně hrávali HNF, Sex Pistols, .. Jenže u vlastní tvorby to bylo jinak, v momentě, že jsem přinesl novou píseň a ta byla buďto moc rychlá a nebo vulgární, ostatní ji buď předělali a nebo zavrhli (holt Demokracie) Nutno však dodat, že mě vždy bavila i gothika, takže moje volba by byla gothic punk, který reprezentujeme v podstatě i dnes.

Máš přehled o tom, kolik jste za tu dobu stihli koncertů?
Někde bych to asi zjistil, ale z hlavy ne. Do roku 2000 cca 30 koncertů ročně. 2000 – 2005 cca45 koncertů ročně. 2006 – 2008 60 koncertů

Je nějaký vaše vyjimečný vystoupení na který rád vzpomínáš?
9.12.2005 Jevíčko ve Žlibkách, kde na nás přišlo cca 100 lidí, udělali neuvěřitelnou atmosféru,  já se zrumploval jako kára a kluci mě museli nakládat do auta. Ale jinak v podstatě na všechny rád vzpomínám, dobře se hraje před domácím publikem (zdravím fanklub z Poličky pod vedením ing. Bukvy)

Tak teď si mě docela překvapil! V Jevíčku sem samozřejmě byl, protože bydlím kousek odtam a musím potvrdit, že to byla super akce a musím tě poupravit, protože pokud si dobře vzpomínám tak tam bylo určitě víc lidí. Už je to docela dlouho, nezvažoval si uspořádání další akce na Žlibkách?

No počet lidí jsem jen odhadoval, ale jak sem říkal, byl sem značně pod vlivem, takže asi máš lepší přehled. Uspořádat stejnou akci jsem zkoušel o rok později, ale majitel zařízení nebyl moc nakloněn, prej tam bylo minule moc lidí, což nechápu, protože na tom vydělal, ale je to jeho věc. Určitě se pokusím něco vymyslet v okolí.


Máš nějakou vysněnou akci na které by sis chtěl zahrát, např. v zahraničí?
Ani ne, tudleva se nás ptali v jednom rozhovoru s kým bychom si přáli stát na prknech. Hráli sme s Exploited, a se spoustou parádních zahraničních kapel, hráli jsme z většinou tuzemských kapel, takže mě napadá snad jen Toy Dolls, Bauhaus, New Order, ale to se mi asi nikdy nesplní. Spíš bych chtěl, aby jsme dál hrávali tak jak hrajeme a lidi chodili a bavili se.

Často jste označováni za český Exploited, jaký další sou vaše hudební vzory?
No vidíš to slyším poprvé (kecám). V začátcích asi mix Joy Division Cure, Exploited, Sex Pistols, NVÚ a hlavně HNF. Prostě taková klasika.


Zatím máte na svědomí 2 punkový alba. První album "Řetěz od boudy" se dočkal 2 vydání, v čem se liší?

Hlavně ve zvuku máš-li namysli 2. verze řetězu. Jinak sou tam 3 jiný písně, protože jsme druhou verzi točili o půl roku později a měli jsme složené nové písně a ty starý nepovedený sme mohli vyškrtnout.

Proč jste to točili po druhý?

První verzi Řetězu od Boudy, jsme nahrávali ve zkušebně do mého PC, do kterého sem koupil profi zvukovku. Přizvali jsme zvukaře s mixem a najivně jsme si mysleli, že to uděláme dobrej zvuk. Při mixáži se nám to pořád nezdálo a tak jsme jeli do studia Triton na radu. Když jsme to panu zvukaři Pepovi pustili, tak nám na rovinu řekl že s tím nic nejde udělat a že je to na vyhození. Nabídl nám slevu na nahrávání a tak sme o cca 2 měsících vyrazili nahrát desku podruhé. A výsledek byl samosebou lepší.

Následovalo album „Na háku“, který vás posunulo hodně dopředu a určitě jste se díky němu dostali do podvědomí mnoha posluchačů, v čem se liší od „Řetězu“?

Je rozhodně punkovější, sehranější, sou na něm lepší písně i texty. Hodně jsme se naučili za ty 4 roky mezi oběma deskama,a taky jsme se lépe sehráli. Dost důležitý taky bylo, že album nabubnoval náš současný bubeník Protex. Navíc na písně jsme měli 4 roky, takže jsme je mohli aranžérsky vychytat. Hodně nám pomohli záporné recenze na Řetěz od boudy, které měli velikou pravdu, i když se nám to zpočátku nelíbilo.
 
Pro letošní rok plánujete nové album, na co se můžou fanoušci těšit krom tradičně dobrých textů, které jsou už delší dobu na vašem webu?
No pevně věřím, že taky na dobrou muziku. Rozhodně jsme zase udělali krok dopředu jako muzikanti, máme lepší nástroje a více zkušeností. CD by mělo být našláplejší, ale taky pestřejší, jedno reggae (saxofon Romana ze ZNC), taky jedna Crustovka a nějaký SKA (po našem). Jedeme do lepšího studia a to 7.4.2008, což by mělo ve výsledku také asi pomoci. Texty sou na webu, takže si  každý může udělat obrázek sám.

