VHS, Marakana nikdy víc!

VHS, Marakana nikdy víc!

Punk má mnoho podob, narcisně asketickou, brutálně destrukční, nasranou a politicky bojovnou, gender bukvičně-feministickou, anarcho-komunistickou a podobně, však to znáš. No a někdy se prostě jen jedná o ohromnou prdel, zkrátka o sex, kalbu a rokenrol. Asi ti už došlo, že se chystám něco napsat o první desce kapely VHS, - - - - - jo, přesně tak, ty vole, nebo co.

Tak tato placka, kterou vydal Cecek ,  mě docela rozesmála, což v dnešním katastrofickém světě plném globálního oteplování a vleklé ekonomické krize není vůbec málo. Nejvíce se mi líbil bonusový flák "Píseň onanisty", kterou kapela určitě na koncertech zařazuje jako zlatý hřeb večera. Ale nebudu předbíhat, dostaneme se k ní v závěru recenze. Jak jsem se dočetl na jejich webu, parta řízků z Jilemnic vznikla na gymplu jako projekt třech kamarádů, jenž se s rostoucím úspěchem gangu rozrostl až do dnešní podoby. Chachá, vůbec se nedivím, že se jim daří, jejich koncert může být dobrá legrace. Cédo je slušně nahrané a zmixované takovým způsobem, že v pohodě vystopuješ všechny nástroje, navíc jde dobře rozumět zpěvu. Po technické stránce tedy nemá žádnou podstatnou chybu. No a teď si otevřu lahváče bezového a podívám se na jednotlivé songy.

Vstup do světa VHS, "Intro", basy, sudy, hovadina, harakiri, marakana, - - - - takové malé dada o ničem. "Pro tebe", jeden z několika songů typu zpověď punkera ve stylu my (punks) a oni (společnost), slušná šlapačka na úvod. "Je to únik z tohohle světa, kterej sere nejen nás, na pódiu poskakovat, užívat si jak se dá..."

"Kašpárek", melodický kytarový dvojhlas prolínající se takřka celým válem, dobrý nápad ve skladbě, jejíž text je tak trochu výjimkou na desce, - - - není moc veselý. Do refrénu s nananana halekačkou nečekaně vpadne harmonika, která se vzápětí stává jedním z dalších nástrojů vytvářejících sound VHS. Co se týče garmošky, musím zodpovědně poznamenat, že mě nikdy nerajcovala. Možná je to tím, že ji mám spojenou s filmy z mého dětství a s častušky hulákajícím sovětským osvoboditelem poskakujícím na tanku kazačok s harmonikou v rukách a tak, nebo s německou dechovkou. Je ale pravdou, že harmonika má v Čechách oproti Moravě své nezastupitelné místo v hospodských odrhovačkách, takže v Království českém se na to lidé mohou dívat poněkud odlišně :-)))

"Slavný den" slušná palba o punkové pařbě, pogu a chlastačce: "Pojď a řvi, do poga se dej! Na všechno ser a jenom se směj!" Následuje píseň "Bloody Mary" věnovaná jakési krávě Marii, ve které se autor textu svérázným způsobem vyznává ze své zklamané lásky a vůbec se tak nějak všeobecně vyjadřuje k celému ženskému pokolení: "Marie, ty kundo!......" Přichází "Lež", nebo-li poznatky z historie našeho národa, smutně pravdivý flák o tom, jak všichni lhali, lžou a budou lhát, předkové, současníci i potomci.

"Houbičky" jsou zcela určitě jedním z dalších velkých hitů VHS a zároveň jeden z několika kousků, které si můžeš poslechnout na jejich stránkách na Bandzone. Osmý song, "Svůj", dobrý text a ještě lepší palba se zpěvným refrénem, další zpověď dnešního mladého punkera: " Na všechno mrdáme a je nám hej! Jak nádhernej je ten svět punkovej! ..... Buď svůj, na všechny ser! Od nikoho nic moc nečekej!" A tak dále a tak dále v poctivém pogo rytmu přes další pecky jako "Superstar", nebo "Krev" o válce s překvapivým vícehlasem v refrénu a ska-punk o pankáčovi v práci a podobně. Velmi mne zaujala poslední věc z desky, "Proč?", kterou považuji textově i hudebně za nejvydařenější počin z Marakany nikdy víc, hned po ní jsem si oblíbil klasické pogovky "Pro tebe" "Svůj" a "Slavný den".

No a jako třešničku na dortu si můžeš vychutnat bonusový přídavek "Píseň onanisty", kterou tímto pasuji na nejprdelnější punkový song tohoto roku. Najdete ho v odkazech na YouTube. Mimo jiného se v něm dozvíš, proč je mrdání príma a také důvod, proč kluci z VHS nemají rádi bobra chlupatici. Jako, text patrně nenadchne přátele orálně análních starořeckých radovánek a militantní sdružení feministek seskupené kolem kultovního zinu Bloody Mary ho zcela jistě označí za projev vulgárního sexismu a oplzlé mužské falokracie, ale, - - - - - - - no, nekup to:-))))) Tato parta má podle mě před sebou slušnou budoucnost.

 

Hodnocení desky: 8/10

VHS na Bandzone

mrtvola


23.10.2009   Rubrika: Recenze na CD   |   Komentářů: 64   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 1,3
PUNK 1,3

Související odkazy:

 

Diskuse ke článku - VHS, Marakana nikdy víc!

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
Zvolte stranu: 1-20 | 21-40 | 41-60 | 61-64
Squat_the_world
Squat_the_world - 24.10.2009 15:20

mrtvola: jo tak to souhlasím. obzvášť půvabní byli němečtí a američtí sXe na Fluffu, od hlavy k patě pokérovaní, kteří přijeli v luxusních domech na kolech a celý fest na parkovišti grilovali maso a pili colu:DD

 
plusminus
plusminus - 24.10.2009 12:53

prijeli sme koncertovat, vas trochu pobavit, nejaky pivo vypijeme,pak pudem spek zabalit smajlik - 3 to je nejvic hrubej val od nich smajlik - 10 smajlik - 10

 
mrtvola ©
mrtvola © - 24.10.2009 8:58

Squat_the_world: no, jejich typickým představitelem je "Don’t smoke! Don’t drink! Don ‘t fuck!’" straight edge fanda ve vegan gládách.:-)))))

 
Squat_the_world
Squat_the_world - 24.10.2009 2:28

Člověče , to mě musíš fakt objasnit, co je to za tu tajemnou frakci narcistických asketů, to slovní spojení se mi strašně líbí:DD

 

Zvolte stranu: 1-20 | 21-40 | 41-60 | 61-64