VHS, Marakana nikdy víc!

VHS, Marakana nikdy víc!

Punk má mnoho podob, narcisně asketickou, brutálně destrukční, nasranou a politicky bojovnou, gender bukvičně-feministickou, anarcho-komunistickou a podobně, však to znáš. No a někdy se prostě jen jedná o ohromnou prdel, zkrátka o sex, kalbu a rokenrol. Asi ti už došlo, že se chystám něco napsat o první desce kapely VHS, - - - - - jo, přesně tak, ty vole, nebo co.

Tak tato placka, kterou vydal Cecek ,  mě docela rozesmála, což v dnešním katastrofickém světě plném globálního oteplování a vleklé ekonomické krize není vůbec málo. Nejvíce se mi líbil bonusový flák "Píseň onanisty", kterou kapela určitě na koncertech zařazuje jako zlatý hřeb večera. Ale nebudu předbíhat, dostaneme se k ní v závěru recenze. Jak jsem se dočetl na jejich webu, parta řízků z Jilemnic vznikla na gymplu jako projekt třech kamarádů, jenž se s rostoucím úspěchem gangu rozrostl až do dnešní podoby. Chachá, vůbec se nedivím, že se jim daří, jejich koncert může být dobrá legrace. Cédo je slušně nahrané a zmixované takovým způsobem, že v pohodě vystopuješ všechny nástroje, navíc jde dobře rozumět zpěvu. Po technické stránce tedy nemá žádnou podstatnou chybu. No a teď si otevřu lahváče bezového a podívám se na jednotlivé songy.

Vstup do světa VHS, "Intro", basy, sudy, hovadina, harakiri, marakana, - - - - takové malé dada o ničem. "Pro tebe", jeden z několika songů typu zpověď punkera ve stylu my (punks) a oni (společnost), slušná šlapačka na úvod. "Je to únik z tohohle světa, kterej sere nejen nás, na pódiu poskakovat, užívat si jak se dá..."

"Kašpárek", melodický kytarový dvojhlas prolínající se takřka celým válem, dobrý nápad ve skladbě, jejíž text je tak trochu výjimkou na desce, - - - není moc veselý. Do refrénu s nananana halekačkou nečekaně vpadne harmonika, která se vzápětí stává jedním z dalších nástrojů vytvářejících sound VHS. Co se týče garmošky, musím zodpovědně poznamenat, že mě nikdy nerajcovala. Možná je to tím, že ji mám spojenou s filmy z mého dětství a s častušky hulákajícím sovětským osvoboditelem poskakujícím na tanku kazačok s harmonikou v rukách a tak, nebo s německou dechovkou. Je ale pravdou, že harmonika má v Čechách oproti Moravě své nezastupitelné místo v hospodských odrhovačkách, takže v Království českém se na to lidé mohou dívat poněkud odlišně :-)))

"Slavný den" slušná palba o punkové pařbě, pogu a chlastačce: "Pojď a řvi, do poga se dej! Na všechno ser a jenom se směj!" Následuje píseň "Bloody Mary" věnovaná jakési krávě Marii, ve které se autor textu svérázným způsobem vyznává ze své zklamané lásky a vůbec se tak nějak všeobecně vyjadřuje k celému ženskému pokolení: "Marie, ty kundo!......" Přichází "Lež", nebo-li poznatky z historie našeho národa, smutně pravdivý flák o tom, jak všichni lhali, lžou a budou lhát, předkové, současníci i potomci.

"Houbičky" jsou zcela určitě jedním z dalších velkých hitů VHS a zároveň jeden z několika kousků, které si můžeš poslechnout na jejich stránkách na Bandzone. Osmý song, "Svůj", dobrý text a ještě lepší palba se zpěvným refrénem, další zpověď dnešního mladého punkera: " Na všechno mrdáme a je nám hej! Jak nádhernej je ten svět punkovej! ..... Buď svůj, na všechny ser! Od nikoho nic moc nečekej!" A tak dále a tak dále v poctivém pogo rytmu přes další pecky jako "Superstar", nebo "Krev" o válce s překvapivým vícehlasem v refrénu a ska-punk o pankáčovi v práci a podobně. Velmi mne zaujala poslední věc z desky, "Proč?", kterou považuji textově i hudebně za nejvydařenější počin z Marakany nikdy víc, hned po ní jsem si oblíbil klasické pogovky "Pro tebe" "Svůj" a "Slavný den".