 

Jaká bude sestava pro nahrávání?

IAn - zpěv, kytara

A-Toom - kytara, zpěv

Petrpunk - basa zpěv

Tomík - zpěv, záskok basa a kytara

Protex - bicí

saxofon - Romana (ZNC)

zvuk - Váňa (Dellwer)

basa - Jaruna (exbasák VD)

 

V přípravách by měl být NVÚ tribut, vy se z chlapama z kapely dobře znáte, Štěpán s váma zpívá na vašem posledním cd, takže budete se na jeho nahrávání taky podílet?

Lépe řečeno, už jsme odevzdali nahrávky, ale kompletace Cd vázne prý na ostatních kapelách. Cd by snad mělo vyjít do léta. My jsme nahráli 2 tributy a to Jyney člověk (14 dní) a Na vodstřel. My to už měli hotový minulej rok v srpnu, ale vydání se prostě zpozdilo. Jinak NVÚ jsou super lidi a v našich začátcích nám velice pomohli za což jsme jim vděční. Jedna z mála nezištných kapel.

 

Určitě žádnému vašemu posluchači nemohlo uniknout, že se vaše písně vyznačují dobrými texty, kdo je má na svědomí a kdo hudbu?

Texty i hudbu dělám já, společně pak aranžujeme. S textama si hodně hraju, čeština je krásnej jazyk, dá se v něm tolik experimentovat až se někdy divím co je všechno možné. Navíc prvotní impuls k založení kapely byl ten, že sem psal texty a chtěl si je i zpívat. Je to pro mě důležitý, vyjadřovat se prostřednictvím k věcem které mě oslovují, serou a nebo baví.


Letos pořádáte už 9. ročník Brněnecfestu. Festival má slušnou tradici a každoročně ho navštíví víc lidí. Letos se opět fanoušci můžou těšit na českou špičku, ale co nějaká zahraniční kapela?
Vím, že toto je palčivé téma, ptá se nás na to moc lidí, ale fest děláme tak aby byl co nejlevnější vstup, takže bychom cizí hvězdu asi nezaplatili. Navíc proč nosit dříví do lesa, když v Čechách sou mraky výbornejch kapel. Teď momentálně sme se seznámili s kapelou Falešné Obvinění, která se nám moc líbí, no a na festu už není místo, takže asi až příští rok. Jinak po pravdě řečeno přemýšleli jsme nad zahraničníma (Exploited, Rancid, ), ale za prvé jsou pro nás finančně nedostupné a za druhé areál by nepobral tolik lidí, takže zůstáváme věrni motu našeho festu „Festival Česko slovenského punku“.

Můžeme se letos těšit na festivale na nějakou novinku?
Spíš novinky z řad těch méně známých kapel, ta hlavní náplň asi nikoho nepřekvapí.

Z posledních 4 festů se u vás dají pořídit videozáznamy na DVD a CD, tenhle rok se dá určitě čekat další dokument, bude vypadat stejně jako předchozí?

Uvidíme, režiji a zpracování má plně v kompetenci nás ex basák Jaruna, ale pevně věřím, že to udělá dle svého nejlepšího vědomí a svědomí.


Asi není lehký vybrat kapely pro váš fest. Program festu děláš ty?
Program dělám  já. Je to strašně nevděčný, nikdy se všem nazavděčíš navíc denně dostávám desítky mailů od různých skupin a interpretů od popmusic po hard core, no prostě od každýho kdo dělá hudbu a těmto lidem musím vysvětlovat že je fest výhradně o punku. A pak sou marky punk kapel, který nejsem schopen umístit do programu a ty mě mrzí. Byly už i návrhy udělat 2 denní fest, ale to nejsme schopni jako pořadatelé zvládnout, protože to stále zvládáme jen jako parta kamarádů.

Souhlasíš se mnou, že je u nás stále více dobrejch kapel?
Jo to stoprocentně, až se někdy divím jak moc jich je. Viz již zmiňovaný Falešný obvinění.

Neuvažujete pro příští jubilejní ročník rozšíření o další scénu, nebo o další den?
Jak sem říkal, není to v našich silách.

Vaši fanoušci si určitě nemohli nevšimnou změny vaší webové stránky na www.visiondays.cz, co můžou do změny očekávat?

Zatím sme zakoupily doménu www.visiondays.cz časem určitě trošku poupravíme vzhled stránek, ale zatím mám bohužel velice málo času, zejména kuli nahrání a vydání nového CD a taky kuli Brněnecfestu.

  

Přechod na novou doménu pro vás znamená větší kapacitu na stránky, dá se tedy očekávat, že budete na stránky dávat víc fotek popř. něčeho dalšího?

Myslím si, že oproti jiným kapelám máme stránky daleko obsáhlejší, takže budeme prostě pokračovat v trendu. Ta doména je hlavně kuli vyhledávání našich stránek.

 

vd3Máte nový motivy oblečení, navíc výrazně zlevněné, to si děláte sami?

