CO PANKÁČ,TO SORTA...

 

NEOPUNK A POPPUNK

blink 182

Věční adolescenti, plážoví hejsci a prázdné osobnosti s drsňáckou fasádou. Tak se dívají na neopunkery strážci punkového mystéria. Green Day a Offspring punku opravdu otupili (alespoň dočasně) politický osten a místo toho začali zpívat o masturbaci a chemických pokusech. Některé z těch písniček ale byly docela dobré…

Punk je natolik samozřejmý, účinný a bezprostřední, že se dá zasadit do jakékoli hudební koláže. Pop a punk se snesly už v sofistikované a upřímné tvorbě anglických The Jam – a nikdo jim to neměl za zlé. Nejvlivnější fůze však vznikla na ulicích Kalifornie. Americká hardcorová scéna se totiž v osmdesátých letech zrychlovala, přitvrzovala, radikalizovala – Henry Rollins začal sám dělat přednášky o odcizení a politice, zatímco kapely jako The Accused holdovaly metalu.

Bad Religion hledali přívětivější tvář. Inspirovaní spíš The Jam, Elvisem Costelem a surf rockem než hardcorem, ale přesto břitce političtí. Jejich zpěvák Greg Graffin proslul jako jedinný punkový frontman s dvěma doktoráty a akademickou kariérou – a taky jako navigátor od Beatles odkoukaných trojhlasů.

NÁVRAT DO BUDOUCNOSTI

A proč vlastně neopunk? Řada kapel – mezi nimi i Green Day - anulovala vývoj, kterým punk prošel, pominula Television a Joy Division a zas se vrátila k třem akordům od Sex Pistols. Byli autentická spodina z ulice – neúplné rodiny, matky na heroinu a podobné radosti – co jiného než „no future“ by se k offspringnim hodilo?

Offspring údajně k založení kapely přiměl zážitek z koncertu hardcorových Social Distortion. Obě kapely se po grungeovém boomu dostaly do popředí s hitovými punkovými popěvky, které zpívaly s úsměvem v punku nevídaným. Po nich následovali Rancid (nejvěrnější klasickým čírům), skatepunkoví NOFX a spousta dalších. V severním Irsku dokázali třeba Ash vkusně skloubit tradiční britský rock, pop, punkové vlivy a mladickou fascinaci heavy metalem.

NEDĚLNÍ NUDA NA PŘEDMĚSTÍ

Jestli původní punk byl proti všemu a neopunk proti všednímu vopruzu, potom pop punk byl tak leda proti mámě. Když v druhé půlce devadesátých let prodeje původních „neopunkových“ kapel klesaly, Blink 182 se vyhoupli nahoru na pubertální vlně filmů American Pie (Prci, prci, prcičky). „Kolik že ti je let?“ ptali se v jednom ze svých nejslavnějších singlů. No, jestli se ptali na mentální věk, tak ne víc než čtrnáct. Taktéž Good Charlotte a Simple Plan ( už nikoli Kaliforňané) – kníkané vokály, připitomělý humor a bezzubá muzika, jíž se začalo přezdívat „mall punk“ – punk z obchoďáků nebo konzumní punk. Sen o věčném mládí plném kanadských žertíků a čerstvě ztracených panictví. Pokusy vyrůst se nezdařily. Kytarové boybandy zůstaly zakleté ve světě špatných kreslených seriálů.

www.rockandpop.cz


20.2.2009   Rubrika: Články   |   Komentářů: 65   |   Vytisknout

Hodnocení
1.     2.     3.     4.     5.    
(1 = absolutní punk, 5 = hnusnej popík):
hodnoceni - 3,1
normálka 3,1
 

Diskuse ke článku - NEOPUNK A POPPUNK

Do diskuse smí přispívat jen registrovaní a přihlášení punkeři.
Zvolte stranu: 1-20 | 21-40 | 41-60 | 61-65
punkiesak
punkiesak - 20.2.2009 8:14

Jsem zvědavej co si o Offspring říkal Mike Ness ze Social D, když vznikli díky jejich koncertu kdesi v Orange County...smajlik - 1

 
Evžen
Evžen - 20.2.2009 8:05

NOFX patří k mím nejoblíbenějším kapelám. Takže žádný urážky na jejich adresu smajlik - 16 . Rancid a starší alba Green day jako 1039/Smoothed Out Slappy Hours, Dookie, Insomniac nebo Nimrod mám taky moc rád. Od Offspring mi zbyla jen jedna deska - The Offspring . To myslim stačí oni maj většinu písniček dost podobnejch...

 
Medvěd
Medvěd - 20.2.2009 7:41

Hezký...

 
Lord.Alex
Lord.Alex - 20.2.2009 2:56

Jen nějak nevim, co tim vlastně autor chtěl říct, z toho nejde poznat, jestli se mu ty kapely líbí, nebo nelíbí a proč se mu líbí-nelíbí. Jen tak nějak pojmenoval pár věcí co víceméně každej ví....ale aspon tak.
A na dobrou noc si dám Offspring, dobrej nápad "Kristy are you doing ok?" smajlik - 18

 
Bazarov
Bazarov - 20.2.2009 1:12

Dobrý článek, možná lepší než ten o HC. Myslím, že dost dobře a stručně vykresluje situaci zkomercionalizované části hnutí zvaného punk.

Musím říct, že znám pár mladších lidí, co pop punk a neopunk poslouchají a docela mě zarazilo, že neznají to, co bylo před těmito kapelkami. Snad ještě Sex Pistols, ale tam jejich posluchačský zájem končí. Škoda.

 

Zvolte stranu: 1-20 | 21-40 | 41-60 | 61-65