Historie hnutí skinheads - skin není nácek!

Skinheads

    Počátky hnutí skinheads bychom našli ve druhé polovině šedesátých let ve Velké Británii. V té době dochází k významným změnám na trhu práce. V důsledku modernizace narůstá nezaměstnanost a staré sociální struktury se rozpadají. V dělnických čtvrtích velkých měst (například v londýnském East-endu) vzniká nové hnutí dělnické mládeže. Jeho příslušníci kladli důraz především na svůj dělnický původ a ostře se vyhraňovali proti hnutí hippies, tvořenému hlavně mládeží ze středních vrstev.

    Dělnický původ vyjadřovalo i typické oblečení těchto mladých lidí: vysoké těžké boty tzv. DocMartens (popř. pracovní boty s okovanou špičkou, jaké nosili dělníci v docích), vojenské bundy “bombery", džíny a kšandy nošené přes košili značky Ben Sherman nebo trička Fred Perry (aby byly dobře vidět). Nejnápadnější byly už tehdy nakrátko ostříhané vlasy, podle nichž se těmto lidem začalo říkat skinheads (holé hlavy).

    Původně se jednalo o nepolitické hnutí, kterému šlo především o odlišení se od “lepší" společnosti. Aktivity prvních skinheadů se omezovaly na návštěvy hudebních představení a fotbalových zápasů. Objevovaly se i první rvačky a násilnosti, které však nebyly vedeny motivy politickými, ale sociálními. Jejich cílem se stávali především hippies a bezdomovci. Po večerech se chodilo tancovat. Skinheads se převlékali do těch nejlepších šatů, jaké si mohli dovolit, aby na tanečním parketu vynikli mezi ostatními. Do Británie se tehdy dostal nový hudební styl, známý pod jménem ska, který s sebou přinesli imigranti z Jamaiky. Postoj původních skinheads k cizincům a přistěhovalcům nebyl jednoznačný. Na tanečních zábavách se družili s Jamaičany, ale cílem jejich násilných útoků se nezřídka stávali Pákistánci, o nichž se říkalo, že se nechtějí integrovat do společnosti.

    V letech 72-76 nebylo o skins přílis slyšet. Nová vlna skins přišla s čerstvě vzniklým, do té doby nevídaným hnutím, kterým byl PUNK. Vznikla nová hudba skinheads - OI!. To se stává novým hnutím ulice spojující jak skins tak punks. Toto první období v historii hnutí skinheads netrvalo dlouho. Na počátku sedmdesátých let došlo k určitému zklidnění. Část mládeže se z nejrůznějších důvodů s hnutím rozešla. Některé uchvátila zbrusu nová “disco-móda" sedmdesátých let, další skupina se sblížila s punkery a jiní se pokusili přiblížit životním stylem středním vrstvám, i když i nadále zůstávali dělníky.

    K výraznému zvratu dochází koncem sedmdesátých let, kdy britská národně-socialistická strana Národní fronta (the National Front) zneužila hnutí skinheads ve svůj prospěch. Národní fronta (NF) rekrutovala mladíky z ulice a využívala je pro své pouliční bitky. Protože skinheads měli pověst ostrých hochů, někoho napadlo, že když mladí “bojovníci" z řad NF napodobí image skinheads, stanou se ještě obávanějšími. Tak vznikla nová odnož hnutí skinheads. Zatímco “tradiční skinheads" byli nepolitickým hnutím dělnické mládeže a našli bychom u nich určité styčné body s punkery (např. hudba), noví skinheads se hlásili k extrémní pravici. Napětí mezi oběma skupinami postupně narůstalo. Zároveň docházelo k další diferenciaci uvnitř hnutí. Část nepolitických skinheads se přiklonila k levici a začala nahlížet na třídní boj skrze politiku práce a zaměstnanosti.

    Hnutí skinheads se záhy rozšířilo do mnoha dalších zemí (Irsko, Francie, Rakousko, Itálie, Spojené státy, Německo...). Přestože v každé zemi má svá specifika, základní rysy zůstávají shodné. Od konce osmdesátých let dochází k oživení původního “tradičního" hnutí a jeho hodnot. Zároveň přibývá konfliktů mezi zastánci různých směrů. V současnosti existuje hnutí skinheads v různých podobách téměř v celém světě.

