VHS, Marakana nikdy víc!

VHS, Marakana nikdy víc!

Punk má mnoho podob, narcisně asketickou, brutálně destrukční, nasranou a politicky bojovnou, gender bukvičně-feministickou, anarcho-komunistickou a podobně, však to znáš. No a někdy se prostě jen jedná o ohromnou prdel, zkrátka o sex, kalbu a rokenrol. Asi ti už došlo, že se chystám něco napsat o první desce kapely VHS, - - - - - jo, přesně tak, ty vole, nebo co.

Tak tato placka, kterou vydal Cecek ,  mě docela rozesmála, což v dnešním katastrofickém světě plném globálního oteplování a vleklé ekonomické krize není vůbec málo. Nejvíce se mi líbil bonusový flák "Píseň onanisty", kterou kapela určitě na koncertech zařazuje jako zlatý hřeb večera. Ale nebudu předbíhat, dostaneme se k ní v závěru recenze. Jak jsem se dočetl na jejich webu, parta řízků z Jilemnic vznikla na gymplu jako projekt třech kamarádů, jenž se s rostoucím úspěchem gangu rozrostl až do dnešní podoby. Chachá, vůbec se nedivím, že se jim daří, jejich koncert může být dobrá legrace. Cédo je slušně nahrané a zmixované takovým způsobem, že v pohodě vystopuješ všechny nástroje, navíc jde dobře rozumět zpěvu. Po technické stránce tedy nemá žádnou podstatnou chybu. No a teď si otevřu lahváče bezového a podívám se na jednotlivé songy.

Vstup do světa VHS, "Intro", basy, sudy, hovadina, harakiri, marakana, - - - - takové malé dada o ničem. "Pro tebe", jeden z několika songů typu zpověď punkera ve stylu my (punks) a oni (společnost), slušná šlapačka na úvod. "Je to únik z tohohle světa, kterej sere nejen nás, na pódiu poskakovat, užívat si jak se dá..."

"Kašpárek", melodický kytarový dvojhlas prolínající se takřka celým válem, dobrý nápad ve skladbě, jejíž text je tak trochu výjimkou na desce, - - - není moc veselý. Do refrénu s nananana halekačkou nečekaně vpadne harmonika, která se vzápětí stává jedním z dalších nástrojů vytvářejících sound VHS. Co se týče garmošky, musím zodpovědně poznamenat, že mě nikdy nerajcovala. Možná je to tím, že ji mám spojenou s filmy z mého dětství a s častušky hulákajícím sovětským osvoboditelem poskakujícím na tanku kazačok s harmonikou v rukách a tak, nebo s německou dechovkou. Je ale pravdou, že harmonika má v Čechách oproti Moravě své nezastupitelné místo v hospodských odrhovačkách, takže v Království českém se na to lidé mohou dívat poněkud odlišně :-)))

"Slavný den" slušná palba o punkové pařbě, pogu a chlastačce: "Pojď a řvi, do poga se dej! Na všechno ser a jenom se směj!" Následuje píseň "Bloody Mary" věnovaná jakési krávě Marii, ve které se autor textu svérázným způsobem vyznává ze své zklamané lásky a vůbec se tak nějak všeobecně vyjadřuje k celému ženskému pokolení: "Marie, ty kundo!......" Přichází "Lež", nebo-li poznatky z historie našeho národa, smutně pravdivý flák o tom, jak všichni lhali, lžou a budou lhát, předkové, současníci i potomci.

"Houbičky" jsou zcela určitě jedním z dalších velkých hitů VHS a zároveň jeden z několika kousků, které si můžeš poslechnout na jejich stránkách na Bandzone. Osmý song, "Svůj", dobrý text a ještě lepší palba se zpěvným refrénem, další zpověď dnešního mladého punkera: " Na všechno mrdáme a je nám hej! Jak nádhernej je ten svět punkovej! ..... Buď svůj, na všechny ser! Od nikoho nic moc nečekej!" A tak dále a tak dále v poctivém pogo rytmu přes další pecky jako "Superstar", nebo "Krev" o válce s překvapivým vícehlasem v refrénu a ska-punk o pankáčovi v práci a podobně. Velmi mne zaujala poslední věc z desky, "Proč?", kterou považuji textově i hudebně za nejvydařenější počin z Marakany nikdy víc, hned po ní jsem si oblíbil klasické pogovky "Pro tebe" "Svůj" a "Slavný den".