No a jako třešničku na dortu si můžeš vychutnat bonusový přídavek "Píseň onanisty", kterou tímto pasuji na nejprdelnější punkový song tohoto roku. Najdete ho v odkazech na YouTube. Mimo jiného se v něm dozvíš, proč je mrdání príma a také důvod, proč kluci z VHS nemají rádi bobra chlupatici. Jako, text patrně nenadchne přátele orálně análních starořeckých radovánek a militantní sdružení feministek seskupené kolem kultovního zinu Bloody Mary ho zcela jistě označí za projev vulgárního sexismu a oplzlé mužské falokracie, ale, - - - - - - - no, nekup to:-))))) Tato parta má podle mě před sebou slušnou budoucnost.

 

Hodnocení desky: 8/10

VHS na Bandzone

mrtvola


23.10.2009   Rubrika: Recenze na CD   |   Komentářů: 64   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1,3
PUNK 1,3

Související odkazy:

 

Diskuse ke článku - VHS, Marakana nikdy víc!

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
Zvolte stranu: 1-20 | 21-40 | 41-60 | 61-64
punkretr
punkretr - 29.10.2009 21:46

mrtvola:Stalinistickej fuhrer principsmajlik - 10smajlik - 10smajlik - 10

 
mrtvola ©
mrtvola © - 29.10.2009 21:35

punkretr: jako, jsem proti tomu, aby se tady propagovaly nějaké politické strany a organizace a tak.... Něco jiného jsou články o nejrůznějších ideologiích a podobně.

Ale jsem jen jeden z redaktorů, web mi nepatří, nefungujeme tady na nějakém stalinistickém führer principu.

 
punkretr
punkretr - 29.10.2009 20:59

Antifa má mou plnou podporu a umístěním baneru na ně můžete provést první krok (někdo jej provést musí) a punk a antifašismus je snad rovina ve které se zde shodnem všichni.Nicméně je antifa ideologicky tam kde jsem já a to většina představitelů tohoto webu není.Je mi po tom hovno je to jen můj názor a sympatie k antifa.smajlik - 7smajlik - 13

 
mrtvola ©
mrtvola © - 29.10.2009 20:37

vůči tobě

 
mrtvola ©
mrtvola © - 29.10.2009 20:36

Medvěd: víš moc dobře, jak to bylo. Jsme si to vyříkali, když si mi poslal ten článek o komančích, ty jeden manipulátore :-)))))

Jasně, byl jsem celou dobu proti, ale v momentě, kdy se tady objevil článek o Top 09, tak by to kvůli tobě nebylo férové, ty stará kundo :-)))

Antifa nás také nepropaguje, tak nevím, proč by tady měl viset jejich baner, nebo co....

 
Medvěd
Medvěd - 29.10.2009 16:16

mrtvola: Ted' jsem si přečtl všechny komentáře a zdá se mi,že si tu decentně protiřečíš.Kdo tady kdysi říkal,že by to tu nechtěl mít politický,nechtěl tu antifu a jiný + debaty o ideologiich a ták,no tak,jak to tedy je ? Nechytám tě za slova,ale jen pouze konstatuji.Příjde mi,že jsme tě nakonec udelali a ty jsi nám nakonec podlehl :-))))))

Heh,nejsme militantní web,tak tím jsi mě pobavil :-)))))))))

Jinak VHS jsou taková ta klasická punk rocková kapela,která jede tu politiku,tak nějak okrajově a nějak do hloubky jí neřeší,což je i dobře.Jejich prioritou jsou především kalby,pařby,mařky a sem tam ty jointy,však bych mohl vyprávě.Kdo zná zpěváka Vitase,tak hned má jasno :-))))) ... navíc když oni hrajou,tak mě sere,že mi není třeba sedmnáct,páč na ně přesně choděj vědšinou stejně tak starý mařky.Tak je výběr na prcání velice solidní !!! :-)))))))

 
mikesh
mikesh - 29.10.2009 13:40

ty veci na bandzone jsou povedeny smajlik - 5

 
Medvěd
Medvěd - 29.10.2009 9:23

He he,kamarádi z VHS pořád makaj a je to dobře :-) ...taky se tam za nima musím už vypravit...

