CO PANKÁČ,TO SORTA...

 

Hlupák jménem Sid Vicious

John Simon Ritchie - neboli - Sid Vicious (poděs)

     Byl to nejhorší baskytarista, jaký se kdy dostal do nahrávacího studia. A nejhloupější muzikant, co kdy šlapal tuhle zem. Píchat si heroin a vraždit mu šlo každopádně líp. Celkem bez nesnází nakonec odpravil i sám sebe; bylo mu jedenadvacet let. Zbyla po něm jediná deska, kterou natočil s kapelou jménem Sex Pistols. Přesto patří k legendám rockového muzea.

 

    Odehrálo se to v lednu roku 1978. Sex Pistols táhli ve starém autobuse přes Spojené státy; snažili se Američanům prodat pravý britský punk. Sid většinu času jen civěl z okýnka-v jedné ruce plechovku piva a v druhé sendvič, myslel na kouření péra a snil o injekci v předloktí. Pak se to stalo: odpoutal uzounká očka od ubíhající krajiny a jeho pohled padl na nádhernou věc-motorkářské boty. Neuvěřitelně bytelné, vyrobené z kůže a ocele. Patřily Bobovi, jednomu z fotografů. Sid se už poněkolikáté ve svém životě zamiloval. Nejprve to bylo do drog a sexu, tohle však byla láska na první pohled, láska jak trám. Od té doby neměl chvilku klidu. Zkusil od Boba boty koupit. Fotograf však odmítl. Alespoň mu je však byl ochoten půjčit na večerní koncert. A tak si Sid boty poprvé obul a-jako by najednou povyrostl. Větší část večera sice hrál chybné basové party, ale v těch botách se cítil neporazitelným králem pódia. Musel je prostě mít. Bylo pozdě v noci, kapela opět na cestě, všichni v autobuse spali. Jen Sid ne. Přemýšlel o těch nádherných botách. Pak na to přišel! Aby je získal, musí jejich majitele zabít! Snad to byl zásah prozřetelnosti-jeden z pasažérů se probudil práve včas, aby spatřil Sida, jak se sklání nad Bobem a v ruce svírá nůž. Podařilo se mu ho zezadu sevřít, zvednout mu ruce nad hlavu a odebrat zbraň. Sid se ani nepokusil bránit. Vše proběhlo naprosto tiše, nikdo se nevzbudil. První promluvil Sid:,,Byl bych ho předtím vzbudil, než bych mu podřezal krk.“ Tak takový byl Sid Vicious.

Malé velké dítě

    Dlouhá léta žádný Sid neexistoval, jen John Simon Ritchie, který se narodil 10.května 1958; bylo to nemanželské dítě. Kdo ví, s kým přesně si ho feťačka Beverlyová pořídila. Opravdu byl jeho otcem nějaký Ritchie? Malý John nakonec pro jistotu celé dětství používal obě příjmení. Vyrůstal na předměstí Londýna. Byla tam taková parta, kterou vedl sarkastický mladík, vše kolem sebe do hloubi duše nenávidějící. Jmenoval se John Lydon. A protože se všichni ti johnové pletli, překřtil Johna Simona Ritchieho na Sida-jméno, které nenáviděl, ale poslušně s ním žil. Život téhle skupinky byl nudný; alespoň jim tak připadal. Toulali se, prali se, kradli, objevovali LSD. Občas se snažili zabavit. To třeba Sid chytil kočku za ocas , několikrát s ní zatočl a pak jí vyrazil mozek o cihlovou zeď. Bylo mu čtrnáct…

    Stalo se to v létě 1975. Přitažlivě odporného Lydona si ve svém obchůdku s názvem Sex povšimnul protřelý manažer Malcolm McLaren-a nabídl mu angažmá v pun kové kapele Sex Pistols, kde ho překřtili na Johnnyho Rottena. Bývalá sídlištní parta i nadále dělala svému bývalému vůdci nebezpečnou ochranku; i když by se víc hodil nějaký tvar slova útočit, než chránit. O tom by ještě dnes mohl vyprávět třeba britský novinář, který se při koncertě v legendárním klubu 100 velkému Rottenovi znelíbil. Psal se rok 1976. Jeden z Rottenovy klaky održel publicistovi nůž nějakých pět centimetrů od tváře a Sid se ho pokoušel praštit přes hlavu rezavým řetězem z motorky. Právě to mu od nadšeného Rottena vyneslo nové příjmení-Vicious(Poděs).