 

Charakteristika současného hnutí skinheads


    Jak vyplývá z předchozích řádků, hnutí skinheads je velmi rozrůzněné a vnitřně diferencované. Pojem skinhead popř. skin označuje mladého nebo dospělého člověka s vyholenou hlavou. Typické oblečení tvoří vojenská bunda “bomber", nejčastěji zelená, černá nebo tmavě modrá, úzké kalhoty ve zkrácené délce (se záložkou nebo ohrnuté), kšandy a vysoké boty (DocMartens nebo kanady). Častými doplňky jsou nejrůznější nášivky a placky. V poslední době však některé skupiny skinů tuto typickou výstroj opouštějí a z nejrůznějších důvodů dávají přednost sportovnímu oblečení, nejčastěji značky UMBRO

    Skinheadi často nosívají různé odznáčky nebo nášivky čímž projevůjí své simpatie k určité skupině. Tak například vlastenci nosí prakticky vše s motivy národních znaků a různé vlaječky, čímž projevují hrdost na svůj národ. Na fašisticky orientovaných debilech často uvidíte svastiku (hákový kríž = před soudem odůvodňovaný jako symbol slunce) Nebo fotku Hitlera vloženou v peněžence čí přilepenou na prdeli nebo též na čele (podle toho jak to mají rádi,análně či orálně.Ale většinou si to dělají do prdýlky buzeranti !!!).

    Skins mají své oblíbené kapely, které hrají ska (Busters, Skaferlatine, Skarface, Blechreiz,...), Oi! (Business, Lokalmatadore, Asoziale, Oxblood,...), HC (War Zone,...) a punk, Vydávají své časopisy (Skaktus, Skoink, Skintonik, OiReka,...) a snaží se obnovit obraz nepolitického skinheadského hnutí.

 

zdroj: http://sweb.cz/skinhead/

 

V dalším článku o skinheads přiblížíme jednotlivé odnože např.: S.H.A.R.P., Red Skins, Bonehead, White Power skins (čůráci), Hooligans, Renees... tak si počkejte

 

 


21.10.2006   Rubrika: Články   |   Komentářů: 430   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 2,3
jde to 2,3
 

Diskuse ke článku - Historie hnutí skinheads - skin není nácek!

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
Zvolte stranu: 1-20 | 21-40 | 41-60 | 61-80 | 81-100 | 101-120 | 121-140 | 141-160 | 161-180 | 181-200 | Další strana
Radovan
Radovan - 23.10.2006 7:42

to sid vicious:

co to meleš?! On to triko se svastikou nosil z jiného důvodu. Když už si tak říkáš, tak by sis to mohl zjistit...

 
pna_Kac
pna_Kac - 22.10.2006 19:40

Chbi ti tu docela podstatny informace o skinheads.... (kdo zalozil tohle hnuti, kdo byli Mods, apod.)

 
Carlos
Carlos - 22.10.2006 18:35

Zajímavé, ale nejlepší je ten konec.smajlik - 1smajlik - 1smajlik - 1smajlik - 13smajlik - 13smajlik - 13smajlik - 13

 
sid vicious
sid vicious - 22.10.2006 13:28

Mnoho lidí vidí za slovem skinheds to,že jsou náckové a rasisti....A to mě na tom nejvíc sere

 
Radovan
Radovan - 22.10.2006 13:26

nepotřebuji číst něco o skinech. Znám jich dost. A ti co si na ně hrajou ať jdou do piči.

 
kaktus
kaktus - 22.10.2006 10:52

sem se o sobe ve vlaku dozvedel ze sem skinheadsmajlik - 6a zrejme jim starsi bracha nakecal ze skinhedi sou rasistismajlik - 9
a jak to zjistily asi skrtlym hakacemsmajlik - 13
tak bacha na mesmajlik - 10smajlik - 6