No a jako třešničku na dortu si můžeš vychutnat bonusový přídavek "Píseň onanisty", kterou tímto pasuji na nejprdelnější punkový song tohoto roku. Najdete ho v odkazech na YouTube. Mimo jiného se v něm dozvíš, proč je mrdání príma a také důvod, proč kluci z VHS nemají rádi bobra chlupatici. Jako, text patrně nenadchne přátele orálně análních starořeckých radovánek a militantní sdružení feministek seskupené kolem kultovního zinu Bloody Mary ho zcela jistě označí za projev vulgárního sexismu a oplzlé mužské falokracie, ale, - - - - - - - no, nekup to:-))))) Tato parta má podle mě před sebou slušnou budoucnost.

 

Hodnocení desky: 8/10

VHS na Bandzone

mrtvola


23.10.2009   Rubrika: Recenze na CD   |   Komentářů: 64   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1,3
PUNK 1,3

Související odkazy:

 

Diskuse ke článku - VHS, Marakana nikdy víc!

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
Zvolte stranu: 1-20 | 21-40 | 41-60 | 61-64
punkretr
punkretr - 25.10.2009 19:34

Nemohl jsem usnoutsmajlik - 2

 
punkretr
punkretr - 25.10.2009 19:28

mrtvola:Zkoušel jsi někdy třezalkovou tinkturu???Jednou jsem nachcípanej špatně od babičky pochopil instrukce a trocha jsem si lokl.No dál to raději rozvádět nebudu.smajlik - 1

 
punkretr
punkretr - 25.10.2009 19:22

Jinak dobrý článek.Ten feminismus v podání Bloody mary je pro mne dost kontroverzní, zatím na něj nemám jasný názor ale je rozhodně výstižnější než pseudofeminismus Olgy Sommerovésmajlik - 5

 
mrtvola ©
mrtvola © - 25.10.2009 19:17

punkretr: zdarec, hele, mám k tobě takovou prosbu, nebo co. Až se pořádně vyspíš a probereš z bylinného rauše, tak , sakra, sedni k počítači a sesmol už konečně něco o tom tvém anarchokomunismu. Se pak můžeme pohádat přímo pod článkem a nebudeme se muset hledat na nejrůznějších chatech a tak ;-)

 
punkretr
punkretr - 25.10.2009 19:07

mrtvola:A ty máš odpověď v článku o Křenové (i jiní)smajlik - 1

 
punkretr
punkretr - 25.10.2009 18:37

Linkos:Tobě zase odpovím příště jdu po náročném víkendu (smajlik - 15) chrápat.Během několika dnůsmajlik - 1

 
punkretr
punkretr - 25.10.2009 18:35

HippieHunter:Odpověď máš v článku:Ach ten strach z komunistů.

 
Squat_the_world
Squat_the_world - 25.10.2009 10:46

mrtvola: hele tak jsem s konečně půjčil Tajná učení rostlin, mám to doma, ale zatím to čte mamka, já teď musím louskat obrozence:DD

 
mrtvola ©
mrtvola © - 25.10.2009 1:35

Bazarov: sem s ním :-)))) Jasně, v pohodě, to nespěchá. Jsem si jen říkal, jestli si na nás tady nezanevřel a tak. K rostlinám, respektive ke stromům jsem se dostal přes meditační praxi v zazenu. Prostě jsem dospěl k poznání, že jimi proudí stejná energie jako ve mně. To se dá fakt těžko vysvětlovat, když jsi to nezažil.

Neklaním se jim, jen jsem se na ně začal dívat úplně jinak, - - -- s respektem.

 
Bazarov
Bazarov - 25.10.2009 1:20

mrtvola: Já taky nejsem botanik. Jen sjem se zajímal jednu dobu o ty akáty a to je spojený i s tím bezem nebo-li kozičkama. Mě se líbí to tvý bylinkářství, na to já moc nemám buňky :-) Bych měl strach, co vznikne. Krom nějakých těc koření do jídla.

Rostlinám a kamenům apod. se teda neklaním, no, ale pohanství je zajímavý, to určitě. Ty zvyky a tak, to má něco do sebe, dyť se na ně na některé naroubovalo i křesťanství.