    ,,No, já nemyslím, že bych byl opravdovej poděs, ale divokej jsem dost,“ tvrdil o sobě. Vlastně nikoho pořádně praštit neuměl, jenom protivníka zastrašoval svými klátivými pažemi a zlým smíchem. Byl nebezpečný jen tím, že fyzická bolest byla něco, co si ano vzdáleně nepřipouštěl. To není domněnka, dokládá to až příliš mnoho fotografií. Pózuje s výrazem kreténa: zaťatá pěst, bojovně vystrčený loket, na předloktí doširoka se šklebící řezná rána. Nepocházela z žádné pouliční šarvátky, to on sám si rozdíral vlastní tělo střepy skla, žiletkou, nožem. Dělával to, když se nudil. Ještě dřív, než to začalo fascinovat média. Tehdy však ještě tento nedomrlý mladík nikoho nezajímal. To až když v únoru 1977 nastoupil do kapely.  Baskytarista Glen Matlock toho času dostal padáka a Sid měl zaplnit jeho místo. O basové kytaře přitom věděl jen, že by se sní dalo snadno kohokoliv zabít. Nikdy se na ní nenaučil. Oč méně tónů uměl, o to víc mu však šlo žvanění:často se coby uznávaná autorita necitelné punkové mládeže nechával slyšet, že je nejméně sexuálním stvořením na světě.

    Jenže pak se potkal s Nancy Spungenovou a názor radikálně změnil. Stejně rychle jako názor na drogy. Ten den na večírku s newyorskými punkáči Heartbreakers už byl členem stále slavnějších Sex Pistols . Johny Thunders a Jerry Nolan na něj naléhali:,,Seš kluk nebo chlap?“ Byl kluk, ale chtěl být chlap. Tak si poprvé šlehnul herák. O pár minut později už zvracel;čerstvá zkušenost v něm na nějaký čas zanechala jen děs. Jenže Nancy Spungenové(společensky nepřizpůsobivé kurvě, jak ji vystihl legendární rockový novinář Nick Kent) připadal heroin báječný. A Sidovi zase Nancy. Zanedlouho v tom lítali oba; v destruktivním vztahu i ještě ničivější závislosti na drogách. Bylo to stejně rychlé jako kariéra Sex Pistols-jediné regulérní album Never Mind The Bolocks Here´s The Sex Pistols vydali koncem roku 1977, o pár měsíců později už neexistovali. To Sidovi také nepřidalo. Krátce nato se rozpadl i vztah Sida a Nancy; ovšem mnohem dramatičtěji.

Rokenrolová hvězda

    Dvanáctého října 1978 za deset minut jedenáct se v ústředně hotelu Chelsea ozval zadrhávající hlas s anglickým přízvukem. Žádal aby někdo přišel na pokoj 100, protože ,,někdo je vážně zraněn“. Manhattanská policie našla Sida sedícího strnule na posteli. V koupelně pak mrtvé tělo Nancy Spungenové. Když se ptali, Vicious prohlásil, že k hrozné události došlo proto, že on je ,,svině, hnusná svině“. O chvíli později dodal:,,Nemůžete mě zavřít, jsem rokenrolová hvězda.“ Zavřeli ho. Ale za deset dní zase propustili, byť jen na kauci. Z Anglie přijela i jeho matka a všichni oslavovali Sidův návrat z vězení Ryker´s Island.

   Kromě Sida. Ten objevil holicí čepelku a rozbitou žárovku. Obojím si pak přeřezal všechny žíly na rukou a na nohou. Matka respektovala synovo přání zemřít. Seděla vedle něj a dívala se, jak drogami a alkoholem ředěná krev vytéká z jeho těla. Později na večírek dorazil Malcolm McLaren a Joe Stevens, Sidův neoficiální pečovatel. Bývalý baskytarista Sex Pistols už byl natolik oslabený, že nedokázal udržet moč, která se rozlévala po krví prosáklém povlečení. To bylo moc i na otrlého McLarena. Zvláště když ho Sidova matka začala přesvědčovat, že tady jde o ,smluvní sebevraždu‘, a ať do toho nezasahuje. Sám Sid prosil bývalého manažera o nějaké utišující prostředky. McLaren tedy zase odešel, i když v tu chvíli ještě nevěděl, jestli má zajít pro žádané prášky nebo pro doktora. Joe Stevens zůstal. Klekl si vedle Viciouse s malým kazetovým mikrofonem a začal nahrávat:,,Tak, Side, jak to tenkrát vlastně bylo?“ Ptal se na podivnou smrt Nancy Spungenové a Sid spustil.