Trika a vlastně veškeré oblečení nám vyrábí a také nás zastupuje Lumbers (www.lumbers.cz). Jde hlavně o to, že je to kvalitní oblečení, který vydrží a ne že se rozpadne po dvojím vyprání. Jako se mi tudle stalo s trikem exploited který sem si koupil na jednom festu. Navíc majitel Lumbersu Radan je fajn kluk a má oblečení za lidový ceny. Na kompletní sortimet je možno se podívat na naše stránky do sekce obchůdek. Máme dva motivy v provedení triko dámské i pánské, dámské tílko, dámské šaty, kraťasy, mikiny a zádové nášivky.

Kromě toho vozíme na koncerty distro...

 
Čemu se věnujete krom hudby?
Kluci tak nějak ženy, víno, zpěv. Já mám zájmů víc, ale hlavně preferuju rodinu. Nesmím však opomenout že Protex je vášnivý čtenář.

Chceš něco na závěr vzkázat čtenářům punk.cz?
Milujte se a množte se

 

Dky za rozhovor, přeju ať se daří ahoj

My děkujeme ahoooj

 

www.visiondays.cz   http://sweb.cz/brnenecfest

 

hajkros


6.4.2008   Rubrika: Rozhovory   |   Komentářů: 32   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1,6
jde to 1,6
vd3 vd2  

Diskuse ke článku - rozhovor s kapelou Vision Days

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
Zvolte stranu: 1-10 | 11-20 | 21-30 | 31-32
IAn
IAn - 19.5.2008 16:49

Náckové nejsou prdel to by mě ani ve snu nenapadlo, myslel sem jako že to CCCP je prdel, ale chápu že to někomu může vadit. sorry

 
IAn
IAn - 19.5.2008 16:47

Ahooj Mrtvolo, docela to chápu. Už sme se domluvili že s klukama že na to sereme. Rozhodně nechceme vypadat jako že uznáváme jakýkoli svině ať už nácky nebo komouše. smajlik - 14, Jinak Curtis měl výročí 28 let od úmrtí. Viděl si film control? O Joy Division. Během léta ti pošlu naše nové Cd na recenzi. Ahooj IAn

 
mrtvola ©
mrtvola © - 18.5.2008 1:10

Hele, IAne, sorry, já bych si s podobnýmy symboly totality moc nezahrával (hakenkreutz, CCCP, srp a kladivo , Che Guevara a podobně) . Pokud bereš za prdelní provokaci a velkou srandu nácky, co pochodujou s hákovým křížem (celkem chápu otázku lovce hipíků) , není co řešit,

Joy Division ( Warsaw) byla kurevsky dobrá punková kapela.

 
IAn
IAn - 16.5.2008 6:59

No to triko je dost velká recese, zažil sem toliko Totalitu a můžu ti říci že největší provokace v té době (88, 89) když sem chdil na učňák byla přijít do školy s odznakem Lenina nebo trikem CCCP to nás chtěli vyhazovat ze školy. Nicméňe dnes to asi spousta lidí chápe jako, že uznávám rusáky nebo nedejbože komouše. Tak to je to pořád jen erecese a provokace, ale se mě ptalo spousta lidí, tak asi začnu nosit jen jednobarevný triko bez potisku, páč mám li triko Joy Division tak nejsem pankáč, mám li triko Cassualities tak sem agro punk protože to není vhodný, to samé Exploited, mám li CCCP sem komouš, a předpokládám že vemu li si jen černý triko budu zřejmě negativista, tak prostě nevím, dnes se fakt nezavděčím ničím. Ale dík za optání.

 
HippieHunter
HippieHunter - 15.5.2008 9:23

hudba docela zajimava, i kdyz ne uplne pro mou osobu.
IAn: mel bych jeden dotaz, koukam ze nosis na konziky trisko CCCP, predpokladam, ze to ma byt recese, co bys rikal, kdyby nekdo na Vas konzik prisel v tricku s hakacem, bo NSDAP?

 
kakolina-punk
kakolina-punk - 1.5.2008 15:06

preklep: odlisne smajlik - 1

 
kakolina-punk
kakolina-punk - 1.5.2008 15:05

noo totok fajn kapela...libi se mi ze hrajete tak trochu dlisne nez ostatni kapely..mate to takove ppritvrdene a to je gut smajlik - 10 jinak na Míru ste byli supr smajlik - 5smajlik - 14

 
Punkna
Punkna - 14.4.2008 19:04

czeste chlapi..mám od vás doma triko..fakt paráda..smajlik - 3máte fakt super motiv...tak držím palce a Punk Not Dead..smajlik - 5

 
IAn
IAn - 13.4.2008 1:01

Děkujeme za držení palečků. A ta reklama není reklama, prostě sme napsali co si myslíme o člověku, který nám vyšel vstříc, a patří mu náš velký dík, navíc Radan je super člověk. IAn

 
mrtvola ©
mrtvola © - 8.4.2008 18:58

Poctivá punková kapela, která se navíc něco snaží udělat pro scénu. Držím vám palce, IAne.

 

Zvolte stranu: 1-10 | 11-20 | 21-30 | 31-32