Co se týče východních scén, tak na to teď nebyl trochu čas a ještě chvíli nebude, měl jsem rozpracovaný obsáhlý článek o Distempers, o asi první skapunkové kapele z Moskvy, ale mám ted toho moc. Snad někdy v zimě to bude lepší a něco dodám, ale minimálně měsíc ještě nic nebude.

 
mrtvola ©
mrtvola © - 25.10.2009 0:17

Bazarov: máš pravdu, ty vole, sorry, to víš, nejsem žádný botanik a tak. Přistupuji k tomu poněkud z jiné strany :-) Jinak z bezových listů jsem si udělal tinkturu, kterou jsem začal preventivně používat proti chřipce a podobným nemocem. Uvidím, co to dá. No a z bezinek se dá uvařit skvělé pivo.

Jestli jsi na vlny a ne na čtverce a přímky a podobně, tak by se věci, o které se zajímáme, mohly občas potkávat.

Hele, kdy nám sem hodíš další článek o ruské scéně?

 
Bazarov
Bazarov - 24.10.2009 23:47

Asi to vidíme jinak - jiný vlny, no. Jinak keře a stromy jsou rostliny.

 
mrtvola ©
mrtvola © - 24.10.2009 23:21

Bazarov: no, zdá se mi, že to každý vidíme dost odlišně. Ale pohoda, kdybychom byli všichni stejní, zavládla by hustá nuda. Jinak Bez černý není rostlina, ale keř, nebo strom, který může vyrůst až do výšky deseti metrů.

 
Bazarov
Bazarov - 24.10.2009 22:50

V přirozeném stavu plevelem není, ale zásahy člověka do přírody, divočiny -kácení, prořezávání, monokultury atd. atd. se tam pak často hojně množí, podobně jako třeba ostružiní aj. V lese pak chybí pestrost keřových pater, jsou "zanešené", díky člověku bezem, akáty aj. náletovými stromy, keři. Ale jinak nic proti, rostlinu ale stejně nemusím, docela mi smrdí, ovšem do naší přírody patří, ne jako akáty a akácie dotažené z Ameriky a Asie!! To že je jedovatý neznamená, že není léčivý po úpravě. :-)
Na pověry ... bla bla smůla apod. nevěřím!!! To je pro děti a naivy.
Do zahrady si ho sázet nebudu, je náletový a má tendence vystrnaďovat ostatní rostlinstvo.

 
mrtvola ©
mrtvola © - 24.10.2009 20:52

Bazarov: jedovatá rostlina, - - - - plevel, no mě z tebe snad jebne :-)))))

Bez černý je nejkomlexnější přírodní lékárna, která roste v Evropě. Tak trochu se jí přibližuje jen Řebříček, ale fakt jen vzdáleně. Léky na hromady nemocí můžeš připravovat úplně ze všeho, od kořenů, přes kůru, listy, plody i květy, navíc z květů a plodů můžeš vařit pivo, nebo víno. Staří pohané ho považovali za strážce lesa, Panovu ženu a tedy nositele mocné síly boha Pana.

Staří Germáni se k němu modlili jako k božstvu, což pak zakázala katolická církev, a ještě ve středověku věřili tomu, že když ho pokácíš, přinese ti to smůlu. Snad až od Keltů je i u nás na Moravě zachováván zvyk, při kterém zasadíš Bez do zahrady, aby chránil dům před nejrůznějšími negativními energiemi.

 
Bazarov
Bazarov - 24.10.2009 18:59

To sem ti chtěl taky doporučit, ale myslel jsem, že ňáky lesní moudré muže/ženy znáš. Bez nesnáším, plody a květy ještě snesu někde naložený, jinak je mi ta rostlina oporná, asi tím, že je jedeovatá podobně jako akát, obojí je plevel, ale ten bez aspoň do naší přírody patří.

 
mrtvola ©
mrtvola © - 24.10.2009 18:10

Bazarov: žádného neznám :-((( Zkusím se o tom poradit s bezem na terase, ale nevím, jestli ho to bude zajímat :-)))

 
Bazarov
Bazarov - 24.10.2009 18:07

Jo, já zapomněl, až pak mi to došlo, ale to už jsem byl zase pryč, tak si tam místo faráře dosaď šamana. :-)

 
mrtvola ©
mrtvola © - 24.10.2009 16:25

Bazarov: :-))))) Za farářem nechodím, páč jsem pohan, individualista a cíleně se vyhýbám jakýmkoliv stádním organizacím typu církve, politické strany a tak....

 
Bazarov
Bazarov - 24.10.2009 15:33

Mrtvola: Tobě ty bukvy a feministky nějak nedají spát, doufám, že jsi s tím už byl za panem farářem.

 

Zvolte stranu: 1-20 | 21-40 | 41-60 | 61-64