   Ta nahrávka se dochovala, později ji otiskl nejeden britský časopis. Podává souvislý a jasný obraz tragédie. Přiznal vše: Chtěli si píchnout, protože dostali tisíc dolarů za chystaná vystoupení. Žádná narkotika však doma neměli. Od dealera nakonec získali jen tuinol; barbiturát, jenž v kombinaci s alkoholem Sidovy abstinenční přízraky jen zhoršil. Sid šílel. V jednu chvíli vyběhl z pokoje a začal bušit do všech dveří hotelu Chelsey. Křičel, ať mu někdo dá drogy. Jeden z hostů ho napomenul. Naneštěstí pro Sida to byl urostlý černoch. Věren své punkové reputaci, označil ho Poděs za ,zasranýho negra‘. Vzápětí měl přeražený nos. S bolestí se odplížil zpátky do pokoje, kde na něj čekala Nancy. Drogy nepřinesl, tak inkasoval další facku; opět byl cílem nos. A Sid, stojící vedle stolu, na němž ležel sedmipalcový nůž, jí to vrátil:bodnul svou milovanou jedinou čistou ranou do žaludku. Jenže o pár minut později už se objímali v aktu vzájemného usmíření. Naneštěstí Spungenová vytáhla nůž z rány, aniž by na ni použila nějaké obinadlo. Lehla si na postel a vicious vypadl ven, neboť byl objednán na methadonovou kliniku. Když se vrátil, jeho milovaná Nancy byla mrtvá. Nebylo jí ani jedenadvacet let.

Holka pro všechny

    Když Sid skončil přerývané vyprávění, vrátil se McLaren. S lékařem. Dva týdny se Vicious dával dohromady v Bellevue Hospital. Vše se zdálo zapomenuto; přiznání ki vraždě jako by neexistovalo. Sid si našel novou přítelkyni a staré zvyky. Zaseč byl drsnou punkovou hvězdou-krátce před Vánocemi 1978 se dostal do sporu s Toddem Smithem, bratrem zpěvačky Patti Smith, a vrazil mu do obličeje rozbitou lahev; málem mu vypíchl oči. Gesto rockera, který je přesvědčen, že může všechno, že mu všechno projde. Jenže Smith ho zažaloval a Vicious se ocitl zpátky v Ryker´s Islandu s tou nejtvrdší kriminálnickou elitou. Neměl to tam snadné, tady nikdo rockové hvězdy nectil. Černoši ho mlátili, Portorikánci na něj plivali. Pokud chtěl přežít, musel být po vůli všem vězňům, kterým chyběl sexuální styk.

    Pustili ho až po bezmála dvou měsících; 2.února 1979. Zase na kauci. A zas se u příležitosti jeho návratu z vězení konal slavnostní večírek. Matka mu dokonce na uvítanou koupila heroin. A Sid se tentokrát skutečně bavil. Hned si píchnul, čímž porušil podmínky propuštění na kauci. Málem se předávkoval, v hlavě se mu zatmělo, pleť se pokryla modrými skvrnami. Po chvíli rozcvičování přišel k sobě a pokračoval-v dobrém rozmaru-v líčení svých plánů. Snad ani on nevěřil tomu co vykládá. S realitou to nemělo nic společného. Čekal ho jen soud a vězení. Zpátky mezi černochy a Portorikánce, zpátky k homosexuálnímu otroctví. Možná, že pochopil alespoň tohle. Ať tak nebo tak, zatímco jeho přítelkyně spala, našel další heroin. Tentokrát už nadměrnou dávku rozcvičit nedokázal. Bylo mu jedenadvacet let.

 

Autor: Jan H. Brouk

 

Kompletní historie punku:


13.10.2006   Rubrika: Články   |   Komentářů: 443   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1,8
jde to 1,8
 

Diskuse ke článku - Hlupák jménem Sid Vicious

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
Anonym
Anonym - 19.10.2006 7:24

bez Iggyho a amerického punku by zas nebyli SEX PISTOLS a žádnej SID! pičusu

 
Anonym
Anonym - 19.10.2006 0:08

to si snad delas srandu!! To co tu pises jso sice mozna hola fakta ale Sid je legenda z dalsi legendy sex pistols, dneska uz spousta lidi ani nevi co to punk je a zrovna Sid je jednim z hlavnich symbolu punku.Nedovedu pochopit, ze o nem nekdo dokaze napsat takhle urazlive vyhlizejici clanek!!! Myslim ze bysme si meli Sida vazit protoze kdyby nebylo jeho a Sex Pistols dneska bysme vedeli hovno co to je poradna muzika a poradnej punk!!! Krom toho abych to vse uvedl v pravdu tak se nikdy neprokazalo ze Sid Nancy opravdu zabil!!!

 
Radovan
Radovan - 18.10.2006 20:34

smajlik - 3

 
Mr.calavera
Mr.calavera - 18.10.2006 20:02

no tak to tahnu na 100 komentaru - spino: s takovejdlema........ anonymama nema cenu se bavit nemaj vlastni nazor, bojej se vycnivat z davu - trochu se tu mnozej!