 
Ďugi
Ďugi - 22.10.2006 10:05

viac toho napísať o skinheads neviem - - to je moja história a môj názor - -

 
Ďugi
Ďugi - 22.10.2006 10:03

Behom ďalších rokov ako by Skinheadský štýl nebol ani vidieť. Zatiaľ čo na punkerov je možné naraziť často, Skinheadov stretnete zriedka. Snáď je to tým, že prevažná väčšina z nich pracuje a nejde im toľko o pózy. Avšak v Londýne a v britských mestách tento štýl prakticky nikdy úplne nevymizol. Uniforma zostáva - americká letecká bunda (Bomber Jacket vyrábaná firmou Alpha Industries), ohrnuté levisky a vysoké boty Dr. Martens. Je však nutné zdôrazniť, že takéto oblečenie je obľúbené tiež u Britov, ktorí nemajú so Skinheads nič spoločného.
Väčšina Skinheadov je apolitická. Problém, ktorý ničil Skinheads nebol politický, ale išlo o nepriateľstvo fanúšikov futbalových klubov. A tak sa hnutie "Oi!" posudzovalo vzhľadom k nežiaducemu správaniu menšiny. V tej dobe na scénu nastupujú neonacisti. Prevzali za svoje oblečenie štýl skinheads, ale s pravým skinheadským hnutím nemajú nič spoločné. K britskému Národnému frontu sa hlási jedine skupina Screwdriver.
Osemdesiate roky sú charakteristické prenášaním hnutia na kontinentálnu časť Európy. Ale je, nanešťastie, dosť často redukované len na futbalové násilie a prejavy nacionalizmu v tých - ktorých krajinách. Európski Skinheads nedosahujú čistoty štýlu svojich ostrovných predchodcov a vzorov, rovnako tak ako punk a všetky ostatné subkultúry mládeže, ktoré ich kopírovali.
Ako každé hnutie, tak aj toto sa rozštiepilo na mnoho prúdov. Názory sa rôznia a mnohí si z nich stavajú zákon pre ostatných. Z USA (N.Y.C.) v roku 1986 prichádzajú S.H.A.R.P. (skinheads proti rasovým predsudkom) ako odozva a výrazný protest na neonacistov, fašistov a krajných nacionalistov a vracajú hnutie ku svojim pôvodným koreňom. Samozrejme to prinieslo i mnoho nových kapiel - Warzone, Agnostic Front a iné. Sú ostro zamerané proti fašizmu, bystro politicky uvažujú a chodia samozrejme štýlovo oblečení. Históriu hnutia majú doslova v malíčku. Do Anglicka sa dostali cez speváka antifašistickej Oi! kapely The Opressed. S.H.A.R.P. skins sa nehlásia ani k ľavici a ani k pravici

 
Ďugi
Ďugi - 22.10.2006 10:02

Návrat
Ale štýl Skinheads nikdy vo východnom Londýne nezmizol. Na uliciach ich však v rokoch 1972-1976 nebolo moc vidieť. Dlhé horúce leto roku 1976 zaznamenalo vznik mimoriadne novej kultúry - punku. Noví Skinheads pri svojom návrate zachovali najextrémnejšie prvky starého štýlu a ešte ich rozšírili. Hlavy boli ostrihané dohola alebo krátke vlasy odfarbené. Niekedy bol vo vlasoch vyfarbený nápis Union Jack a pod. Vrátili sa vysoké boty a traky. Nenosili sa obleky, objavilo sa rôzne tetovanie, aj na tvári. Verejnosť bola otravovaná nacistickými pozdravmi. Tlak verejnosti a teenagerov už v podstate viedol k dohode s punkermi, ale títo skins vedeli, že nikto nebude tolerovať ich svojvoľné skupinové násilie.
Skinheads vzbudzovali dojem takmer uniformovanej armády, kde útok na jednotlivca má za následok násilnú odpoveď od ostatných. Skinheads, ktorí podporovali teds, boli tradicionalisti (Traditonal skinheads - Trads). Obnovili sa takmer presne ako bývalí pôvodní Skinheads so svojou eleganciou, elitou pracujúcej triedy a ich postojmi. Títo ľudia nenávideli nových, plastických Skinheads. V Londýne boli krčmy, ktorých klientela pozostávala z pôvodných Skinheads vo veku nad 25 rokov a v ktorých nikto z "nových" Skinheadov nebol tolerovaný.