 
plusminus
plusminus - 28.10.2009 23:46

mrtvola: tak sem mrdni nejakej drsnej recept na nejaky dobry zradlo:D smajlik - 14

 
mrtvola ©
mrtvola © - 28.10.2009 19:26

punkretr: ale, to je normální, nejsme žádný militantní web. Tyto stránky jsou otevřené všem názorům, alespoň je pak o čem diskutovat. Naopak, docela by se mi líbilo, kdyby se z tohoto webu stala taková platforma, na které by se probíralo všechno možné od muziky, přes knížky, ale třeba i politiky, ideologie a proč ne třeba vaření dobrého žrádla a tak .....

 
punkretr
punkretr - 28.10.2009 18:49

mrtvola:Hodně si cením, že mi dáváš tuto možnost, dokazuje to, že nejsi do svých názorů zahleděný ignorant.Asi se vymlouvám ale raději mám spontánní volné psaní než psaní nesrozumitelných slátanin v podobě článků.Na ucelenou prezentaci anarchistických názorů se necítím.Snad časem ale díky.smajlik - 1

 
punkretr
punkretr - 28.10.2009 18:41

mrtvola, Linkos a chrpa:Máte ve starých článcích (Křenová a strach z komunistů) odpovědi.

 
Bazarov
Bazarov - 27.10.2009 21:23

Jo, tak to se omlouvám s tou BM, pokud jsem to blbě pochopil nebo mě nějak moc mystifikoval Mrtvola ;-) Ale jinak nic moc... Zábavovky nejsou můj stakan vodky

mobutu: Asi jo, moc jim to nežeru :-)

 
mrtvola ©
mrtvola © - 27.10.2009 19:36

Bazarov: to s tou Bloody Mary jsem napsal já a né Marakana, jako, ne že by mi ty holky vadily, ale sranda musí být a tak ;-)

 
mobutu
mobutu - 27.10.2009 18:42

Bazarov:souhlas.myslim ze oni anarchii vnimaj jinak nez treba ty.asi jako dat si pivo a pak řvát po desátý nebo tak.a nejlíp přitom někoho vojet a pak dotyčnou poslat do hajzlusmajlik - 1

 
Bazarov
Bazarov - 27.10.2009 14:47

mobutu: Bych řekl učňák. :-) Zábavopunk, nic novýho v této kotlině.
V jednem songu zpívají, jak mají rádi anarchii či co a pak jim vadí anachopunkovofeministická Bloody Mary. Neříkám, že je ten zin nějaká úplně super palba, kde člověk hned se vším souhlasí, ale je dobře, že je a vyvolává evidentně diskusi, u někoho až závratný odpor... :-)

 
mrtvola ©
mrtvola © - 26.10.2009 19:01

mobutu: nic nekážu, jen jsem v nadsázce napsal, že je považuji za narcisní askety. Jistě víš, co znamená asketismus.... Jinak ať si každý vyznává, co chce, je mi to celkem jedno.

- -- V roce 1981 vydali Minor Threat na eponymním EPčku píseň, která se stala jakýmsi manifestem této myšlenky, a podle níž se celé toto hnutí jmenuje – čili píseň Straight Edge. MacKaye ji na koncertech uváděl velmi příhodnými slovy: "Don’t smoke! Don’t drink! Don‘t fuck!’" (Nehulte! Nechlastejte! Nešukejte!)." --

 
mobutu
mobutu - 26.10.2009 14:30

mrtvola:než začneš kázat o straight edge tak si nekdy zkus precist rozhovor s jeho zakladatelem ianem mckayem a zjistís ze staight edge samo o sobe neni spatna myslenka. to elitarstvi kolem nej prislo az pozdejc..jinak ta kapela je nezajimava a ma debilni texty.takovej gympl nosmajlik - 1smajlik - 1

 
mrtvola ©
mrtvola © - 25.10.2009 20:04

vzhledem k tomu

 
mrtvola ©
mrtvola © - 25.10.2009 19:34

punkretr: no, vzhledem, že se tinktury dělají z čistého lihu a používají se po kapkách, si to dovedu představit :-)))))

 

Zvolte stranu: 1-20 | 21-40 | 41-60 | 61-64