 
Radovan
Radovan - 18.10.2006 19:57

smajlik - 3

 
izi
izi - 18.10.2006 17:39

tak to stema prachama to znam, furt jenom mizej amizej. Takze se tam wlastne nic nezmenilo. No ja musim jit, nahazet do sebe par skopku, tak zatim cus.

 
Newman
Newman - 18.10.2006 17:35

Klasika a 4 píva do starýho a pak do krychle.páč tam střízlivej fakt nemužu no a tam to je hardcore vždycky.jinak ted sem polsedni dobou hodnej a ve všedni dny nechlastam ale když me to chytne tak jedu nonstop tejden ale ty prach co to stojiiiiiiiiiiiiiiiiiii .)))))

 
izi
izi - 18.10.2006 17:18

no tak to sem na to zwedawej. Ja tam taktez jedu tak se tam po dlouhy dobe uwidime. Jak to wubec chodi f kamenici sem tam wdycky len chwilu a wubec nic nestiham.

 
Newman
Newman - 18.10.2006 17:16

Rock the cashbah rock the casbah!!!!

 
Newman
Newman - 18.10.2006 17:15

jasný ja sem tam hlavní hvězda to nevíš??Tam jedou na mě na e na totače:)))))

 
izi
izi - 18.10.2006 17:05

Koukam newman se nam tady dotoho pekne woprel, zdrawim.
Jedes do tech habartic na Totace a JZD?

 
Newman
Newman - 18.10.2006 16:57

jak zpívám v naší skladbě:)) Vyližte mi prdel s V.I. Leninem, i stim vašim zkurvenym kapitalismem:))
politici, Anarchisti zmrdi zkurveny, na ty vaše kokotiny nejsme zvědavý:)))
kurvy, chleba, levnej chlast na pitomou hlavu nejlepsí je mast:)))
Yeahhhh :)))

 
Newman
Newman - 18.10.2006 16:52

ja si nestěžuju žiju si dobře.jký si to uděláš takový to máš.když je někdo kokot kokotem zůstane.Chodim na pívo, jezdim na koncerty, nikdo je nezakazuje. dělám si co chci.Pracovat musí každej a kdo nepracuje tak at drží hubu.páč na něj tvrdě vydělávaj ostatní.Anarchisti dělaj bordel 50% z nich a ni nevý kvůli čemu na ty demošky chodej jen aby neco rosekali a udělali anarchii :)) Anarchie je krásnej ale neuskutečnitelnej sen. jak řikám lidem se musí ukázat cesta a nák je vést aby se nám tady nerosekali navzájem.jediný co to chce je náký novy kokoty tam do ty vlády at tam už kurva neco delaj a ne že si tam nechvaj za 70 klacký měsíčně v tý sněmovne kouřit klacky :)))

 
špína
špína - 18.10.2006 16:45

Anonym - 18.10.2006 16:18: hlavně se nás nikdo neptal jestli chcem aby za nás někdo rozhodoval... když ses nechtěl narodit tak se můžeš zabít, jako sid například, ale když chceš změnit tenhle stát tak se ti to nikdy nepovede, no možná máš šanci 0.009% že ho změníš... a i tak je to moc...

 
Anonym
Anonym - 18.10.2006 16:41

dostalo se mi do ruky video obecně o sex pistols, pokouším se to přetáhnout do kompu a zveřejnim to tady. Jsou tam rozhovory se všema členama kapely, i se Sidem. Ať si každej udělá vlastní názor

 
Anonym
Anonym - 18.10.2006 16:18

Newman.Ale no tak:-) nesnášíš anarchysty:-)ale pročpak,jojsou tam jakýsi levice atd.atd.ale je to boj o něco akdyž ne o nic tak aspoň o něco,nechceme přece aby nám někdo kecal do života vždyť se nás nikdo ani neptal jestli se chcem narodit.newman,ale seš dobrej:-)

 
Radovan
Radovan - 18.10.2006 15:17

že by ¨NEVER TRUST A HIPPY?¨

 
Newman
Newman - 18.10.2006 15:14

To špína: proč nemám, rád hippis??Protože to je banda poseroutků co blbnou lidem hlavu láaskou a tim jejich mírem.lidi sou zmrdi a na zmrdY platí pevná ruka.podívej se jak to u nás vypada??A to máme milion zákonů a stejne si každej dělá co che.anarchysty taky nemam rád.nemam rad pravici ani levic.obojí to sou paka vypatlaný.na jedny strane nacisti na druhy komunisti no vyber si a na třetí sou hippíci :))))))) Bič na ně!!!!! Bič boží :)))))))))

 
Radovan
Radovan - 18.10.2006 12:46

smajlik - 3

 
Anonym
Anonym - 18.10.2006 12:21

a prdel si polibit....smajlik - 2smajlik - 2