 
Ďugi
Ďugi - 22.10.2006 10:02

V zime 1969/1970 boli vlasy Skinheadov dlhšie, rozdelené cestičkou a uhladené. Obleky sa nosili nielen večer, ale i cez deň. Vysoké boty boli nahradené polobotkami. Traky zmizli a nastalo všeobecné nosenie opaskov. Výsledný efekt pripomínal mods z rokov 1964/1965 s ich študentským vzhľadom. Prednosť mal elegantný zjav. Používali sa taktiež aj dáždniky - doba "Suedeheads".
Tradičná čistota a žiadne zbytočné ozdoby - to stále platilo. V roku 1971 sa vlasy opäť predĺžili a siahali takmer ku golieru. Pôvodným Skinheadom sa podobali málo, aj keď mali zreteľne rovnaký pôvod. To bolo posledné štádium vývoja kultu. Netrvalo dlho a na začiatku roku 1972 "vymizli".

 
Ďugi
Ďugi - 22.10.2006 10:01

Mladí ľudia ktorí tento štýl vytvorili zamenili jemné a trochu i ženské znaky módnych mods za oblek, ktorý mal viac súvislostí s ich pôvodom pracujúcej mládeže. Potrebovali odev, ktorý sa neroztrhá pri behu, ktorý zostane vyžehlený, úhľadný a ktorý je odlišný v dave. Ťažká bunda, armádna zeleň (kaki farba), ťažké pracovné džínsy, pracovná obuv a traky spĺňali túto potrebu. Okované vysoké, naleštené topánky (boty) sa stali preukazom identity a taktiež i určitou zbraňou - pokým neboli zakázané na futbalových zápasoch.
Okrem oblečenia je i účes dôležitým indikátorom toho, kto ste a ku ktorému kultu patríte. Teddy boys a Mods mali vlastný odlišný účes. Tvrdí Mods začali s krátko ostrihanými vlasmi a v roku 1964 tento účes prevzali Skinheads, čím teda vzniklo ich meno, ktoré si sami dali. Dĺžka zostrihu je podmienená hrúbkou zarážky na holiacom strojčeku. Fúzy a "brady" boli na Skinheads vidieť veľmi zriedka. Aj holenie bolo povinné a strnisko nebolo prijímané. Avšak niektorí Skinheads mali dlhé kotlety - bokombrady až ku spodnej čeľusti.

 
Ďugi
Ďugi - 22.10.2006 10:00

V päťdesiatych rokoch sa po prvýkrát v povojnovej Veľkej Británii objavil odlišný štýl či kultúra mladých ľudí. V tej dobe prijala časť pracujúcej mládeže za svoju uniformu dlhé "eduardovské" plášte a úzke nohavice. Boli známi ako Teds (Teddy Boys). Boli oddaní Rock´n´Rollu, čudne učesaní s opätkami a esíčkami dôkladne napomádovanými na čele. Správali sa ako skupina oddelená od konvenčného života. Na počiatku šesťdesiatych rokov boli nahradení tzv. Mods a ich protikladmi "rockermi". Skinheads sa objavujú ako zvláštna skupina v roku 1967 vďaka ich odlišnému oblečeniu a výzoru, druhu hudby, ktorú majú radi a tvrdému agresívnemu správaniu. Pri vytváraní svojho vlastného štýlu prijali určité znaky štýlu Mods, skombinovali ho s časťami pracovného odevu a stali sa Skinheadmi. Štýl Skinheads je elegantný, čistý a tvrdý. Je to precízna uniforma, ktorá určuje identitu. V počiatkoch roku 1964 človek poznal Mods, ktorí pripomínali Skinheads tým, že mali krátke ostrihané vlasy, nosili košele značky Ben Sherman, tričká Fred Perry a Levisky.
Mods sa nakoniec rozdelili do dvoch odlišných skupín. Jedna skupina tzv. umeleckí školáci - módni mods vyvinuli spôsob oblečenia, ktorý stále viacej oslňoval zatiaľ čo druhá skupina tzv. tvrdí mods, alebo gang mods sa premenili na Skinheads. Fanatické dodržiavanie detailov u Mods sa stalo dôležitou skutočnosťou i u Skinheads.

 
Ďugi
Ďugi - 22.10.2006 9:55

je nám šetkým slobodným punkerom akurát k smiechu !!!!

 
Radovan
Radovan - 22.10.2006 9:03

to kraken:

proti zeppelin, maiden, purple nic nemám, akorát ten koncert v OV moc nedali, už nezazpívá ty výšky.

Orlík používal slova typu negr, ale pokud nemáte víc než jejich 2 desky, tak se můžeme akorát hádat...

 
KRAKEN
KRAKEN - 21.10.2006 22:59

izi:skinhead není rasista,to vím.Ale používali snad Orlíci slova typu:negr?Neměli rádi cikány a to není rasismus,já taky cikány nemám rád,ale černoši mi nevaděj.A na cigoších mi nevadí jejich barva kůže,ale jejich chování.Taky opěvovali Náš národ.

 
izi
izi - 21.10.2006 21:52

KRAKEN: no newim estli orlici boli Skinheadi, meli rasisticky pisne. A kdybysis poradne precet ten clanek tak wis ze Skinheads nebyli rasisticti

 
KRAKEN
KRAKEN - 21.10.2006 20:26

Orlík byly dorý,poslouchám je do ted.A opravdu skončili kvůli tomu,že se chtěli distancovat od boneheads!!!Protože byly SKINHEADS.Já sem sice anarchista,ale to neznamená,že nejsem hrdej na historii týhle země.Na historii jo,ale ne na současnost.Hlavně když se kouknu na to který post komunistický hovada nám tu vládnou!!!Takže řvu ANARCHY!!!Ale zároveň SKINS AND PUNKS UNITED!!!
2 windas:nepochopil sem jestli máš rád Deep purple nebo ne.Není to sice punk rock,ale já je teda například mám strašně rád.A poslouchám i jyný hard rockový a heavy metalový bandy jako třeba Led Zeppelin,Rainbow,Black sabbath,iron maiden,judas priest...
smajlik - 13smajlik - 7

 
pankacjooo
pankacjooo - 21.10.2006 19:28

v týhle době bych chtel žít - skins smajlik - 7nd punk. byla to dobrá doba

 
bricanyl
bricanyl - 21.10.2006 14:14

winďas: to ja to mam presne naopak,posledni dobou si poslechnu radsi dobry oi!, nez punk.
a kapely typu orlik to tady totalne posraly...
nejvic se musim smat, kdyz nekde ctu rozhovor s Landou nebo Mataskem
a oni tam budou vykladat, ze skoncili, protoze se jim nelibilo, ze jim na koncerte plesky hajlovaly,etc.
pakaz zasrana.
je to humus, k cemu se clovek dokaze snizit.
a co takovy Sham 69,se skrewdriverem jedna ruka a jeste z toho vytezili...
takovych bylo je a bude..
bojsmajlik - 13smajlik - 17

 
Radovan
Radovan - 21.10.2006 11:44

Myslím, že v nazi projevu měly hodně prsty i kapelka SKREWDRIVER, která ze začátku jela svuj ¨oi!punk¨ (pozd. whiterock) či jak by se dal charakterizovat jejich styl. Jen se např:. podívejme s kterýmy punk kapelamy tenkrát hráli... Myslím že odkazy kapel BOUND FOR GLORY či STÖRKRAFT se hodně podepsaly nejen na myšlení skinheads ale i hudebně inspirovaly masy dalších začínajících Oi! Oi! music. je to málo v piči, když do roku ´89 jsme byli snad poslední stát, kde do sebe Skins and punx nechodili. Pak stačilo mazání medu po tlamě od Orlíku a bylo to v háji. Skins jsou tvrdá nátura. Pokud jim ( i v najebanosti) začneš jebat do hrdosti-tak jsi ¨na paseku¨:) Ale už se jejich muzice čím dál více vzdaluji. Dosti agresivní soundy ve mě vyvolávají určité obavy o psychice posluchačů. Dá se říci, že se víc a víc sbližuji se SKA čkem, které jsem kdysi nemusel. To je dobře, protože bych nerad v 50ti dopadl tak , že pojedu jen Deep Purple- a nic jiného pro mě neexistuje... Taková omezenost:) čest

 

Zvolte stranu: 1-20 | 21-40 | 41-60 | 61-80 | 81-100 | 101-120 | 121-140 | 141-160 | 161-180 | 181-200 | Další strana